Onemli Gunler Banner
Sayfa 149/288 İlkİlk ... 4999139147148149150151159199249 ... SonSon
Arama sonucu : 2297 madde; 1,185 - 1,192 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by exxcalibur Yazıyı Oku
    Afyon hala portföydemi deva hocam.?

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Evet, portföyde kalacak bir sonraki bilançoya kadar. Aşırı primlenirse ya da kötü bir gelişme olursa çıkarırım.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Maalesef OYLUM'a yine girememiş olduk, bugün de tavan. İzleme listemde. Başka güzel balıklar bulabilirsem belki onları OYLUM yerine portföye koyarız.

Portföyde zaten 2 adet Gıda ve İçecek var ve onların bilançoları gelmedi henüz. AVOD ve ELITE. Konjonktürel sebeplerle almıştım ikisini de, Net YP pozisyonları iyi ve ihracaat oranları yüksek ve kurlardaki yükselmeden pozitif etkilenirler diye. AVOD 5 haftada % 22,78 yapabildi ancak. ELITE ise % 45,28 getiri ile portföyün en iyilerinden olmasa da iyilerinden. Belki bilançolarına bakıp karar veririm, belki bilanço öncesi satarım. Henüz karar vermiş değilim ikisi için de. ELITE için beklentiler iyi. Ama AVOD kapalı kutu. Ters köşe de yapabilir.
    Hocam, OYLUM için bugünkü fiyat hareketinden bağımsız olarak;

11.08 itibariyle f/k 7,85
    31/05 itibariyle f/k 7,17
    (Fintables verilerine göre)

Şimdi böyle bakınca aslında çok dramatik bir fark oluşmamış gibi.
    Yani 31/05 de portföye dahil edilse fiyat 11/08 e kadar primlenecek ancak şirket fiyat paralelinde bir kazanç açıklayınca f/k dengesi bozulmamış olacaktı.
    Acaba diyorum grafiğe bakıp çekimser davranınca, 3.ceyrek bilancosu için benzer bir fırsatı kaçırmış mı oluyoruz?
    Tabi burada iki noktayı gozardı etmemek lazım.
    Bir, sirket gelecek çeyrek (hatta çeyrekletde) aynı performansı gösterecek mi?
    İki, şirketin f/k'sı ile sektörün f/k ortalamasıni belki mukayese etmek lazım.
    Bir yandan gözucuyla yazdiklarinızi okuyorum firsat buldukça dikkatimi cekti düşuncemi paylasmak istedim.

Astor ve miatk konusu kafamı kurcalıyor (portföyde) cok mu primlendiler acaba derken kafamda sekillenmisti bu düşunce, OYLUM icinde benzer bir yaklaşım olabilir mi dedim
    Selametle hocam,

3.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku

Yani 31/05 de portföye dahil edilse fiyat 11/08 e kadar primlenecek ancak şirket fiyat paralelinde bir kazanç açıklayınca f/k dengesi bozulmamış olacaktı.
    Acaba diyorum grafiğe bakıp çekimser davranınca, 3.ceyrek bilancosu için benzer bir fırsatı kaçırmış mı oluyoruz?
    Bir yandan gözucuyla yazdiklarinızi okuyorum firsat buldukça dikkatimi cekti düşuncemi paylasmak istedim.

Astor ve miatk konusu kafamı kurcalıyor (portföyde) cok mu primlendiler acaba derken kafamda sekillenmisti bu düşunce, OYLUM icinde benzer bir yaklaşım olabilir mi dedim
    Selametle hocam,
    Son cümlenle ilgili tahmin yürütmek çok zor.. Ama ben bu çeyrek için görece primlileri portföyümden çıkarıyorum yavaş yavaş.. Bazıları çıkardıktan sonra pişman ettiler.. Senin başına da gelebilir bu durum. Ama yapacak bir şey yok, bu işin bir parçası bazen ardından bakakalmak. Gideceklerine inanıyorsan EMA8 bazlı takip et en azından. Altına düşerse satarsın, oldu tekrar üstüne çıktı geri alırsın, başka bir şey almamışsan. Ama ben bir şey sattı mı genelde yerine başka bir şey koyuyorum. Mesela biraz önce JANTS sattım. (1 haftadır düşünerek aldım bu kararı.) Yerine 2 adayım vardı SAFKR ve BNTAS. İlki tavana kitlenmiş durumda, ikincisi olan BNTAS'ı aldım yerine.. Finansal durumu SAFKR'a göre daha iyi. Ama SAFKR bir yığın yeni iş aldı. İyi bir giriş noktasından yine gireceğim SAFKR'a portföyden birilerine kıyarak.
    Keşke elimizde bir kristal küre olsa, ancak yok.

Seçim kriterlerimde bazı yenilikler yaptım, onu da akşam yazacağım. Bol kazançlar.
    Clausewitz

4. Elimdeki JANTS'ları satıp yerine BNTAS ile doldurdum. BNTAS görece çok ufak bir firma. Bazı beklentilerim var, gerçekleşir mi emin değilim. Finansal yapısı çok sağlam. BLCYT'nin bir tık altında finansal yönetim olarak. Büyüme rakamları burda da çeyreklik bazda bir önceki çeyreğe göre iyi, ama yıllık bazda büyüme pek olmamış. Bakalım beklentilerimi karşılayacak mı? Nasip.
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku

Selametle hocam,
    OYLUM ile ilgili fiyattan çekinerek geri durma durumum yok. Tavana kitlenmiş vaziyette olduğu için alım yapamadım. Sonuçta son 3 iş gününde % 25 civarı prim yaptı. Belki daha da yapabilir, emin değilim. Ufak olduğu için çıkarken sert çıkan bir hisse. Düşerken de farklı değil tabi makul giriş yeri yakalar ve başka birisi ile değiştirme imkanı olursa, yine düşünüyorum.
    Clausewitz

6. Bntas satışları arttiramiyor yuzde 15 ihracat orani var. Yani adet bazli artis cok yok gibi ciro artsada enflasyon ve kur kaynakli. Tabi Kasada iyi para var her ceyrek 10-15 ml civari faiz geliri olur muhtemlen. birde yeni arsanin imar onayi gelecek ama bu beyfendiler nasil bir yatirim yapacaklar ne zaman aciklarlar belli değil. 170 ml hasilat son 2 ceyrek hasat sezonuyla 200 civari olur sanırım. Bende 2 senedir tutuyorum yuzde 50-60 hareketi yapar mala bağlar genelde. O hareketi yapti su an 6.5-7.5 arasi takiliyoruz eylul ekim bi daha yapar yine mala baglar muhtemelen
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Elimdeki JANTS'ları satıp yerine BNTAS ile doldurdum. BNTAS görece çok ufak bir firma. Bazı beklentilerim var, gerçekleşir mi emin değilim. Finansal yapısı çok sağlam. BLCYT'nin bir tık altında finansal yönetim olarak. Büyüme rakamları burda da çeyreklik bazda bir önceki çeyreğe göre iyi, ama yıllık bazda büyüme pek olmamış. Bakalım beklentilerimi karşılayacak mı? Nasip.

7.  Alıntı Originally Posted by ahmet kaan Yazıyı Oku
    Bntas satışları arttiramiyor yuzde 15 ihracat orani var. Yani adet bazli artis cok yok gibi ciro artsada enflasyon ve kur kaynakli. Tabi Kasada iyi para var her ceyrek 10-15 ml civari faiz geliri olur muhtemlen. birde yeni arsanin imar onayi gelecek ama bu beyfendiler nasil bir yatirim yapacaklar ne zaman aciklarlar belli değil. 170 ml hasilat son 2 ceyrek hasat sezonuyla 200 civari olur sanırım. Bende 2 senedir tutuyorum yuzde 50-60 hareketi yapar mala bağlar genelde. O hareketi yapti su an 6.5-7.5 arasi takiliyoruz eylul ekim bi daha yapar yine mala baglar muhtemelen
    Ben çok uzun vadeli tutmuyorum hocam. Genelde en geç çeyrekten çeyreğe, bazen aşırı primlenme ya da anormal bir durum olması durumunda da daha erken güncelleme yapıyorum portföyde. Her bilanço döneminde o anki belirlediğim kendi kriterlerime göre alım ya da satım yapıyorum. BNTAS'ta yıllık bazda büyümenin zaten iyi olmadığını, bir önceki çeyreğe göre bir düzelme olduğunu belirtmiştim. Bizim BIST'te genelde momentum yıldan yıla çok yüksek bir artış olmasa bile kötü gidişat düzeliyorsa ve finansallar tabir-i caizse 'düşeni kırdıysa' gerçekleşebiliyor. Geçen yıla göre iyi büyüme de varsa zaten ballı kaymak durumu oluyor. Hayırlısı. Geçen yıl dönemsel bazda fena kazandırmamıştı elimde tuttuğum süre içerisinde, umarım bu yıl da daha iyi performans gösterir.

Bol ve bereketli kazançlar.
    Clausewitz

8. VBTYZ bilanço geldi. Satışlar, NFK ve FAVÖK düşmüş yine çeyrekten çeyreğe ve alım zamanımda alım sebebim olan kur farkı getirileri sebebiyle Net Kar tüm bunların aksine bu çeyrek hem bir önceki çeyreğe hem de geçen yılın aynı çeyreğine göre oldukça artmış. 4 haftada % 62'ye yakın bir kâr ile çıkmıştım 79,63 TL ortalama fiyatla. Şu anda fiyat 84,65 TL. Bilanço fiyatlaması nasıl olur bilemiyorum, ama bir daha sert bir kur artışı gelmeyecekse kambiyo kârları bu döneme has kalacak bir süreliğine. Sektörel bazda artık benim için en cazip olma özelliğini yitirmiş durumda. Zaten brüt kâr marjı düşük bilişim şirketlerine çok sıcak bakmıyorum. VBTYZ'nin brüt kar majı an itibariyle % 6,89 olarak gerçekleşmiş durumda. Dönemin gerektirdiği yükseliş potansiyelinden yararlanma fırsatı tanıdı bizim portföye de, o sebeple minnettarım kendilerine

Şimdi yazılımdan başka şirketleri gözüme kestirdim. Birisi tavandı bugün giremedim maalesef. Duruma göre bakacağız.
    Clausewitz

Sayfa 149/288 İlkİlk ... 4999139147148149150151159199249 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •