Sayfa 128/1230 İlkİlk ... 28781181261271281291301381782286281128 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 1,017 - 1,024 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmtslk Yazıyı Oku
    Sayın hisse.net forum yazarları bu forumu dün keşfederek üye oldum. 32 yaşında kamu kurumunda çalışan bir kardeşinizim. Konu başlığını en başından başlayarak okudum. Sizlerle fikir alışverişinde bulunarak bir şeyler öğrenmek akıl danışmak ve forumun daimi yazarı olmak istiyorum. Kendi imkanlarımla olabildiğince tasarruf yaparak gelecekte maddi korku yaşamadan emeklilik hayatımı huzurlu bir şekilde yaşamak amacım. Birikim olarak bir dairem (kredisinin bitmesine 2 yıl daha var), ayağımı yerden kesen bir otomobilim, borsada 32 maliyetli aselsan hissem ve elimde 20 bin tl kadar nakitim bulunuyor. Ne yapmam gerektiği konusunda kararsız kalmış bulunuyorum. Aselsan alarak ortalama mı düşürmeliyim (şu anki fiyatlardan alırsam ortalamam 29 lara düşecek), başka bir şirketten hisse mi almalıyım? Yoksa (dolar, avro, altın) gibi farklı yatırımlar mı yapmalıyım. Vereceğiniz cevaplar benim için yol gösterici olacaktır. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar, selamlar.
    En iyi yöntem kendi araştırmaların sonucu karakterine göre seçeceğin yöntemdir. Ben kendi yöntemimi anlatayım yatırım tavsiyesi olarak değil de neye istinaden ne yaptığımı kendine göre pay biç istersen. Ben riski sevmeyen bir insanım. Bu sebeple belli bir birikime ulaşana kadar altın biriktirdim. Yeterli olduğuna kanaat getirdikten sonra hisse almaya başladım. Her zaman için portföyümün en az %40 ı gram altında olacak diye düşünüyorum. Hisselerde de defansif ve uzun vadeci olmayı planlıyorum. Uzun vade mantığı benim için çok uygun. Kimi insanlar ufak bir alımda bile dakika başı ne oldu diye bakıyor. Ancak benim vaktimde yok karakterimde uygun değil buna sıkılırım hemen. Ben ufak alımlarla biriktirerek 5-10-20 sene sonra bir şeyler olmasını umuyorum. Bist100 dışına çok nadiren yatırım yapıyorum mümkünse Bist30, temettü ödemesine çok dikkat ediyorum. Sanayi firmalarına önem veriyorum banka, GYO vb. işim olmaz. Tuncay Turşucu bu konuda takip ettiğim bir kişi. Bilanço döneminden bilanço dönemine takip ediyorum. Takip edebileceğim firma sayısı sınırlı olduğu için portföyümde 7-8 hisseyi aşmamayı planlıyorum. Teknik analizle alakalı hiç bir şey öğrenmedim düşünmüyorum. Temel analiz ve bilanço okumayı ufaktan ufaktan öğrenmeye çalışıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Haziran ayının başından itibaren 90-100 bin arasındayız...90 bin altına bir defa dal çık yaptık bu arada...ancak tepeler haziran dan bu yana hep daha düşük seviyelerde oluşuyor.

Bugün gelişmekte olan ülke piyasalarında borsalara has genel bir satış oldu...Bugüne dek faiz ve kurlarda yaşanan aşırı olumsuzluk borsalara pek yansımıyordu...Eğer bugün global gelişmekte olan borsalarda yaşanan satışlar, yeni bir trendin başlangıcıysa, buradan da yeni bir darbe yiyebilir borsamız.

Haziran-Eylül arası 90-100 bin arası yaşanan dalgalanma, son çeyrek ile birlikte 80-90 bin arasında yaşanabilir...2009 daki gibi v tipi bir çıkış olmayacak bence borsalarda...1-2 yıl sürebilecek sancılı bir döneme hazırlıklı olmalı uzun vadeli yatırımcı.
    90 bin altına kayarsak 80-90 bin arasındaki sancılı döneme hazırlıklı olmak gerekecek...bunu göze alıp şimdiden planları yapmak lazım..umarım 90-100 bin arasında kalırız, yoksa 80-90 arası pek çok uzun vadeci pes edebilir.

3. İyi yanından bakarsak tuvalet kağıdından araba lastiğine, araba lastiğinden tereyağına aşağı yukarı herşeyin fiyatı acayip artmış iken hisseler düşmekte.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

4. Bankalar pahalı, sanayi şirketleri ucuzdur benim için.

TL'ye dayalı olmayan şirketlere yatırım yapmaktan vazgeçmesem şimdiye batmıştım. Bir yanda Egeen,Eregl,Soda,Sise,Erbos,Uluse,Tüprs diğer yanda ucuz diye herkesin dilinde olan halkb,garan,ekgyo gibi hisseler..

Ucuz diye Ekgyo,Garan alacağıma tarihi zirvesinden Soda,Sise,Tüprs alırım. Birisi dolar kazanıyor öbürünün ne yaptığı belli değil.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
    Arçelik te milleti fena carptilar...

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Yaşar Holding ikinci çeyrek sonuçları ile alakalı düşüncelerim...

https://suphecikimse.blogspot.com/20...r-uzerine.html

YTD

7.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Arçelik te milleti fena carptilar...

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    milleti derken, sende de vardı galiba

8. Sıkışma bölgesi yukarı kırıldı gibi gözüküyor...takip ettiğimiz sistem al verdiği için, portföydeki hedge short pozisyonları kapadım...hisse lerle yola devam.

Sayfa 128/1230 İlkİlk ... 28781181261271281291301381782286281128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •