Sayfa 1738/2158 İlkİlk ... 738123816381688172817361737173817391740174817881838 ... SonSon
Arama sonucu : 17262 madde; 13,897 - 13,904 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Biden pazara kadar borç sorunu çözülür demiş...

Sizce çözümlenebilirmi gerçekten, yoksa piyasaları diri tutmak için gazmi veriyor?

Teşekkürler.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Merhabalar Deniz Bey ....

Şöyle bir sorum olacak:

Kk 'nın kazanacağına hala umudum olsa dahi ,tersi bir durumda paramızı nasıl koruyacağız?

17 yıldır bu piyasanın içindeyim ilk defa çıkar yol bulamıyorum. Çevre ülkelerde görüldüğü üzere döviz yatırımına izin vermezler. TL bazlı olsa dahi fonlara bile izin vermeyebilirler. Viop onların elinde zaten. İsteseler bir saatte sıfırlarlar.

Altın alsam kafalarına göre makas koyarlar , 30 liralık makas 150 lira oldu. 1000 lira olsa kime ne anlatacaksın. Fiziki de çalınma korkusu var, kasa yine adamaların elinde.

Borsayı saymıyorum bile ..

Binance aktardım biraz. Ama biraz işte ... Kendimi güvende hissedecek kadar aktaramıyorum.

Gayrimenkul hedeflediğim kadar aldım zaten.

Yurtdışında hesap açacak imkanım yok.

Şimdi diyebilirsiniz ki ,her şeye bir kulp takmışsın, ben sana ne diyeyim . Haklı olursunuz.

Ama var midir benim aklıma gelmeyen, 5-10 yıl kalsam dahi kafamın rahat edeceği bir yol,yöntem ? Yahut yanlış düşünüyorsun, şu yatırıma bir şey yapamazlar diyeceğiniz fikir ?Kazanmayı geçtim elimdekini korusam yeter .

Teşekkürler.

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Cevdet bey bilmek mümkün değil, biliyorsunuz bizim piyasalar artık rasyonellikten koptu, dünyada geçerli olan kurallar bizde işlemiyor kendine has kuralları oldu. Mesela en son örnek geçen hafta resmi kurla serbest piyasa kurunun %10 ayrışması, dünyada tek tük ülkede olan bir durum, her şeyi bozdu geçti, böyle bir piyasada nasıl tahmin yapabilirsiniz? Haftaya ne kural gelecek veya değişecek öngörebilir miyiz?

Ben kendi pozisyonumu yazayım: paramın yüzde elli gibi bir miktarı eurobondda, pasif getirisinden memnunum, kuponlarını bozmayıp tekrar yatırıyorum bileşik getiri için, mesela dün bir parça ekleme yaptım yine. Kalan miktar TL'de ama onun da tamamını kapsayacak kadar viopta dolar/altın uzun kontratım var, vadeler arası gezerek trade ettiğim oluyor. Kaldıraç nedeniyle geriye boşta kalan paranın da bir bölümüyle arbitraj başlığında da paylaşılan şekilde yıllık %40-50 civarı getirilerle aylık çeviriyorum. Bir bölüm de hisse kontratlarında duruyor, üç büyük banka ereğli ve tüpraş sevdiğim hisseler ama en son bankaları aralık sonunda satmıştım sonra almadım bankaların önü karanlık görünüyor hükümet ümüklerini sıkmaya devam edecek gibi. Şu an sadece ereğli taşıyorum uzun bir düşüş yaşadı uzun vadede yönü yukarı olmalı, onda da viopta vadeler arası fırsat oldukça taşıyarak trade ediyorum.

Viopta pazartesi sabah altın/dolar/hisse kontratlarının alayı birden taban açınca epey zararım vardı ekranda ama iki gündür piyasayla boğuşarak zararı kapattım bu akşam itibarıyla cuma kapanıştaki miktara getirdim yine. Çok yorucu oldu gerçekten leş bir piyasamız var çekilecek dert değil, insanın para kazanması değil mevcudu koruması bile eziyet. Stressiz bir şekilde paranızı koruyup reel kar alabileceğiniz bir yatırım aracı yok maalesef.
    Teşekkürler Hocam elinize yüreğinize sağlık.

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Merhabalar Deniz Bey ....

Şöyle bir sorum olacak:

Kk 'nın kazanacağına hala umudum olsa dahi ,tersi bir durumda paramızı nasıl koruyacağız?

17 yıldır bu piyasanın içindeyim ilk defa çıkar yol bulamıyorum. Çevre ülkelerde görüldüğü üzere döviz yatırımına izin vermezler. TL bazlı olsa dahi fonlara bile izin vermeyebilirler. Viop onların elinde zaten. İsteseler bir saatte sıfırlarlar.

Altın alsam kafalarına göre makas koyarlar , 30 liralık makas 150 lira oldu. 1000 lira olsa kime ne anlatacaksın. Fiziki de çalınma korkusu var, kasa yine adamaların elinde.

Borsayı saymıyorum bile ..

Binance aktardım biraz. Ama biraz işte ... Kendimi güvende hissedecek kadar aktaramıyorum.

Gayrimenkul hedeflediğim kadar aldım zaten.

Yurtdışında hesap açacak imkanım yok.

Şimdi diyebilirsiniz ki ,her şeye bir kulp takmışsın, ben sana ne diyeyim . Haklı olursunuz.

Ama var midir benim aklıma gelmeyen, 5-10 yıl kalsam dahi kafamın rahat edeceği bir yol,yöntem ? Yahut yanlış düşünüyorsun, şu yatırıma bir şey yapamazlar diyeceğiniz fikir ?Kazanmayı geçtim elimdekini korusam yeter .

Teşekkürler.
    Yatırım yapılacak paranın büyüklüğüne,getiri beklentisine,alınacak riske ve vadesine göre değişir.Ama temel prensip olarak bütün yumurtalar aynı sepete konulmaz,risk farklı yatırım araçlarına kısa vadeli ve uzun vadeli olarak farklı ağırlıklarda dağıtılır.Sadece "paramın reel değerini korumak istiyorum" ile "reel getiri beklentim için risk aşmaya hazırım"ın araçları farklıdır.

Eğer defansif uzun vadeli yatırım araçları düşünüyorsanız bizim Hazinenin eurobondları ve ABD hazinesinin tahvilleri var.Şu anda pahalı gördüğüm için tavsiye etmem ama ,ABD ekonomisinin durgunluğa girmesiyle sonbaharda ABD borsalarından iyi fiyatlardan hisse senedi alabilirsiniz,yerli aracı kurumlar üzerinden bunu yapabilirsiniz.Geçmiş performanslarına bakıldığında, iyi seçilmiş şirketler ise,uzun vadede oldukça iyi getiri sağlıyorlar.Portföyde bir miktar altın ve gümüş de tutulmalı.1 yıl içindeki nakit ihtiyaçlar için kısa vadeli olarak TL likit fonlar kullanılabilir.Orta vadede emtia fonlarına portföyde yer verilebilir.
    Son düzenleme : deniz43; 18-05-2023 saat: 07:34.

Alıntı Originally Posted by Kurt73 Yazıyı Oku
    Biden pazara kadar borç sorunu çözülür demiş...

Sizce çözümlenebilirmi gerçekten, yoksa piyasaları diri tutmak için gazmi veriyor?

Teşekkürler.
    https://www.cnbc.com/2023/05/17/debt...-progress.html

Borç tavanı yükseltilmez ise sonuçlarının çok ağır olduğunun herkes bilincinde,bu nedenle geçmişte hep olduğu gibi,son dakikada da olsa bir anlaşma olur.Demokratlar iktidarın her zaman sahibi değil,eğer çözüm olmaz ise yarın Cumhuriyetçiler iktidar olunca aynı ağır sonuçları kendileri de göğüslemek zorunda kalır,bu nedenle muhakkak bir uzlaşma olur.Burada durum;iddialaşan 2 çocuğun elini sıcak sobadan kim önce çekecek oyununa benziyor,son dakikaya kadar karşı taraftan taviz almak için beklenebilir ama son gün mecburen uzlaşılır.

https://www.ekonomim.com/ekonomi/ban...-haberi-694946

Bankalara baskı artıyor, KKM faizi %50 yolunda

17 Mayıs 2023 piyasa kapanışı eurobond fiyatlamaları

Türkiye cds:689 kapandı.

Eurobond'larda dolar cinsinden yıllık getiriler;10 yıllık getiriler 50.2 puanlık artışla %10.265 seviyesine, 5 yıllık getirileri 51.3 puanlık artışla %10.971,2 yıllıklar 47.1 puanlık yükselişle %11.192 seviyesine yükseldi.(Kaynak:İş yatırım)

Yani 250 bin dolarlık 10 yıllık bir eurobond yatırımı yapıldığında;yıllık 25265 usd,aylık 2105 usd getirisi oluyor.10 yıl boyunca her ay brüt 2105 usd bugünün parasıyla 41600 TL neması oluyor,dolar yükseldikçe de,karşılığı TL tutarı 10 yıl boyunca artmaya devam ediyor.10 yıl sonra da 250 bin dolarını geri alıyorsun.

NOT:Çok yüksek enflasyona rağmen,fiyatlamalarda rasyonelitenin kaybolmasıyla, Hazinenin 10 yıllık TL tahvillerinin faizi ,usd faizinden düşük,sadece %9.85.
    Son düzenleme : deniz43; 18-05-2023 saat: 07:59.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Yatırım yapılacak paranın büyüklüğüne,getiri beklentisine,alınacak riske ve vadesine göre değişir.Ama temel prensip olarak bütün yumurtalar aynı sepete konulmaz,risk farklı yatırım araçlarına kısa vadeli ve uzun vadeli olarak farklı ağırlıklarda dağıtılır.Sadece "paramın reel değerini korumak istiyorum" ile "reel getiri beklentim için risk aşmaya hazırım"ın araçları farklıdır.

Eğer defansif uzun vadeli yatırım araçları düşünüyorsanız bizim Hazinenin eurobondları ve ABD hazinesinin tahvilleri var.Şu anda pahalı gördüğüm için tavsiye etmem ama ,ABD ekonomisinin durgunluğa girmesiyle sonbaharda ABD borsalarından iyi fiyatlardan hisse senedi alabilirsiniz,yerli aracı kurumlar üzerinden bunu yapabilirsiniz.Geçmiş performanslarına bakıldığında, iyi seçilmiş şirketler ise,uzun vadede oldukça iyi getiri sağlıyorlar.Portföyde bir miktar altın ve gümüş de tutulmalı.1 yıl içindeki nakit ihtiyaçlar için kısa vadeli olarak TL likit fonlar kullanılabilir.Orta vadede emtia fonlarına portföyde yer verilebilir.
    Teşekkür ederim Deniz Bey ...

Sayfa 1738/2158 İlkİlk ... 738123816381688172817361737173817391740174817881838 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •