Sayfa 175/2154 İlkİlk ... 751251651731741751761771852252756751175 ... SonSon
Arama sonucu : 17232 madde; 1,393 - 1,400 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

Biraz önce yayınlanan TUİK verisine göre Ağustos ayında Türkiye'de 'mevsim etkisinden arındırılmış' işsizlik oranı,geçen yılın aynı dönemine göre 0.6 puan artarak %11.2,tarım dışı işsizlik oranı da 0.4 puan artarak %13 oldu.

2.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Biraz önce yayınlanan TUİK verisine göre Ağustos ayında Türkiye'de 'mevsim etkisinden arındırılmış' işsizlik oranı,geçen yılın aynı dönemine göre 0.6 puan artarak %11.2,tarım dışı işsizlik oranı da 0.4 puan artarak %13 oldu.
    %13 lere kadar çıkmasını bekliyorum..işsizlik oranındaki yükselişin bir kısmı işini kaybedenlerden, önemli bir kısmı da azalan reel gelirler nedeniyle iş aramaya başlayan, yani istihdam edilmek istiyorum diyen yeni kişilerden( evin baba parası yiyen hayta oğlu, asgari ücretle geçinemiyoruz diyen emin bey in eşi Emine hanım da iş arıyor artık),

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Mantık şu....adamın bilançosunda 100 milyon dolarlık açığı var...dolar kıpır kıpır...eğer dolar %15 artıp 6 tl den 6,9 olsa muhtemelen batacak...yani bu ihtimal %10 gibi düşük bir ihtimal olsa da, adamın batma ihtimali olduğundan, panikle hareket edebiliyor.

Bu durumda bu riskini vadelide dolar kontratı alarak azaltıyor, panikle işlem yapmıyor...dolar çıkmayıp üstüne düştüğü için borcu tl bazında azalıyor ve zararı makul seviyelere düşüyor... dolar kontratından dolar düştüğü için zarar ediyor ama, borcu çok daha fazla azaldığı için bu işten mutlu.

Mb nin bu işten kar etme gibi bir beklentisi yok...mesela papaz serbest bırakılmasa, ABD ile tansiyon yüksrlse dolar belki tekrar 7 lere çıkacak ve mb bu kontratlardan zarar edecekti...uzun yapan firma da bu kontratlardan kar edip, döviz borcu nedeniyle artan tl borcundaki kaybı telafi edecekti,
    Çok güzel bir yazı olmuş bu...Teşekkürler Cauti...

Geçen hafta akşamüstü eve dönerken bunu Bloomberg radyoda da işlemişlerdi orada duymuştum...Orada, şirketlerin bundan haberleri bile yok...İşlerini muhasebecilerle yönetmeye çalışıyorlar...Hazine departmanları yok çoğu firmanın, çok amatörler, biz sadece işimize bakarız, oradan kazanmayı beceririz diyormuş çoğu firma konuştuğumuzda...diyorlardı...

Büyük ölçeklileri söylemiyorlar elbet...

4.  Alıntı Originally Posted by EREGLTUPRS Yazıyı Oku
    Çok güzel bir yazı olmuş bu...Teşekkürler Cauti...

Geçen hafta akşamüstü eve dönerken bunu Bloomberg radyoda da işlemişlerdi orada duymuştum...Orada, şirketlerin bundan haberleri bile yok...İşlerini muhasebecilerle yönetmeye çalışıyorlar...Hazine departmanları yok çoğu firmanın, çok amatörler, biz sadece işimize bakarız, oradan kazanmayı beceririz diyormuş çoğu firma konuştuğumuzda...diyorlardı...

Büyük ölçeklileri söylemiyorlar elbet...
    Ah, ah... bu adamları, böyle amatörce yönetilen şirketleri görünce ülkem adına üzülüyorum..şeytan bazen reel sektörde iş yap diyor, ben ise kesinlikle şeytana uymuyorum tabii ki...millet avanta ile iş yapma derdinde... kendini geliştiren yok, serbest rekabet ortamı yok çünkü.

Koca Turkcell devasa döviz açık pozisyonunu hedge ederek -50 milyon yerine 250 milyon kar açıkladı...basit bir finansal işlem, tek kalem 300 milyon tl...daha büyük açığı olan ttkom yıllardır döviz açığını hedge etmiyor ve bugün Batmannın eşiğinde kıvranıyor.

Yani Türkiye nin en büyük 10 şirketi den ikisinde böyle bir durum var...ttkom u görünce ufak tefek firmalara kızamıyorum maalesef...adamlar finans müdürüne verdiği parayı çöpe atıyorum zannediyor..muhasebecilerle işini görmeye çalışıyor.

Yakın bir arkadaşımın çalıştığı kobi vardı, dolar 6 lardayken aradı arkadaş, patron ve ortaklar toplantı odasından arıyoruz... beklentin ne olur, dolar ülke ekonomisi filan...yarım saat anlattım...arkadaş aradı akşam, sen konuşurken patron boncuk boncuk terliyordu, bir ara kalp krizi geçirecek sandım dedi...umut ışığı için beni aramışlardı, gerçeklerle karşışatılar tabii ki, döviz de kalıcı düşüş zor, hatta panikle 7 lere bile gidebilir demiştim ( bir hafta sonra 7 üzerini gördük).

Sonuçta şirket battı, arkadaş ve diğer çalışanlar da işsiz...birkaç çalışan ve tabela kaldı...üretim yapmıyor adamlar artık.

Thursday November 15 2018 Actual Previous Consensus
    04:30 PM
    US
    Retail Sales MoM OCT 0.8%
    0.1% 0.5%
    US
    Retail Sales YoY OCT 4.6%
    4.7% + 4.5%
    US
    Retail Sales Ex Autos MoM OCT 0.7%
    -0.1% 0.5%

US
    NY Empire State Manufacturing Index NOV 23.30
    21.1 20
    US
    Philadelphia Fed Manufacturing Index NOV 12.9
    22.2 20
    US
    Initial Jobless Claims 10/NOV 216K
    214K 212K
    4:30 PM
    US
    Export Prices YoY OCT 3.1%
    2.7%
    US
    Export Prices MoM OCT 0.4%
    0% 0.1%
    US
    Import Prices YoY OCT 3.5%
    3.5%
    US
    Import Prices MoM OCT 0.5%
    0.5%

ABD'de günün en önemli verisi perakende satışlar verisi beklentilerden iyi geldi.

6.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Mantık şu....adamın bilançosunda 100 milyon dolarlık açığı var...dolar kıpır kıpır...eğer dolar %15 artıp 6 tl den 6,9 olsa muhtemelen batacak...yani bu ihtimal %10 gibi düşük bir ihtimal olsa da, adamın batma ihtimali olduğundan, panikle hareket edebiliyor.

Bu durumda bu riskini vadelide dolar kontratı alarak azaltıyor, panikle işlem yapmıyor...dolar çıkmayıp üstüne düştüğü için borcu tl bazında azalıyor ve zararı makul seviyelere düşüyor... dolar kontratından dolar düştüğü için zarar ediyor ama, borcu çok daha fazla azaldığı için bu işten mutlu.

Mb nin bu işten kar etme gibi bir beklentisi yok...mesela papaz serbest bırakılmasa, ABD ile tansiyon yüksrlse dolar belki tekrar 7 lere çıkacak ve mb bu kontratlardan zarar edecekti...uzun yapan firma da bu kontratlardan kar edip, döviz borcu nedeniyle artan tl borcundaki kaybı telafi edecekti,
    Sayın Cautionary, şimdi diyelim ki benim şirketimin 100 milyon dolarlık doviz borcu var. Bunu viopta pozisyon alarak hedge etmek istiyorum.

Bunun için viobta ne kadarlık pozisyon almam gerekiyor. Diyelim ki borcum kadar yani 100 milyon dolarlık pozisyon aldım. Bu durumda doların aşağıya gelmesi benim sirketimin dolarin düşüşünden faydalanacağı miktarı sıfırlamış olmuyor mu.

Bir örnekle, rakamlarla açıklayabilir misiniz.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Eylül ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %2.7 küçüldü,mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki aya göre %2.7 küçüldü.

Sayfa 175/2154 İlkİlk ... 751251651731741751761771852252756751175 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •