Sayfa 126/671 İlkİlk ... 2676116124125126127128136176226626 ... SonSon
Arama sonucu : 5368 madde; 1,001 - 1,008 arası.

Konu: Yurtdışı Borsalarında Hisse Senedi İşlemleri

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    belki işbank ta seçilebilir. temettü hisseleri için tercih edilebilir.
    lakin alım satım yapıldığında vergi durumu rahatsız edici ve sanki belirsizlik içeriyor. diyelim 1000 dolarlık bir hisse aldın ve yine 1000 dolara karsız verdin. hisseyi aldığında dolar 3 tl idi, sattığında 5.3 tl. vergi var mı?
    yurt dışındaki aracı kurumlar vasıtasıyla alım satım yapılsa devletin nereden haberi olacak?
    Iste bu nedenle hic satmayacagin hisseleri alacaksin, muhtemelen temettu hisseleri olacak bunlar..
    50-60 senedir artan oranda hem de temettu veren sirketler var..

https://www.suredividend.com/dividend-aristocrats-list/

Bunlardan alarak dividend compounding yaptirmak lazim.

Yabanci brokerage firmalari senden 2 sey istiyor.

1. Pasaportunun kimlik sayfasinin fotokopisi

2. Adina bir fatura (ikametgah ve dolayisi ile vergi durumu icin)

Gelen formlar icinde FATCA ve CRS kesinlikle vardir, olmadi mi hesabi acmazlar zaten.

Bu durumda haberi olur mu olmaz mi sen dusuneceksin.

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    belki işbank ta seçilebilir. temettü hisseleri için tercih edilebilir.
    lakin alım satım yapıldığında vergi durumu rahatsız edici ve sanki belirsizlik içeriyor. diyelim 1000 dolarlık bir hisse aldın ve yine 1000 dolara karsız verdin. hisseyi aldığında dolar 3 tl idi, sattığında 5.3 tl. vergi var mı?
    yurt dışındaki aracı kurumlar vasıtasıyla alım satım yapılsa devletin nereden haberi olacak?
    Isbank'da saklama ucreti var.

Ama ileride baska bir araci kuruma virman yapilabilir dedi bana Finansinvest eger yurtdisina filan gidecekseniz, oradaki araci kuruma virman yaptiran olmus..
    Adam gitmis yurtdisina yerlesmis, burada ikamet etmiyor, baska bir ulkeden oturum almis, orada vergi mukellefi olmus, hisselerini de orada actirdigi hesaba virman yaptirmis.

Syg,

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,950
     Alıntı Originally Posted by chevron Yazıyı Oku
    Alman borsasından Deutche Bank, Bmw(f/k 5 civarı), Lufthansa, Wolkswagen, Continental, Allianz gibi isimler hakkında ne düşünüyorsunuz?
    Alamana bende guveniyorum ama Euro hesabiyla acmaya gerek yok zaten saydiginiz butun firmalarin New york borsasinda islem goren ADR'leri var o sebeple elinizde Euro yoksa bosuna Alman borsasinda almaniza gerek yok, amerikan borsasindada alim yapabiliyorsunuz, ayni sekilde hemen hemen butun amerikali sirketlerin Euro ile alim yapabiliyorsunuz Alman borsasinda,

takibe aldigim Avrupali hisseler

Rio Tinto
    LVMN
    OREP
    ALVG
    ITX
    NESN
    DANO
    ABBN
    BASFN
    UNc
    HEMS
    ESLX
    SIEGn
    HNKG

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,950
    selam dostlar

6-7 aydir alim yaptigim bazi hisseleri satmak istedim ve kar ettigim hisselerin satisindan gelen karin vergilendirilmesi icin Garanti . Banka yazdim , cevaplari asagida ki gibi oldu

"Platformda fiyat kazancı nedeniyle elde ettiğiniz gelir vergilendirilmiyor. Yatırımcı sorumluluğunda beyana tabi..
    Sadece Temettü için vergi kesintisi olabilmekte.
    Bilgilerinize.
    Saygılarımla."

dostlar eski yorumlardan hatirladigim kadariyla belli bir limit vardi ve belli bir zaman araliginda

yanilmiyorsam bir yil icinde bu gelir miktari 40 bin tl gecmiyorsa vergi odemiyorduk ? dogrumu ?

Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    selam dostlar

6-7 aydir alim yaptigim bazi hisseleri satmak istedim ve kar ettigim hisselerin satisindan gelen karin vergilendirilmesi icin Garanti . Banka yazdim , cevaplari asagida ki gibi oldu

"Platformda fiyat kazancı nedeniyle elde ettiğiniz gelir vergilendirilmiyor. Yatırımcı sorumluluğunda beyana tabi..
    Bilgilerinize.
    Saygılarımla."

dostlar eski yorumlardan hatirladigim kadariyla belli bir limit vardi ve belli bir zaman araliginda

yanilmiyorsam bir yil icinde bu gelir miktari 40 bin tl gecmiyorsa vergi odemiyorduk ? dogrumu ?
    2009 yılından sonra hisse alım satımından doğan kâr vergilendirilmiyor.

temettu gelirleri ise kaynağında %15 stopaja tabi.o size gelmiyor.

temettü geliriniz alındığı yıldan sonraki yıl limiti aşıyorsa beyana tabi.

o konuda muhasebeci ile görüşmelisiniz
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

6.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    2009 yılından sonra hisse alım satımından doğan kâr vergilendirilmiyor.

temettu gelirleri ise kaynağında %15 stopaja tabi.o size gelmiyor.

temettü geliriniz alındığı yıldan sonraki yıl limiti aşıyorsa beyana tabi.

o konuda muhasebeci ile görüşmelisiniz
    Yurtdışı hisse senedi işlemleri için geçerli mi bu söylediğiniz?
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052
    selam dostlar

Bilgilerinize.
    Saygılarımla."

dostum bu yazılanlardan anladığım; sen alsat yaptın yurtdışında.. kazancın neyse alt limitsiz, beyanname zorunluluğun var.
    yine yurtdışında 1800 TL ve üzeri temettü kazancı olmuşsa aynı şekilde beyan mecburi..

yurtiçinde temettü gelirinde temettü gelirin yarısı beyan edilir. beyan limiti 34.000. yani beyan etmen için 68.000 tl gelir elde etmek gerekir.
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    35,352
    selam dostlar

Bilgilerinize.
    Saygılarımla."

Gecmis sayfalarda alim satim kazanci vergisinin nasil olacagini detayli olarak anlattim.
    Araci kuruma /bankaya guvenme.
    Onlar komisyonu alir isine bakar.
    Her sey senin sorumlulugundadir.
    Syg,

Sayfa 126/671 İlkİlk ... 2676116124125126127128136176226626 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz