Sayfa 1471/2139 İlkİlk ... 471971137114211461146914701471147214731481152115711971 ... SonSon
Arama sonucu : 17106 madde; 11,761 - 11,768 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,939
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    İlk gün Kiev de vdv özel birlikleri komple yok oldu rusyanin, olayları takip edemiyorsun bari düzgün bilgi ver.

Cok büyük bir yanılgı oldu Rusya tarafından 2 günde bitecek bir operasyon olarak görülüyor idi ( bana sorsanız ben de öyle derdim ukrayna kim derdim yarısı Rus, düne kadar Rus kontrolünde bir eyalet, içerideki Rus yandaşları yeter düşürmeye derdim ) ama çok büyük fiyasko oldu şu an seferberlik noktasına gelindi sonrası malesef taktik nükleer Allah korusun bölgesel çok büyük sıkıntı oluşur. Çok merak ediyorum nasıl çözülecek
    Vakti zamanında Alman ordusundan bir gurup Hitler'e başarısız bir darbe girişimi yapmış. O darbe girişimi başarılı olsaydı muhtemelen milyonlarca insanın hayatı kurtulmuş olacaktı. Belki Rus ordusu içerisinde de aklı selim subaylar vardır ve ptin özellikle nükleer konusunda ısrarcı olursa, adım atmayı deneyebilirler diye düşünüyorum...İnsanlığa en az zararlı çözüm bu olur gibi...
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,939
     Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    eskinin g ahmet i şimdinin bisikletçisi trole cevap vermeye bile değmez. Sadece ortalığı karıştırmak için yazılmış bir yazı.
    Tüm doğal kaynaklarına , ve yüzölçümü olarak dünyanın en büyüğü olmasına karşın 150 milyon nüfusu ile ancak bir İtalya kadar ekonomik büyüklüğü olan bir ülke, sözde 2 günde Kiev'i alıp yönetimi değiştirecekken 210 gündür savaşıp hergün geri çekiliyor.
    Şimdi liyakatsiz kadrolarının beceriksizliği, ordusunun kağıttan kaplan olduğu ortaya çıktıkça nükleer tehditten başka seçeneği kalmıyor. Tabi milyonlarca insanın haklarını gasp edip ülkenin tüm kaynaklarının üzerine oligarşisi ile birlikte oturmuş bu eski kgb bozmasından bakalım daha neler göreceğiz.
    Daha iyi sistemler çıkana kadar güçler ayrılığı olan, katılımcı demokrasilerden daha iyisi yok, her ne kadar mükemmel sistemler olmasalar da. Şangay beşlisi hayranlarına gidip oralarda bulunmalarını hatta bir süre yaşamalarını tavsiye ederim. Çin'e çok seyahat ettim, bazı seyahatlerimde 1 ayın üzerinde şirketin kiraladığı dairede yaşadım, İran'a da iş gereği çok sefer gidip geldim.
    Bu seyahatlerimde hep halkın arasına hep katılmaya çaba gösterdim, bir sürü lokal arkadaş edindim. Romantik romantik şangay beşlisi batı emparyalizminden daha iyi hayallerine gerek yok. Gidip görün.
    Bu troll için de başka cevap yazmaya gerek yok. Her yazdığımız cevaplar bunları besliyor.
    DON'T FEED THE TROLLS...
    Bu tür baskıcı rejimlerde hayatın nasıl olduğu ile ilgili mükemmel bir film var, fırsatı olanların izlemesini tavsiye ederim, ekşiden yorumlara da bakabilirsiniz...

Başkalarının Hayatı - Das Leben der Anderen (2006)
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Bu tür baskıcı rejimlerde hayatın nasıl olduğu ile ilgili mükemmel bir film var, fırsatı olanların izlemesini tavsiye ederim, ekşiden yorumlara da bakabilirsiniz...

Başkalarının Hayatı - Das Leben der Anderen (2006)
    Teşekkürler izlerim.
    Etraftaki rejimler arasındaki en iğrenci de İran rejimidir. Ülkenin petrol ve doğalgaz gelirlerinin üzerine oturmuş mollalar ve devrim muhafızları. Rejimlerine en ufak tehdit gördüklerinde binlerce insanı öldürmekten geri durmazlar çünkü rejime karşı çıkmak Allah'a karşı çıkmak onlar için o nedenle rejim karşıtı herkes öldürülebilir. Muhtemelen şuan ki isyanı da bu şekilde bastıracaklar. Rejimin çocukları da Tahran'ın banliyolarında havuzlu malikanelerinde keyiflerini sürerler. 1979 dan beri bu rejim başta, binlerce kişiyi belki de milyon kişiyi öldürdüler. Ambargoları delerek bir şekilde rejim sürüyor. Fırsatını bulan orta sınıf ve eğitim görmüş olanlar sürekli batılı ülkelere göç ediyor. Birçok ülkede ciddi sayıda İranlı yaşıyor.
    Bu rejimin devamında maalesef ABD'nin de payı büyük. Demokratlar petrol uğruna bir şekilde uzlaşıp devamlılıklarına destek oluyorlar. Obama daha önce bunlarla uzlaşmıştı. Biden da aynı yolda...
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Sn. deniz Hocam;
    Geçtiğimiz hafta BOJ dan eylem olarak değil ama söylem olarak politika değişikliği gelebilir demiştiniz.

Bugünkü BOJ için dikkatinizi çeken bir söylem oldumu?

İlginiz için teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.boj.or.jp/en/announcemen...2/k220922a.pdf

Sadece eylemde değil,söylemde de bir değişiklik yok gözüküyor.BOJ Başkanı basın toplantısında farklı bir şeyler söyler mi,takip edeceğiz.
    https://www.bloomberght.com/japonya-...e-etti-2315631

Japonya 24 yıl sonra ilk kez yene müdahale etti

Japonya ABD ile ayrışan para politikası nedeniyle bu yıl yüzde 20 değer kaybeden yenin 1998 Asya krizinden bu yana ilk kez 145 seviyesini geçmesinin ardından döviz piyasasına müdahale etti.

Faiz Oranlarına İlişkin Basın Duyurusu
    Toplantıya Katılan Kurul Üyeleri
    Şahap Kavcıoğlu (Başkan), Taha Çakmak, Mustafa Duman, Elif Haykır Hobikoğlu, Emrah Şener, Yusuf Tuna.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 13'den yüzde 12'ye indirilmesine karar vermiştir.

Jeopolitik risklerin dünya genelinde iktisadi faaliyet üzerindeki zayıflatıcı etkisi artarak sürmektedir. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönlü güncellenmeye devam etmekte ve resesyonun kaçınılmaz bir risk faktörü olduğu değerlendirmeleri yaygınlaşmaktadır. Türkiye'nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artış eğilimi sürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğu ile işgücü piyasalarındaki katılıklara bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir.

2022'nin ilk yarısında güçlü bir büyüme gözlemlenmiştir. Temmuz başından bu yana öncü göstergeler zayıflayan dış talebin etkisiyle büyümede bir yavaşlamaya işaret etmektedir. İstihdam kazanımları benzer ekonomilere göre daha olumlu seyretmektedir. Özellikle istihdam artışına katkı veren sektörler dikkate alındığında büyüme dinamiklerinin yapısal kazanımlarla desteklenmekte olduğu görülmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, turizmin cari işlemler dengesine beklentileri aşan güçlü katkısı devam etmektedir. Bunun yanında, enerji fiyatlarındaki yüksek seyir ve ana ihracat pazarlarının resesyona girme olasılığı cari denge üzerindeki riskleri canlı tutmaktadır. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesi, fiyat istikrarı için önem arz etmektedir. Kredilerin büyüme hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun şekilde iktisadi faaliyet ile buluşması yakından takip edilmektedir. Ayrıca, son dönemde belirgin şekilde açılan politika-kredi faizi makasının ilan edilen makroihtiyati tedbirlerin katkısı ile geldiği denge yakından takip edilmektedir. Kurul, parasal aktarım mekanizmasının etkinliğini destekleyecek araçlarını güçlendirmeye devam edecektir.

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının etkileri, küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının yeniden tesis edilmesiyle dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bununla birlikte, üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler azalan dış talebin etkisiyle iktisadi faaliyette ivme kaybının devam ettiğine işaret etmektedir. Küresel büyümeye yönelik belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal koşulların destekleyici olması önem arz etmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin 100 baz puan düşürülmesine karar vermiş, mevcut görünüm altında güncellenen politika faiz düzeyinin yeterli olduğunu değerlendirmiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB'nin tüm politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerlendirme süreçleri tamamlanan kredi, teminat ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Üretici fiyatındaki yıllık artış %143.75(TUİK),tüketici enflasyonu ise %181.37 (ENAG) iken,merkez bankasının politika faizleri artık tam olarak trajik komedik bir hale geldi.İleride ekonomi kitaplarında ,tarihte "tuhaf " bir "vaka" olarak, literatüre girecek ve "alay" konusu olacak.

Yürütülen politika ,derin "negatif" faizlerle varlık fiyatlarının aşırı şişerek varlık sahipleri aşırı zenginleşirken,varlıkları olmayanların çok yüksek enflasyon ile satın alma güçlerinin eriyerek yoksullaşmaları,gelir dağılımının aşırı bozulması, emekliliğinde ve sağlık sorunları ile karşılaştığında veya çocuklarının eğitimi gibi amaçlar için orta gelir grubundakilerin bir köşeye ayırmaya çalıştığı birikimlerin çok yüksek enflasyonda eritilerek ,verilen derin negatif faizli kredilerle seçilmiş kişilerin ve şirketlerin servetlerini artırmak yoluyla vahşi bir "servet transferi" ve vahşi bir "gelir transferi" olarak tanımlanabilir.

Bu politikanın yan ürünleri ise patlayan bir enflasyon,patlayan bir cari açıktır ve perde büyük bir ödemeler dengesi krizi ile kapandıktan sonra makroekonomik parametrelerin yeni dengelerde oluşmasıdır.
    Son düzenleme : deniz43; 22-09-2022 saat: 14:26.

Merkez bankası haftalık istatistikleri(16 Eylül haftası)

-Merkez Bankasının -altın hariç- brüt döviz rezervleri 1143 milyon dolar arttı.

-Yabancılar 34.0 milyon dolarlık hisse senedi sattılar , 48.7 milyon dolar hazine tahvili sattılar.

-Yerlilerin Döviz tevdiat hesapları,parite etkisinden arındırılmış olarak(altın ve kıymetli maden hesapları dahil) ;1644 milyon dolar arttı
    (gerçek kişiler 106 milyon dolar arttı,şirketler 1538 milyon dolar arttı.)

Merkez bankası net döviz rezervleri

*BİN 21.09.2022 Çarşamba
    Dış varlıklar 2,092,844,847
    Dış yükümlülükler 309,162,708
    Bankalar döviz mevduatı 1,560,825,505
    Kamu döviz mevduatı 163,535,320
    NET DÖVİZ REZERVİ(TL) 59,321,314
    1USD 18.2949
    NET DÖVİZ REZERVİ(USD) 3,242,506
    Altın rezervi 26,600,569
    Swap ile merkez bankasına 64,350,000
    emanet gelen para

Swap hariç net rezerv(altın dahil) -61,107,494
    Swap hariç net rezerv(altın hariç) -87,708,064

(+)26.600,569 milyar dolar altın varlık;(-)87.708,064 milyar dolar döviz yükümlülük=(-)61.107,494 milyar dolar merkez bankası net döviz rezervi
    Son düzenleme : deniz43; 22-09-2022 saat: 15:08.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku

Üretici fiyatındaki yıllık artış %143.75(TUİK),tüketici enflasyonu ise %181.37 (ENAG) iken,merkez bankasının politika faizleri artık tam olarak trajik komedik bir hale geldi.İleride ekonomi kitaplarında ,tarihte "tuhaf " bir "vaka" olarak, literatüre girecek ve "alay" konusu olacak.
    (...)
    Bu politikanın yan ürünleri ise patlayan bir enflasyon,patlayan bir cari açıktır ve perde büyük bir ödemeler dengesi krizi ile kapandıktan sonra makroekonomik parametrelerin yeni dengelerde oluşmasıdır.
    Her ne kadar ülkenin Cumhurbaşkanı "ekonomistim" dese de, gidişat ortada ve seçime oldukça uzun süre var. Sayın deniz43, sizce bu süre "bugünü de atlattık, yarına Allah kerim" politikalarıyla seçime kadar da olsa sürdürülebilir mi? Yoksa bir asırlık Cumhuriyet tarihinde daha önce hiç yaşanmamış bir "sudden stop" yaşar mıyız? Dış konjonktür malum dünya resesyonu tartışıyor, savaş halleri ayrı problem. Böyle bir ortamda NHN+Döviz markajı+KKM durumu idare etmeye yeter mi?
    İşte Hendek! İşte Devekuşu!

Alıntı Originally Posted by Azurit Yazıyı Oku
    Her ne kadar ülkenin Cumhurbaşkanı ekonomistim dese de, gidişat ortada ve seçime oldukça uzun süre var. Sayın deniz43, sizce bu süre "bugünü de atlattık, yarına Allah kerim" politikalarıyla seçime kadar da olsa sürdürülebilir mi? Yoksa bir asırlık Cumhuriyet tarihinde daha önce hiç yaşanmamış bir "sudden stop" yaşar mıyız? Dış konjonktür malum dünya resesyonu tartışıyor, savaş halleri ayrı problem. Böyle bir ortamda NHN+Döviz markajı+KKM durumu idare etmeye yeter mi?
    Daha önce büyük bir ödemeler dengesi krizi ile gelebilecek bir "sudden stop" ihtimalini bu kış bitmeden %51 ihtimal görmüştüm ama şimdi dış risklerin de çok artmasıyla bu ihtimali artık Şubat-Mart ayları gibi %80 ihtimal olarak görüyorum.

Sayfa 1471/2139 İlkİlk ... 471971137114211461146914701471147214731481152115711971 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •