Sayfa 162/7020 İlkİlk ... 621121521601611621631641722122626621162 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 1,289 - 1,296 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. 2017'de vizyona girecek en iyi filmlerin fragmanlarindan bir derleme

2. Roma Imparatoru Marco Aurelio'nun (Marcus Aurelius) dogum yil donumu (26 Nisan 121)

"Her zaman mutlu yasayabilirsin. Cunku dogru yolu izlemek, ona gore dusunmek ve davranmak senin elindedir. Su iki ilke, Tanri'nin ve insanlarin ve ussal her yaratigin ruhlarinin ortak niteligidir: baskalarinin seni engellemesine izin verme, kendi iyiligini dogruyu istemekte ve dogru davranmakta ara ve arzularini buna gore sinirlandir."

"Puoi sempre vivere felice, poiché sta in te procedere lungo la retta via e agire in conformità. Due facoltà sono comuni all'anima di Dio, dell'uomo e di ogni altro essere fornito di ragione: non farsi mettere il bastone fra le ruote da nessuno e riporre il proprio bene nella volontà di agire secondo giustizia, limitando a questo il proprio desiderio."

3. Amerikali ornitolog, doga bilimci, avci ve ressam John James Audubon'in dogum yil donumu (26 Nisan 1785)

Cannella Orso (Cinnamon bear, 1847)

4. Fransa'nin en onemli Romantik ressamlarindan Eugène Delacroix'nun dogum yil donumu (26 Nisan 1798)

La Libertà che guida il popolo (Liberty Leading the People, 1830)

5. Filozof, matematikci ve mantik ve dil felsefesi konularinda yaptigi calismalarla modern felsefeye onemli katkilarda bulunan Avusturyali Ludwig Wittgenstein'in dogum yil donumu (25 Nisan 1889)

"Her sanatci digerlerinden etkilenmistir, bu etkinin izlerini de kendi yapitlarinda gosterir; ama ondan aldigimiz yine de kendi kisiligidir. Baskalarindan miras alinanlar, yumurta kabuklarindan baska bir sey olamaz. Bu kabuklarin varligina tahammul gosterebiliriz ama bunlar ruhumuzu beslemez."

"Every artist has been influenced by others and shows traces ofthat influence in bis works; but bis significance for us is nothing but his personality. What he inherits from others can be nothing but egg-shells.We sholud treat their precens with indulgence, but they won't provide us with spiritual nourishment."

6. Amerikali roman ve kisa oyku yazari Bernard Malamud'in dogum yil donumu (26 Nisan 1914)

"Ben devrimci degilim. Ben deneyimsiz bir adamim. Boyle seylerden anlamam ki. Ben bir tamirciyim. Kirilan ne varsa tamir ederim - yurek disinda."

"I am not a revolutionist. I am an inexperienced man. Who knows about such things? I am a fixer.I can fix what's broken - except in the heart."

7. Akira Kurosawa'nin Seven Samurai filmi 26 Nisan 1954 tarihinde vizyona girdi.

8. Soylemek istedigim o kadar cok sey var ki,
    Bir suru oykuler, betimlemeler, atasozleri,
    Ama sozcukler yetersiz kalir,
    yanlis olanlari gelip oper beni.
    Kimi zaman ucarim bir kartal gibi
    ama bir calikusunun kanatlariyla.

Yine de sozcuklere dikkat etmeye
    ve kibar olmaya calisiyorum.
    Sozcuklere ve yumurtalara ozenle dokunmali.
    Bir kez kirildilar mi olanaksizdir
    Onarilmalari.

Sayfa 162/7020 İlkİlk ... 621121521601611621631641722122626621162 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •