Sayfa 1376/2240 İlkİlk ... 376876127613261366137413751376137713781386142614761876 ... SonSon
Arama sonucu : 17920 madde; 11,001 - 11,008 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Yanıt için teşekkür ederim. Kapitalizmin geleneksel dalgalı gelişim çizgisinin öne çıkarttığı doğruları dile getirmişsiniz:

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    ...Tabii ki enflasyon ile mücadele etmenin bir maliyeti var ve bu maliyeti sadece ABD'ye değil ,dolar dünyanın rezerv parası olduğu için, "bu gevşek para politikası sonsuza dek hep sürecek" diye aşırı borçlanan ve aldıkları borçları üretken olmayan verimsiz yatırımlara yatıran ülkelere de çıkacak gözüküyor.
    Peki ABD kendisi enflasyon sorunuyla boğuşurken gelişmekte olan ülkelerin "borç krizine" girme ihtimalini dikkate alarak kendi ekonomi politikalarında bir "ayar" yapar mı,hiç sanmam,"IMF'ye giderler,IMF yardımcı olur" diye düşünür.İtalya ise zaten Avrapa Merkez Bankasının sorumluluğu altında..
    ABD'nin sıkı para politikası muhakkak ki ,aşırı gevşek para politikası olmasa suyun üzerinde kalamayacak bir çok şirketin batmasına neden olur.Ama,destekle yaşayan bu şirketler piyasada rekabet ortamını bozduklarından,kötü yönetilen verimsiz iş modelleri olan bu şirketler ,piyasadan elenip yerlerini iyi yönetilen verimli çalışan bu şirketler tarafından domine edilince, verimlilik artışı nedeniyle ülke ekonomisi çok daha sağlıklı ve yüksek büyüme hızıyla büyümeye başlar,ülke ekonomisi için çok daha hayırlı olur.Batan şirketlerde çalışanlar da büyüyen iyi yönetilen bu şirketlerde istihdam edilirler.
    Ancak, bu doğruların bugün tam olarak yerini bulabilmesinin önünde iki önemli yapısal değişikliğin engel olduğunu düşünüyorum. Birincisi, artık yeniden kopamayacak şekilde içiçe geçmiş bir dünya piyasasının varlığıdır. Bu nedenle Sri Lanka'daki hapşırığın önünde sonunda ABD'yi nezle edeceğini en iyi Fed'in başındakiler biliyor. 2008'de para basılarak o dönem uç veren kriz kopardığı gürültüye rağmen bir yerde ötelendi sayılır ve bugün Fed'in çaresizlikle sürüklendiği "ucundan azcık" QT ve faiz artırma seansları ertelenenin tüm haşmetiyle belki de öncelikle bir borç krizi olarak arz-ı endam etmesi için zemin yarattı. Kayıtsız kalabilirler, ama bu kanımca enflasyonu düşürme kararlılıklarından değil, 2008'den bu yana içine düştükleri çaresizlikten kaynaklanacaktır.

İkincisi, dünya piyasasının mevcut gelişmesinin yanında özellikle yetmişli yılların ortalarında uç veren karlılık krizine karşı seksenlerin başında uygulamaya sokulan neo-liberal politikaların sonucunda oluşan sermaye fazlasının artan oranda finansallaşarak üretim alanında yatırım yerine, spekülasyona yönelmesi olgusudur. Bunun sonucu kapitalist gelişmede 29 bunalımından sonra geleneksel olarak rastlanmayan bir çeşit kalıcı enflasyona (tabii burada kastettiğim menkul kıymetler üzerinden oluşan enflasyon) yol açtı. Liberal bir cumhuriyetçi olan John Mauldin, 15 Temmuz tarihli "Forgotten Lessons" başlıklı makalesinde (https://www.mauldineconomics.com/fro...gotten-lessons) bu olguyu şöyle resmetmiş:

Tabloda yer alan makas kalıcı olarak günümüz kapitalizminin bir gerçeği olmuş ve dolayısıyla görev tanımında yer almamasına karşın, "borsayı korumak" ve onun selameti adına şişerek "batamayacak kadar büyük" olan şirketleri kurtarmak, zımnen ve üstelikle öncelikli görev olarak Fed'in üzerine kalmıştır. Fed'in örneğin 2008'de yaptığı "bail-out"larla, "main street" yerine, "wall-street"i tercih etmesinin altında yatan neden kanımca bu ikinci olgunun artık kurumsallaşmasından kaynaklanıyor. Böyle olunca da sizin dile getirmiş olduğunuz "kötü yönetilen verimsiz iş modelleri" kendi doğal mecrasında tasfiye edilemiyor. Aksi olsaydı zaten zombileşme oranı bu kadar yükselemezdi.

Ezcümle sn. deniz43, kapitalizm bilindik kapitalizm olmaktan çıkıyor ve bu değişim dünyada büyük bir güç çatışmasının yaşandığı bir konjonktürde gerçekleşiyor. Ben söz konusu konjonktürün ek olarak Fed'in çaresizlik katsayısını giderek artıracağını ve işlerin 2023'te hepten içinden çıkılmaz bir duruma dönüşeceğini düşünüyorum.
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Yanıt için teşekkür ederim. Kapitalizmin geleneksel dalgalı gelişim çizgisinin öne çıkarttığı doğruları dile getirmişsiniz:

Ancak, bu doğruların bugün tam olarak yerini bulabilmesinin önünde iki önemli yapısal değişikliğin engel olduğunu düşünüyorum. Birincisi, artık yeniden kopamayacak şekilde içiçe geçmiş bir dünya piyasasının varlığıdır. Bu nedenle Sri Lanka'daki hapşırığın önünde sonunda ABD'yi nezle edeceğini en iyi Fed'in başındakiler biliyor. 2008'de para basılarak o dönem uç veren kriz kopardığı gürültüye rağmen bir yerde ötelendi sayılır ve bugün Fed'in çaresizlikle sürüklendiği "ucundan azcık" QT ve faiz artırma seansları ertelenenin tüm haşmetiyle belki de öncelikle bir borç krizi olarak arz-ı endam etmesi için zemin yarattı. Kayıtsız kalabilirler, ama bu kanımca enflasyonu düşürme kararlılıklarından değil, 2008'den bu yana içine düştükleri çaresizlikten kaynaklanacaktır.

İkincisi, dünya piyasasının mevcut gelişmesinin yanında özellikle yetmişli yılların ortalarında uç veren karlılık krizine karşı seksenlerin başında uygulamaya sokulan neo-liberal politikaların sonucunda oluşan sermaye fazlasının artan oranda finansallaşarak üretim alanında yatırım yerine, spekülasyona yönelmesi olgusudur. Bunun sonucu kapitalist gelişmede 29 bunalımından sonra geleneksel olarak rastlanmayan bir çeşit kalıcı enflasyona (tabii burada kastettiğim menkul kıymetler üzerinden oluşan enflasyon) yol açtı. Liberal bir cumhuriyetçi olan John Mauldin, 15 Temmuz tarihli "Forgotten Lessons" başlıklı makalesinde (https://www.mauldineconomics.com/fro...gotten-lessons) bu olguyu şöyle resmetmiş:

Tabloda yer alan makas kalıcı olarak günümüz kapitalizminin bir gerçeği olmuş ve dolayısıyla görev tanımında yer almamasına karşın, "borsayı korumak" ve onun selameti adına şişerek "batamayacak kadar büyük" olan şirketleri kurtarmak, zımnen ve üstelikle öncelikli görev olarak Fed'in üzerine kalmıştır. Fed'in örneğin 2008'de yaptığı "bail-out"larla, "main street" yerine, "wall-street"i tercih etmesinin altında yatan neden kanımca bu ikinci olgunun artık kurumsallaşmasından kaynaklanıyor. Böyle olunca da sizin dile getirmiş olduğunuz "kötü yönetilen verimsiz iş modelleri" kendi doğal mecrasında tasfiye edilemiyor. Aksi olsaydı zaten zombileşme oranı bu kadar yükselemezdi.

Ezcümle sn. deniz43, kapitalizm bilindik kapitalizm olmaktan çıkıyor ve bu değişim dünyada büyük bir güç çatışmasının yaşandığı bir konjonktürde gerçekleşiyor. Ben söz konusu konjonktürün ek olarak Fed'in çaresizlik katsayısını giderek artıracağını ve işlerin 2023'te hepten içinden çıkılmaz bir duruma dönüşeceğini düşünüyorum.
    Ben de cevabınız için teşekkür ederim.Derin bir konu,birazdan da Fed toplantısı sona erecek ama kısaca değinmek istediğim bir konu var.
    Pandemi salgınından sonra tedarik zincirlerindeki kırılma,arkasından Rusya'nın Ukrayna'yı işgali bence küresel ekonomik görünümde epeyce değişiklikler yaratacak.Artık ülkeler arasında bir gruplaşma olacak.Bir yanda hukukun üstünlüğünün,bağımsız tarafsız ve adil bir yargıının ,temel hakların ve özgürlüklerin ifade ve toplanma özgürlüklerinin olduğu, dengeleme denetleme,güçler ayrılığı,,şeffaflık ve hesap verilebilirlik,idarenin tüm işlerinin yargı denetiminden geçmesi gibi kriterlerin geçerli olduğu demokrasiler.
    Diğer yanda da Çin,Rusya,İran gibi özgürlüklerin baskı altında olduğu, demokrasi ve özgürlüklerin olmadığı otokratik,despot yönetimlerin hüküm sürdüğü ülkeler ve aradaki ülkeler.Önümüzdeki orta vadede üretim ,ticaret,tedarikin küresel ölçekten çıkıp ,büyük ölçüde grup ülkelerinin kendi içlerinde kurulacak sistem çerçevesinde gerçekleşme yoluna girileceğini düşünüyorum.

Fed politika faizini 75 baz puan yükseltti.

July 27, 2022

Federal Reserve issues FOMC statement
    For release at 2:00 p.m. EDT

Recent indicators of spending and production have softened. Nonetheless, job gains have been robust in recent months, and the unemployment rate has remained low. Inflation remains elevated, reflecting supply and demand imbalances related to the pandemic, higher food and energy prices, and broader price pressures.

Russia's war against Ukraine is causing tremendous human and economic hardship. The war and related events are creating additional upward pressure on inflation and are weighing on global economic activity. The Committee is highly attentive to inflation risks.

The Committee seeks to achieve maximum employment and inflation at the rate of 2 percent over the longer run. In support of these goals, the Committee decided to raise the target range for the federal funds rate to 2-1/4 to 2-1/2 percent and anticipates that ongoing increases in the target range will be appropriate. In addition, the Committee will continue reducing its holdings of Treasury securities and agency debt and agency mortgage-backed securities, as described in the Plans for Reducing the Size of the Federal Reserve's Balance Sheet that were issued in May. The Committee is strongly committed to returning inflation to its 2 percent objective.

In assessing the appropriate stance of monetary policy, the Committee will continue to monitor the implications of incoming information for the economic outlook. The Committee would be prepared to adjust the stance of monetary policy as appropriate if risks emerge that could impede the attainment of the Committee's goals. The Committee's assessments will take into account a wide range of information, including readings on public health, labor market conditions, inflation pressures and inflation expectations, and financial and international developments.

Voting for the monetary policy action were Jerome H. Powell, Chair; John C. Williams, Vice Chair; Michael S. Barr; Michelle W. Bowman; Lael Brainard; James Bullard; Susan M. Collins; Lisa D. Cook; Esther L. George; Philip N. Jefferson; Loretta J. Mester; and Christopher J. Waller.

Implementation Note issued July 27, 2022

https://m.bloomberght.com/fed-faiz-a...m-etti-2311591
    Piyasalar faizlerin 3.5e cikmasini ve 2023un 2. Yarisinda indirilmesini bekliyor...
    Deniz bey sag olsun önümüzü aydinlattigindan hazirliksiz olmayacagiz
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

6. Detaylari tam gormesekte Powell adini pek iyi yazidirmayacak tarihe.

Bu kadar ongorusuz olamazlar diye dusunuyorum ve alinan kararlarin siyasi bir bagi oldugunu varsayiyorum ve bu bagin realitelerin onune gececek kadar dominant oldugunu goruyorum.

Bu karar, onumuzdeki bir iki ayi piyasalar acisindan pembe yapabilir devaminin son derece kara, kasvetli ve bunaltici olacagini tahmin ediyorum.

Yumusak inis temasinin cok hizli ve sert degisecegini hep birlikte yasayarak gorecegiz.

7.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Fed politika faizini 75 baz puan yükseltti.
    Ne şiş yansın ne kebap mı oldu sanki? Resesyona sokmadan enflasyonu dizginlemek amaçlı gibi. Sadece enflasyona odaklansa daha sert yapardı bana göre. Ekim de çift haneli enflasyon görürüz demiştiniz üstat, görüşünüzde bir değişiklik oldu mu acaba?

Alıntı Originally Posted by SelvanBurhan Yazıyı Oku
    Ne şiş yansın ne kebap mı oldu sanki? Resesyona sokmadan enflasyonu dizginlemek amaçlı gibi. Sadece enflasyona odaklansa daha sert yapardı bana göre. Ekim de çift haneli enflasyon görürüz demiştiniz üstat, görüşünüzde bir değişiklik oldu mu acaba?
    Fed politikasında radikal bir değişikliğe gitmediği için, Eylül enflasyon verisinin yayınlanacağı Ekim ayında ,ABD'nin çift haneli enflasyon bandına geçmesi öngörümde değişiklik yok.

Sayfa 1376/2240 İlkİlk ... 376876127613261366137413751376137713781386142614761876 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •