Sayfa 139/1001 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239639 ... SonSon
Arama sonucu : 8001 madde; 1,105 - 1,112 arası.

Konu: Cafe Trend&Trade VIII

1. vay arkadaş demekki ucu acaib yerlere gidiyorki hemen alalacele yıkmışlar,başka yer kalmamışmı oralarda çadır kurulacak,,
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,195
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by caner50 Yazıyı Oku
    Depremde yikilan binalarin sorumlulugu konusunda ;
    1 - yikilan binanin yapim tarihi onemli. 2007 deprem yonetmeligi koklu degisikliklet getirdiginden bu tarihten evvel yapilan binalar, deprem guvenligi zayif kabul edilmektedir.
    bu binalarin guclendirme sorumllulugu , mulk sahiplerinde oldugu gorusundeyim.
    2- 2007 yilindan sonra yapilan binalar, zemin etudu, deprem bolgesi proje ve uygulama kosullari saglanmis, , muhendislik hizmeti almis ise.. elbette bu konuda yanlislik belirlenir ise muteahhit ve teknik sorumlular uzerindedir.
    ancak , ruhsati yok ise, imar barisina konu olmus ise, kacak kat ve zamin kat ara kat izinsiz tadilatlar yapilmis ise, yapanlarda ( muteahhit ) yada mulk sahibindedir.

Bu yikimlari artiran en onemli hususun, 2007 den once yapilmasi, deprem perdelerinin bulunmamasi, bina tadilatlari, zemin katlarin dukkan ve ara katli olarak , duzensiz mimariye sahip olmasi, ruhsatsiz ve imar barisina konu olmasi, herhangi bir egitimi ve niteligi olmayan canbaz celepci adina muteahhit denen sahislar tarafindan yapilmasi, daha once guney bolgesinde deprem yasanmadigindan , bolge halkinin tarihi kulturu bilinci bulunmadigindan oldugunu degerlendiriyorum.
    Ayrica bolgede vergi sisteminden hukuk sistemine , kendine gore kural disi anlayisin yaygin olmasi ,
    teknik uygulamarin itinali olmayabilicegi dusunulmektedir.
    3- Yerel idare ve yonetimler , mulk sahiplerinin siyasi ve ekonomik kontrolunde olup , 5 kattan yuksek yapilasma ve rant getirisine gore her yerde hareket edilmektedir.
    Yuksek yapilarda , deprem riski ve etkisi x2 , x3 artmaktadir. Bunlarin yapimi diger binalara gore pahali ve ozeldir. Bunlara yeterli itina gosterilmesi gerekir.
    yada izin verilmemelidir.
    ....
    her bina ve olayin kendine gore ozel sartlari vardir. genellemeler yapmak dogru olmayabilir.
    ..yasanilan deprem siddeti..Diyarbakirdan Adanaya 600 km uzunlugunda olup, daha once bu şiddet ve ölcude yasanmamistir. Tam bir felakettir.
    Deprem merkezlerinde yasanilan deprem ivmesi korkunc olcude olup, bunlarin normal standart demir beton dayanimlari ile karsilanmasi mumkun olmayabilir.
    yapi sistemini betonarmeden , çelik çerceveli sisteme donusturmek gereklidir.
    ....
    depremde hayatini kaybedenlere allahtab rahmet, yakinlarina bassagligi diliyorum.
    ...
    bir insaat muhendisi olarak simdilik bunlari artniyeti olmayan kardeslerimle paylasiyorum.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Açıklamalarınız için çok teşekkürler Sn. Caner,

Dikkat çektiğiniz konuyla daha öncede yazmıştım sizinle farklı bir şey söylemiyorum aslen,
    konuyu bilmeyenler için daha detaylı tekrar belirteyim,

* İnşaatı kendisi yapan da kanunen GEÇİCİ MÜTEAHHİT sıfatıyla yapıyor, yani yapının sahibi de MÜTEAHHİT statüsünde.

* Ağır yıkım olan bölgenin zemin yapısı ve faylar Cumhuriyet tarihi boyunca biliniyor

* Yıkımda 60'larda inşa edilmiş ve yıkılmamış çok sayıda yapılarda mevcut

* Yıkımların büyük kısmı 8 şehrin YENİ yerleşim bölgelerinde, çoğunun 8-10 sene önceki evsafı TARLA

* "2007 öncesi" olarak belirttiğiniz yapılar için de, tabi oldukları yönetmeliğe göre değerlendirme yapılsın

* Ruhsatsızlıktan, hesapsız imar barışından ve yapı tadilatlarından yapanlar sorumludur.

Sonuçta bu yıkımların suçlusu bu işin içinde olan veya olanlar.

Alıntı Originally Posted by kutsi Yazıyı Oku
    https://mobile.twitter.com/haskologl...33879154102275

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,843
    Kusursuz cinayet diye bir şey yoktur .Kinse kurtulamayacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,195
    Blog Entries
    12

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    11,843
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Her şeyi söylüyor.

Duhul
    Apr 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    4,024
     Alıntı Originally Posted by nikrece Yazıyı Oku

Abiler ,tamam bu korunma şekli. Hükümet tarafından Yedi kere imar affı verip uzatılması önergesi veren Hasan Destici Tarafından verilen bir poz.
    Ya seni o halde çıkaramayan bir düzen var ise ! Insan ölmek istese de ölemiyor .Ne büyük ızdıraptır, düşünemiyorum bile
    Müteahhitlerden önce sıra bunlarda.
    Bahçemde bir prefabrik evim var(deprem yönetmeliğine de uygun) ve elektrik alamıyorum, 4 gözle imar affı bekliyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,195
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by Koray Yazıyı Oku

8.  Alıntı Originally Posted by nikrece Yazıyı Oku
    Kusursuz cinayet diye bir şey yoktur .Kinse kurtulamayacak.
    Şahsi çıkarlar siyasi görüşten -partiden- daha birleştirici... tekrar denetim mekanizması işlemeli yargının bağımsızlığına kavuşması...yoksa göstermelik bir iki tutuklama ... birde yıllardır bunlar rahat https://mobile.twitter.com/t24comtr/...38220799406080

Sayfa 139/1001 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239639 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •