Sayfa 1223/2240 İlkİlk ... 2237231123117312131221122212231224122512331273132317232223 ... SonSon
Arama sonucu : 17919 madde; 9,777 - 9,784 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Kesinlikle mümkün değil, daha bugün avmde giyim mağazalarını gezdim bir ihtiyacım için ağzım açık kaldım, uçmuş fiyatlar, buraya yazıp örneklemeye gerek yok biraz mağaza gezip fiyat takibi yapan kimse buna inanmaz.
    Hazır giyim sektorunde en oncu markalardan birinde çalışıyorum.
    Maliyetler konusunda yorum yapamıyorum artik. O kadar yukseldiki ne yapacagimizi bilemez duruma geldik. Hergun yebi senaryolar calismaktan gina geldi.
    Isin kotu tarafi butun artislari fiyata da yansitamiyorsunuz. Musterinin alim gücü ortada. Su an araplar olmasa yanmistik. Bu boyle gitmeyecek tabi. Fiyatlar boyle kalirsa sirket ciddi etkilenecek. Yeni sezon fiyatlarıni henuz gormediniz ama %80 gibi artis gelecek. Ihtiyaclarinizi alin koyun kenara simdiden.

2. Deniz bey merak ettiğim bir konu var.

Tüik' in mart 2022 için açıkladığı üfe, tüfe oranları

Bir önceki yıla göre,
    Üfe: 114.97 , Tüfe: 61.14

Hesapların doğruluğunu yanlışlığını geçtim.

Merak ettiğim teorik olarak üfenin, tüfeden yüksek olması mümkün mü?

Üfe eğer üretim maliyetlerindeki değişimi gösteriyor ise, nasıl oluyorda maliyetleri %114.97 artan üreticiler bunu satış fiyatlarına yansıtmazlar.

Zararına satış yapamayacaklarına göre tüfenin üfeden küçük olması bana garip geliyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Teorik olarak böyle bir şey mümkün mü?

Tüfenin üfeden küçük olmasını nasıl yorumlamamız gerekir?

Alıntı Originally Posted by tantrum;587ÜFE, üretim maliyetlerini değil üreticilerin sat3932
    Deniz bey merak ettiğim bir konu var.

Tüik' in mart 2022 için açıkladığı üfe, tüfe oranları

Bir önceki yıla göre,
    Üfe: 114.97 , Tüfe: 61.14

Hesapların doğruluğunu yanlışlığını geçtim.

Merak ettiğim teorik olarak üfenin, tüfeden yüksek olması mümkün mü?

Üfe eğer üretim maliyetlerindeki değişimi gösteriyor ise, nasıl oluyorda maliyetleri %114.97 artan üreticiler bunu satış fiyatlarına yansıtmazlar.

Zararına satış yapamayacaklarına göre tüfenin üfeden küçük olması bana garip geliyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Teorik olarak böyle bir şey mümkün mü?

Tüfenin üfeden küçük olmasını nasıl yorumlamamız gerekir?

ÜFE, üreticilerin maliyetini değil satış fiyatındaki değişim oranını gösteriyor.Dolayısıyla ÜFE ve TÜFE arasındaki farkı yansıtmayan ,karından fedakarlık eden ya da zararına satanlar tüketiciye satış yapan perakende satış merkezleri oluyor.
    Yani örneğin otomobil fabrikası fiyatına zam yapıyor ama bayi satış fiyatına yansıtmıyor,buzdolabı televiyon fabrikası ürününe zam yapıyor,bayi satış fiyatına yansıtmıyor gibi...
    Öyle şey olur mu diyeceksiniz ama TUiK'e göre olabiliyor.Bu arada talebi düşürdüğü için üreticilerin de ürünlerine zam yapsalar da maliyetlerini fiyata tam tansıtamadıklarını ifade edelim.İleride bir talep artışı olursa üreticiler maliyetlerini tam yansıtmak için ürün fiyatlarına yeniden zam yapacaktır.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ÜFE, üreticilerin maliyetini değil satış fiyatındaki değişim oranını gösteriyor.Dolayısıyla ÜFE ve TÜFE arasındaki farkı yansıtmayan ,karından fedakarlık eden ya da zararına satanlar tüketiciye satış yapan perakende satış merkezleri oluyor.
    Yani örneğin otomobil fabrikası fiyatına zam yapıyor ama bayi satış fiyatına yansıtmıyor,buzdolabı televiyon fabrikası ürününe zam yapıyor,bayi satış fiyatına yansıtmıyor gibi...
    Öyle şey olur mu diyeceksiniz ama TUiK'e göre olabiliyor.Bu arada talebi düşürdüğü için üreticilerin de ürünlerine zam yapsalar da maliyetlerini fiyata tam tansıtamadıklarını ifade edelim.İleride bir talep artışı olursa üreticiler maliyetlerini tam yansıtmak için ürün fiyatlarına yeniden zam yapacaktır.
    Sevgili deniz43,

tüm dünyada üfe tüfe den daha yüksek, hatta bazı ülkelerde bizdekinden bile daha büyük farklar var..mesela tüfe nin %5 olduğu bir yerde üfe nin %30 olması daha ilginç bence. konu kısa dönemli, günümüze özel bazı anomalilerden kaynaklanıyor bence...ama bu şekilde sürmesi mümkün değil tabii ki..1 yıl sonra bu farklar çok daha makul hale gelecektir.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5.  Alıntı Originally Posted by Zaf.Dogu Yazıyı Oku
    enflasyon: dolanımda bulunan para miktarıyla, malların ve satın alınabilir hizmetlerin toplamı arasındaki açığın büyümesi nedeniyle ortaya çıkan ve fiyatların toptan yükselişi, para değerinin düşmesi biçiminde kendini gösteren ekonomik ve parasal süreç.

Nas layıp, -40+% faiz dayatılıp, TL nin içinden geçilirken,
    Fiyat kontrölü/karneye kurtarıcı gözüyle bakmaktya eh meh biraz.

hem nasıl kontrol olacakmış ?
    ihtiyacı olana mı düşükten satılacak ? herkese mi düşükten satılacak ?
    raftan x+15 alırken, itiyaç sahibi x-15 e mi alacak ?

kendi yarattıkları TL krizini/şölenini, karneli oy fabrikasına çevirirlerse,
    machiavelli mezarında döne döne magmaya kadar iner.
    CHP döneminde ne vardı dediyseler rabbim aynısını yaşatıyor iktidra ama tabiki olan yine vatansaşa oluyor bence
    Burada yer alan yatırım bilgi,yorum ve tavsiyeleri yatırım danıŞmanlığı kapsamında değildir yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kiŞisel görüŞlerine dayanmaktadır.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Sevgili deniz43,

tüm dünyada üfe tüfe den daha yüksek, hatta bazı ülkelerde bizdekinden bile daha büyük farklar var..mesela tüfe nin %5 olduğu bir yerde üfe nin %30 olması daha ilginç bence. konu kısa dönemli, günümüze özel bazı anomalilerden kaynaklanıyor bence...ama bu şekilde sürmesi mümkün değil tabii ki..1 yıl sonra bu farklar çok daha makul hale gelecektir.
    Sevgili Cautionary,

Söylediğinde haklılık payı var,enflasyonun maliyet enflasyonu kaynaklı olduğu,dış ticaret fazlası veren,tüketici talebinin zayıf olduğu yerler için ,örneğin Euro Bölgesi,örneğin Çin gibi ülkeler için haklısın.
    Ama bizim ülkemiz Türkiye;aynı ABD,Birleşik Krallık gibi,dış ticaret açığı veren tüketici talebinin güçlü olduğu bir ülke.Dolayısıyla ÜFE ve TÜFE arasında böyle yüksek bir makas olmaması lazım.

Örneğin:
    ABD'de TÜFE:%7.9,ÜFE%10.0

Birleşik Krallık'ta: TÜFE:%6.2,ÜFE:10.1

Arada oldukça dar bir band var.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim Deniz bey sağolun.

Yani şöyle diyebilir miyiz,

Tüik' e göre süt üreticisi gecen sene mart ayında daha önce litresi 10 liraya sattığı sütü, şimdi 21.497 ye satıyor buna karşın sütü üreticiden alan satıcı geçen sene artık kaça satıyorsa sadece %61.14 zam yapıyor.

Bu satıcının zarar etmemesi en azından başa baş kalması için gecen sene sütü %33.40 karla satıyor olmalı ki bu sene başa baş çıksın.

Teorik olarak bu mümkün değil.

Yanılıyor muyum?
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Sevgili Cautionary,

Söylediğinde haklılık payı var,enflasyonun maliyet enflasyonu kaynaklı olduğu,dış ticaret fazlası veren,tüketici talebinin zayıf olduğu yerler için ,örneğin Euro Bölgesi,örneğin Çin gibi ülkeler için haklısın.
    Ama bizim ülkemiz Türkiye;aynı ABD,Birleşik Krallık gibi,dış ticaret açığı veren tüketici talebinin güçlü olduğu bir ülke.Dolayısıyla ÜFE ve TÜFE arasında böyle yüksek bir makas olmaması lazım.

Örneğin:
    ABD'de TÜFE:%7.9,ÜFE%10.0

Birleşik Krallık'ta: TÜFE:%6.2,ÜFE:10.1

Arada oldukça dar bir band var.
    Ben bu marjın, daha ziyade kamunun ekonomideki payının etkisi ile orantılı olduğunu düşünüyorum. Sonuçta devlet tüketici fiyatlarına etki edebiliyor...özellikle elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarında gerek sübvansiyon, gerekse vergi ayarlamaları ile doğrudan etki edebiliyor.

Ayrıca çay, şeker gibi temel bazı ürünlerde devlet hala ana üretici ve piyasadaki fiyatları etkiliyor...kamu etkisi olmasa çay ve şeker fiyatı 2 ye katlanabilirdi...mesela kuru çay 40 tl, normalde 80 olmalı..şeker, türk şekerin ürünü 10 tl,,,diğer markalar 15 tl...tüik muhtemelen türk şeker markalı fiyatları baz alıyordur
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 1223/2240 İlkİlk ... 2237231123117312131221122212231224122512331273132317232223 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •