Sayfa 130/178 İlkİlk ... 3080120128129130131132140 ... SonSon
Arama sonucu : 1419 madde; 1,033 - 1,040 arası.

Konu: Tarihte Bugün

1. Tell El Ful şehitleri

27 Aralık 1917 tarihinde 7. Osmanlı ordusu tarafından başlatılan karşı saldırıda, İngiliz-İskoç siperleri önünde şehit düşen Osmanlı askerleri. Tell El Ful 1917

2. Toplanmazdan önce şehitlerimizin pek çoğunun ayakları çıplak.

Botları İskoç askerler tarafından alınmışlar sanırım. Postalsız olamazlar çünkü genel olarak üniformaları iyi durumda.

3. Botları çalınan askerler

Alıntı Originally Posted by value Yazıyı Oku
    Toplanmazdan önce şehitlerimizin pek çoğunun ayakları çıplak.

Botları İskoç askerler tarafından alınmışlar sanırım. Postalsız olamazlar çünkü genel olarak üniformaları iyi durumda.
    Katılırım görüşünüze.
    İlk fotoğrafa dikkat ederseniz. Ordaki şehitlerimizin ayaklarında uzun gonçlu özel botlar var.
    Hücum taburları özel bir lik statüsünde ve donanımlarının çoğu Alman malı
    Zaten savaşlarda sık görülen olaylardan biridir bu. Daha iyi bir donanım görüldüğü anda alınır.
    Konuyla ilgili arşivimden size bir fotoğraf sunayım.

Somme Muharebeleri sırasında vurulup ölen, botları çalınmış bir Fransız askeri. Fransa 1916

II Dünya savaşında da benzer durumlara sıkça rastlanmış.
    Bunla ilgilide bir paylaşım yapayım.

4. Botları çalınan askerler

Alman askerleri bir kavşakta öldürdükleri Amerikan askerlerinin daha iyi durumdaki botlarını alıyor. 1944 Belçika

5. Ateş desteği değil, bize ekmek gönderin.

Kore’de görev yapan Yüzbaşı Nazım Dündar Sayılan’ın hazırladığı “Kore Harbinde Türklerle” adlı kitap o günlerde Türk Tugayı’nda tercüman olarak yer alan Sang Ki Paik’in hatıralarından oluşuyor. Kore Savaşı’nın en önemli zaferlerinden biri olan Kumyangjang-ni Muharebesinde (25 Ocak) yaşanan unutulamayacak bir anı:

Tank Bölük Komutanı Yüzbaşı Reksby ile tank içinde tanıştığımız zaman, “Keşif taarruzu mu yapacağız, yoksa Kore’den kaçanları mı koruyacağız? Her ne hal ise, bu bir görev değil, ölümümüz istenmektedir” diye söylenip duruyordu.

Tam karşımda 5’nci Bölük vardı. 5’nci Bölük bir gün evvel bir kısmını işgal ettiği Kumyangjang-ni kasabasındaki tahkimli düşman mevzilerine tekrar taarruza geçmişti. Özellikle, Üsteğmen Hasan Basri Günalp ve Üsteğmen Sami Durak’ın komutasında bulunan takımlar en ön sırada engelleri, barikatları yok ederek hücumlarını inanılmayacak bir hızla ve başarıyla sürdürüyorlardı. Biraz ilerimde ve tam önümde yapılan kanlı süngü hücumlarını heyecanlı bir film izler gibi takın ince mazgalından görebiliyordum.

5’nci Bölük kasabanın kuzey kanadına vardığı zaman, hemen yükselen sırtlardan düşmanın yaptığı baskın tarzındaki makineli tüfek ve havan ateşleri etkili olmaya başlamıştı. Plan gereğince tank bölüğü şu anda 5’nci bölüğün yanında olması gerekiyordu. Fakat, nedense bölük komutanı, tankları kule mevziine geçirerek yalnız ateş desteğinde kalmasını uygun bulmuştu.

Yanımda olan Tank Bölük Komutanı, 5’nci Bölük Komutanı Yüzbaşı Ceval Olhon’u telsizle bularak bu büyük başarısından dolayı kutluyordu. Aralarında şöyle bir konuşma geçti:

“Kumyangjang-ni tahkimli düşmana yaptığınız hücumları hayranlıkla izliyorum. Başarılarınızı kutlarım. Yalnız Kuzey sırtlardan düşmanın şimdi başlayan makineli tüfek ve havan ateşlerini susturmak ve hücumlarınızı devam ettirmek için bütün tanlarımla atışa geçmek istiyorum. Bu nedenle bölüğünüz daha fazla ilerlemesin. Anlaşıldı mı?”

Hemen şu cevap alınmıştı: “Anlaşıldı. İlginize teşekkür ederim. Bize önce ekmek gerekli.”

İngilizce yapılan bu konuşmayı çok net ve açık olarak duyabiliyordum. Herhalde bir yanlışlık olmalıydı. Bölük komutanı Yüzbaşı Reksby’nin hayretten bir karış ağzı açılmış, bir bana, bir elinde SCR telsizine bakıyordu. Biraz sonra şaşkınlığı geçince, telsizi tekrar ağzına yaklaştırdı. “Anlaşılmadı. Ateş desteği değil de ekmek istiyorsunuz öyle mi?”

Cevap çok açıktı. “Evet, ekmek istiyoruz. Yolun başındaki ilk ev yaralı toplanma yeridir. Oraya bir jeeple ekmek gönderirseniz memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler. Tamam.”

Bu konuşmadan sonra Yüzbaşı Reksby’nin yüzünün aldığı şekli hatırladıkça tekrar tekrar gülüyordum. İstek inanılacak gibi değildi. Tank bölük komutanı: “Şu Türkler anlaşılır insanlar değil. Siz de duydunuz. Tank birliğinden destek değil de ekmek istiyorlar. Bu isteği bir başkasına anlatsam, benim akli dengemin haklı olarak sağlamlığından şüphe eder” dedi.

Bu konuşmadan sonra ateş etmeyen tankların topları suskunluklarını sürdürüyordu. Yüzbaşı Reksby’nin canı sıkkın ve isteksiz olarak emrini vermiş, geride bulunan ekmeklerin bir kısmını jeeple ileriye göndermişti. Hâlâ söyleniyordu: “Fırıncı başına teşekkürler…”

Sonradan mesele anlaşıldı. 5’nci bölüğün ekmek kamyonu cepheye gelirken havan ateşiyle isabet alıp devrilmişti.

Türklerin ekmeğe ve suya olan düşkünlüklerini, kendilerini tanımaya başladığım ilk günlerde anlamıştım. Ekmek Türkler için bir nimetti. Sofraların baş köşesinde ekmek bulunurdu. Bolca yenir, ekmek olmadığı zaman doyulmuş sayılmazdı. – Ekmek parası için çalışılır – deyimi yaygın olarak kullanılır. Sonradan öğrendiğime göre, ekmeğin Türk Zaferlerinde bile yeri vardı.
    O sabah 5’nci bölük erleri aç olarak hücuma kalkmıştı. Sorun bu kadar basitti.”

6. Çavuş Mehmet Kuşçu'nun günlüğü

25 Ocak 1951 günü başlayan Kumyangjang-ni Muharebesi'nin ilk günü öldürülen bir Çinli subayın üzerinden, Kunuri şehitlerinden Çavuş Mehmet Kuşçu'nun günlüğünün çıkması, muharebenin en dramatik anlarından biri olmuş ve Türk askeri üzerinde büyük bir psikolojik etki yaratmıştı.

7. İstanbul'da İşgal Günleri

İstanbul'da İşgal Günleri
    19 Aralık 1918'de İstanbul'a gelen King's Royal Rifle Corps birliği 3ncü Taburu Beyoğlu'nda İstanbul'a gelecek üst düzey İtilaf devleti komutanlarını karşılama töreni provasında

8. İstanbul'da aynı nokta..Atatürk'ün cenaze töreni..
    İlginç geldi bana vurgulamak istedim. İstanbul halkı İngilizler meydanda ikende toplaşmışlar...

Sayfa 130/178 İlkİlk ... 3080120128129130131132140 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •