Sayfa 151/1312 İlkİlk ... 511011411491501511521531612012516511151 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 1,201 - 1,208 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Nasıl yani ben bu işi anlıyamadım.Girin sarısiteye bir ton bankadan satılık ev var.Bu evlerin hepsi batan müteahit malı mı.Neden bank el koyuyor,madem vatandaş kolayca satabiliyorsa.
    Zamaninda oturmak amaciyla alinmis ama bankadan satilik konut olarak baz aldigim liste bu; (ticarileri, binalari studyo daireleri vs saymiyorum)

https://shbd.io/s/Apxogy2C

Koskaca istanbulda 170 tane ilan var ki ilanlari cogu ayni yerden yani muhtemelen mutahitten veya yine ticaret nedeniyle barter yapilan daireler.

2. Yavaş yavaş medyada emlak rayiç bedellerindeki anormal artışlar yazılmaya çizlmeye başlandı , ismi üzerinde " takdir komisyonu" ...

2. dünya savaşı sırasında aşkale sürgünlerine sebep olan meşhur takdir komisyonları...

10-15 seneye kadar (özelikle büyük şehirlerde) , herkesin konutunu zengin konut sınıfına sokup duble-trible emlak vergileri alacaklar...

Allahtan seçim var , başkan müdahale edebilir...ancak bunun kökünden halli yani

4 senede bir yeniden değerlendirme kaldırılmalı ..zengin konut hikayesinden vazgeçilmeli

büyük şehirler için konut vergisinde 3 kademeye geçilmeli

yani

-binde 2-binde 4-binde 6 ....

Kira stopaj uygulaması konutlarda dahil edilmeli ve beyan işleminden vaz geçilmeli...

3.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Nasıl yani ben bu işi anlıyamadım.Girin sarısiteye bir ton bankadan satılık ev var.Bu evlerin hepsi batan müteahit malı mı.Neden bank el koyuyor,madem vatandaş kolayca satabiliyorsa.
    Sn hkm;
    Bankalar konut kredisi dışında kredi verirken teminat alırlar, bu teminatların da çoğunluğu gayrimenkul oluyor. Yani insanlar evlerini arsalarını işyerlerini teminat gösterip kredi çekiyor.

Bu krediler ödenemediğinde bu teminatları paraya çevirmek için bankalar icradan satışa koyuyorlar, istenen fiyattan alan olmazsa, ya da verilen fiyat banka alacağını karşılamazsa, banka alacağıma karşılık diyerek fiyatlama yapar ve icradan konutu alır.

Teminat gösterilemese dahi, kefillerin, kişi ve şirketlerin banka borçlarından dolayı da gayrimenkuller bankalara geçebiliyor.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4. Bankadan geçen ay 3 yaşında bir daire aldım.
    İnşaat firması, proje kapsamında kullandığı krediyi ödeyemeyince (son 2 yıldır malum durum) banka ile anlaşarak borcuna karşılık gelen kadar daireyi (yaklaşık 20 daire) anlaşma yolu ile bankaya devretmiş. (haciz-icra v.s. değil)

Bulunduğu şehirde oldukça nitelikli bir site ve 176 kira çarpanı ile aldım.
    Ödediğim komisyon+tapu masrafını da ilave edersek 185 kira çarpanı.
    Tapu masrafını banka benimle bölüştü (%2 ve %2) ve dosya masrafını da kendisi üstlendi.

Bankadan daire almaya niyetlenen var ise söylemiş olayım;
    Bankanın, siz kaporayı ödedikten sonra bu konudaki yazışmaları ve imza onayı yaklaşık 1 ay sürüyor.
    İnsan iki şeyi bilmelidir:
    1.Haddini. 2.Hesabını.

5.  Alıntı Originally Posted by TeTRa Yazıyı Oku
    Bankadan geçen ay 3 yaşında bir daire aldım.
    İnşaat firması, proje kapsamında kullandığı krediyi ödeyemeyince (son 2 yıldır malum durum) banka ile anlaşarak borcuna karşılık gelen kadar daireyi (yaklaşık 20 daire) anlaşma yolu ile bankaya devretmiş. (haciz-icra v.s. değil)

Tapu masrafını banka benimle bölüştü (%2 ve %2) ve dosya masrafını da kendisi üstlendi.

Bankanın, siz kaporayı ödedikten sonra bu konudaki yazışmaları ve imza onayı yaklaşık 1 ay sürüyor.
    Çok faydalı bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık...

6. İstanbul’da kiralık ev aslan ağzında sanırım onu öğrendik birkaç saatte tutuldu ev .

Alıntı Originally Posted by TeTRa Yazıyı Oku
    Bankadan geçen ay 3 yaşında bir daire aldım.

merhaba,
    hangi şehirde ? rica etsem link verebilirmisiniz?

8.  Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    İstanbul’da kiralık ev aslan ağzında sanırım onu öğrendik birkaç saatte tutuldu ev .
    Birkac kere yazdım ben.
    Kenar mahalleler dahil dediğiniz gibi.
    Hele gungoren sirinevler gibi nispeten ulaşımı kolay yerlerde durum daha da vahim.
    Sahibinden e girip gungoren 2+1 max 10 yıllık yaziyorum toplam 11 ilan çıkıyor
    Çıkan ilanlar da ev arkadaşı bodrum kat sıkıntılı kiraci veya fahis aidat var
    Düzgün ev max birkaç saate tutuluyor.

Sayfa 151/1312 İlkİlk ... 511011411491501511521531612012516511151 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •