Sayfa 121/645 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221621 ... SonSon
Arama sonucu : 5158 madde; 961 - 968 arası.

Konu: ISCTR - İş Bankası C

1. Babam penye gömlek pijama hem fabrikasında ortak olduğu üretti hem de ABD ve Almanya’da 20 mağazaya 15 sene ihracat yaptı toptancılar bizim 1-2 Euro üstünden 5 Euro kadar olan malımız 8-10 Euro eski para mark alırlardı . Mağazalar ise bazen 15 bazen 18 Euro öderlerdi , özetle maliyetine göre 3 katına kadar kar bırakan sektör olduğunu söyleyebilirim , Bangladeş Pakistan Çin ve Gürcistan mısır artık yeni rakipler hatta Endonezya bile sektörde Türk firmalarını zorluyor doğru ama Avrupa’ya çok yakınız ve % 50 net kar üstü ihracat potansiyelimiz yüksektir , emin ol tekstilde Türkiye çok güçlü detaya girmicem ama ithalata ağır vergi uygulamaktan bahsettim hatta yasak sınır DTÖ ÖRGÜTÜNE rapor hazırlamak şart plastik ve belli çöp seviyesi ucuz ürünler Full sınırlandı hatta yasak seviye gelecekti buna makine ve belli ekipman ilave yarı mamul eklenebilir yarı mamul ve üretimde kullanılan hammadde üretimi olmayan sahalarda fabrikalar kurulursa , Çin’le belli konularda anlaşıp ithalatı da zorlaştırıp 4-5 sene cari açık sorununu çözüp ithalatı sonra gevşetmeliyiz hatta ne satıyorsak , fazlasını almama ilkesini bazı ülkelere işletirsek bence ithalat sorun da olmaz .

Olay çok boyutlu öyle 2 cümleye sığmaz bence fabrikalar kurulmalı yarı mamul ve hammadde Türkiye’de üretilmeli maliyet artılı engellemek için devlet yarı mamulü işleyen sektörlere kooperatif modeli o hammaddeleri üretecek altyapıyı kurmalı Çin denklemden çıkmalı Ab ve ABD de ithalat azaltılmalı yabancı marka ve lobilerle mücadele edilmeli ilaç kimya enerji sorunlu sektörler mesela ithalatta örnek verdim bunları

Sektör sektör bakmak lazım ithalatı yok dolar ucuzlarsa çok mal gelir değil bu iş , lobi. Marka yarı mamul üretim eksikliği kolaycılık kar hırsı gümrük ve vergi eksikliği politika dtö çok yönlü bakmak lazım ithalata … bu milli politika olmalı bence poltikssızlık var danışmanlar da lobilerin adamı yani para yiyen asalak tipler sana doğru tavsiyeyi vermediklerinden POLİTİKA KURAMIYORSUN maalesef bürokrasimizin içine olan veya sızan ithalat lobilerin adamları ve kaşar danışmanlar yanlış mevzuatların ortaya çıkmasını sağlamış ülke ticareti bundan olumsuz cari açık olarak zarar görmüştür ! ithalatta sorunlar bence bunlar … doğru adamları dinlemek ve ülke çıkarlarını zorlamak zorundayız bu konuda Trump bile örnektir bence Çin ithalat politikasını ders gibi çalışmak lazım mesela ytd

Alıntı Originally Posted by Deniz Ali Yazıyı Oku
    Benim bir ayağım ABD bu benzeri analizleri cidden duyuyorum , bu raporları görmedim desem yalan olur

Örneğin , citibank ve hsbc den bildiklerim var , ayrıca bofa New York dan görüştüğüm tatillerde Bodrum Fethiye Antalya gelip ülkemize aşık olan ABD li borsa ve yatırımcılardan aldığım şifahen yorumlar da aynıdır 12-16 tl arası dolar uygun olabilir deniyor .

Cahiller ise cahil ve aptal olduklarından güya ihracatçı zarar edip buna muhalif olacak diyor senin bankada 1 milyar tl var % 25 değerlenecek finansal maliyetin düşecek girdi maliyetin düşecek zaten iskonto ile ihracat yaparken iskontosuz hale dönüp dolar tl bahane ederek ) düşen maliyetinle pazarını da kaybetmeyeceksin alıcı firmalar da teknik bakarlar konuya … , bazı ihracat sektörlerde kar marjı % 30 bazılarında % 50 dir öyle girdi düşünce dolar düştü diye kalp krizi geçirmez adamlar çok yanlış yönden düz bakkal hesabı ve dolar bazlı cirodan olaya bakılıyor yanlış , dolar 10 tl düşse bile ihracatçılar asla batmaz girdi fiyatları da beraber düşüyor, işçi artsa etkisi sınırlı orası biraz muğlak enerji fiyatları da düşecek reel gerileme yaşanır , yabancı işçi maliyetleri zaten dip noktaya getirmiş halde ! Çopu girdi inanın dolar bazında düşecek dolar tl düşerse ! , bunu anlayamayan adamlar iktisatçı olmuşlar başımıza ne olur yalvarırım pazarda yumurta satan ve 2 tl de 25 kuruş kazanmayan adamın yerine koyun kendinizi o bile zarar etmemek için uğraşır, ihracatçı batacak diyen ticaretin doğasını bilmeyenlerdir , tüccar ve muhtemelen de sanayici genelde hep yalandan ağlar , asla inanmayın esnafın milli anlayışı ve günlük görevi hep ağlamaktadır . ama Londra da yan yana streetlerde 5 malikane alan da aynı insanlardır ytd

İhracatçı batsa idi 2002- 2006 da kur ciddi yükselmişti bazı gelişmelerle .. 1,65 tl oldu 2 -3 seneye 1.10 düştü , peki ihracatçılar ağladı ağladı ağladı ama ihracat rakamları ciddi manada artmaya devam etmişti arkadaşlar bana o senelerde neden ihracatçılar batmadı bi açıklayın lütfen açıklayın da öğrenelim ??

Kur düşerken ihracatımız neden ciddi oranda arttı ? Bunu bir açıklayın çok bilmişlikle ticari bilgisizliği birbirine asla karıştırmayın sayfa sayfa yazarım detay teknik de yazarım aileden 2 nesil ihracatçıyım ve tanıdığım çok muhasebe teknik insanlar da var kriz yaşanması için doların 7-8-9 tl bandına inmesi gerekir denir bu da kesin kriz çıkartmaz ihracatta ! 12-16 tl bence ciddi kar etmek için bile güzel yerlerdir ! Şu an mükemmel kar ediyor ihracatçı bence fazla bile ! Bilmem anlatabildim mi !!! Mdf ihracatı örneğin müthiş karlı tekstil ve gıda sera ürünleri harika karlar var ! Madencilik müthiş karlı dolar 10 tl düşse bile karlı olacak bunlar !

İhracat Kur ilişkisi batma krize girme mevzunda şehir efsanesidir buna asla inanmayınız Dolar tl düşmeli düşecek

Ali Babacan KK veya Tayyip Erdoğan seçilirse her ikisinin de ekonomi yönetimine bu konuda tam destek vermek doların düşmesini sağlamak milli görevimizdir , bu ihracatçıların da , görevidir aynı zamanda ,
    Katiliyorum. Ihracatci hikayesi lira 5 kat deger kaybettikten sonra gunu kurtarmak icin 2019'da ortaya atildi. Ayen kriz ciktiktan sonra cari acigi kapataiyoruz hikayesi gibi. Millet de bize yedirmeye calisiyor.

Son satira da... sabah aksam bir yere saldirip, dinci devlet politikalari ile ulkeyi bu hale getirene, yani kurun deger kaybetmesiin yegane sebebine niye destek olayim.

Alıntı Originally Posted by bence Yazıyı Oku
    Wells Fargonun analizi pek doğru isabetli gelmedi bana.
    Ayni-tas-ayni-hamamda kur mudahalesi ile fazla devalue olmaza getirmis rakamlarla.

Degisimde ise Merkez Bankasi bagimsizligina kavusacagi icin lira varliklara para akisi olacaktir demis.

Olayin buyuklugune bakarsak aslinda liranin deger kazanmasi, enflasyondan dolayi dolardaki birikime ragmen, mantiksiz degil. Ben yeni hukumete guvenoyu icin dolar getirip bozduracagim. Bu musibetin bir daha gelmemesi icin ayni sekilde dusunen buyukler, kurumlar, ulkeler vardir. "Tabutlarina gonderecegiz" dedi diye benim Avustralyali arkadasim bos zamanlarinda lira shortluyordu. Cok da kazandi! Senin milliyetcin oldugu kadar baska milletlerin de var.

Yani ulkeye destek, ulkenin para birimine destek olarak yansiyor. Nasil AB/D yaptirimlarin etkili oldugunu gostermek icin "ruble bu kadar deger kaybetti" diye ovunuyordu ya.

Yeni hukumet dogru politikalar izleyip yargidan elini cektigini aciklarsa... yani kaybedilen guven kazanilmaya baslarsa niye olmasin. Vakit alacak seyler sonucunda, her yer nemalananlari ile dolu ve takoz koyacaklar, ama bir baslangic.

Ayrica bu bir kurumdaki bir analistin yorumu. 2018 Martinda Citi Halk Bankasi ile ilgili 30 sayfalik rapor cikarmisti, 2017 Kasimindaki HA davasindan bile haberi yoktu!

5. Dün nedense kimseye hedef almadan belli konulara girdim ama gereksiz atarlıydım , belki dolar alanlara ciddi bir tepkim var doğrudur ve düşüncelerim de ülkenin finansal savrulmalarına karşı bir rahatsızlıktır

Çok sert bakmıyorum denemez , bazı ekonomi profesörler dahil dolar sevdasını normalleştirmiş ülkemizde tersi bakışları belki , benim gibi 1000 ekonomist tv lerde savunsa ekonomik yapı dolar rezervlerine mesafeli olsa ab ile ortak para birimine geçiş anlaşması bile yapsak ! Bu konuda önemli geleceğimiz ab ile ortaklık diyenleri de anlarsak ! . Her durumda kurun stabilizesi için mücadele etmek zorundayız .

Ya TL ya Euro bir para biriminde stabıl ülke olmak zorundayız , dolar bize uzak ve yabancı bir para birimi Euro öyle değil aday olduğumuz topluluğun parasıdır , Euro anlaşması ile Yerel para birimi haline gelirse devalü mi olacak acaba her sene ? bu farkı bile anlamış değiliz .

sert cümleler kurmaya gerek yok , dolar rezerv para olmasın , bu hatadan dönülsün konusunda yorum yazmak istemiyorum ,su akar yolunu bulur .ytd yabancı para hayranlığı da bir zihniyet sorunudur laf uzadıkça daha da uzar kısa kesiyorum.

Dolar alana kizamasin ki. Adam canini kurtarmaya calisiyor.

Ulkenin kurunu stabil tutmak icin gorevli Merkez Bankasi (hukumet). Elinde bunu yapacak araclar var. Sen onlari kullandirmazsan sonucuna katlanirsin. Zamaninda tek kisi Bank of England'i batirdi.

Herifler buyuk paralarin gelecegini biliyor degisimle. Tahtalari da goturen gecen seferki dolandiricilkta oldugu gibi onlardir. Her turlu pislik var sermaye piyasasinda, kolay para kazandirmazlar. Uzaga odaklanmak lazim. Degisim geliyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Soooome-where o-ver the raaaain-boooow
    Gönderi
    4,384

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Somewhere in the moon
    Gönderi
    6,992
     Alıntı Originally Posted by Dvk_Psh Yazıyı Oku
    Kapatilacak tabi, hata yapmistir biriside cıkıp bunu düzeltmistir,
    Ne olacak yani insanlar haklı söylemlerini söylemiyecek mi
    tepki ne kadar büyük olursa yanlıstan döndürmek o kadar kolay olur,

Piyasa yerine koyar lafi havada asılı olan bir laftır ,

iki gün sonra ekonomi bakanı cıkar bir acıklama yapıp piyasanın yönünü etkileyeck bir bicimde
    bu arada panikle satanların mallarını çökmek doğrumudur,
    Bunuda alayim öne hafiza tazelensin

Simdi diyorlardir,
    keske borsa islem iptali ve kapanma olmasa idi,
    Korkuyla satanlarin hisselerini ne güzel toplamistik.

Bana o zaman sözde yüksek Vicden dersi vermeyece calisan
    vicdanin simdi nasil ...
    Yazdıklarım Yatırım Tavsiyesi Değildir.
    Dürüstlük çok pahalı bir hediyedir ucuz insanlardan beklemeyin W.Buffet

Sayfa 121/645 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221621 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz