Sayfa 1582/2147 İlkİlk ... 5821082148215321572158015811582158315841592163216822082 ... SonSon
Arama sonucu : 17171 madde; 12,649 - 12,656 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Adam demis.

Okumak ibadettir, okumamak Cumhuriyet'e ihanettir.

Neden demis dersiniz ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,884
    Deniz üstada ban yetkisi verilsin her sorun kolay çözülür benim kimi
    banladığı ile ilgili sıkıntım yok üstadın kırılan kalbi hemen düzeltilmeli .
    Kendi sayfasında yazıyor zaten bir yere tatile gittiği filan da yok .

Üyeler için,

https://www.hisse.net/topluluk/entry...ge=46#comments
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

3. Günaydın Herkese

Deniz Hocam Kaan bey in bankalar ile ilgili enflasyon muhasebesine verdiğiniz cevap çok net.
    Bunu daha öncelerde de vermiştiniz.
    Fakat borsamız bunu göz göre göre misliyle değerlemesini anlayamıyorum.
    Her ne kadar içerideki el bunu sağlıyor desek dahi 5-6 katı giden bankalara baktığımda cevabınızla çelişiyorum.
    Kendi kendime verebildiğim açıklama,
    Endeksi yukarı taşımak temel amaç. bunun içinde senelerdir ucuz kalmış olan banka endeksi öncülüğünde bunu yapmak.
    Gene de 5-6 kat rakamlar anlaşılır gelmiyor.

4. Batıyı günümüze getiren şey mülkiyet hakkı temelinde oluşan burjuvazidir. Mülkiyet hakkı ve vatandaşlık kavramları eski romada günümüzden 2000 yıl önce var. Bizim coğrafyada ise modernleşme 3.Selim ile başlamış ama çok geç kalınmış. Tüm Osmanlı'daki toprakların %90 hatta daha fazlası direkt olarak hanedan ailesine aitmiş. Geri kalan kısımda vezirler, paşalar vs nin. Durum böyle olunca kaynaklar verimsiz kullanılmış. Ortaçağda toprak büyüklüğü, tarım yapıp ordu beslemek için en önemli konu olduğu için o dönemde Osmanlı topraklarını büyüterek güçlenmiş. Ne zamanki artık sadece toprakların büyüklüğü değil verimlilik, teknoloji, ticaret vb önem kazanmaya başlamış Osmanlı bu konuya ayak uydurmakta geciktikçe güçsüzleşmiş.
    Batıda burjuvazi üretim yapmış, ticaret yapmış vs Eğitim sistemini kendi işletmelerinde gerekli insan kaynağı için revize etmişler. Kanunları, kilisenin gücünü vs bu ticari başarıları için değiştirmişler. Yani batıda serbest ticaret yapan işletmeler ve bunların sahibi burjuvazi gelişirken bizde yüzlerce yıl hemen herşey hanedanın elinde verimsiz bir şekilde kalmış, gelişememiş.Doğu Hindistan şirketi o dönem için orta ölçekli bir devlet büyüklüğüne ulaşmış. Bu dediğim 1600 lü yıllarda olmuş.
    Küçücük Hollanda Afrikadan Amerika kıtasındaki plantasyonlarına işçi köleler taşırken yetiştirdiği mahsülü de gemilerle ülkesine getirip işlemiş.Günümüzün örnek alacağı tarzda bir tedarik zinciri kurmuş. İşlediği ürünleri katmadeğerli olarak satmış. Sömürgecilik, köle ticareti vs nin etik olup olmamasına girmeyeceğim çünkü o çağlarda günümüzdeki insan hakları bakış açısı hiçbir ülkede yok maalesef. Kölelik, cariyelik vb bizim coğrafyamızda da var. O devrin koşullarında normal karşılanıyor.
    Her Avrupa ülkesi doğru işler yapıp zenginliklerine zenginlik katamamış. Örneğin İspanyollar ve Portekizliler Amerika kıtasından gemiler dolusu altın ve gümüş getirmelerine rağmen bu kaynakları etkin kullanamamışlar. Ufak kasabalara bile dev katedraller , kilseler vb binalar yapmışlar.
    Özellikle İngilizler, Hollandalılar ve Fransızlar değişen dünyayı iyi okuyup kendi gelişimlerine yöne vermişler.Fransada değişim oldukça kanlı olmuş. Maalesef bizim coğrafya da ise sıkıntılar bitmemiş, matbaa bile oldukça geç gelmiş.Gelişmeye karşı hep bir direnç olmuş.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Bugun ithalat sistemleri komple kapalıydı.
    Hic bir islem yapilmasina musade etmediler.
    Bildirilen güncelleme olduğu.

Gümrükte konusulan ise yil sonuna kadar ithalat işlemlerinin yapilamayacagi.

%2 dış ticaret acigini azaltıyoruz.

6. Deniz bey merhaba,
    tekrar yazacağınızı umuyorum ama eğer yazmama kararı aldıysanız da şimdiye kadar yaptığınız tüm paylaşımlar için kendi adıma teşekkür ederim, umarım iyisinizdir ve sadece geçici bir karardır...

merhaba Deniz bey sayenizde çok şey öğrendik kaleminize sağlık... iyi ki sizi tanıma ufuk açıcı yazılarınızı okuma fırsatına sahip olmuşum... verdiğiniz her karara saygı duymakla birlikte yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum ... şimdiden sevdiklerinizle birlikte sağlıklı mutlu yıllar dilerim saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8. Sevgili Deniz Hocam.
    Özledik.
    Yetsin bukadar ayrılık

SM-G991B cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 1582/2147 İlkİlk ... 5821082148215321572158015811582158315841592163216822082 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •