Onemli Gunler Banner
Sayfa 135/288 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235 ... SonSon
Arama sonucu : 2297 madde; 1,073 - 1,080 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    Oyakc bu kriterlere uygun
    Diğer çimento şirketlere nispeten hangi bağlamda daha uygun olduğunu da bir kaç maddede özetleyebilirseniz hocam, seviniriz.

Ben kişisel olarak finansallarında benzer büyümeyi gösterebilecek olanlardan market cap'leri daha ufak olanların fiyat olarak daha fazla büyüme potansiyeli taşıdığına inananlardanım. Sen mesela neden OYAKC'nin çok daha iyi performans göstereceğini düşünüyorsun?
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2. Mardin çimento Adana Çimento, Aslan Çimento, Bolu Çimento ve Ünye Çimento payları artık işlem görmüyor. birleşerek oyakc oldu deprem bölgesindeki illerde en yaygın cimento ve hazır beton santralleri var. Oyakc cimento firması Web sayfasından fabrikaları görülebilir.
    Akcansa kentsel dönüşünde İstanbul da en büyük paya sahip olacak hisselerden.. Ancak oyakc deprem bölgesi illerinde açık ara ürün tedarikinde önde hisselerden birisi diye dusunuyorum

3.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    Mardin aslan ve adnac cimento hisseleri birleşerek oyakc oldu deprem bölgesindeki illerde en yaygın cimento ve hazır beton santralleri var. Oyakc cimento firması Web sayfasından fabrikaları görülebilir.
    Akcanca kentsel dönüşünde İstanbul da en büyük paya sahip olacaktır... Ancak oyakc deprem bölgesi illerinde açık ara ürün tedarikinde önde olacaktır diye dusunuyorum
    Peki bunların ağırlıklı olarak deprem bölgesine çalışması durumunda ülkenin diğer kısımlarında oluşacak boşlukları yine diğer OYAKC fabrikaları tarafından mı doldurulacağını düşünüyorsun? Üretim kapasitesi artırma durumu ya da planı var mıdır, böyle aralıksız bir çalışma durumu olursa?
    Clausewitz

4. Diger bölgelerde de oyak cimento fabrikaları var. Egede iç anadoluda Karadenize Marmara da. Ancak özellikle deprem bölgesinde fabrikalar daha yaygin.. Muhakkak surette bu donemde ve ileriki donemde tüm cimento firmaları bu kentsel dönüşüm işinden hanlerine karlar yazacaktır. Orantisal olarak ve özellikle deprem bolgesinde bu kardan en büyük payı oyakc alacaktır diye dusunuyorum

5. Oyakc Web sayfasından alinti

Türkiye çimento endüstrisinin kapasite ve pazar lideri olarak faaliyetlerini 6 fabrikada, satışlarını 7 coğrafi bölgede sürdüren OYAK Çimento, verimlilik, yaratıcılık ve kâr odaklılık ilkeleriyle çimento kullanım alanlarını geliştiren, ülke pazarında etkin rol oynayan lider bir topluluktur.
    OYAK Çimento, toplam 12,4 milyon ton klinker ve 22,5 milyon ton çimento üretimiyle "Türkiye'nin en büyük çimento markası" vizyonunu gururla taşımaktadır.

6.  Alıntı Originally Posted by palmet Yazıyı Oku
    Diger bölgelerde de oyak cimento fabrikaları var. Egede iç anadoluda Karadenize Marmara da. Ancak özellikle deprem bölgesinde fabrikalar daha yaygin.. Muhakkak surette bu donemde ve ileriki donemde tüm cimento firmaları bu kentsel dönüşüm işinden haberlerine karlar yazacaktır. Orantisal olarak ve özellikle deprem bolgesinde bu kardan en büyük payı oyakc alacaktır diye dusunuyorum
    Teşekkür ederim hocam. Benim gönlümde market cap'leri küçük olduğu ve büyümeleri de güzel olduğu için AFYON ve GOLTS vardı. Ama OYAKC'nin de sektörde dominant olma, ülkenin değişik bölgelerinde fabrikaları olması sebebiyle müşterilere daha çabuk ulaşma ve fiyat avantajı elde edebilme yeteneklerini de gözardı edemiyorum. Dedikleriniz de bu duruma ilave etki sağlıyor işin açıkçası. Bu konuda biraz düşüneceğim.
    Clausewitz

7. 2019 yılının son çeyreğinde birleşme görüşmelerine başlayan Adana Çimento, Bolu Çimento, Aslan Çimento, Ünye Çimento ve Mardin Çimento, 15 Mayıs 2020 itibarıyla OYAK Çimento markası altında faaliyetlerine devam edecek.

Tamda pandemi döneminin pik yaptığı bu donemde yapılan bu birleşmenin ortaya çıkarabilecek sinerjinin hissenin fiyatlarına tam olarak yansidigini düşünmüyorum. Bu sinerjinin pozitif etkilerinin son yaşadığımız deprem felaketiyle ortaya yeni çıkmaya başladığını düşünüyorum.

8. Ben yatırımda şirketlerin büyüme potansiyellerine bakarken prensip olarak şu fikri önceliyorum:

1'i 2 yapmak, 32'yi 64 yapmaktan daha kolaydır. Ufak şirketlerin bazı yatırımlarla logaritmik büyüme sergileme avantajı var. Büyük şirketlerin de ölçek ekonomisinden yararlanma ve küçükleri saf dışı bırakma gücü var. (Her ne kadar Rekabet Kurumu denen bir yapı varsa da ölçek ekonomisinin nimetlerinden faydalanarak tamamen kurallar dahilinde küçükleri ekarte etme çabası gözlemlenebiliyor zaman zaman.)

Bu durumda tercihi kimden yana kullanmalı? Ben alım şartları eşitse küçük olandan yana kullanmayı ve logaritmik büyüme avantajlarını fiyatta hissetmeyi tercih ediyorum. Tercihlerimin doğruluğu ya da yanlışlığı elbette tartışmaya açıktır.
    Clausewitz

Sayfa 135/288 İlkİlk ... 3585125133134135136137145185235 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •