Sayfa 1315/2133 İlkİlk ... 315815121512651305131313141315131613171325136514151815 ... SonSon
Arama sonucu : 17057 madde; 10,513 - 10,520 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Hadi bu böyle olsun. İtalyan bond alan ne düşünüp alıyor? Yaşlı nüfus, gırtlak borç, ödeme kapasitesi im kan siz. Başına Draghi koyduk para verin hesabı.

Deniz hocamın İtalya tespitine dikkat çekmek istiyorum bence orası her an sorun çıkartmaya gebe.

Ve 4 yıldır dış borcumuz öyle veya böyle artmıyor. Enerji fiyatları düştüğü an Türkiye'nin önü İtalya'dan daha açık derim bilmem katılır mısınız?

Türkiye iyi demiyorum. İtalya çok kötü diyorum yanlış olmasın.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    İtalyanın iyi olmadığı doğru ancak bizdeki sorun artık rakamların da birşey ifade etmeyecek şekilde güvenin bitmesi bence. Daha sayılacak çok şey var ama bence 1 nolu kriter güven bitti. Hemen hergün yeni bir kural ile güne başlıyoruz. Bu durumda ülkeye bırak doğrudan yatırımı hedge fon bile gelmiyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2.  Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    İtalyanın iyi olmadığı doğru ancak bizdeki sorun artık rakamların da birşey ifade etmeyecek şekilde güvenin bitmesi bence. Daha sayılacak çok şey var ama bence 1 nolu kriter güven bitti. Hemen hergün yeni bir kural ile güne başlıyoruz. Bu durumda ülkeye bırak doğrudan yatırımı hedge fon bile gelmiyor.
    Ayrıca İtalya her yıl cari fazla veren, yüksek borcuna rağmen borç oranını sabit tutan yani borcunu çevirebilen ve hard currency kullanan bir ülke durumunda.

3.  Alıntı Originally Posted by senseni83 Yazıyı Oku
    Ayrıca İtalya her yıl cari fazla veren, yüksek borcuna rağmen borç oranını sabit tutan yani borcunu çevirebilen ve hard currency kullanan bir ülke durumunda.
    Sayın senseni83'un dediği doğru.

Borç sorun değildir, ödemeler dengesi sıkıntıya girerse sorundur.

İtalya cari fazla veren bir ülke. Yani ihracat - ithalat > 0. Para birimi dünyanın her yerinde geçerli 4 major para birimiinden biri olan Euro.

Bizde ise dış açık var. Ve bu açığı borçla çeviriyoruz.

Borcunu gelirleriyle çeviren ülkeyle, borcunu borçla çeviren ülke arasında fark olması da normal.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,662
    Türkiye bırak italya'yi, yunanistan kalibresinde bir ülke bile degil. Borçluysa da en azından halkı yiyor. İnsana yakışır şekilde yaşıyorlar. Bizde hem borç çok hem de emekliler 150 euro, doktorlar 500 euro maaş alıyor. Parayı yiyenler de bir avuç kişi.

Türkiye'de yenilen kazığın boyutunu halen anlayamadı çoğunluk vatandaş. O cds primi boşuna 850 değil yani. Yukarıya da yeri var halen.

5.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Şant Manukyan doğru söylüyor.Powell son basın toplantısında ,Fed toplantılarında 0.75'lik faiz artırımının hiç gündeme gelmediğini,kendi aralarında konuşmadıklarını söylemişti.Fed ,önce üyelerinin piyasa iletişimleri ile piyasayı politikası doğrultusunda hazırlıyor sonra da piyasanın beklentisi doğrultusunda kararını açıklıyor,piyasayı şaşırtacak,sürpriz olabilecek kararlardan kaçınıyor.Her zaman öngörülebilir olmaya özen gösteriyor.
    Ama son enflasyon verisi,-benim beklediğim gibi olsa da-,hem Fed'in,hem de piyasanın beklediğinin çok üzerinde geldi ve piyasadaki bütün görüntüyü değiştirdi ve bir anda piyasada 0.75 puanlık bir faiz artışı beklentisini %97'5 a yükseltti.Ama toplantı öncesi 1 hafta Fed üyelerinin konuşma yasağı olduğu için Fed üyelerinin bu yönde iletişim yapmaya fırsatları olmadı.
    Fed prensip olarak faiz artırımlarını önceden iletişimini yaparak ve piyasa beklentisi olarak %80'nin üzerinde çıktıktan sonra yapıyor.Şimdi ise %97.5'lık bir 0.75 piyasanın faiz artırımı beklentisi var ama Fed iletişimini yapmaya fırsat bulamadı.Dolayısıyla hem 0.50'lik,hem de 0.75'lik faiz artırımı mümkün.Şimdi 0.50 artırıp,sonraki 2 toplantıda 0.75'lik faiz artırımını da Powell basın toplantısında ima edebilir.
    Çok sağolun sn deniz en azından bu karar sonrasında bir perspektif oluşacaktır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by senseni83 Yazıyı Oku
    2006-2008 arası Türkiye'yi İtalya olmasa da Portekizle karşılaştırmak doğru olabilirdi. Ama geldiğimiz şu noktada g24 e düşmüş ve cari açığı uçmuş bir ülkeyiz. Ayrıca 2022 yi atlatsak bile 2023 cari açığının finansmanı mevcut MB verileriyle imkansız duruyor.
    CDS lerin de fiyatladığı bu risk gibi görünüyor.
    Benim bu konular uykularımı kaçırıyor...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Bitcoin/USD Coin Metrics

Last | 12:19 AM EDT
    21,825.08
    down-1,383.91 (-5.96%)

Ben önceki senelerde yazmıştım.Daha sonra AMB Christine Lagarde,ve yakın zamanda İngiltere merkez bankası başkanı Andrew Bailey de kripto varlıkların içsel değerinin "0" olduğunu ifade ettiler.Ama bence çok geç kaldılar.
    Deniz bey merhaba,
    benim bu konudaki fikrimi eleştirmenizi rica ediyorum, analizim şu şekilde: dünya blockchain tabanlı bir para sistemine geçtiğinde, devletler sizin her alışverişinizi görebilecek, bunu istemeyen çok insan var, kumar oynamış , aleme gitmiş , sattığı mülkü düşük göstermek istemiş vb. dünyada kayıt dışı ekonomi gsmh lların %8-30 u arası diye okumuştum, ortalama %15 alsak, 10-15 trilyon dolarlık bir hacim, ben bu hacmin gelecekte btc veya cdiğer bazı coinler ile işlem göreceği varsayımı ile, bir içsel değeri olabileceğini düşündüm, coinler üzerinden yürürse bunun da 1 trilyon dolarlık bir para arzı ile yürüyebileceği öngörüsü ile şu an oluşan 1 trilyon usd lik piyasa değerinin içsel değeri olabileceği öngörü yaptım, elimde var mı derseniz yok, alırmısın deseniz almam, ama içsel değer 0 yorumlarını okuyunca, ben de bir beyin cimlastiği yapmak istedim, yorumlarınızı bekliyorum...

8. inverted yield curve de dünyada birinciyiz (ukraynayı saymazsak) derin recessionmu geliyor acaba
    yatırım tavsiyesi değildir

Sayfa 1315/2133 İlkİlk ... 315815121512651305131313141315131613171325136514151815 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •