Sayfa 122/147 İlkİlk ... 2272112120121122123124132 ... SonSon
Arama sonucu : 1172 madde; 969 - 976 arası.

Konu: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-3

1. Forumdaşlara selamlar. 2017de açılan efsane başlıktan yaklaşık 300 sayfa okudum. Çok akıcı bir şekilde okunmaya müsait. 5 senede ne kadar kötüye gitmişiz inanıyorum. %10 civarı faiz tahminleri, şu anla karşılaştırınca çok daha stabil kur, borsadan usd bazlı getiriler vs vs. 2018deki enflasyon krizinde bile Üfe %90 çıkacak desek heralde gülerlerdi. Genç bir beyaz yaka olarak zorlanıyorum açıkçası. Bizim borsadan usd bazli getiri elde etmek zorlaştı. Yurtdışı şişik.(Gerçi 2017'de de böyle düşünülmüş ama kat kat kazandırmış). Eurobond alsan o bile usd enflasyonunda eriyor. Hepimize kolaylıklar dilerim, nasıl olacağını bilemesem de ...

2.  Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Forumdaşlara selamlar. 2017de açılan efsane başlıktan yaklaşık 300 sayfa okudum. Çok akıcı bir şekilde okunmaya müsait. 5 senede ne kadar kötüye gitmişiz inanıyorum. %10 civarı faiz tahminleri, şu anla karşılaştırınca çok daha stabil kur, borsadan usd bazlı getiriler vs vs. 2018deki enflasyon krizinde bile Üfe %90 çıkacak desek heralde gülerlerdi. Genç bir beyaz yaka olarak zorlanıyorum açıkçası. Bizim borsadan usd bazli getiri elde etmek zorlaştı. Yurtdışı şişik.(Gerçi 2017'de de böyle düşünülmüş ama kat kat kazandırmış). Eurobond alsan o bile usd enflasyonunda eriyor. Hepimize kolaylıklar dilerim, nasıl olacağını bilemesem de ...
    Hoşgeldin..ben gemelde kötümser bilinirim..ama kendimi ihtiyatlı olarak tanımlıyorum..aslında kısa vade ihtiyatlı olsam da, orta uzun vade hep iyimser oldum.

Belki bu nedenle, ülkem ve beyaz yakanın geleceği için de iyimserim. sonuçta şu an toplumsal olarak dibe vurduk sayılır, 2001 de ekonomik olarak dibe vurmuştuk..sonra çok güzel sayılabilecek 7-8 yıl geçirdik..bu sefer de benzer olabilir...tek endişem o zamana göre şimdi toplumsal bir çöküş de var...diğer taraftan sırf bu yüzden belki ayağı yere basan daha sağlam bir yeniden toparlanma dönemi başlar, diye umuyorum.

öte taraftan aklıma son dönemlerin moda esprisi geliyor..daha bozmaz dedik, yine bozdu...bundan fazla bozamaz dedik, daha fazla bozdu vsvs.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Hoşgeldin..ben gemelde kötümser bilinirim..ama kendimi ihtiyatlı olarak tanımlıyorum..aslında kısa vade ihtiyatlı olsam da, orta uzun vade hep iyimser oldum.

Belki bu nedenle, ülkem ve beyaz yakanın geleceği için de iyimserim. sonuçta şu an toplumsal olarak dibe vurduk sayılır, 2001 de ekonomik olarak dibe vurmuştuk..sonra çok güzel sayılabilecek 7-8 yıl geçirdik..bu sefer de benzer olabilir...tek endişem o zamana göre şimdi toplumsal bir çöküş de var...diğer taraftan sırf bu yüzden belki ayağı yere basan daha sağlam bir yeniden toparlanma dönemi başlar, diye umuyorum.

öte taraftan aklıma son dönemlerin moda esprisi geliyor..daha bozmaz dedik, yine bozdu...bundan fazla bozamaz dedik, daha fazla bozdu vsvs.
    bazen ben de tam olarak böyle düşünüp umutlanıyorum, daha yolun yarısındayız ev. vs. alabildik, kötü günleri idare ediyoruz dipten dönünce her şey çok daha iyi olur diye düşünüyorum fakat lübnan, arjantin gibi örnekleri gördüğüm için ve en önemlisi ülke artık değerli insan kaynağını kaybettiği için umudum kayboluyor.

bakın mesela hollanda yurtdışından gelen kalifiye çalışanlara belli bir süre gelir vergisinden indirim yapıyor.
    bizde yabancılara böyle bir muafiyet tanınsa olay çıkar fakat, hollanda bunu kendi halkına şöyle açıklıyor; biz bu kalifiye elemanların bu yaşa kadar eğitiminden, sağlığına kadar bir euro kamu harcaması yapmadık ve şimdi bizim ülkemiz için çalışıyor, katma değerler yaratıyor. bu nedenle belli bir süre vergi almamamız normal diyor expatlardan.

etrafımda hollanda'ya gitmeyen veya gitmeyi düşünmeyen kaliteli IT personeli(yazılım, devops vb) kalmadı. ülkenin en parlak çocuklarını kendi elimizle gönderiyoruz. bunun sonunun iyi olacağını düşünemiyorum maalesef.

4. biz de yabancılara hak tanıyoruz. Mesela konut alırken, bizde 5 yıl sonra satarsan gelir vergisinden muaf, ama yabancılarda 2 sene.

5.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    bazen ben de tam olarak böyle düşünüp umutlanıyorum, daha yolun yarısındayız ev. vs. alabildik, kötü günleri idare ediyoruz dipten dönünce her şey çok daha iyi olur diye düşünüyorum fakat lübnan, arjantin gibi örnekleri gördüğüm için ve en önemlisi ülke artık değerli insan kaynağını kaybettiği için umudum kayboluyor.

bakın mesela hollanda yurtdışından gelen kalifiye çalışanlara belli bir süre gelir vergisinden indirim yapıyor.
    bizde yabancılara böyle bir muafiyet tanınsa olay çıkar fakat, hollanda bunu kendi halkına şöyle açıklıyor; biz bu kalifiye elemanların bu yaşa kadar eğitiminden, sağlığına kadar bir euro kamu harcaması yapmadık ve şimdi bizim ülkemiz için çalışıyor, katma değerler yaratıyor. bu nedenle belli bir süre vergi almamamız normal diyor expatlardan.

etrafımda hollanda'ya gitmeyen veya gitmeyi düşünmeyen kaliteli IT personeli(yazılım, devops vb) kalmadı. ülkenin en parlak çocuklarını kendi elimizle gönderiyoruz. bunun sonunun iyi olacağını düşünemiyorum maalesef.
    Hollandanın bu konudaki motivasyonu uluslararası şirketleri hollanda da bulunmaya teşvik etmek. Ülkede ingilizce ile yaşabilmenizde bunun cabası. Özellikle it sektöründe büyük açık var. Bu nedenle nüfüs akışı önümüzdeki dönemde de azalmayacaktır.
    Bizim gençlerimizin hazır bu konuda motivasyonu varken daha çok insan yetiştirmeliyiz.
    Diğer yandan her ülkede olan, doğuştan yetenekli iş gücünü hızla kaybediyoruz. Bu konunun partilerüstü ele alınması gerekiyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Yaşam ortamı duzeldiginde o giden beyinlerin geri döneceğini göreceğiz. Yabancı ülkelere erken yaşta gidenler adapte olup kalabilirler.Ama daha geç yaşlarda gidenler için kültürel ve mentalite olarak adapte olmak zor.Ayrica bircok bati ulkesinde 3.dunya ulkelerinden gelmis göçmenler sebebi ile baslangic ucretleri cok yuksek degil.Keza emekli maaslari ve emeklilik yaşı ayri sorun.Bir batılı icin normal olan bir soz ve davranış sizi son derece rahatsız edebilir. Islamafobya da ayrı bir konu.
    Bir çok arkadaşım, ben de dahil, 30-35 sene yurtdisinda çalıştıktan sonra Turkiyeye döndüler. Gerçi birçoğu şu ortamdan memnun değil, geri dönen ya da dönmeyi düşünenler var.

7.  Alıntı Originally Posted by pej Yazıyı Oku
    Yaşam ortamı duzeldiginde o giden beyinlerin geri döneceğini göreceğiz. Yabancı ülkelere erken yaşta gidenler adapte olup kalabilirler.Ama daha geç yaşlarda gidenler için kültürel ve mentalite olarak adapte olmak zor.Ayrica bircok bati ulkesinde 3.dunya ulkelerinden gelmis göçmenler sebebi ile baslangic ucretleri cok yuksek degil.Keza emekli maaslari ve emeklilik yaşı ayri sorun.Bir batılı icin normal olan bir soz ve davranış sizi son derece rahatsız edebilir. Islamafobya da ayrı bir konu.
    Bir çok arkadaşım, ben de dahil, 30-35 sene yurtdisinda çalıştıktan sonra Turkiyeye döndüler. Gerçi birçoğu şu ortamdan memnun değil, geri dönen ya da dönmeyi düşünenler var.
    Önümüzde çok kritik 1.5-2 yıl var. Çok kişi dişini sıkıyor bir değişim olur mu diye. Bence çoğu şirkette de bu durum var. TOB hatta TİM'den bile rahatsızlık açıklamaları geldi. Eğer umutlar boşa çıkarsa inanılmaz sayıda göç başvurusu, şirketlerini yurt dışına çıkarmak isteyenler çokça olacaktır. Görelim bizi neler bekliyor. Bu arada beklenti de gelişmiş ülke olalım değil. 5 yıl önce ilk başlık açıldığı zamanki duruma donebilirsek yatıp kalkıp şükredelim.

8. Bakalım, Sn. Pej. Tecrübeli makam mevkili bir beyaz yaka olarak çoluk çocuk ailemi alıp gidiyorum; çok iyi bir şirkette çok iyi bir iş teklifi aldım ama duygularım karışık sonuçta burada da maddi manevi imkanlarımız gayet iyi idi.

2 3 sene deneriz, ailecek kafamıza yatar ise kalırız yatmaz ise döneriz gibi bir düşüncem var.

Çok iyi bir teklif aldım ama, ona rağmen maddi sebeplerle bence gidilmez. Söylediğiniz gibi bir yaştan sonra insan milyon tane şeyi düşünüyor. Yaşım 37, 2 çocuk var.

Benim gitme sebebim böyle bir firmada böyle bir teklifi kaçırmak istememek. Kariyer için yani. Sonrasında dönersem bile daha iyi imkanlarla dönme şansı getirebilecek bir tecrübe olacağını düşündüm. Ha kalır isek beğenir memnun olur isek zaten amenna.

Is ciddiye binince, insan her yönü ile çok detaylı düşünüyor. Söylediğiniz gibi kariyerin başında gidenler için diyecek bir şey yok ama benim gibi 10 - 15 sene tecrübeli, burada tutunmuş belli yerlere gelmiş birisi için aynı zamanda riskli de bir şey. Çok okudum çalıştım düşündüm ama yaşamadan da bir şey demek zor - atıp tutmayı da istemem. Ölmez de kalır isek önümüzdeki sene çok detaylı şekilde karşılaştırma imkanım olur diye düşünüyorum. O da gençlere yaramaz ama benim durumumda olup düşünenlere illa yarar.

Benim dayım da 40 sene yurt dışında kalıp emekli olup geri döndü. Uzun uzun konuştuk. Özetle, memnun kalmama ihtimalin de var, ama mutlaka git bu deneyimi yaşa diyor.
     Alıntı Originally Posted by pej Yazıyı Oku
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 122/147 İlkİlk ... 2272112120121122123124132 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •