Onemli Gunler Banner
Sayfa 1568/2155 İlkİlk ... 5681068146815181558156615671568156915701578161816682068 ... SonSon
Arama sonucu : 17236 madde; 12,537 - 12,544 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Deniz hocamin borsa yorumları, bazı çok unlu makro ekonomi yorum yapan kişilere göre hem çok daha isabetli hem de haddime olmayacak çok daha alcak gonullu.

Benim yarı zamanli işim borsa. Inat edersen hem aklına hem paraya sahip cikamazsin. Mantıksız olabilir pahalı olabilir veya tam tersi mantıksız olabilir ucuz olabilir. Gereken pozisyonu alıp sabirli olmak dışında yol yok. Pozisyon alirken de boyumuza etimize budumuza göre riski ayarlayarak.

Bunları yazmak çok kolay ama uygulamak o kadar zor ki. Piyasa ile inat olmaz. Borsa iyi ekonomi iyi diye bir durum ds tersi de yok borsa ayrı bir mecra, ayrı bir meslek, ayrı bir konu olarak görulmeli yoksa piyasa ile inatlasmaya başlar ve batar gidersiniz. 3000 den düşmesi lazım diyen ustadlar kafaya neredeyse bi o kadar daha puan yedi mesela, eğer 1 kaldıraç bile short olsa hepsi battı çoktan.

Paranın siyaseti inancı görüşü sagi solu yok. Yanlış doğrusu da bana göre yok: kazanan haklıdır bu kadar basit.
    Hissesiz kalan biri olarak "umutla" size şunu sormak isterim. (Umut: alım yapmak için 2 aydır düzeltme beklemek ama o düzeltmeye kavuşamamak )

Ben al-sat yapan biri değilim. Uzun vadeciyim. Birkaç ay önce sattığım hisseleri aslında 4 yıldır aynı şekilde tutuyordum. Temettüyle de yine hisse alıyordum...vs
    Yakın zamana kadar sürekli geri alım yapan şirketlerin (şişe, sahol, doğuş oto...vs) artık satışa başlaması durumuna özel bir yorum yapmak gerekir mi? Kurumsal yatırımcıya satış şeklinde açıklıyorlar ama ne dersiniz? Yabancı talep mi başlıyor, yoksa şirketler "finansal kâr" yazmak için mi satıyorlar. Ya da hisse çok yükseldi mi demek istiyorlar.

https://www.bloomberght.com/son-done...ketler-2321043

NOT: Deniz abi bugün biraz abarttım, farklı farklı şeyler yazdım. Konunu bozduysam lütfen kusuruma bakma.
    Son düzenleme : KaaN-; 14-12-2022 saat: 03:36.

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Basit bir hesaplaması yok,temel düzeyin üzerinde bir matematik bilgisi gerektiriyor,aşağıdaki makalede fiyatlamada dayandığı teoriyi görebilirsiniz.

https://data.bloomberglp.com/bat/sit...ePaper_Wen.pdf

Ama fiyatın dayandığı bir hesaplama biçimi biçimi olsa da, fiyat arz ve talebin kesiştiği noktada oluşur ve piyasada oluşan risk puanına göre tersten giderek temerrüt olasılığı hesaplanabilir.
    Risk gerçekleşip temerrüt oluştuğunda,cds satıcısı cds alıcısına doğrudan ödeme yapmaz,önce riske konu tahviller piyasada ihale ile satılır,aradaki farkı da cds satıcısı sigorta yaptıran kuruma öder.
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    CDS risk puanımız pazarda arz ve talebe göre oluşan bir market fiyatlaması,Bloomberg terminalinde hazırlanan şablonda Türkiyenin makroekonomik inputları girdiğiniz zaman, teorik hesaplamaya göre çok daha yüksek risk seviyeleri çıkıyor.

https://pbs.twimg.com/media/FVIC9_BX...png&name=small

https://twitter.com/e507/status/1536280846025506817

(Sayfanın yukarısında alıntı yaptığım makaledeki hesaplama formülü ,belirli bir düzeyin üzerine matematik bilgisi gerektiği için Bloomberg bir şablon hazırlamış,belirli bilgileri girince ülkenin cds puanını hesaplıyorsunuz,ömer rıfat gencal'ın tweet'inde hesaplamaya baktığımıda Türkiye'nin cds'i 2979 çıkıyor ama hesaplama anında arz ve talebe göre markette yani piyasada oluşan cds 829.Ve hesaplanan rakama göre Türkiye'nin 1 yıl içinde temerrüde düşme olasılığı %49.51(Teorik 2979 için)
    NOT:Burada sözü geçen "recovery rate"Geri kazanma oranı, nominal değerin yüzdesi olarak ifade edilen, temerrüde düşen borç üzerindeki anapara ve tahakkuk eden faizin geri alınabilme derecesidir. Geri kazanım oranı, bir menkul kıymetin temerrüt veya iflas durumundaki değeri olarak da tanımlanabilir.)

Alıntı Originally Posted by KaaN-;6232534[U
    Deniz hocam CDS' in belirlenmesi konusunda bilgin varsa biraz anlatır mısın?[/U]
    Bir ara hükümet bu konunun tartışılmasını da yasaklamıştı sanırım

"Türkiye'nin 5 yıllık CDS primi 493 baz puanla 9 Aralık 2021' den bu yana gördüğü en düşük seviyeye indi."

Bu rakamın kötü olduğu zaten biliniyor. Bir ara 900' e vurmuştuk.
    Şu anki şartlarda mesela gelişmekte olan diğer ülkelerden polonyanın 150.

Krizsiz bir dünyada da 100' ün altında olmak bizim için çok iyi olur deniyor ama tarihte en düşük 130' u görmüşüz 2013 yılında.

Benim merak ettiğim aslında şu. Geçen yıla göre biz daha kötü durumda değil miyiz? 1 yıl içinde olanlar; Dolar patladı, cari açık inanılmaz değerlere geldi, enflasyon uçtu, rus savaşı yanı başımızda, full enerji ithalatçıyız ve fiyat katlanmış, suriyeye kara harekatı konuşuluyor, yunanistanla girişmek üzereyiz algısı var, hatta burada bile ülkemizin borcunu ödeyemeyeceğini düşünenler arkadaşlar var.....vs Ama CDS 1 yıl öncesindeki değerin altına inmiş.

Bu rakam nasıl hesaplanıyor, kim belirliyor anlamış değilim.
    Kaba tabirle, CDS düşüyorsa, mesela borsada olumlu fiyatlanıyor. Aslında ben ekonomideki kötü gidişten dolayı borsadan çıktım bir kaç ay önce. Temmuzda başlayan borsadaki bu yükselişin de sanal olduğunu düşünüyordum ama bu CDS düşmeye başladı ve borsa da yükselmeye devam ediyor. Hissesiz kalınca da gerginliğim had safhada.

Aşağıdaki grafiği çıkardım. İncelediğimizde;
    - Virüsün başlamasından, Ekim 2021' e kadar her şey iktisada uygun. CDS-Dolar/TL-Bist ilişkisi normal. Kötü şey olursa dolar ve CDS yükseliyor, Bist düşüyor. Ya da tam tersi oluyor.
    - Ama "meşhur" 17-20 Aralık 2021 operasyonuna yaklaşırken, bist ile dolar-tl ilginç şekilde paralel hareket etmeye başlıyor. Dolar yükselirse, bist de yükseliyor.
    - Temmuz 2022' den itibaren ise dolar baskılandığı için sabit kalınca, CDS ile Bist yine normale dönüyor. CDS sürekli düşüyor ve bist sürekli yükseliyor.

Herhangi bir zamanda Bist yükselince veya dolar baskılanınca bunları "sanal hareket" olarak yorumluyoruz.
    Ama işin içine CDS' i katınca, burada bir sanal hareket olmadığı düşünülmez mi?

Yukarıda teorik hesaplanmasını anlatmıştım.
    CDS'in düşmesinin borsayı olumlu etkilemesi beklenir çünkü bankaların ve şirketlerin borçlanma maliyetlerinin düşeceği finansman giderlerinin azalacağı,karlılıklarının artmasına katkıda bulunacağı düşünülür.
    Son düzenleme : deniz43; 14-12-2022 saat: 04:49.

Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Şu anda doğan çocuklar enerji açısından bambaşka bir dünyada yaşayacaklar herhalde...

Nuclear fusion breakthrough 'an enormous game changer,' Constellation Energy CEO says

https://finance.yahoo.com/news/nucle...152313098.html
    Çok heyecan ve umut verici bir gelişme.

Alıntı Originally Posted by Ayan Yazıyı Oku

2012 de FED bilançosu 2-3 trilyon dolar olsabugün kü 8 trilyon dolara göre veyaABD enflasyonuna göre daha büyük kayıp bu
    Deniz hocam, bugün ki ABD enflasyonu ile ilkpiyasa coşkusu ( Altın , gümüş, Nazdac , emtialar)bir tuzak olabilir mi ?
    HT bloomberg yorumcuları bir ralliden bahs eder oldular ve S/P için 4300 cepte gibi öngörüler falan..
    ABD TÜFE bu kadar yüksekken (onların TÜFE lerine ÜFE yapışkan değil midir ) ve FED söylemlerinde bu kadar yumuşama yokken sanki herşey bitmiş FED faizlerde 5-5.25 tepesine yaklaşıyoruz eğri meğri falan diyerekten, 10 yıllık tahvillerde ve dolar endeksinde düşüşler aldatıcı olabilir mi ? Belki yılı yüksek kapama ve piyasa yapıcıların prim sevdasıdır . Selamlar.

Sadece bizde değil küresel piyasalarda da borsalar yükselmeye eğilimlidirler,her olumlu gelişmeyi,çoğu zaman da abartarak çoşku yaratarak, fırsata dönüştürmeyi severler.Dünkü ABD enflasyon verisi bu yönde bir ihtimal yarattı ama hemen ertesi gün yani bugün Fed toplantısı olduğu için şimdilik piyasalar Powell'ın ne söyleyeceğine göre 1 gün beklemeyi tercih etti.Eğer bugün Powell ,piyasaların arzu ettiği gibi konuşursa ,o zaman ABD'de yeni enflasyon verisi gelinceye kadar 1 ay süreyle küresel borsalarda coşku ve yukarı yönlü hareket olabilir.
    Ama ,para politikasında sıkılaştırmaya gidilmesi ve faizlerin yükseltilmesiyle ABD'de enflasyon ile mücadelede kazanımlar elde edilmiş olsa da henüz savaş kazanılnış değil.Gıda ve kira fiyatlarında güçlü artışlar devam ediyor.Enflasyon rakamını aşağıya çeken enerji fiyatları küresel ölçekte yeniden yükselişe geçebilir(ben geçmesini bekliyorum,nedenlerini yazmıştım),ikinci el araç satışları ve tıbbi bakım hizmetlerinde son 3 aydır olan düşüşler muhtemelen önümüzdeki aylarda olmayacaktır.
    Son düzenleme : deniz43; 14-12-2022 saat: 04:50.

5.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Hissesiz kalan biri olarak "umutla" size şunu sormak isterim. (Umut: alım yapmak için 2 aydır düzeltme beklemek ama o düzeltmeye kavuşamamak )

Ben al-sat yapan biri değilim. Uzun vadeciyim. Birkaç ay önce sattığım hisseleri aslında 4 yıldır aynı şekilde tutuyordum. Temettüyle de yine hisse alıyordum...vs
    Yakın zamana kadar sürekli geri alım yapan şirketlerin (şişe, sahol, doğuş oto...vs) artık satışa başlaması durumuna özel bir yorum yapmak gerekir mi? Kurumsal yatırımcıya satış şeklinde açıklıyorlar ama ne dersiniz? Yabancı talep mi başlıyor, yoksa şirketler "finansal kâr" yazmak için mi satıyorlar. Ya da hisse çok yükseldi mi demek istiyorlar.

https://www.bloomberght.com/son-done...ketler-2321043

NOT: Deniz abi bugün biraz abarttım, farklı farklı şeyler yazdım. Konunu bozduysam lütfen kusuruma bakma.
    Açık ve net bicimde bazı şirketlerin kendi ederlerinden yüksek işlem gordugunu düşünüyorum şu an.

Zaten patron hisse satıyor ise bu benim yazdığımi dogrular.

Ancak, bu hemen düşer veya düşmez çıkmaya devam eder gibi bir düşünce icermez, bkz. bir önceki mesajım.

Finansal piyasalar tahmin edilemez. Öyle bir ortam olur ki bu rakamlar bile ucuz kalır bir anda. Ama ben elimdeki hisseleri harekete devam ettikleri sürece tutuyorum, trendi bozanlari ise satıp altın alıyorum. Kendi düşüncem böyle.

6. Hepsine değil ama bazı noktalarda katılıyorum size. Ben sürekli maldayım fakat ne yazıkki portföy geçişlerini kötü planladım/zamanladım. Örneğin Odaşta 10 kat giden trendin başında değer analizi ile bindiğim trende sürekli istediğim oranlarda kalamadım ama buna da şükür .

Diğer tercihlerde de benzer. Hatta sizle birkaç yerde ortak olmuşuz geriye bakınca. Tek sorun bu dönem hedge işi bu saçma ortamda sadece zarar yazdı. Hedge vazifesi görmedi şu ana kadar.

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Deniz hocamin borsa yorumları, bazı çok unlu makro ekonomi yorum yapan kişilere göre hem çok daha isabetli hem de haddime olmayacak çok daha alcak gonullu.

Benim yarı zamanli işim borsa. Inat edersen hem aklına hem paraya sahip cikamazsin. Mantıksız olabilir pahalı olabilir veya tam tersi mantıksız olabilir ucuz olabilir. Gereken pozisyonu alıp sabirli olmak dışında yol yok. Pozisyon alirken de boyumuza etimize budumuza göre riski ayarlayarak.

Bunları yazmak çok kolay ama uygulamak o kadar zor ki. Piyasa ile inat olmaz. Borsa iyi ekonomi iyi diye bir durum ds tersi de yok borsa ayrı bir mecra, ayrı bir meslek, ayrı bir konu olarak görulmeli yoksa piyasa ile inatlasmaya başlar ve batar gidersiniz. 3000 den düşmesi lazım diyen ustadlar kafaya neredeyse bi o kadar daha puan yedi mesela, eğer 1 kaldıraç bile short olsa hepsi battı çoktan.

Paranın siyaseti inancı görüşü sagi solu yok. Yanlış doğrusu da bana göre yok: kazanan haklıdır bu kadar basit.

7.  Alıntı Originally Posted by RAVİ Yazıyı Oku
    Katılıyorum size burda. Ben sürekli maldayım fakat ne yazıkki portföy geçişlerini kötü planladım/zamanladım. Örneğin Odaşta 10 kat giden trendin başında değer analizi ile bindiğim trende sürekli istediğim oranlarda kalamadım ama buna da şükür .

Diğer tercihlerde de benzer. Hatta sizle birkaç yerde ortak olmuşuz geriye bakınca. Tek sorun bu dönem hedge işi bu saçma ortamda sadece zarar yazdı. Hedge vazifesi görmedi şu ana kadar.
    Bu ralli de iyi temel analiz yapanlar zaten rallinin aşırı fiyatlama yapan hisselerinde ya erken sattılar ya da hiç alamadılar. O nedenle yaşadıklarınız normal. Kaan dostumuzun hisse alamaması da borsadaki analizlerini çok detaylı yapmasından Hissenin hareketini fazlaca kriter ile inceleyip test ediyor ve genelde de hisseler bu bu kriterleri geçemiyorlar.
    Ayrıca zaten Temmuz 2 yarısından beri neredeyse aralıksız devam eden bu rallinin makro ekonomi ve hisse senedi temel değerlemeleri ile ilgisi çok da kalmadı. Normalde hiçbir zaman almayacağımız fiyatlarda hisse alır satar olduk ama şu durumda temkinli olup karları başka yatırım araçlarına kaydırmak da mantıklı. Ben şahsen Kasım ayından beri bu durumdayım hatta bu yılki karlarımdan kendime bonus verip bir elektrikli araç satınalması yapıyorum.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

8. Evet Pit Hocam durum çoğunlukla bu.

Değer yatırımı ve karşıt yatırım ölçüyü koyar ama son sözü her zaman momentum söyler. Henüz o son sözün söylenmesi bitmedi. Bittiğinde ise dalganın yüzeyinde ve altında kimseye konuşacak vakit kalmayacak. Bu işin karakteri hep böyleydi. Yine farklı olmayacak.

Alıntı Originally Posted by pit Yazıyı Oku
    Bu ralli de iyi temel analiz yapanlar zaten rallinin aşırı fiyatlama yapan hisselerinde ya erken sattılar ya da hiç alamadılar. O nedenle yaşadıklarınız normal. Kaan dostumuzun hisse alamaması da borsadaki analizlerini çok detaylı yapmasından Hissenin hareketini fazlaca kriter ile inceleyip test ediyor ve genelde de hisseler bu bu kriterleri geçemiyorlar.
    Ayrıca zaten Temmuz 2 yarısından beri neredeyse aralıksız devam eden bu rallinin makro ekonomi ve hisse senedi temel değerlemeleri ile ilgisi çok da kalmadı. Normalde hiçbir zaman almayacağımız fiyatlarda hisse alır satar olduk ama şu durumda temkinli olup karları başka yatırım araçlarına kaydırmak da mantıklı. Ben şahsen Kasım ayından beri bu durumdayım hatta bu yılki karlarımdan kendime bonus verip bir elektrikli araç satınalması yapıyorum.

Sayfa 1568/2155 İlkİlk ... 5681068146815181558156615671568156915701578161816682068 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •