Sayfa 142/853 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242642 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 1,129 - 1,136 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir parti daha altın satış emri verdim. Bu satışla altının %50 si gitmiş olacak.

Elimde biraz nakit olmasında fayda var diye düşünüyorum.

Eğer seçim yeniden yapılacak denirse, USD dahada yükselir, dolayısı ile altında yükselir. Bunun farkındayım.

Ancak uzun vadeci iseniz, en tepeyi ve en dibi yakalamanız gerekmiyor. Şansa denk gelebilir. Süper olur.

Ama en dip ve en tepeyi yakalamaya kalkarsan, o zaman işiniz daha kötü gider. Tepelere diplere kafayı takmayacaksın. Yani aç gözlü olmayacaksın.

Önemli olan yılsonu bilançosu.

Yanlız içinde olduğumuz rezil ortamda...

her neyse yaw... satışa koyduk işte. Milyon dolarla oynamıyoruz, kısa sürede çok kazanayım hırsımda yok... Sidik yarıştıracak yaşıda geçtik.
    Son yazdıklarım suçu kabul etme çabası gibi oldu.

Her neyse... Her kese bol şans.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    turk çok güzel yazı yazmış, engellesemmi.?
    Benden iyi anlatanı yaşatmamalıda 2 bebesi varmış... bakcaz.
    alicemal abi teşekkür ederim de oyle yazıyoruz işte.

şimdi biraz hesap kitap yaptım. bana 500 gayme lazım. 300 gaymesine hanıma ev araba alıp başımdan atacağım. geriye kalan 200 gayme ile bu işleri çok çok kotarırız.
    elde var cücük sermaye. şimdi bu hayal için 500 kat kazanmalıyım. yada önce 10 kat kazanmalıyım sonra bi on kat geriyede 5 kat kalıyor. toplamda 25 kat olunca biraz daha hayal edilebilir oluyor emme zor iş. eh bizimde hayalle gençlik gidiyor.

bazen hanım yanımdayken tutamıyorum kedimi şöyle karşıdan endamı güzel yüzü güzel bir hanım abla gelirkene tutamıyorum kendimi, diyorum param olursa bunlardan alacam bi tane. oda diyor için kötüya vermiyor allahta işte. doğru diyor. aslında bizimkisi de sapıklık değil de aha bu adamın gözü dışarda desin biraz kıymet bilsin diyoruz. böyle geçti gençlik işte.

dediğim gibi sen yukarıdan bak 500 kat de ben aşşağıdan bakıyım 25 kat diyim o parayı kazanmak lazım. geriye kalan ömrü kıymetlendirmek ilazım.

diyorlarki insanoğlunun en üretken, biliçli dönemi 30 lu yaşlarmış. hani la diyorum nerde benim üretkenlik. ben mi üretemiyorum
    yavaştan senin kafaya yaklaşıyorum

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    turk bu sefer çok iyi yazamamış. İlk yazısı, çok iyi bir anlatımdı. Doğaldı.
    Bu ikinci yazı adamı ipe götürür. Hele başka kadınlara bakıp içine çekmen, direk sehpalık.

Tabi keçiler arasında sehpalık, maymunlar arasında doğal. Sizin durumu anlıyorum, yargılamıyorum.
    Arslana niye ortalığa işiyorsun diyebilirmisin.? Diyemezsin, doğasında var.
    Maymunada uçkurunu hiç olmazsa evliyken tut diyemezsin. Doğasında var. Arslanı "niye ortalığa mıçtın lan" diye tüfekle avlıyoruz. Maymunuda makineli ile taramak lazım, kalanlarıda el bombaları ile sakinleştirmek lazım. Doğal bi olay şaşırmayın.

Benim kafayla aynımısın bilemiyorum tabide. Çünki sende bi aile var, sorumlulukların var. Hem elin kolun bağlı, hemde yapmak zorundasın. Ben ehli keyfim.
    Hayal kuruyorum ve bazen yapıyorum çoğunlukla vazgeçiyorum. Sebebi bezginlik.

Kaç kaymeye ihtiyacın olduğunu yazmışsın. Belki ilgilenen biri çıkar, ortak iş yaparsınız.
    Aslında kimseye ihtiyacında yok ya.? Gidip devlet teşviklerini araştırsan, belkide direk işe başlayacaksın.

Ama borsada olman, İstanbul da yaşıyor olman. Niye imkanın varken, kolayı aradığınıda izah ediyor.
    İstanbullu adam bezmiştir. İstanbul, çalışan adamı bitirir.
    Tabi eğer topçu,popçu,TV artizti, devlet soyguncusu, yani kolay kazanan değilsen.
    Borsayada girmişsen zaten kolayın peşindesindir.

Kızma darılma ama otur bi düşün.

Devlet tarlası olana, 10 hayvan alırsan 7 tanesinin parasını ödüyor. Bildiğim en güzel teşvik bu. Sendede tarla var. %70 hibe alacaksın.

O zaman geriye ne sorun kalıyor.? Üretip kazançlı şekilde satmak.

Kazançlı satmanın önündeki en büyük engel, maliyetler.

Hayvancılık yada tarımdaki maliyetleri bilemiyorum, ancak hepsininde çözümü vardır mutlaka. Sadece arayacaksın.
    Hayvancılıkta en büyük maliyet ne.? Yem, belki veteriner parası, başka.? JHakim değilim bilmiyorum.

Tarlan var, yemi kendin üret. Yem seçerken tohumu doğal tohum olacak, artı tarlandan 1 yılda 2 ürün alman lazım. Ziraatten nasıl yapacağını öğrenebilirsin.

Veteriner ilaç parasıda internetten basit tedavileri öğren kendin uygula, zor işlerde veterinere git.
    Su dersen kuyu aç.

Elektrik, güneş paneli kullan. yada rüzgar gülü hangisi ucuzsa, akar su varsa elektrik üretme daha kolay. Hiç birine para yetmese bile elektrik, hayvancılıkta ana maliyet değil... hayvancılığa girerkende önce ziraate git sor.

Arazide en kazançlı hangi hayvanı yetiştiririm. teşvikler neler.?

İstanbulda çevren varsa, organik ete gir. Çiftliğinde üret, istanbul'da yeri önemli değil ucuza küçük bir dükkan kirala. İkinci el buzdolabı al, internetten sat, dükkandan postala. Sen çiftlikte, hanımın İstanbulda.

Eğer turistik yada eğitimli bir şehir civarındaysa tarlan, istanbulda şart değil, direk o şehirdede organik satarsın. Organik olmasıda şart değil, hormon, GDO ve kimyasal kullanma, doğal ürün reklamı ile dükkanına koy, internetten sat.

Ticari siteler bedava, sadece yıllık 250 TL filan hosting ödemen gerekiyor.. hatta faceBook tan bile satanlar o kadar çokki.?

Her neyse... Bunları tamaaaaamen örnek olsun diye yazdım... Bunları yap diye yazmadım.

Ayrıca para hibeleri, avrupa birliği hibeleri filanda var. Bu hibeler, siyasetçiler ve çevresi tarafından cebe indiriliyor. Maalesef millete tam duyurulmuyor.

Senin durumunda, köyde hayvan yetiştiriciliği yada organik işi, direk AB hibesi alırsın. Sadece araştırman lazım.
    Ama millet hap gibi cebine istiyor. Bu siteye bak. herkes dibi ve tepeyi bulanın, en kazançlı şirketi bulanın peşinde. Çalış desen en büyük düşmanın olur. ne anlatabilirsinki bu kafaya.!

Yani olanak çok..

Yeterki yapamam edemem deme...

Ama ailen olduğu için riske girmende zor.. Bekar olsan belki daha cesur olursun... hanımı takma, engel olarak görme. Anlatırsan anlayacaktır. Anlamak istemezse, ve çalışmıyorsa. O zaman seninde çalışman lazım de. bak o zaman en büyük destekçin olacak.
    Çalışıyorsada hanımının ellerinden öp, "başka kadına baktığım için eşşeğin önde gideniyim" de..

Neyse yaw...

nasıl olsa yapmayacaksında... yazmış bulunduk... piyango al desem onuda devlet soyuyor. Milyonda bir şansımız bile yok. Alırdım ama 3 yıldır filan almıyorum, direk hırsızın cebine koy piyangoya sayısala filan vereceğin parayı, aynı şey.

Belki anlattıklarımı ben yaparım. 1 yıl kadar sonra harekete geçmeyi düşünüyorum.

Ya turiztik bi yerde, bi daire alıp, arabayı yenileyip ölene kadar bezgin bekir gibi yatacağım.
    Yada ev ve araba parasını küçük bir çiftliğe gömeceğim.

Aslında evli olmak çiftlik için avantaj.

Mesela ben çiftlik kursam, koyunlar, keçiler, tavuklar, küçük iş aletleri.
    Bişeyler almak için şehre insem, koyunlarla keçiler direk çalınır, iş aletleri çalınır, güneş panelleri çalınır.
    O sebeplede cesaret edemiyorum. Çok istiyorum küçük bi çiftlik.

Yeterli paramda var ama işte hem bezginlik hemde evli olmamam. Ortak işde yapmam. Bende ego çok çok çok büyük. Başkasına katlanamıyorum. Direk aklımdan nasıl öldürürüm senaryoları geçiyor. O sebeple ortak yapalım dersen imkansız ötesi...
    Zaten yaparsam turistik yerde yaparım. Akdeniz yada ege kenar şeridinde.

Sisin tarla neredeydi.? AB teşviği kolay alan illerden birinde ise, işin daha kolay.

Uzun yazdım.

Neyseki bugün iş günüm değil...
    Son düzenleme : alicemal; 13-04-2019 saat: 15:46. Sebep: colored
    @NeAcaipDunya

4. Ziraat mühendisi ve bir ilçede müdür olan arkadaşım geçen yıl 2 dönüm çilek serasından 75 bin TL kazandığını söylemişti. Şimdi yeni bir teşvik daha çıkmış cebinden para çıkmadan (tarla senin olacak) her şey beleş diyorlar. Yeşil biberin kilosu 18 TL olmuş dayı, 2 dönüm eksen 7/24/365 ürün. Bu yıl 70 milyon turist gelecekmiş domatesi 10 kaattan aşağı -yine- yiyemiyeceğiz anlaşılan. Yapacaksan biber serası yap, en kolayı; millet menemeni (melemenimiydi yoksa) unuttu, yazık yaw.Acı bu millete dayıcığım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Maydonoz cuk oturtmuş.

Birde ayne vardı. Seracı. Ama onu kızdırdım sanırım, yazdı kaçtı.

Onada teşvikleri yazacaktım ama o gün hiç enerjim yoktu. Bugünki enerjimide turk e kullandık.

Yaw ayne, sera işini nerede yapıyorsun.? Akdeniz yada ege sahil şeridinde olsa gerek.
    Çiftlik için doğal güzelliği olan, orman içi yada orman kenarı, (tercihen yazın kurumayan deresi olan), turiztik kasabadan çok uzak olmayan bi tarla bahçe arazi filan varmı sizin oralarda. İnternette çokda, fiyatı uygun olan arıyorumki çiftliğede para yetsin. Param Artarsa, Ağaç evlerden oluşan küçük bir butik otel bile ikinci planda kurabilirim.

Ben yaparım, sizede yol gösteririm. Yakın olursak, 1 bardak acı kahve karşılığı, işinizi gözlemler, analiz eder, yanlış yaptığınız şeyleri gösterir, yol yordam bulur, gösteririm. TR ve AB hibelerini araştırır, AB için hibe projesi hazırlamayı öğretirim. Zaten benim çiftlik için yapmam lazım, sizin içinde ek yaparız beraber.

Benim meslek bu. Analiz, tasarım ve sonuçta üretim.
    30 yıldır, analiz yapıp çözüm üretiyorum.

Kafayı sıyırmasam, şimdi barselonada oynuyordum, yani o derece.
    Son düzenleme : alicemal; 13-04-2019 saat: 17:25. Sebep: add kayfe
    @NeAcaipDunya

6. Alicemal abi guzel yazmissin hos yazmisin da biraz istanbulda yasayip ciftcilik hayvancilik yapacagim diyen bebelerinkine benzemis.
    Sukur simdiye kadar harama uckur cozmesik. Isin latifesiydi hanim anliyor.
    Ben fabrikada kalite muduru iken en son tubitaka bir proje hazirlamistim. Makine arge projesi. Arge dediysek fasa fiso. Firma 30 yildir makineyi uretiyor zaten, uzerine bi yenilik yapiyor devlete argecyaptim diyor hooop 300-500 bin cepte. Sanirim 375 bin kilciksiz almistim. Destek kostek proje isleri benim isim yani.
    Ancak bunu yapamamin 2 sebebi var. 1. Sebep sicilim cok kotu ki destek devlet tarafindan kabul gorsede banka kismi olmaz. Burdasa hanima ihtiyac var. Oda yanasmaz bu ise 2. Ve en onemlisi su. Bizim devlwtimizin destekleme yontemi soyle, diyor ki sen projeyi hazirla ben inceleyim kabul edersem plana uygun harcamani yap bende sonrasinda sana bunun odemesini yapayim. Sanayici is adami el8nde sermayesi var harciyor. Mesala o makina icin 120 bin civari para harcamisti, 375 aldi+ 350 falanda yaptigi makimayi satti. Bu sebeple destekleri bu kesimler yiyor. Ben simdi bi hayvancilik projesi yapsam kabul ettirsem daha paeam arazi tahsisi sirasinda biter. Ortak isini unutun 2 defa denedim husran.

Kolay para icin borsaya gelme kismi vardi: 3 yildir ticarst yapiyorum sabah 8 gece 12 haftanin 7 gunu calisiyorum. Bu kadar emek ozveriye masraflari anca basabas getiriyor ve karnimizi doyuruyoruz. Sermaye birikmiyor bir yere yatirim yapamiyoruz. Yani kisaca buyuyemiyoruz. Reelde buyumeyi nasil yaparsiniz guclu sermaye ile. Sermaye olunca 2 veya 3. Subeyi acsr mali cesitlendirir veya dukkan mulkunu satinalirdiniz. Bunu yapamadiginiz icin borsaya gelirsiniz. Niye bu soylediginiz seylere daha hizli ulasabilmek icin rahat para kazanmak icin degil. Yani kaldirac avantajindan yararlanmaya calisiyoruz.
    Hali hazirda ticari veya maddi sermayesi birikmis bir aileden gelmedigimize gore bir sekilde babam azik derdi o azigi temin etmeliyiz. Ya bizim cocuklarimiz buyutmeli yada biz.
    Gerci benim son 4 yilimda cektigim butun batik hallerimin sebebi borsadır. Meshur 17-25 mevzusunda battim daha da cikamadim gitti.
    Bu arada koy sivasin koyu. Koyun tamami emekli, koyun genel kismi istsnbulda yaslanan koye donuyor. Yazlari tatile gider gibi koye gelir. Koye gelen koylulerin buyuk cogunlugu devlet memuru. Ben ve benim kusagimdan sonrasi degil tabi. Oncesi telekom emeklisi falan. Koyde yazin haziran-agustos arasi en az 150-200 kurbanlik satiliyor koyun. Yine koy doluyken tereyagi bal yumurta ekmek ne aearsan musterisi var. Falan filan iste. Dukkan acmaya falan gerek yok. Ordan kargo ile her seyi gonderirsin ki benim isim bu zaten hali hzirda musterim vsr.
    Amasyadan bi cocuga ogretmistim bunu. Simdi instegramdan satiyor. Pekmez recel amasya elmasi ne varsa kargoyla gonderiyor. Reklam vermeyi bile bilmiyordu ilk reklamini ben yayinlamistim. Gecen aradi amasya merkeze ikinci subeyi acmis.

SM-G610F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. Yazmayi unuttum. Bizim her seyimiz distlar alisveriste gorsun usulu. Destekleme isleri de oyle. Yada kaynak aktarmanin yasal yolu.
    Amerikada soyle bir sistem var. Simdi sen girisimcisin projeni hazirliyorsun devlete sunuyorsun. Bunun bizdeki karsiligi kosgeb. Bakiyor uygulanabilir goruyorsa tamam diyor. Sonra devlet gidiyor ××× bankaya diyor ki kardesim boyle bir proje getirdi vatandas incele sunu onay veriyormusun. Projeyi bankada inceliyor onay veriyor. Buraya kadar bizim sistemlerle hemen hemen ayni. Ancak bu noktada devlet bankaya diyor ki bu projenin %70 destegini vereceksin kalanini da ben verecegim
    Eger ki bu proje yurumezse once sen hakkini alacaksin sonra ben diyor. Olmadi ben devlet olarak sana zararini verecegim diyor. Burdaki guzel nokta su. Projesi olup parasi olmatanlar projelerini hatata gecuriyor cebinde sifir para varken. Girisimci isler yoluna girinceconce bankayi oduyor sonra devleti. Onlarin parasi ile parasi yokken proje gelistirmis oluyor.
    Destek dedigin boyle olur. Meshur chobani boyle kurulmus. Dusunun adamlar elin erzincanlisina bile destek vermis

8.  Alıntı Originally Posted by Maydonozcu Kamil Yazıyı Oku
    Ziraat mühendisi ve bir ilçede müdür olan arkadaşım geçen yıl 2 dönüm çilek serasından 75 bin TL kazandığını söylemişti. Şimdi yeni bir teşvik daha çıkmış cebinden para çıkmadan (tarla senin olacak) her şey beleş diyorlar. Yeşil biberin kilosu 18 TL olmuş dayı, 2 dönüm eksen 7/24/365 ürün. Bu yıl 70 milyon turist gelecekmiş domatesi 10 kaattan aşağı -yine- yiyemiyeceğiz anlaşılan. Yapacaksan biber serası yap, en kolayı; millet menemeni (melemenimiydi yoksa) unuttu, yazık yaw.Acı bu millete dayıcığım.
    Dostum benim seraci bir suru musterim vsr. Su siralar ekim yapuyorlar. Su anda tek bir dal salatalik fidesini 2.60 tl ye aliyorlar. Ilaci sulamasi isciligi vs.vs. bir suru seyden sonra adam bu mali toplayacak pazara goturecek. O hafta pazarda fiyat iyiyse para kazanacak, kotuyse zarar edecek. Devlet bir bakmissin bir tanzim modeli daha cikarmis. Arkadasinin 4 kelime ile anlattiklari kadar kolay degil durum.
    Bir sera 800 fide ediyor. 800×2.60 =2080 tl fide parasi.
    800 fideden 600 tsnesinden mahsul alsa ve 600 tsnesinden ortalama adet basi 3 kilo alsa onuda 5 liradan satsa toplam 9 bin yapar. En basta bunun 2 binini zaten fideye verdiydi. Iscilik gubre tasima giderleri yer kiralari, pazar kiralari derken ne kalir bu 9000 binden. Hadi kaldi diyelim bu kadar alsa satsa gibi ucu acik risklere girmeye deger mi.

Sayfa 142/853 İlkİlk ... 4292132140141142143144152192242642 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •