Sayfa 135/853 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235635 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 1,073 - 1,080 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bi dönemde TV ekonomistleri arasında şöyle bir EZBER dönüyordu.? Bunlara öğretilmişti.

"Yabancı gelmesi için reel faiz vermen lazım."

"Tamam verelim peki reel faizden kastın ne.? Kaç vereyim.?"

"TR enflasyonu %20, demekki %25 verirsen gelir."

Bu ezber her hafta TV lerde dönüp duruyordu. Benim mantıkta almıyordu.!!!

"Lan" diyordum, "Ben yabancıysam, TR deki enflasyondan bana ne.? Kendi ülkemdeki enflasyona bakarım. Üzeri kârdır. İster mozambikte kazanayım, ister TR de. Benim enflasyonum %2 ise, üzeri kazançtır."

Örneğin, ben Alman para sahibiyim 1 milyon avro'm var. TR ye getirip faize koyacağım. TR de yıllık enflasyon %20, bankaların mevduata verdiği faizde %20, Almanyada ENFLASYON %2. Belki daha düşüktür.

Kur farkı olmadığını varsayarak hesabı yapıyorum.

1 milyon AVRO yu getirdim TL ye 7 TL den çevirdim, oldu 7 milyon TL.
    Koydum 1 yıllık %20 faize, yılsonu oldu 8 milyon 400 bin.
    Döndüm 7 TL den AVRO aldım oldu 1 milyon 200 bin AVRO.
    Param bir yılda %20 arttı. Alman enflasyonu %2, kazancım %18. Sadece kurfarkı riskini göze aldım. Kur farkı ilave kazançta getirebilirdi, ilave kayıpta. Onu bilemeyiz hesaba katmadık. Geçen 10 yıl kur farkı hep yabancının kazancına çalıştı. Son 3-4 yıl tersine döndü.

Yani Alman olarak TR ye paramı getirip geri almışım %20 kazanmışım. Bana ne TR deki enflasyondan. %2 nin üzerindeki her kazanç benim için reel kazançtır.

Ama TR ekonomistleri öyle şartlandırılmışlardıki, yabancıya reel faiz olarak, TR enflasyonu üzeri hesabı söylüyorlardı.

Her keste bunu tekrarlıyordu.

Çok eskiden hesabı yazdım, internette paylaştım. Sonraki yıllarda ekonomistlerde duymadım, bu reel faiz TR enflasyonu saçmalığını. Hala kullanıyorlarmı bilmiyorum.

Parayı TR de tutarsan, yerleşeceksen yada şirket kuracaksan TR enflasyonu seni bağlar. Eni sonu para piyasalarında para kazanıp tekrar çıkaracaksan TR enflasyonu seni bağlamaz. Çoğunluk vur kaç için geliyor.

Bu şartlandırmayı, dışarıdan maaş alan besleme ekonomistler başlatıyor. Sonra ezberci bizim ekonomistlerde ne döndüğünü bilmeden takip ediyorlar. Adamlarda zeka var akıl yok. Sadece ezberliyor. abdurrahman yıldırım söylemişse doğrudur bende kullanırım.. Bu ezberle yahudi TV lerde millete akıl veriyorlar. lan ezberi aldığın adam yahudi beslemesi.

Her neyse...

yazı süper oldu, üstüne bugün bişey yazabilirmiyim bilmiyorum..

Bu şekilde bi kaç ezber bozmuştum. hatta birde dünya ezberi bozmuştum. TR sınırlarını aşmış durumdayım, aman dikkat.!!!
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ...
    neyse dün verdiğim emir gerçekleşmiş.
    Baktım şu an K/Z %2 artıda.
    BIST 90 bin altına inerse bende zarar yazmaya başlayacağım gibi görünüyor.

Geçen yıl hesabını yılbaşında kapamış ve maliyet olarak yılbaşını almıştım. Bilmeyene hatırlatayım.
    Son düzenleme : alicemal; 28-03-2019 saat: 11:49. Sebep: düzeltme
    @NeAcaipDunya

3.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Dün de yazmıştım, Londra piyasasında Dolar long TL şort pozisyonu açanların kaldıraç miktarı sanılandan fazlaysa piyasayı teknik anlamda takip etmenin fazla bir faydası olmayacaktır. Ayrıca son bir haftada borsadan çıkan para çok ciddi takip altında olacaktır. Uçaklara, gemilere hatta göçmen taşıyan botlara dikkat etmek lazım. TL karaborsası oluştu bir anda. % 650 ile dünyanın tartışmasız en bulunamayan parası şuan.
    Mesela dayı, sence Malta Ordusunun kurtardığı kaçırılan Türk gemisinin kargosundaki nakit paralar kime ait ? Malta vatandaşlığı için sıraya girmiş saygın iş insanlarımızdan birine olabilir mi ? Başlığı kirletmeyeyim diyorum ama gelmek istediğim noktayı anladın sen. Zaten burada ne yazıyorsam sana yazıyorum. Sen uzun farları açmış giderken ben de yanlara el feneriyle bakıyorum gibi bir şey yani. Biraz fazla yaladım ama neyse olur o kadar.

*

Yalnız, bir önceki yazıdaki TV yorumcularının EZBER ekonomisi tabirine bayıldım. Literatüre not edip senin adına tescillettirdim. Belgeyi bir ara gönderirim.
    Son düzenleme : Maydonozcu Kamil; 29-03-2019 saat: 08:59. Sebep: ilave bilgi

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    maydonoz, haber takip ediyorsun anlaşılan, ekonomi bilginede şaşırdım doğrusu.
    Gaz verme, yıkama yağlama işlerini yıl sonu topluca yapalım, biriktir.

Bu para çıkarma işlerini ve para kazanma işlerini o kadar çok yazdımki, kendimi bile bıktırdım.
    Bizde 4 tür zengin var.

biri ülkeyi sömüren yahudiler. Tüm medya, dış destek, devlet kurumları arkalarında, yıkamazsın. En büyükler bunlar.

Her partinin halkı soyarak zengin ettiği geçici zenginler var. şu ara ethem sanca, milletin anasında gözü olan cengiz, limak gibi,
    fetö gibi, ama onun arkasında yok yok. CIA, dinCİ siyasal partiler, tarikatlar. vb.

Üçüncü grup zenginde sınır kaçakçılığından zengin olanlar.Gürcistan sınırı, ırak iran sınırları. Her yıl korkunç para dönüyor. Her türlü şey kaçırılıyor. Orada yükünü tutan mafya babaları, istanbula taşınıp şirketler kuruyorlar ve SAYGIN iş adamları oluyorlar. baskı, haraç, gasp, kavga kültürlerinide büyük şehirlere taşıyorlar.

Dördüncü grupsa, çalışarak, iyi bi şeyler yaparak zengin olabilenler. Bunlar fazla büyüyemiyor çünki devlet karşılarında, medya karşılarında. Orta büyüklükte kalıyorlar, bi kaç nesilde yok oluyorlar.

İlk üç soyguncu grup, her yıl kazançlarının önemli kısmını dışarı çıkarıyorlar. Hem yasal hem yasal olmayan yolla. Birgün bir Atatürk çıkar, bizden hesabını sorar diye. paraları hepte ingiltere ve abd ye taşırlar nedense. Yahudiyi anlarımda yobazda oraya götürüyor. Tabi varlık sebepleri onlar.

Temiz grupta, soyulmamak için parasını dışarı çıkarmaya çalışıyor.
    Çok iğrenç bir ülkeyiz.

Gemi Türk gemisi, bandıra yabancı. Türkiyeye vergi vermemek veya arkasına güçlü devlet almak için avrupa bandırası takıyorlar. Lanet rahmi koç bile vergiden kaçmak için süper lüks yatına avrupa bayrağı çekti. Küçük bir ülkenin, sanırım malta idi.

Her ay Türkiye tasarruf etmiyor diyolar ya. tasarrufların tamamı yurt dışına kaçırılıyor. Onu diyenlerin patronları tarafından.

Her neyse artık, biraz haber okuyayım...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yuh, hem ons altın düşmüş hemde USD yükselmiş...

Yerleşiklerin parasıda 179 milyara çıkmış, lan TL yi nerden bulupta doviz alıyorsunuz.

Mesela borsada bir milyon küsür oyuncu var, 1milyonu küçük oyuncu. Ellerindeki tüm para 5 milyar. Kalanı büyük oyuncu ve kurumlara ait.

Bu 179 milyarda aynıdır, 10 milyarı vatandaşın, kalanı bi kaç bin kişinindir... arkalarında abd ve uşak ülkeleri ve uşak örgütleri ve bizdeki uşak şirketler ve uşak medya vardır. araplar, batı ülkeleri, fetö... vay vay vay ne ararsan var dır.

Bizim banka sahipleride USD yükselten ler arasında baş roldedirler. Bu herif ve damadı ile devam ederlerse batacaklarını biliyorlar.

Ülke hem ayakta kalmalı, hemde rahatça sömürebilmeliler. Yetiştirdikleri bu tarikat bebeleri bu işi ARTIK başaramıyor.

Ülkenin tüm zenginliklerini verdiler yabancılara, maden haklarıda onlarda. Nasıl 2001 den sonra altın çıkarmaya başlamış bu adiler. Çünki hak verilmiş, önceki siyasi partiler ne kadar adi olurlarsa olsunlar yinede maden haklarının tamamını vermemişler. Ama bunlalrın indiği karanlığın haddi hesabı yok. En baba solcular bile oy verdiler, hepsi suç ortağı sayılır.

Her şeyi verirken yabancılar alkışladırla. Ama baktılarki hayvan ölüyor, kan ememeyecekler, orada dur dediler. Yeni çoban lazım. Hem hayvan ölmeyecek hemde kan emicileri besleyecek kadar üretim emek olacak.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Veriler, benim gibi piyasanın çok içinde olmayan biri için sapıtmış görünüyor.
    Netçede mesleğim para piyasaları değil. Ek gelir olarak arada bakıyorum.

USD yükseliyor, MB londra sülükleri ile anlaşmış olabilir. Çünki USD 5,50 altından 5.64 e böyle yükselmişse, ülke ayağa kalkardı.
    MB, sülüklere nefes almaları için, ben şöyle yapacağım, şuradan gevşeteceğim, sizde piyasa kuralları içinde böyle yapacaksınız, siz aldıktan sonra ben cam kapı kapatacağım filan gibi bişeyler döndürmüş olabilir. Karşılığında onlarda ortalığı ayağa kaldırmayacağız sözü vermiş olabilirler.
    Anlaşma olduysa kaybedeni yine bizizdir.

ons altın ayağına kum torbası bağlanmış denize atılmış gibi. Ondaki hareketlere şaşırmam, dediğim gibi sanayide karşılığı olmadığından, fiyatını londradaki 3-5 banka, karşılıklı al satlarla belirliyorlar. Tabi şartlanmış gözle bakarsan, USD ye endeksli gibi görürsün. ABD egemenliği yaratmak için petrol altın gibi değerli her emtia yı USD ye endeskli yapıyorlar. Ama bazen bakıyorsun, bağ kopmuş, önemli hareket olmuş. Sonra tekrar USD ye bağla.

AVRO/dolar 1.12 lerde. Almanyanın son verisimi etkili olduki.? ABD verileride iyi değil son haftalarda.

Cuma olayını haberTürk ekonomisti yahudi anlatmaya çalışmış. Günaydın. Üstelik yazı içinde spekülasyon demiş sonra manipulasyon. Kendini yalanlamış.
    Tabi hızlı geçtiğimden ben hatalıda anlamış olabilirim, çok başıma geliyor. Kısa sürede çok yorum okumaya çalışınca böyle oluyor.

Başka yerdeki 2 ekonomistten biri londrayı dize getirdik mealinde yazmış, öteki londra bize CDS ile dersimizi verdi diye. Kimin uşağı iseler ona göre yorum yapmışlar.

Her neyse... seçim sonrası 1 haftaya kadar olacakları anlamlandırmak bir şeye yaramaz. Olan oluyor.

Dün gece biraz daha altın satıp, senet alsammı diye düşündüm.

Biraz daha düşüneyim, aslında pozisyonum iyi. Altın satarsam zararına satmış olacağım. USD nin yükselişi kurtarmaz gibime geliyor, banka hesabına girip bakmam lazım. Düşerken bakmayı sevmiyorum.
    Yılbaşını baz aldığım maliyetim ons 1285.

Geçen şubatta benim bankanın kazığı sebebi ile mecburiyetten borsaya girdim.(ilk giriş 1989 civarı)
    10 satış yapmışım sadece birinde zararına satmışım. Oda %2 zararına.

En iyisi portfoye elleşmeyeyim. Hem portfoy FON olduğundan, satsam alsam 3 iş günü sürüyor. Seçim geçmiş olacak.

Elleşmeyeyim...
    Son düzenleme : alicemal; 29-03-2019 saat: 11:14.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yaw maydonoz etkisi ile fazla ciddi yazmaya başladım gibi... acil kurtulmam lazım, çekilmez bu kadar ciddilik.

Geçen salı, söke starbaks günümde, seçTat isimli lokantadan bahsetmiştim. Gramla yemek satıyorlar.
    Denemek için girmiştim normalde dışarıda nadiren yemek yerim, sırf konsepti merak ettiğimden. Birazda oturma yerlei tam bana hitab ediyordu, bir köşede gazetenle baş başa kalabiliyorsun, mucize kısmı ise manzaranda var.

Her neyse. Self servis, ama yemeğim bitince, tepsiyi götürüp koyacak yer bakınıyordum. 15 yaşlarında bir erkek çocuk koştu geldi, tepsiyi aldı. Oranın çalışanı olmalı, ilk kez gördüm, oraya ilk kez oturmuşum.

Çocuk mahalle arkadaşına sorar gibi "abi sen polismisin" diye soru sordu.!!!

Tabi şaşırdım. Bu soruyu uzun süre beni gözleyen biri sormaya cesaret edebilir yada aklına gelir. Beni nerden gördünde bu yaşta..!!! Belki biri sordurmuştur. Yıllardır aynı günlerde aynı yerlere gittiğimden, çizdiğim resimde oralara uygun olmadığından, oraların çalışanlarında merak uyandırıyorum.

her neyse. Bu başıma ilk gelmiyor.
    3-4 yıl boyunca aynı çay bahçesine gittim, bahçede oturdum çay kahve ve gazete olayına girdim. hayatım büyük şehirlerde ağır çalışarak geçmiş, yerli yabancı kalbur üstü, okullarda ders veren mühendislerle projeler üretmişim, mizacım oralara uygun.

Oralarda sırıtmam, ama aynı mizacla burada yaşayınca sırıtıyor olmalıyım.

Çay bahçesinin karşısında belediye sarayı var. Evet küçük bir kasabaya saray yapmış DP li belediye başganı. Ama kasabanın kanalizasyonu yok. belediye sarayını kendi gübreleri üzerine kurmuşlar. Kanalizasyon parası ile saray yapmış.

Belediye başganı sürekli beni tek başıma çay bahçesinde gazete okurken görünce işkillenmiş. Karanlık adamsan korku içinde yaşarsın.

Büyük şehirde, özellikle 3 büyük şehirde tek başına kafede gazete okuyup çay kahve içen adam veya kadın bolca görürsün, doğaldır.
    Ama burada dikkat çekiyorsun.

Belediye başganı karanlık tip, bizden ev yaparkende imar müdürü 5bin rüşvet istemiş. Böyle tipler.
    Normal üretken bir adam olsa, gelir benle çay içer muhabbet eder, tanımaya çalışır. Ama bok çukuru üzerine milletin kanalizasyon parası ile saray yapan, yasal evlerin işini zorlaştırma tehdidi ile rüşvet isteyen bir grubun başı isen, o zaman korkarsın.

hayatın korku ile geçer.

Bu başgan, garsonun anlattığına göre, jandarmaya görev vermiş, 1 hafta beni takip ettirmiş. Tüm esnafa sormuşlar bilgi almaya çalışmışlar. Sora tehlike görmeyince takibi bırakmışlar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    swap konusunda en anlaşılır açıklamayı yahudi mahfi eğilmezde gördüm. özeti şu ama swapta alınan TLnin gecelik TL faizi kısmı eksik.

Diyelim ki TL'nin değer kaybedeceğini düşünen bir yabancı 1.000 Dolarını bir Türk Bankasına mevduat olarak yatırıyor ve aynı bankadan bu parayı teminat gösterip o günkü kurdan (5,00 diyelim) 5.000 TL borç alıyor. Diyelim ki bu yabancı aynı gün aldığı bu borçla hemen 1.000 Dolar alıp yine aynı bankaya 1.000 Dolarlık mevduat daha yapıyor. Bu durumda bu yabancı 1.000 Dolar getirerek bankada 2.000 Dolarlık hesap açmış ve 5.000 TL borçlanmış oluyor. Bir hafta sonra kur 5,50 TL'ye çıkmış olsun. Bu durumda bu yabancı 2.000 Dolarlık mevduatını bu yeni kurdan (5,50 TL) bozarak karşılığında 11.000 TL elde edecek demektir. Bu paradan 5.000 TL'lik borcunu ödeyince elinde (11.000 - 5.000 =) 6.000 TL kalır. Bunu o günkü kurdan Dolara çevirince (6.000 / 5,50 =) 1.090 Doları olacak. Özetle bu yabancı 1.000 Dolar getirerek bir haftada 90 Dolar kazanmış olacaktır. Bir haftada yüzde 9 kazanç çok yüksek bir kazançtır.

Hocalıkta yapıyor diye biliyorum o sebeple basit anlatabilmiş.

Yazısının devamını okuyuncada tepem attı, yarıda bıraktım.
    Suç kimde diyor.? Kendince tarafsız analiz yapmaya çalışıyor. Derin bilgin yoksa gözyaşları içinde adamı kucaklarsın.

Okuduğum kısımda diyorki, bu şekilde MBnin kısıtlamaları ile iş çözülmez. Zarar verirsin. Meali, bizim uşaklar sizi soysun izin vermeli. İşte Türk ekonomistleri şartlandıranlar bunlar. 80 yıl söyleye söyleye maymun ettiler milleti.

Sonra diyorki, doğrusu ülkeyi ve ekonomiyi düzgün yönet...

Her yazdığı doğru ve haklı.

Ancak eğer bu tür yetersiz hükümetleri yetiştirip ülkeyi sömürmek için kullandıklarını biliyorsan, ve bu hükümetleri başımıza saran grupun hizmetkarlarından birininde mahfi bey gibiler olduğunu biliyorsan. O zaman tepen atıyor.

Lang ülkeyi uşaklaştırmak için senin ağaların dinCİ leri kullanıp ülkeyi bu hale getirdi. Sizsiniz akp nin üreticisi. Kendi ürününe bakıyorsun.

İşte böyle tepen etıyor sayın seyirciler yaw... bu adam gibiler saygın ekonomistler olarak sabah akşam yahudi kanallarında cirit atıyor, çay ve kurabiye olayına giriyorlar.

Her söylediğide doğru.

Adamın biri bıçağı boğazımıza saplamış kan akıyor.
    Gazetede yazıyor, "bıçak boğaza saplanmışsa kan akar. "

Lan sen üretmişsin o bıçağı, saplayan adamıda sen yetiştirmişsin bıçağıda eline sen vermişsin.
    Hafif çizip kanı bardağa doldursun diye vermişsin bıçağı, ama adam saplamış. Akıllı olsa adamı kullanamayacaksın, akıllı olmayanı seçersende ya çizer ya saplar. Doğasında var. İlk 5 yıl çizdi, çok memnundunuz, bardak bardak kan içtiniz, sonra saplamaya başladı. Doğasında var.

Her dediğinde doğru saplarsan kan akar. Çok doğrucu adamlar bunlar çoook...

Bu kadar haber yeter işime döneyim... portfoye yapçak bişey yok, koyun pozisyonund seçim sonrasını bekleyeceğim.

Benim tüm plan akp seçim sonrası IMF benzeri bir kurumla anlaşma yapması üzerine. Yapana kadarda çok acı çektirecektir benim portfoye, allahtan maliyetler çok iyi.
    Son düzenleme : alicemal; 29-03-2019 saat: 12:00. Sebep: ayar
    @NeAcaipDunya

Sayfa 135/853 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235635 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •