Sayfa 164/342 İlkİlk ... 64114154162163164165166174214264 ... SonSon
Arama sonucu : 2732 madde; 1,305 - 1,312 arası.

Konu: BAKAB - Bak Ambalaj

1. Vergi dairesine sunulan gelir tablosuna göre 2017 yılı net karı 30.33 milyon tl.

Bundan önceki bilançolarda SPK mevzuatına göre hazırlanan gelir tablosunda kar rakamı daha yüksek geliyordu. Ancak bu sene ilk yarıyılda SPK mevzuatına göre açıkladığı bilançoda kar daha düşük geldi. Aynı paralelde devam ederse 2017 yıllık kar rakamı 26-27 milyon civarı gelecektir. Bunun dışında satışlarda euro/tl kuruna paralel bir artış gözüküyor. Kar marjları önceki çeyreklerle paralel gidiyor ama son çeyrekte hafif bir artış olduğu gözüküyor marjlarda. Genel yönetim giderleri yine bu şirket için yüksek.

Esas önemli olan 2018 yılı rakamları yüksek ihtimalle daha iyi olacak. Şu anda maliyet tarafında şirket aleyhine hiçbir gelişme yok. Satışlar euro bazında 2017 yılı ile aynı olursa sermayesi kadar (36 milyon) kar etmesi muhtemel. Satışlarda artış olursa ki ben olacağını düşünüyorum kar rakamı 40-50 milyon tl arasına çıkacaktır.
    Son düzenleme : yarımada; 19-02-2018 saat: 19:32.

Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Vergi dairesine sunulan gelir tablosuna göre 2017 yılı net karı 30.33 milyon tl.
    Süper mslh
    Oğlun güder,hatun sağarsa koyun olur...Türk atasözü

3. Gelir tablosu bence iyi, hasılat 376 milyon TL.net kar 30 milyon TL. Net kar/hasilat oranı %8 gayet güzel, finansman gideri cok yüksek, ayrıca genel yönetim giderleri yine çok fazla, kar marjı yukselmis bu çeyrekte, umarım 2018 yılıda ayni istikrar ile devam eder, bu kadar kar getiren bir hissenin normalde tavan yapmasi gerekir değilmi? ancak bu karin agrisi kağıt yine 3-5 kademe yukselir orada takılır kalır, hisseyi kim baskıliyorsa aşağılık bir alçaktır!

[QUOTE=BLACKM;1739443]Gelir tablosu bence iyi, hasılat 376 milyon TL.net kar 30 milyon TL. Net kar/hasilat oranı %8 gayet güzel, finansman gideri cok yüksek, ayrıca genel yönetim giderleri yine çok fazla, kar marjı yukselmis bu çeyrekte, umarım 2018 yılıda ayni istikrar ile devam eder, bu kadar kar getiren bir hissenin normalde tavan yapmasi gerekir değilmi? ancak bu karin agrisi kağıt yine 3-5 kademe yukselir orada takılır kalır, hisseyi kim baskıliyorsa aşağılık bir alçaktır!

sapka cıkarılacak performans gosterd ama gorun yarın kagıt dusecek....gecmişte hep boyle oldu...inşllh duserde daha da alırız....bundan kelli temettu oranıyla ilgiliyiz....ytd

5. Bence hisse yarin yukselir düşmez, illaki bir talep gelir ancak sınırlı bir yukselis bekliyorum, %2-%3 gibi bir yukselis olur, geçmişte hep böyle oldu, ancak bu kadar olur! Yatırım tavsiyesi değildir.

6. bu sefer farklı olması gerekiyor.. resim artık bambaşka.
    bu açıklanan tablolarla vites değişmesi gerekiyor.
    ytd.

7. Şirketin ağırlıklı kullandığı iki hammadde var. Bunların toplam maliyet içindeki oranı %55-60 civarında.

Takip ettiğim sitede 2017 yılını hammaddelerden biri 1125 euro, diğeri 1275 euro ortalama ile kapattı. 2018 yılında ise bu hammaddeler 1135 ve 1190 euro ortalama ile devam ediyor. Petrolden dolayı dolar bazında bir miktar artış olsa da parite arttığı için euro bazında iki hammaddedin ortalama fiyatı geçen senenin altında. Bir de önceki yıllarda takip ettiğim kadarı ile hammadde ve petrolde artış başladığı sene bir önceki seneye göre karlılık (stoklardan dolayı) daha yüksek oluyor.

Şirket 2017 yılını SPK bilançosunda 85 milyon euro ciro, %22-23 aralığında brüt karlılık ve %8 civarında net karlılık ile kapatmış olacak ki 2017 yılı satış açısından düşük bir yıl oldu. 2018 yılında özellikle satış tarafında bir miktar iyileşme olması lazım. Ben 2018 yılında 100 milyon euroya yakın ciro, %23-24 civarında brüt karlılık ve %9-10 civarında net karlılık bekliyorum. Bu da 450 milyon tl ciro, 100 milyon ti civarı brüt kar ve 45 milyon civarı net kara denk gelir.

Şu anda euro/tl, hammadde fiyatı ile parite korelasyonu vs. hep şirketin lehine gidiyor. 2017 yılına göre kötüleşme olmasını gerektirecek hiçbir gelişme yok. En kötü ihtimalle euro bazında 2017 yılı rakamlarını yakalasa bile euro/tl ve finansal gelir-gider farkının iyileşmesi ile sermayesi kadar kar elde eder.

8. Sayın yarımada, tespitleriniz güzel, şirketin mali tabloları iyileşmeye başladı, dediğiniz gibi 2017 satış tonajı açısından düşük bir yıl oldu, 2018 de satış tonajlarında da artış yakalarsa muhtemelen 100 milyon EUR ciro yapabilir, EUR kurunun artışı ile beraber hem tonaj artışı hem EUR yükselişi 100 milyon EUR ciroyu yaptırabilir, Sermayesinden daha fazla kar yazmaya başlayabilir, sermayesi kadar kar getiren firmanın hisse fiyatı 10 TL.ve üstüdür, aceleleri yok gibi ağaların, yavaş yavaş kaplumbağa misali yol alıyorlar ancak bunlara yabancı ortak lazım bu piyasada kalıcı olabilmeleri için, ambalaj devleri ile rekabet edebilmeleri, ayakta kalabilmeleri ve yok olmamaları için güçlü bir yabancı ortakla yola devam etmeleri gerektiğini bizden daha iyi biliyorlar, artık sona gelindi, bir şeyler olacak gibi bu yıl, ya sermaye artırımı, ya yabancı ortaklık gibi beklentilerimizi karşılayacak bir sene olacağını hissediyorum.

Sayfa 164/342 İlkİlk ... 64114154162163164165166174214264 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •