Sayfa 16/78 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon
Arama sonucu : 624 madde; 121 - 128 arası.

Konu: Dolar Sadece Dolar Değildir

Alıntı Originally Posted by efet Yazıyı Oku
    Bugüne kadar yüzlerce Rus, Fransız, İngiliz, İtalyan, Alman ve bilimum milletten insanla çalıştım ve arkadaş oldum. Daha birinin bizim krallık dünyaya hükmetti, süperdik ühühü diye konuştuğunu görmedim. Hayır yani bir de adamların tarihlerindeki devletler bugün bile bilim, sanat, edebiyat ve daha bir sürü branşta temel öğretileri oluşturan değerler üretmişler.
    yanılıyorsun batı kadar tarihine sahip çıkan yoktur senin yanında övünmemeleri belki de Osmanlı komplekslerinden kaynaklanmıştır
    batının tarihi afrikalıların asyalıların kan ve gözyaşı ile doludur milyonları öldürdüler ve sömürdüler bugünkü zenginlikleri onların kanı ve gözyaşları üzerine kurulmuştur.
    bu utanç verici tarihlerine rağmen
    tarihleri ile övünürler

Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Yada en azindan avrupanin uzerinde oldugunu kabul ederek osmanliyi oraya goturen ruh neydi?
    O ruhun ne oldugundan cok .
    o ruhu bir açıklasaydın önemli çünkü beylikten dünya imparatorluğuna götüren ruh
    ayrıca tarih senin anlattığın gibi siyah ve beyaz olarak yaşanmadı
    ne kadar laik olmuş o kadar başarılı olmuş Osmanlı yorumun çok abes
    ve tarihi gerçeklere ters düşen bir yaklaşım

3. Yazim zaten gercekliklerden uzak yasamaya yeminliler icin degil ..

rumeniige hala hayal alemindesin.

tarih ogrenmen lazım.

ezberlerini bırak artık.

sizin kafanız tarih boyunca bu ülkenin vatandaşlarına sayısız zoorluk yaşattı.

orwell i okudunmu dedim. cevap veremedin. ispat et "tüm dunyaya hukmetmeyi" dedim yapamadın.

kara propagandayı bırakın artık. cocuklarınıza nasıl anlatacaksınız bu yaptıklarınızı ?

çökmüş ve yenilmiş bir osmanlı devletini rasyonel cumhuriyetin alternatifi gibi göstermeyi bırak artık.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

rumenigge bak osmanlıda ki cehalet neticesinde alınan trajik karar: rasyonel aklı dışlayan bir ülkenin yıkılması kaçınılmazdır.

http://www.hurriyet.com.tr/kizgin-to...kuttu-15869323

Meleklerin bacakları
    Tarih: 11 Kasım 1577.
    İstanbul semalarında kuyrukluyıldız görüldü. Halkta heyecan ve korku yaratan kuyrukluyıldız bir ay boyunca her gece izlendi.
    Kuyrukluyıldızdan sonra İstanbul da önce veba salgını başladı. Aksilik aynı yıl bir de deprem oldu.
    Halk çaresizdi. Ve her çaresizlikte olduğu gibi hurafeler kulaktan kulağa yayıldı: Felaketin nedeni rasathaneydi! Çünkü buradan meleklerin bacaklarına bakılıyordu!
    Kimse çıkıp, Kardeşim 1539, 1573, 1576 da da veba oldu. Keza depremler hep oluyor" demedi, diyemedi.
    Çünkü sarayda bu hurafelerden beslenen siyasi gruplar vardı. Rasathane kurucusu Takiyeddin in en büyük destekçisi Sadeddin Hocayla, zamanın şeyhülislamı Ahmed Şemseddin Efendi nin arası bozuktu. Şeyhülislam saray kadınlarının da desteğini alıp padişahı rasathanenin günah olduğuna inandırdı.
    Padişah III. Murad kuşkusuz inandığından değil halkın hoşnutsuzluğundan çekindiği için işine gelene inandı. Zaten büyük zafer kazanılacağına inanılarak yapılan İran seferinden de pek iyi haberler gelmiyordu.
    Sonuçta padişah emretti, şeyhülislam fetvayı verdi:
    "Gözlem yapmak uğursuzluk getirir. Meleklerin sırlarını küstahça anlamaya çalışmanın vahim sonuçları çok açıktır. Gözlem yapılan hiçbir memlekette işler yolunda gitmemiş ve devlet yapısı mutlaka zelzeleye uğramıştır."
    Tophane deki rasathane yerle bir edildi.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

rumeniige liste uzuyor:

1. tarih bilgini arttırman lazım. Niyazi Berkes "Turkiye de çağdaşlaşma"

2. George Orwell "1984" isimli kitabı. bunu okuyarak çok kötü bir tezgahın parçası olduğunu idrak edeceğini düşünüyorum.

3. ülkemizde doların bu kadar kökleşmesinin nedenini iyi ogrenmen lazım. siyasal islamın doları aslında çok sevdiğini unutma.

4. her ulke kendi parası guçluyse bunu kullanır. bu gerçeği öğren. kendi ülkeni güçlü yapmak için uğraş. boş propagandaların parçası olma. ülke güçlenince paramızda güçlenecek. dolar meselesini bu çercevede gör. diğer bakışlar yanlıştır ve ezikliktir.

5. her şey de ağlamayın. Turk milleti vakur ve gururlu olmalıdır. tavırlarınız küçük düşürüyor ulusumuzu.

7. sn. discretus Beşiktaş'ın şampiyonlar ligi kupasını almasını isteseniz daha makul talebiniz olurdu

bir tane, iki tane değiller ki düzeltesin..!!

Alıntı Originally Posted by best Yazıyı Oku
    sn. discretus Beşiktaş'ın şampiyonlar ligi kupasını almasını isteseniz daha makul talebiniz olurdu

bir tane, iki tane değiller ki düzeltesin..!!
    ülkemizde son 15 yılda kökleşmeye başlayan karanlık bir zihniyet var.

bu zihniyet ne yazık ki hamaset ile eğitim seviyesi pek yüksek olmayan halkımızı kandırmaya çalışıyor.

dizi filmlerden tarih öğrenmeye çalışan, ezberlerindeki bir kaç temelsiz konuyu durmadan halkın önüne koyup din sömürüsü yapan bir zihniyet.

halkımıza bu zihniyeti mümkün olduğu kadar ifşa etmemiz gerekir diye düşünüyorum.

gerçekleri konuşamadıklarını, durmadan hamasete başvurduklarını sürekli altını çizerek belirtmeliyiz.

ama diğer taraftan haklısınız, sayılar çok fazla. ama ilkel bir ideolojik temelleri var: gerçek bilgi ve rasyonel sorgulama sonucunda kolayca yıkılan cinsten.

Sayfa 16/78 İlkİlk ... 614151617182666 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •