Onemli Gunler Banner
Sayfa 163/183 İlkİlk ... 63113153161162163164165173 ... SonSon
Arama sonucu : 1461 madde; 1,297 - 1,304 arası.

Konu: KRTEK - Karsu Tekstil

1. karsu tekstil artan ihracat ivmesi , ürünlerinin tamamını dolar bazında satması , borçlanmasını ise tl bazında yapması , geliştirdiği yenilikçi ürünler ile piyasada tercih edilmesi , ülkemizdeki işçilik ve enerji fiyatlarının ürünlerdeki rekabetçiliği artırması gibi faktörler karsu tekstilin bilançolarının iyi olmasını sağlayacaktır...

2021 yılı son çeyrekte döviz kuru %60 a yakın artmasına rağmen cironun 186 milyon idi...2022 yılı ilk çeyrekte ise döviz kuru sadece %10 civarı arttı...buna göre 186 milyonluk önceki ciroya %10 döviz marjını eklediğimizde normalde cironun ilk çeyrekte 205 milyon olması beklenirdi..ama öyle olmadı ciro tam 246 milyon geldi....demek ki ihracattaki ivme karsuya ciddi bir ivme katmış görünüyor....bu oldukça heyecan verici bir durum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2.  Alıntı Originally Posted by cobra Yazıyı Oku
    Krtek ve yunsa beğendiğim iki hisse.
    Orta uzun vade %100 kazanc gozukuyor.Mevcut fk krtek de yunsa ya göre ucuz gözükse de ilerde bu farkın azalacağı düşüncesindeyim.Yunsanin da krtekse göre artıları var.temettu,Borç oranı ve hisse karekteri gibi..

SM-A515F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ben yünsayı hiç incelemedim ama patronun ciroyu 3 kat artıracağız söyleminin olduğunu sağdan soldan duydum...artık bu artış sonuçta ne kadarlık bir miktara denk gelecek onu bilemiyoruz...bu artıştan sonra karsu tekstil mi yünsa mı daha iyi olacak onu da bilemiyoruz...ama bilançolar geldikçe bazı şeyler görünür olacaktır...

yünsayı bilmem ama bu yılın üçüncü çeyreğinden sonra bana göre karsunun 1,250 milyon ciro ve 250 milyon tl karlar yapabileceği yavaş yavaş görünür olacaktır....ilk etapta çok zor gibi görünüyor olabilir ama nedense tahminlerime güveniyorum...

gedzada henüz 2020 yılının son çeyrek bilançosu gelmemişken ben gedzada 2021 yılı için 40-50 milyon (sonradan 55 milyona revize etmiştim) 2022 yılı için de 80-100 milyon beklediğimi söylemiştim...ilk beklentim gerçekleşti ikincisi de artık gerçekleşebileceği konusunda herkes hemfikir...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    2021 yılı son çeyrekte döviz kuru %60 a yakın artmasına rağmen cironun 186 milyon idi...2022 yılı ilk çeyrekte ise döviz kuru sadece %10 civarı arttı...buna göre 186 milyonluk önceki ciroya %10 döviz marjını eklediğimizde normalde cironun ilk çeyrekte 205 milyon olması beklenirdi..ama öyle olmadı ciro tam 246 milyon geldi....demek ki ihracattaki ivme karsuya ciddi bir ivme katmış görünüyor....bu oldukça heyecan verici bir durum...
    2022 yılı ilk çeyrekte 2021 yılının son çeyreğine göre pamuk fiyatları dolar bazında ciddi artış gösterdi. Ana sebep budur.

4. yarımada dostumun uyarısı ile pamuk fiyatlarına baktım..ilk çeyrek başlarında fiyat 113 brim iken ilk çeyrek sonunda 138 brim olmuş..ikinci çeyreğin başında ise 138 brim iken bir ara 155 brimleri görmesine rağmen şu sıralarda 136 brimdedir..https://tr.investing.com/commodities/us-cotton-no.2 ...hammadde fiyatlarının çıkışı veya düşüşü kar marjlarını da miktarlarını etkiliyor dostlar...bunu da dikkate almakta fayda var...yalnız karsunun ihracatçı yapısı bu durumu biraz tolere edebilecektir diye düşünüyorum...

5.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    2022 yılı ilk çeyrekte 2021 yılının son çeyreğine göre pamuk fiyatları dolar bazında ciddi artış gösterdi. Ana sebep budur.
    şimdi bende baktım dostum...doğru söylüyorsun...ilk çeyrekte kabaca %13 lük bir çıkış var...karsudaki %20 lik ciro artışı bu fikiri destekliyor...

6.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku

Kur artışına bu şekilde bakmak yaniltici olur. 2021 son ceyrekte kur %50 arrti ama sirket tum satışlarını %50 yikaridan yapmadi.

8.80- 13.50 arasinda 3 aylik surecte yapti. Bu sebeple 3 aylik ortalama kur seviyesi dikkate alinmasi gerekir. Son ceyrekte ki kur artisinin bir kısım etkisini 2022 1.ceyrekte gördük. Yani genelde gecikmeli etki oluyor.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Kur artışına bu şekilde bakmak yaniltici olur. 2021 son ceyrekte kur %50 arrti ama sirket tum satışlarını %50 yikaridan yapmadi.

8.80- 13.50 arasinda 3 aylik surecte yapti. Bu sebeple 3 aylik ortalama kur seviyesi dikkate alinmasi gerekir. Son ceyrekte ki kur artisinin bir kısım etkisini 2022 1.ceyrekte gördük. Yani genelde gecikmeli etki oluyor.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Aynı şeyleri yazacaktım ama konu uzamasın diye yazmak istemedim. Hesap yaparken hem pamuk fiyatlarında hem de dolar kurunda çeyrek ortalamasını almak lazım. Mesela pamuk fiyatlarındaki artış ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre dolar bazında %15 civarı.

8.  Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Aynı şeyleri yazacaktım ama konu uzamasın diye yazmak istemedim. Hesap yaparken hem pamuk fiyatlarında hem de dolar kurunda çeyrek ortalamasını almak lazım. Mesela pamuk fiyatlarındaki artış ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre dolar bazında %15 civarı.
    Doğrudur arkadaşlar bu hesapları yaparken ortalamaları almak lazım...ben de hesaplarken öyle yapıyorum...ben ilk etapta o konuya dikkat çekmek için o şekilde söyledim...şirkette stok devir hızı da önemli...sizin de dediğiniz gibi döviz kuru ve hammadde fiyat yükselişleri stok devir hızı ile paralel yansıyor....

bence bu iki faktörün de olumlu yansımalarını ikinci çeyrekte göreceğiz..

Sayfa 163/183 İlkİlk ... 63113153161162163164165173 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •