Sayfa 1733/2155 İlkİlk ... 733123316331683172317311732173317341735174317831833 ... SonSon
Arama sonucu : 17233 madde; 13,857 - 13,864 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yukarıdaki yazılar 2 Nisan ve 29 Nisan tarihlerinde yazıldı.Demokrasilerde bir partinin başkanı seçimi kaybedince istifa eder yerine "ben başaracağım,partimi iktidar yapacağım" güvenini veren bir başkası seçilir,Seçimi kaybeden bir lidere en fazla ikinci bir şans verilir.CHP'de ise Kılıçtaroğlu diğer partilerde de benzer bir durum olduğu gibi,2010 yılından bu yana partinin başında olmasına rağmen,13 yıldır girdiği bütün seçimleri kaybetmesine rağmen bu seçimde de kendini aday gösterdi.Ülkede eğitimden sağlığa her şeyin çökmesine,ekonominin enkaz hale gelmesine rağmen,9 kere kaybetmişti, şimdi 10.kere kaybetti.Bu kadar kötü bir tabloya rağmen 13 yıldır partisinin oyunu artıramadı oyu hala %25'lerde.
    Çok kişi uyardı,Meral Akşener adeta yalvardı."bize oy veren seçmenin önemli bir kısmı anketlerde Kılıçtaroğlu'na oy vermiyor ,ama aynı seçmen firesiz mansur yavaş ve ekrem imamoğlu'na oy veriyor,sadece bizim seçmenden oy almıyorlar,geniş bir yelpazede tüm siyasi partilerin seçmeninden oy alıyorlar,anketlere göre konforlu bir açık ara ile %55-%60 ile 10-15 puanla Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıyorlar" dedi ama kişisel hırslar ağır bastı,Kılıçtaroğlu yakın çevresindeki ,"Kılıçtaroğlu seçilirse biz de bir bakanlık kaparız,kamu imkanlarından hem kendimiz hem yakın çevremiz faydalanır " şeklinde düşünen siyaset esnafının gazıyla kendisini Cumhurbaşkanı adayı gösterdi.Bunun için de bir strateji oluşturdu.6'lı masada 4'ünün toplamı %1 etmeyen 4 küçük partiye "siz benim cumhurbaşkanlığı adaylığımı destekleyin,ben de sizi seçilirsem Cumhurbaşkanı yardımcısı yaparım,en az 1 tane de bakanlık veririm" deyince bu partiler sevinçle Kılıçtaroğlu'nun adaylığını destekledi 5'e 6 oyla, 6'lı masada Kılıçtaroğlu'nun adaylığı empoze edilince Akşener de bütün isteksizliğine rağmen Kılıçtaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığını kabul etmek zorunda kaldı.
    Ve sonuç olarak seçimleri 1 kere daha kaybetti.Erdoğan kıl payı %50'yi alamadığı için ikinci tur yapılacak ama bu ikinci turda Kılıçtaroğlu'nun şansı sıfır.Motivasyonu çöken CHP ve İyi parti seçmeninin ikinci turda sandığa gideceği bile şüpheli,ciddi oranda fire olacaktır.Yukarıda yazdığım gibi, Kılıçtaroğlu'nun seçimi kazanmasını beklemiyordum ama, TBBM seçimlerinde Cumhur İttifakının çoğunluğu kaybedeceğini düşünüyordum.Ama bu kadar olumsuz bir ülke manzarasına rağmen,
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    Mahfi Eğilmez 3 yazıda büyük ölçüde toplamış,görünüm ne,ben de çok büyük ölçüde yazdıklarına katılıyorum, onların linkini vereyim:

https://www.mahfiegilmez.com/2023/04...gun-sonra.html

https://www.mahfiegilmez.com/2023/05/enkaz.html

https://www.mahfiegilmez.com/2023/05...toparlanr.html

----------------------------------------------------------------------------
    muhalefet TBMM seçimlerini de kaybetti.
    Bundan sonra ülkemiz artık ne zaman içinden çıkacağımız belli olmayan karanlık bir tünele girmiştir.Ömrümüz yeniden ışığı görmeye yetecek mi,bilmiyorum.Çok zor günler bizi bekliyor.Artık bundan sonra çok daha az yazacağım.Tüm forum arkadaşlarıma esenlikler diliyorum.
    Deniz hocam verdiğiniz bilgiler çok değerli, size yük olmayacaksak devam edin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

lütfen yazmaya devam edin Deniz bey siz de olmasanız bu kötü tablo çekilmiyor gerçekten ..anlamsız sayılar bütünü gibi.. iyi ki varsınız saygılar
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,668
    sn. deniz 43,
    öncelikle burada bizi harika bilgilerinizle ve analizlerinizle aydınlattığınız için kendi adıma sizlere teşekkürlerimi sunarım.

yazıları azaltma kararınıza saygı duymakla birlikte, bilakis yazılara devam etmenizi isterim. çünkü olayların bundan sonraki gelişimi muhtemelen tarihe bir ibret vesikası olacaktır. türk tarihi, ileride tarih kitaplarına geçecek nitelikte gelişecektir. ekonomi tarihi kitapları bunları yazacaktır. bu süreçte de yazılarınız bir çok forumdaş için karanlıkta bir ışık olacaktır.

saygılarımla,

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yukarıdaki yazılar 2 Nisan ve 29 Nisan tarihlerinde yazıldı.Demokrasilerde bir partinin başkanı seçimi kaybedince istifa eder yerine "ben başaracağım,partimi iktidar yapacağım" güvenini veren bir başkası seçilir,Seçimi kaybeden bir lidere en fazla ikinci bir şans verilir.CHP'de ise Kılıçtaroğlu diğer partilerde de benzer bir durum olduğu gibi,2010 yılından bu yana partinin başında olmasına rağmen,13 yıldır girdiği bütün seçimleri kaybetmesine rağmen bu seçimde de kendini aday gösterdi.Ülkede eğitimden sağlığa her şeyin çökmesine,ekonominin enkaz hale gelmesine rağmen,9 kere kaybetmişti, şimdi 10.kere kaybetti.Bu kadar kötü bir tabloya rağmen 13 yıldır partisinin oyunu artıramadı oyu hala %25'lerde.
    Çok kişi uyardı,Meral Akşener adeta yalvardı."bize oy veren seçmenin önemli bir kısmı anketlerde Kılıçtaroğlu'na oy vermiyor ,ama aynı seçmen firesiz mansur yavaş ve ekrem imamoğlu'na oy veriyor,sadece bizim seçmenden oy almıyorlar,geniş bir yelpazede tüm siyasi partilerin seçmeninden oy alıyorlar,anketlere göre konforlu bir açık ara ile %55-%60 ile 10-15 puanla Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıyorlar" dedi ama kişisel hırslar ağır bastı,Kılıçtaroğlu yakın çevresindeki ,"Kılıçtaroğlu seçilirse biz de bir bakanlık kaparız,kamu imkanlarından hem kendimiz hem yakın çevremiz faydalanır " şeklinde düşünen siyaset esnafının gazıyla kendisini Cumhurbaşkanı adayı gösterdi.Bunun için de bir strateji oluşturdu.6'lı masada 4'ünün toplamı %1 etmeyen 4 küçük partiye "siz benim cumhurbaşkanlığı adaylığımı destekleyin,ben de sizi seçilirsem Cumhurbaşkanı yardımcısı yaparım,en az 1 tane de bakanlık veririm" deyince bu partiler sevinçle Kılıçtaroğlu'nun adaylığını destekledi 5'e 6 oyla, 6'lı masada Kılıçtaroğlu'nun adaylığı empoze edilince Akşener de bütün isteksizliğine rağmen Kılıçtaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığını kabul etmek zorunda kaldı.
    Ve sonuç olarak seçimleri 1 kere daha kaybetti.Erdoğan kıl payı %50'yi alamadığı için ikinci tur yapılacak ama bu ikinci turda Kılıçtaroğlu'nun şansı sıfır.Motivasyonu çöken CHP ve İyi parti seçmeninin ikinci turda sandığa gideceği bile şüpheli,ciddi oranda fire olacaktır.Yukarıda yazdığım gibi, Kılıçtaroğlu'nun seçimi kazanmasını beklemiyordum ama, TBBM seçimlerinde Cumhur İttifakının çoğunluğu kaybedeceğini düşünüyordum.Ama bu kadar olumsuz bir ülke manzarasına rağmen,
    ---------------------------------------------------------------------------------------
    Mahfi Eğilmez 3 yazıda büyük ölçüde toplamış,görünüm ne,ben de çok büyük ölçüde yazdıklarına katılıyorum, onların linkini vereyim:

https://www.mahfiegilmez.com/2023/04...gun-sonra.html

https://www.mahfiegilmez.com/2023/05/enkaz.html

https://www.mahfiegilmez.com/2023/05...toparlanr.html

----------------------------------------------------------------------------
    muhalefet TBMM seçimlerini de kaybetti.
    Bundan sonra ülkemiz artık ne zaman içinden çıkacağımız belli olmayan karanlık bir tünele girmiştir.Ömrümüz yeniden ışığı görmeye yetecek mi,bilmiyorum.Çok zor günler bizi bekliyor.Artık bundan sonra çok daha az yazacağım.Tüm forum arkadaşlarıma esenlikler diliyorum.
    Değerli Deniz hocam, analizleriniz ve yorumlarınız her zamanki gibi son derece isabetli oldu. Başlangıçta ben de siz de defaten yazmamıza rağmen, Mansur Yavaş gibi tertemiz ve son derece başarılı bir aday görmezden gelindi, halkta yükselen milliyetçi dip dalgası görmezden gelindi, adete bile isteye kör göze parmak şekilde hem yanlış partilerle ittifak hem de yanlış aday neticesinde halk bu dayatmaları kabul etmedi ve kötünün iyisi diyerek 2. turda Sn. Erdoğan ile devam edeceği şu an aşikar, tabi 15 gün siyasette çok uzun süre ama yaptıkları yapacaklarının garantisi olan "guguk kuşu" ve ekibinden mucize beklemeye ne kadar gerek var bilemiyorum.

Benim için bu seçimde sevindirici olan, açıkçası pek ciddiye almadığım Zafer partisinin adayı olduğu için biraz görmezden geldiğim, anketlerde de 1 2 bandında gösterilen Sn. Sinan Oğan'ın Zafer Partisini çok çok geride bırakan başarısı ve dün yaptığı hem saçma ekonomi politikaları vurgusu hem de Atatürk vurgusu oldu. Yani akıllı, rasyonel, Atatürk çizgisinde bir siyasetçi kazanmış oldu ülkemiz, bundan sonra kendisini yakından takip edeceğim ve elimden geldiği kadar desteklemeye gayret edeceğim açıkçası.

Paylaştığınız rakamlar ortada, veriler ortada, ekonomi düzgün yönetilmiyor malesef. Bu iştah oburluk ve bol kepçe (hem iktidar hem de muhalefetin bol kepçeleri malesef) ile de devam edemeyeceğimiz aşikar. Ben açıkçası bu verilerle bu rakamlarla 4 - 5 yıllık bir iktidar öngöremiyorum, ya bir şeyler düzeltilecek ya da bütün siyasi yelpazenin baştan değişeceği bir noktaya doğru gideceğiz diye düşünüyorum. Umarım geleceğin türkiyesinde bu yaşlı, köhnemiş, popülist, işine geldiği gibi konuşan sürekli yalan vaatlerle halkı uyutan %94'ün değil de genç, ilkeli, enerjik %6'nın daha fazla söz hakkı bulduğu bit dönem yaşarız diyeyim.

Yaşınızı bilemiyorum ama yazılarınızdan ruhunuz bence genç, inşallah hep beraber ülkemiz için güzel günler görürüz gelecekte.

Yazma kararınız da tabi ki size aittir ama yazarsanız her zaman dikkatle okuduğumuzu biliyorsunuz. Sevgi ve selamlar.

5. Mısır iflas etme yolunda hızla ilerliyor 5 yıllık cds 1998'e çıktı.

2022 ekim ayında IMF anlaşması sonucu cds'leri 1332 puandan 550 puana düşmüştü, ancak mart ayından bu yana hızla yükselerek tarihin en yükseğine erişti.

Halbuki Kasım 2022'de temerrüde düşme olasılığı çok düşük diye haberler yapılıyordu, anlaşılan fırsat bu fırsat diyerek ellerindeki eurobondları çıkarmayı hedefleyen raporlarmış, eurobondlar dolar bazında ekim 2022-ocak 2022 sonu arasında %50 artış yaşamıştı.

https://enterprise.press/stories/202...nalysis-88144/

Yabancı raporlarını değerlendirirken çok dikkat edelim.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

6. Ne yazılabilir diye düşündüm biraz. Çok zor. Sanırım iki tarafa da açık tercihli bir duruşa bazılarının hakkı olabiliyor. Bu demokrasimizin muazzam başarısıdır. İyi, güzel, hoş, nereden baksan eksik/fazla tercihli yıllarımız, anılarımız oldu. Ne güzeldi değil mi? Kim bilir yine olur. Dünya bir 4 milyar yıl daha var olacak diyolar.

Türkiye CDS:629

Uluslararası piyasalarda güncel borçlanma maliyetleri:

https://www.global-rates.com/en/inte...an-dollar.aspx

USD LIBOR - overnight 5.06143 %
    USD LIBOR - 1 month 5.10543 %
    USD LIBOR - 3 months 5.31829 %
    USD LIBOR - 6 months 5.34314 %
    USD LIBOR - 12 months 5.25600 %

Bilmeyenler için not:Bir de SOFR var.Farkı, SOFR kurumların ABD Hazine bonolarını teminat olarak gösterirken ,ABD doları borçlanabilecekleri ortalama orandır. Bir ipotek oranına benzer şekilde, SOFR, nakit ödünç almak için teminat verilmesi anlamında teminatlı bir borçlanma oranıdır. LİBOR ise teminatsız bir borçlanma olduğu için ,üzerine bir spread(cds) eklenir.

SOFR:5.05% on May 12, 2023 ;overnight
    Son düzenleme : deniz43; 16-05-2023 saat: 08:52.

8. Seçim gecesi birçok yerden seçim sonuçlarını takip ettim.
    CHP MV Eren Erdem CHP sistemine girilen ıslak imzalı tutanaklara göre an be an seçim sonucunu veriyordu.
    14 Mayıs 23:32 de
    14.05.2023 Saat 23:32 Sayı
    Sandık 111.984
    Kılıçdaroğlu 16.426.053
    Recep Tayyip Erdoğan 15.139.317
    Sinan Oğan 1.857.240
    Muharrem İnce 134.238
    Toplam 33.668.832
    Bu sonucu açıkladı ve sonrasında hiçbir sonuç açıklamadı. Bilgi vermeyi aniden kesti.
    Daha sonrasında dün 16:07 de seçim sonucu şu şekildeydi.
    15.05.2023 Saat 16:07
    Sandık 201.536
    Kılıçdaroğlu 24.568.196
    Recep Tayyip Erdoğan 27.088.360
    Sinan Oğan 2.829.634
    Muharrem İnce 238.690
    54.926.416
    Eren Erdem'in sonuçlarına göre %48,8 de olan kılıçdaroğlu %44,73 e inmiş.
    Aynı saatlerde chp büyükşehirlerde ve güçlü olduğu sandıklarda yoğun itirazlar olup sonuçların tablolara yansımadığını iddaa etti.
    Bu da Eren Erdem'in 23:32 de açıkladığı veriden sonrası ile 15.05 16:07 sonuçları arasındaki değişim.

Değişim
    Sandık 89.552
    Kılıçdaroğlu 8.142.143 38,30%
    Recep Tayyip Erdoğan 11.949.043 56,21%
    Sinan Oğan 972.394 4,57%
    Muharrem İnce 104.452 0,49%
    Toplam 21.257.584
    23:32 den sonucu gelen 89.552 sandıktan Kılıçdaroğlu oyların %38,30 ünü almış. RTE 56,21 ini almış. Her nasılsa Oğan ve İnce'nin kalan sandıklardan da çok benzer oranlarda oyu çıkmış.
    Sonrasında ne mi oldu? CHP seçim bilgi güvenliğinden sorumlu Onursal Adıgüzel'i görevden almış dün.
    Üniversitede endüstri mühendisliği okumuş biri olarak bu verilerde bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Ya referans aldığım Eren Erdem'in verileri yanlış ya da 111.984 sandıkta tespit edilmiş dağılım kalan 89.552 sandıkta tam tersi yönünde değişmiş ki bu tamamen o saatten sonra açılan sandıkların hiç de homojen olmadığını gösterir.Daha detaylı yorumum olması için CHP nin veya millet ittifakının tüm ıslak imzalı tutanakları almış ve kendi sistemlerine girip YSK ile karşılaştırması gerekirdi. Ama sanırım tam da orada sorun var ki ikinci tur kabul edildi. Cumhur tarafı da ikinci turu hemen kabullendi. İstatistiksel olarak sorun var görünse de bunu menfi ya da müspet teyit edemeyen bir millet ittifakı seçim merkezi var maalesef.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Sayfa 1733/2155 İlkİlk ... 733123316331683172317311732173317341735174317831833 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •