Sayfa 153/1023 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253653 ... SonSon
Arama sonucu : 8182 madde; 1,217 - 1,224 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Daha halkbank in cezasi gelmedi. Ya 30 milyar dolar isterlerse ne olacak? rakami salliyorum yani buyuk bir rakam gelirse ne olacak?

Kimse bana bankanin degeri 2 milyar dolar demesin amerika ona bakmiyor. Amerika kafasina gore benim zararim nedir onu isterim diyor artik onuda nasil hesapliyorlarsa.
    kapıya kilit vururlar nolacak

2. Dolar kuru konusundaki çalışmamı aşağıda paylaşıyorum.

Grafikteki mavi çizgi 1997 yılbaşından beri yani son 20.5 yıllık dolar/TL grafiği, bu grafiği internette pekçok siteden bulabilirsiniz..
    Grafikteki kırmızı çizgi ise aylık TR ve ABD enflasyonuna göre geriye doğru düzeltilmiş, yani reel dolar kurunu gösteriyor. Bunu internette bulamıyoruz, kendim oluşturdum. MB verilerini, aylık ABD ve TÜFE enflasyon rakamlarını kullandım. Buna en yakın veri MB'nin açıkladığı reel kur endeksi ama o sadece dolar değil bir kaç para birimine karşı TL'nin değerini veriyor.

Grafikte ülkemizin ekonomik olayları görülebiliyor. 2001 öncesinde MB farklı bir dolar rejimi uyguluyordu, kur enflasyona göre MB tarafından belirleniyordu, grafikte bu kontrollü dönem belli oluyor, bu sistem yürümedi ve 2001 yılında rezervler çok azalınca patladı, bir günde olan %30 küsürlük devalüasyon ve 2001 krizi, kurdaki yüksek oynaklık grafikte görülüyor. Dalgalı kura geçilmesiyle (günümüzde hala süren sistem) dolar arz-talebe bağlı olarak daha doğru fiyatlanmaya başladı. 2001 sonrasında Kemal Derviş'in reformlarıyla kur gerilemeye başladı ve 2002-2008 arasında ülke ekonomik olarak en parlak dönemini yaşarken, üstüne AB'ye üyelik hikayesi de eklenince kur en düşük seviyelerine geriledi, bu arada TL'nin değer kazancı yine açıkça görülebilir. 2008 krizi sonrası FED'in dolar arzını patlatmasıyla bizim TL 2008-2013 arasını yine değerli geçirdi, 2013'ten itibaren ise dolar arzı genişlemesinin durması ve bizde Gezi olaylarıyla başlayan olaylar neticesinde günümüze kadar süren değer yitirme başladı. Bunlar grafikten de okunabiliyor (hep kırmızı çizgiye bakacağız).

Bundan sonra dolar nereye gidebilir?
    6 liranın üzeri (bugünkü fiyatlarla) kriz fiyatlamasıdır, en son 2001 krizinde buralar görülmüştü.
    Eğer 2002-2008 arası gibi güçlü bir ekonomi ve AB üyeliği gibi parlak bir hikaye olursa TL yine tarihi değerli hali olan 3-3.5 aralığına doğru gidebilir.
    Alt ve üst sınırlar bence bunlar, elbette bu aralık çok geniş ama genel resmi iyi özetliyor bence, daha kısa vadede grafikte mevcut trend de net görülüyor.

Çalışmamın dolar tutanlara, alacak-satacaklara faydalı olmasını umarım.
    Beğenenler itibar puanı verebilirler

3-3,5 bana baya faydalı oldu
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

4.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    TÜFE enflasyon rakamlarını kullandım.
    uğraşmışsın ama TUİK rakamı kullandıysan çorbaya zehir katmışsın.

5.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    ...
    Grafikteki kırmızı çizgi ise aylık TR ve ABD enflasyonuna göre geriye doğru düzeltilmiş, yani reel dolar kurunu gösteriyor. Bunu internette bulamıyoruz, kendim oluşturdum. MB verilerini, aylık ABD ve TÜFE enflasyon rakamlarını kullandım...
    Kırmızı çizginin hesaplamasını biraz daha detaylandırabilir misiniz

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Dolar kuru konusundaki çalışmamı aşağıda paylaşıyorum.

Grafikteki mavi çizgi 1997 yılbaşından beri yani son 20.5 yıllık dolar/TL grafiği, bu grafiği internette pekçok siteden bulabilirsiniz..
    Grafikteki kırmızı çizgi ise aylık TR ve ABD enflasyonuna göre geriye doğru düzeltilmiş, yani reel dolar kurunu gösteriyor. Bunu internette bulamıyoruz, kendim oluşturdum. MB verilerini, aylık ABD ve TÜFE enflasyon rakamlarını kullandım. Buna en yakın veri MB'nin açıkladığı reel kur endeksi ama o sadece dolar değil bir kaç para birimine karşı TL'nin değerini veriyor.

Grafikte ülkemizin ekonomik olayları görülebiliyor. 2001 öncesinde MB farklı bir dolar rejimi uyguluyordu, kur enflasyona göre MB tarafından belirleniyordu, grafikte bu kontrollü dönem belli oluyor, bu sistem yürümedi ve 2001 yılında rezervler çok azalınca patladı, bir günde olan %30 küsürlük devalüasyon ve 2001 krizi, kurdaki yüksek oynaklık grafikte görülüyor. Dalgalı kura geçilmesiyle (günümüzde hala süren sistem) dolar arz-talebe bağlı olarak daha doğru fiyatlanmaya başladı. 2001 sonrasında Kemal Derviş'in reformlarıyla kur gerilemeye başladı ve 2002-2008 arasında ülke ekonomik olarak en parlak dönemini yaşarken, üstüne AB'ye üyelik hikayesi de eklenince kur en düşük seviyelerine geriledi, bu arada TL'nin değer kazancı yine açıkça görülebilir. 2008 krizi sonrası FED'in dolar arzını patlatmasıyla bizim TL 2008-2013 arasını yine değerli geçirdi, 2013'ten itibaren ise dolar arzı genişlemesinin durması ve bizde Gezi olaylarıyla başlayan olaylar neticesinde günümüze kadar süren değer yitirme başladı. Bunlar grafikten de okunabiliyor (hep kırmızı çizgiye bakacağız).

Bundan sonra dolar nereye gidebilir?
    6 liranın üzeri (bugünkü fiyatlarla) kriz fiyatlamasıdır, en son 2001 krizinde buralar görülmüştü.
    Eğer 2002-2008 arası gibi güçlü bir ekonomi ve AB üyeliği gibi parlak bir hikaye olursa TL yine tarihi değerli hali olan 3-3.5 aralığına doğru gidebilir.
    Alt ve üst sınırlar bence bunlar, elbette bu aralık çok geniş ama genel resmi iyi özetliyor bence, daha kısa vadede grafikte mevcut trend de net görülüyor.

Çalışmamın dolar tutanlara, alacak-satacaklara faydalı olmasını umarım.
    Beğenenler itibar puanı verebilirler
    -Başlangıç yılını 2002 sonu olarak almak daha doğru olur,çünkü 640 milyon dolar ile cari açığın sıfıra en yakın olduğu yıl,aynı nedenle merkez bankası da kendi reel efektif kur tablolarında 2002 yılı sonunu referans alıyor(Ama merkez bankasının yaptığı hesaplamayı ,yanlış bulduğum varsayımları nedeniyle doğru olmadığı düşüncesindeyim.).

- Hesaplamayı sadece dolar değil,ticaretimizin yaklaşık yarısı avrupayla olduğu için (%50 usd+%50 euro) kur paketi olarak yapmak daha doğru sonuç üretecektir.

-

7.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    İyi de bu bahsettiğiniz tarihler arasında özelleştirmeden gelen ve hunharca çarçur edilen milyarlarca dolar başlı başına bir kaynaktı bu şimdi yok. Bol ucuz dolar yok daha olmayan o kadar çok şey var ki. Ancak güzel bir çalışma olmuş sağolunuz.

8.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    3-3,5 bana baya faydalı oldu
    bundan sonra memleket için en parlak hikaye cumhurbaşkanının tekrar dede olmasıdır

daha parlak bir şey bulamadım, osmanlıda olduğu gibi çalışanlara az da olsa ulufe değıtılabilir.?

Sayfa 153/1023 İlkİlk ... 53103143151152153154155163203253653 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •