Sayfa 1554/2158 İlkİlk ... 5541054145415041544155215531554155515561564160416542054 ... SonSon
Arama sonucu : 17262 madde; 12,425 - 12,432 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

https://www.bloomberght.com/abd-disi...ik-var-2320514

Bank for International Settlements (BIS) tarafından yayımlanan bir rapora göre ABD harici kurumlar bilançolarında türev işlemler aracılığıyla yaklaşık 65 trilyon dolarlık açığa sahip ve bu durum bir sonraki krizin zamanını öngörmeyi zorlaştırıyor.

Rapora göre, merkezi ABD dışında bulunan bankaların bu borcun 39 trilyon dolarını taşıdığını, bu miktarın bilanço içi yükümlülüklerinin iki katından fazla ve sermayelerinin on katından fazla olduğu kaydedildi.

Öte yandan başka bir BIS raporu ise günlük tahmini 2,2 trilyon dolarlık döviz cirosunun ödeme riskine tabi olduğunu ortaya koydu. Bu durum ticaretin taraflarından birinin borçlu olunan para birimini ödeyememe olasılığını ortaya koyuyor. Böylesi bir durumun piyasa katılımcıları için sistemi tehdit edebilecek kadar kayda değer sonuçlar oluşturabileceği değerlendiriliyor

2.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Anladım Deniz hocam teşekkürler.
    Tahvilleri bankalara "bir nevi" zorla aldırarak faizleri düşürdüğü gibi bir durum var o zaman. Cambaz olduk ülkece. Finans uzmanı olduk. Artık kazancı bıraktık, elimizdekini korumaya çalışıyoruz. Sonumuz hayr olsun.

Ama "olumlu düşün" yaklaşımım da hep aktif. Bu yapılan regülasyonların sonu inşallah kötü bitmez. Tarih boyu dolarize olmuşuz, güvenimiz yok, sürekli "yatırımla alakası olmayan" doları almışız almışız almışız...

Şimdi yaşananlar inşallah güzel sonuç verir. Borsada da bir liralaşma planı uygulanıyor gibi. Ağustos ayında Nebati, borsaya gelin dediğinde, gözlerine baktım ve güvenmedim. Sonrasında banka hisselerinde tavan-taban tuzakları, tutuklanan kişiler olunca haklı olduğumu düşünmüştüm ama borsa hala yükseliyor. Hissesiz kaldım.

Burada da olumlu düşünüp, "inşallah insanımız tasarruf yapmak ve şirketlere ortak olmak mantalitesine" kavuşur diyorum. Borsada %3 civarı payı olan hane halkının, son 3 haftada yaptığı gibi dolarları bozdurup, borsaya gelmeye devam ederek oranlarını arttırırlar inşallah. Coin mantığında değillerdir umarım. Dolar almayın gram altın alın konusunu bile hala çözemeyen insanımız bakalım sert bir düzeltme gelirse ne yapacak. Şu anki durumda varlık fonu devrede sanırım. Borsada düşüşlere izin vermiyor gibi. Hayırlı sonuçlanır inşallah.
    Kaan dostum Deniz hocamın bahsettiği cds düşüş nedenlerini bende 2 haftadır banka hazinesinde çalışmış 2 arkadaşa da sorduğumda benzer şeyleri öğrendim. Hatta ortak görüşleri şu şekilde, cds lerde olası bir 300-400 lere doğru düşüş olursa (bu ihtimal düşük deniyor) tüm eurobondlarını boz diyorlar. Bende eğer öyle bir durum olursa eurobondlarımı satacağım. Çünkü bu ekonomi yönetimi ile sürdürülebilir cds seviyeleri 400 ler olmaz. eğer ki ekonomi yönetimi değişirse yeni yönetimin anlayışına göre değerlendiririm.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

3.  Alıntı Originally Posted by Desperado Yazıyı Oku
    orası çok bozuldu, abuk subuk adamlar türedi.. atıyorlar haftasında geri geliyor vs...
    zaten benim de keyfim yok bu sene pek... şu seçim geçsin, taşlar yerine otursun.. onlar kaybolur ben yine uğrarım arada...
    benim bu piyasada orda yazabileceğim bir şey yok...
    İnanmazsınız aynı sebeplerle bende bu kısma bakıyordum burası bana faydalı olur mu ben buraya fayda sağlayabilir miyim diye her gün işlemlerini kocaman paylaşıyorlar değişik değişik şeyler herşeyin içi boşaldı zaten orası da bozuldu diye üzülüyordum yalnız olmadığımı öğrendim. İyi seanslar herkese oldukça yorgunuz ülkece umarım güzel günler görürüz..
    Yorum ve düşünceler yatırım tavsiyesi değildir.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Kaan dostum Deniz hocamın bahsettiği cds düşüş nedenlerini bende 2 haftadır banka hazinesinde çalışmış 2 arkadaşa da sorduğumda benzer şeyleri öğrendim. Hatta ortak görüşleri şu şekilde, cds lerde olası bir 300-400 lere doğru düşüş olursa (bu ihtimal düşük deniyor) tüm eurobondlarını boz diyorlar. Bende eğer öyle bir durum olursa eurobondlarımı satacağım. Çünkü bu ekonomi yönetimi ile sürdürülebilir cds seviyeleri 400 ler olmaz. eğer ki ekonomi yönetimi değişirse yeni yönetimin anlayışına göre değerlendiririm.
    Eurobond deme dostum
    Ambale olduk.
    Yakın zamanda eurobond alacaktım, CDS 600' lere yaklaşmıştı. Elimden geldiğince 2018' i kendime çıpa yapıyorum. Mevcut duruma ve 2018' e bakınca, bu CDS' in 600' ün altına inmesine inanmadım ve eurobond alımı erteledim. Kaçırmış oldum.
    Borsada da aynı olay. İhracat/turizm geliri yıl sonunda düşer, kışa doğru enerji ithalat gideri artar, borsadaki yükseliş sanal dedim ama o da elimde patladı. Kaçtı gitti.

Hükümetin eli Mart' tan sonra, seçimden önce güçlenecek.
    - Baz etkili enflasyon düşüşü
    - Nükleer açılış
    - Karadeniz doğalgaz sisteme giriş
    - Togg satış başlangıç
    - Enerji ithalat faturasında azalma
    - İhracatta ve global ticarette düzelme emareleri

Geçen sene KKM ile insanları dolardan uzaklaştırdı. (ben olumlu bakıyorum, doları sevmem, KKM' ye girdim)
    Bu sene ise sanırım borsada çekim oluşturarak (varlık fonu aktivite) milleti dolardan uzak tutacak.

5.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Eurobond deme dostum
    Ambale olduk.
    Yakın zamanda eurobond alacaktım, CDS 600' lere yaklaşmıştı. Elimden geldiğince 2018' i kendime çıpa yapıyorum. Mevcut duruma ve 2018' e bakınca, bu CDS' in 600' ün altına inmesine inanmadım ve eurobond alımı erteledim. Kaçırmış oldum.
    Borsada da aynı olay. İhracat/turizm geliri yıl sonunda düşer, kışa doğru enerji ithalat gideri artar, borsadaki yükseliş sanal dedim ama o da elimde patladı. Kaçtı gitti.

Hükümetin eli Mart' tan sonra, seçimden önce güçlenecek.
    - Baz etkili enflasyon düşüşü
    - Nükleer açılış
    - Karadeniz doğalgaz sisteme giriş
    - Togg satış başlangıç
    - Enerji ithalat faturasında azalma
    - İhracatta ve global ticarette düzelme emareleri

Geçen sene KKM ile insanları dolardan uzaklaştırdı. (ben olumlu bakıyorum, doları sevmem, KKM' ye girdim)
    Bu sene ise sanırım borsada çekim oluşturarak (varlık fonu aktivite) milleti dolardan uzak tutacak.
    Dostum koyu işaretlediğim kısım ne cari açığımızı ne reel enflasyonumuzu ne de kamu maliyemizi düzeltir. Ancak işin algı ve reklam kısmı iyi olur tabiki, ben o senaryoya göre hareket etmeyeceğim. Zaten borsa tarafında yüksek fiyatlamalarla bu yılı fazlasıyla karlı kapatıyorum.
    Ben kkm de döviz cinsi reel getiri olmaması nedeniyle, eurobond ve döviz serbest fonlarında dövizlerimi değerlendiriyorum. Tabiki her daim portföyde ağırlığı değişse de hisse senedi bulunduruyorum. Ama Kasım ortasından beri hisse oranım azalıyor.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    https://www.bloomberght.com/abd-disi...ik-var-2320514

Bank for International Settlements (BIS) tarafından yayımlanan bir rapora göre ABD harici kurumlar bilançolarında türev işlemler aracılığıyla yaklaşık 65 trilyon dolarlık açığa sahip ve bu durum bir sonraki krizin zamanını öngörmeyi zorlaştırıyor.

Rapora göre, merkezi ABD dışında bulunan bankaların bu borcun 39 trilyon dolarını taşıdığını, bu miktarın bilanço içi yükümlülüklerinin iki katından fazla ve sermayelerinin on katından fazla olduğu kaydedildi.

Öte yandan başka bir BIS raporu ise günlük tahmini 2,2 trilyon dolarlık döviz cirosunun ödeme riskine tabi olduğunu ortaya koydu. Bu durum ticaretin taraflarından birinin borçlu olunan para birimini ödeyememe olasılığını ortaya koyuyor. Böylesi bir durumun piyasa katılımcıları için sistemi tehdit edebilecek kadar kayda değer sonuçlar oluşturabileceği değerlendiriliyor

https://twitter.com/e507/status/1600081410588483584

Sade bir şekilde anlatmış,okunmasını öneririm.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Dostum koyu işaretlediğim kısım ne cari açığımızı ne reel enflasyonumuzu ne de kamu maliyemizi düzeltir. Ancak işin algı ve reklam kısmı iyi olur tabiki, ben o senaryoya göre hareket etmeyeceğim. Zaten borsa tarafında yüksek fiyatlamalarla bu yılı fazlasıyla karlı kapatıyorum.
    Ben kkm de döviz cinsi reel getiri olmaması nedeniyle, eurobond ve döviz serbest fonlarında dövizlerimi değerlendiriyorum. Tabiki her daim portföyde ağırlığı değişse de hisse senedi bulunduruyorum. Ama Kasım ortasından beri hisse oranım azalıyor.
    Ümidimi kırma dostum

Özellikle enerji konusunda neden karamsarsın.
    Evet cari denge konusunda "fazla" veremeyeceğimiz kesin. Şu an altın-enerji ithalatı olmasa ihracat/ithalat tam dengeye geliyor ama enerjide kendimize yetemeyeceğimize göre cari açık devam edecek. Turizm ve Rus ticareti ne kadar destek olur göreceğiz.

Yazdığım projeler devreye girince ve rus krizi hafifleyip- global enerji fiyatları düşünce biraz rahatlarız şeklinde düşünüyordum. Neden olumsuzsun? Benim "rahatlama" düşüncem şuradan geliyor. Şu an krizin dibinde değil miyiz? 100 milyar $ cari açık olmasına rağmen hala nasıl dayanıyor (maşallah diyeyim) ekonomik denge? Global hava biraz rahatlayınca biz de rahatlamaz mıyız?

TL olarak sorun yok. Maaşlara, ürünlere zam geldikçe devletin topladığı vergi de dev büyüdü. Oradan dolara destek atıyor şimdilik.

Eğer derseniz ki şu an arap parasıyla ayakta kalıyoruz, 3-5 ay sonra parayı keserler. O zaman sıkıntı büyür tabi. Gerçi Deniz hocam seçime kadar dayanırlar demiş.

Borsa konusunda da negatifsin sanırım, portföyü azaltıyorsun. Düzeltme beklentin var mı? Bir diğer sorum da şu; sence borsada varlık fonu aktif mi (düşmemesi yönünde).

8.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Ümidimi kırma dostum

Özellikle enerji konusunda neden karamsarsın.
    Evet cari denge konusunda "fazla" veremeyeceğimiz kesin. Şu an altın-enerji ithalatı olmasa ihracat/ithalat tam dengeye geliyor ama enerjide kendimize yetemeyeceğimize göre cari açık devam edecek. Turizm ve Rus ticareti ne kadar destek olur göreceğiz.

Yazdığım projeler devreye girince ve rus krizi hafifleyip- global enerji fiyatları düşünce biraz rahatlarız şeklinde düşünüyordum. Neden olumsuzsun? Benim "rahatlama" düşüncem şuradan geliyor. Şu an krizin dibinde değil miyiz? 100 milyar $ cari açık olmasına rağmen hala nasıl dayanıyor (maşallah diyeyim) ekonomik denge? Global hava biraz rahatlayınca biz de rahatlamaz mıyız?

TL olarak sorun yok. Maaşlara, ürünlere zam geldikçe devletin topladığı vergi de dev büyüdü. Oradan dolara destek atıyor şimdilik.

Eğer derseniz ki şu an arap parasıyla ayakta kalıyoruz, 3-5 ay sonra parayı keserler. O zaman sıkıntı büyür tabi. Gerçi Deniz hocam seçime kadar dayanırlar demiş.

Borsa konusunda da negatifsin sanırım, portföyü azaltıyorsun. Düzeltme beklentin var mı? Bir diğer sorum da şu; sence borsada varlık fonu aktif mi (düşmemesi yönünde).
    Kolaydan başlayayım
    Borsada çok büyük ralli oldu ve bazı hisselerde inanılmaz balon fiyatlamalar oluştu. Bunların bir kısmı zirve fiyatlarından %30 dan fazla düştüler bile. Ben bu ralliden iyi istifade ettim, o nedenle hisse oranı azaltma ve küçük hisselerden temeli sağlam hisselere de kaydırmalar yapıyorum. Ralli henüz bitmedi bence ama artık temkinli olup kazancın bir kısmını başka varlıklara çekmek doğru olur diye düşündüm. Aslında bunun zamanlamasına 2-3 ay önce başlamış olabilirim ama dediğim gibi bu yıl ki kazançlarım beni tatmin etti.
    Varlık fonunun borsada oyuncu olduğunu sanmam ama varlık fonunun sermayesinin doğrudan hisse alımları yaptığını bu yıl içinde gördük. Hatta çok yakın örnek kardemir hisseleri.
    Enerji tarafından dolayı net ithalatçıyız ama öte taraftan da adı konmamış sabit kur rejimi nedeniyle de ihracatımız da karsız ve rekabet gücü düşük.
    TL olarak tabiki sorun olmaz muazzam para arzı ile piyasa sürekli taze nakitle doluyor ve enflasyon da körükleniyor. Kamudaki tasarruf ve harcamalar vergilerle kapanamıyor zaten bütçe açığından net görülür.
    Dövizde swap anlaşmaları, kkm, ihracatçının dövizine el koyma, bankaların zorunlu karşılıkları vb nedenlerle bende ödemeler krizi enazından seçime kadar öngörmüyorum. Sonrasını yaşayıp göreceğiz.
    Karamsarlıktan ziyade bir miktar temkinli olmak denebilir son döneme bakış açıma.

Sayfa 1554/2158 İlkİlk ... 5541054145415041544155215531554155515561564160416542054 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •