Sayfa 1444/2145 İlkİlk ... 444944134413941434144214431444144514461454149415441944 ... SonSon
Arama sonucu : 17158 madde; 11,545 - 11,552 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Para arzındaki artış enflasyonun temel nedenidir.Döviz kurlarının "gerçek enflasyon" kadar artmadığına da tereddüt yok.Ekonomi yönetiminin döviz kurlarındaki artışı frenlemek için yılbaşından bu yana kabaca 70 milyar dolarlık satış yaptığını hesaplayabiliyoruz.Nasıl hesaplıyoruz;Merkez bankasına reeskont kredilerinden gelen dövizler var,ihracatçıların elde ettiği döviz gelirlerinin %40'nın merkez bankasına verilmesi zorunluluğu var+KKM'den gelen dövizler var.Hepsini toplayıp ,botaşa sattığı döviz miktarını çıkartıyoruz.Yılbaşına göre analitik bilançoda merkez bankasının net döviz miktarının bulduğumuz rakam kadar artması gerekirken artmadığını görüyoruz.Bu da merkez bankasının bu dövizleri arka kapıdan sattığını gösteriyor.
    Dolayısıyla arz ve talebe göre fiyatı piyasada serbest olarak oluşmadığı için döviz fiyatları doğal dengesinde değil,fiyatı enflasyon artışının da çok gerisinde ve aşırı değerli.TUİK'in enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığını çeşitli çapraz kontrol metotlarından biliyoruz,hem çarşı pazardan bunu görüyoruz yaşıyoruz hem de TUİK'in en son yayınlanan gsyih raporunda ücretlerin milli gelirden aldığı payın ne kadar sert düştüğünü görüyoruz.Bu da ücretlilere yapılan enflasyon farkı zamlarının "gerçek enflasyon" oranında olmadığını reel olarak ücretlerinin satın alma güçlerinin eridiğini bize gösteriyor.
    ENAG'ın yayınladığı enflasyon rakamları yaşadığımız,hissettiğimiz enflasyon rakamlarına yakın rakamlar.Ama bu rakamları referans alıp bir hesaplama yapınca dövizin denge kurlarının aşırı gözükecek kadar çok yüksek olduğunu gördüğüm için buraya yazmak istemiyorum.
    Ama sonuç olarak söyleyebileceğim,Türk lirasının aşırı değerli olduğu ve bir ülkede döviz kurunun denge değerinin, ekonomisinin doğal büyüme hızında ,cari açık üretmeyecek bir rakam olması gerektiği şeklindedir.
    Yıllık 120 milyar dolara giden bir rekor dış ticaret açığı ve yıllık 70 milyar dolara giden bir rekor cari açık rakamı da zaten Türk lirasının aşırı değerli olduğunu ifade ediyor.
    Asagidaki paragraf herseyi cok guzel aciklamis tesekkur ediyorum

----------
    ENAG'ın yayınladığı enflasyon rakamları yaşadığımız,hissettiğimiz enflasyon rakamlarına yakın rakamlar.Ama bu rakamları referans alıp bir hesaplama yapınca dövizin denge kurlarının aşırı gözükecek kadar çok yüksek olduğunu gördüğüm için buraya yazmak istemiyorum.

2. Hükümet OVP açıklamış bugünkü resmi gazetede, Deniz bey müsait bir zamanınızda değerlendirip yorumlarsanız çok iyi olur sizin bazı öngörülerinizle uymuyor çünkü (örneğin cari açık hedefleri).
    Ben bayağı güldüm bazı hedeflere:
    https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonom...nleri-7346251/

3. BAE 9 ağustosta BİST hisselerine yönelik bir fon kurmuş , fonun resmi adı şeriata uygun hisseler olarak geçiyor
    portföy de sabancı , koç , anadolu holding falan aramayın .
    BİM niye uçuyorun da cevabı gibi
    MİGROSU FALAN BEDAVAYA VERSEN ALMAZ BU ADAMLAR
    ------------------------------------------------------------
    BIM Birlesik Magazalar AS Borsa Istanbul 33.0%
    2 Gubre Fabrikalari Borsa Istanbul 7.0%
    3 Turk Traktor Borsa Istanbul 5.3%
    4 Iskenderun Demir ve Celik AS Borsa Istanbul 6.6%
    5 Turk Ilac ve Serum Sanayi AS Borsa Istanbul 1.2%
    6 Ege Endustri ve Ticaret Borsa Istanbul 3.2%
    7 OYAK CIMENTO FABRIKALARI AS Borsa Istanbul 6.1%
    8 Gen Ilac & Saglik Urunleri Borsa Istanbul 2.5%
    9 BERA HOLDING A.S. Borsa Istanbul 5.9%
    10 JANTSA JANT SANAYI VE TICARE Borsa Istanbul 2.7%
    11 Erbosan Erciyas Boru Sanayii ve Ticaret A.S. Borsa Istanbul 2.2%
    12 BIotrend Cevre ve EnerjI Yatirimlari AS Borsa Istanbul 1.0%
    13 Alkim Alkali Kimya AS Borsa Istanbul 2.6%
    14 Logo Yazilim Sanayi ve Ticaret A.S. Borsa Istanbul 4.7%
    15 Borusan Yatirim Ve Pazarlama Borsa Istanbul 4.1%
    16 RTA Laboratuvarlari Biyolojik Urunler Ilac ve
    Makina Sanayi Ticaret AS
    Borsa Istanbul 0.9%
    17 Kartonsan AS Borsa Istanbul 1.8%
    18 Yatas Yatak ve Yorgan Sanayi ve Ticaret
    Anonim Sirketi
    Borsa Istanbul 2.6%
    19 ZIRAAT GAYRIMENKUL YATIRIM ORTA Borsa Istanbul 4.6%
    20 Albaraka Turk Katilim Bankasi Borsa Istanbul 2.0%

4.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Basit düşünürsek Aralık 2021’de kur 18 seviyesindeyken KKM ayağına arka kapı satışılarıyla(laan nasıl? diyerek) dolar suni bir şekilde düşürüldü.
    Bu yapılmasaydı 2021 yılını kabaca 18 ile kapatırdı.
    Üzerine Enag enflasyonu ABD enflasyon farkını koyarsak olması gereken seviyeyi kabaca bulabiliriz.
    Sorunun sahibi sonuç kaç çıkar diye sormaz umarım.
    Esasinda altin soru o.

Ama kimse Silivri ye girmek istemedigi icin cevap vermeyecek. Size ozelden yazdim

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Hükümet OVP açıklamış bugünkü resmi gazetede, Deniz bey müsait bir zamanınızda değerlendirip yorumlarsanız çok iyi olur sizin bazı öngörülerinizle uymuyor çünkü (örneğin cari açık hedefleri).
    Ben bayağı güldüm bazı hedeflere:
    https://www.sozcu.com.tr/2022/ekonom...nleri-7346251/
    Orta vadeli programlar yıllardır yapılıyor ama öngörülenlerle gerçekleşen rakamlar arasında özellikle son yıllarda öyle büyük uçurum oluşuyor ki, ciddiye almak mümkün değil.Bence bu program da herhangi bir emek harcanmadan " adet yerini bulsun diye yapılmış olmak için yapılmış" ciddiye alınmayacak bir temenniler manzumesi.

Hemen örnek vereyim:Aşağıda geçen yılın OVP'ı var.

https://www.sbb.gov.tr/orta-vadeli-program-2022-2024/

https://www.sbb.gov.tr/wp-content/up...-2022-2024.pdf

Geçen yılın planında mesela bu yıl için enflasyon %9.8 öngörülmüş ama şu anda yıllık enflasyon %176.Geçen yılın planında bu yıl için dış ticaret açığı 51.8 milyar dolar öngörülmüş,yeni planda 105 milyar dolara revize edilmiş,benim projeksiyonum ise 120 milyar dolar.Cari açık için ise bu yıl 18.6 milyar dolar öngörülmüş,yeni planda ise 47.3 milyar dolara revize edilmiş,benim projeksiyonum ise 70 milyar dolar.
    Geçen yılın planında bu yıl için ortalama dolar kuru 9.27 TL olarak öngörülmüş şu anda 18.20 TL.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...220904M1-1.pdf

Ciddiye alıncak bir tarafı var mı...

Ovp denince benim aklıma damat ve güler sabancı geliyor. Sonra bi gülme tutuyor damat açıkladı güler haanım öve öve bitiremedi ve orta vadeli olduğu söylenen plan 3 ay gibi kısa vadede çökerek rafa kalktıydı. Birinin ülkenin hazine ve maliyesinden sorumlu kişi iken ötekide ülkenin en büyük 2 holdinginden birinin en tepesinde ki insandı.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

7. 45-50 diye ben yazayim . yaklasik bir rakam ise Sn Deniz43 gulucukle baslayan bir mesaj yazsin
    ....

8. ÖSS zamanları. Bi amca geldi yanımıza. Başladı işte benim oğlan çok canavar. Şöyle iyi böyle bilgili. Biz de ağzı açık dinliyoruz. Bi anlatıyor çocuk Einstein.

Matematik full.

Fizik full.

Edebiyat full. Biyoloji full.

Yalnız, oğlan bir kusuru var. Gel gör ki ilk sorularda Bi kaydırmış. Sonra ne yapsa bütün cevaplar yanlış bizim dahi genius 2. Yıla kalmış ( mal gibi bir şeydi)

Arkadaşlarla aramızda senelerce muhabbeti sürdü gel gör ki kaydırmış diye

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Orta vadeli programlar yıllardır yapılıyor ama öngörülenlerle gerçekleşen rakamlar arasında özellikle son yıllarda öyle büyük uçurum oluşuyor ki, ciddiye almak mümkün değil.Bence bu program da herhangi bir emek harcanmadan " adet yerini bulsun diye yapılmış olmak için yapılmış" ciddiye alınmayacak bir temenniler manzumesi.

Hemen örnek vereyim:Aşağıda geçen yılın OVP'ı var.

https://www.sbb.gov.tr/orta-vadeli-program-2022-2024/

https://www.sbb.gov.tr/wp-content/up...-2022-2024.pdf

Geçen yılın planında mesela bu yıl için enflasyon %9.8 öngörülmüş ama şu anda yıllık enflasyon %176.Geçen yılın planında bu yıl için dış ticaret açığı 51.8 milyar dolar öngörülmüş,yeni planda 105 milyar dolara revize edilmiş,benim projeksiyonum ise 120 milyar dolar.Cari açık için ise bu yıl 18.6 milyar dolar öngörülmüş,yeni planda ise 47.3 milyar dolara revize edilmiş,benim projeksiyonum ise 70 milyar dolar.
    Geçen yılın planında bu yıl için ortalama dolar kuru 9.27 TL olarak öngörülmüş şu anda 18.20 TL.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...220904M1-1.pdf

Ciddiye alıncak bir tarafı var mı...

Sayfa 1444/2145 İlkİlk ... 444944134413941434144214431444144514461454149415441944 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •