Sayfa 177/777 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277677 ... SonSon
Arama sonucu : 6213 madde; 1,409 - 1,416 arası.

Konu: $$$$$$$$$.........dolar.........$$$$$$$$$

O parıltılı büyümelerden gözlerim kamaşmıştı..

Dünyanın fabrikasının küçülmemesi lazım..

Buda azalan demir fiyatlarının grafiğiymiş..ÇİN'de gayrimenkul sektörü sıkıntılı olabilir..

3. FED i bekleme sürecine girdik herhalde

Trump adım adım kilit noktalara kendi adamlarını yerleştiriyor..

Sankim sankim 2017 yılı piyasalar için zaman kazanma yılı idi..
    Sonucu biliyorlardı ama hem Trump u hemde piyasaları oyaladılar..

2018-2019 gerçeklerle yüzleşme yılları olabilir..

4.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    FED i bekleme sürecine girdik herhalde

GUND, dolarda yükseliş KAÇINILMAZ.

Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    GUND, dolarda yükseliş KAÇINILMAZ.
    Araba değiştirmek kaçınılmaz...

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Abicim bir yandan 2005 model arabaya biniyorum, LPG'yi ucuzdan alıyorum diyorsun..diğer tarfatan dolarıma el koysunlar diyorsun..

Bari arabayı felan yenile, parayı harcada kimse el koyamasın..sefan olsun..

Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    FED i bekleme sürecine girdik herhalde

Banada öyle geliyor..

Bu manyağın ortalığı karıştırma zamanı geldi gibi..

Ben Powell'dan da çekiniyorum artık..

Piyasalarla ilgili olarak son kerteye kadar dayanabilir..

Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Junk'lar önden gidiyor..

Powell amca gerektiğinde piyasaları ipten alacak mı, almayacak mı?

Yada ne zamana kadar sabredecek..Bence burası önemli..

Yellen teyze kıyamamıştı..

7.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Araba değiştirmek kaçınılmaz...
    dur bakalım kuru ekmek yememek için o paralar lazım olacak. tabi el koyulmazsa. öyle bir çöküş bekliyorum ki 2001 cennet kalacak.

8.  Alıntı Originally Posted by powerpc Yazıyı Oku
    dur bakalım kuru ekmek yememek için o paralar lazım olacak. tabi el koyulmazsa. öyle bir çöküş bekliyorum ki 2001 cennet kalacak.
    2008-2009 krizi sonrasında, IMF'nin sponsorluğunda çok ilginç bir makale yayınlandı. http://www.imf.org/external/np/semin...2/pdf/crbs.pdf Bu makale daha sonra internette "koyun kırkma el kitabı" olarak ün yaptı. Makalenin yazarları, Bretton Woods'tan sonra, 1945-1980 arasında uygulanan "finansal baskılama" rejiminin, borç/GSYİH oranını düşürmek için çok etkili olduğunu değerlendirip, aynı yöntemin şimdi de kullanılmasını tavsiye ediyorlardı. Finansal baskılamanın esası, nominal faiz oranlarının enflasyonun biraz (yarım puan kadar) altında tutulması. Bu şekilde yeteri kadar beklendiğinde, bileşik faiz hesabı devreye girip borçları reel olarak düşürüyor. İlginç bir şekilde yazarlar, Bretton Woods'ta devreye alınan finansal baskılama çözümünün, savaş sonrasındaki baskıcı ortamdan çokca istifade etttiğini değerlendirmişlerdir.

-------

Makaleden bir iki not:

Tarih boyunca borç/GSYİH oranları aşağıdaki yöntemler ile azaltılmıştır:

(i) ekonomik büyüme;
    (ii) kemer sıkma (mali uyum / tasarruf planları);
    (iii) özel ve/veya kamu borçlarının yeniden yapılanması;
    (iv) enflasyonda ani ve sürpriz bir patlama olmasısı; ve
    (v) istikrarlı olarak sürdürülen bir finansal baskılama ve aynı istikrarda devam eden yeterli dozda bir enflasyon.

Bu çözümlerin bir kaçı beraberce de kullanılabilir.

Büyümeden umut olmadığı için (i) ihtimalini dikkate almıyoruz. Kemer sıkma, borç yapılandırma ve yüksek enflasyon gibi çözümler de mümkün ama, bu makalede finansal baskılama yolu değerlendirildi.

Finansal baskılamanın araçları:

(i) Faiz oranları üzerine açık veya örtülü sınır koyulması (Tanıdık geldi mi? )

(ii) İçerideki tasarruf sahiplerinin esir alınması ve esaretten kaçışlarının önlenmesi: (a) Sermaye hareketlerinin kısıtlanarak, yatırımcıların ülke içinde yatırım yapmaya yönlendirilmesi; (b) mevzuat değişiklikleri ile kurumların kamu borcunu satın almaya mecbur edilmesi.(c) Altın alım satımının yasaklanması. (d) Hisse senedi alım/satımına vergi konulması.

--------

Makaleden bağımsız olarak şu gözlemleri de yapabiliriz (sentiment analizi )

Modern dünyada, medyanın etkisinin ve veri toplama ve değerlendirme imkanının teknik olarak çok artması, finansal baskılama için yeni araçlar da getiriyor.

(i) Küçük yatırımcıların pozisyonuna medya yoluyla yön verilmesi.
    (ii) Bankalardan ve finansal kuruluşlardan toplanan verilerin incelenip, küçük yatırımcıların yönlendirildiği gibi pozisyon alıp almadığının kontrol edilmesi.
    (iii) Yatırımcı kitlesi kritik kütleye ulaştığında pozisyonun zarara sokulması ve medya yoluyla baskı yaparak, pozisyon kapatmaya zorlanması.

Bütün bu araçlar nedeniyle, döviz ve hisse senetleri vasıtasıyla finansal baskıdan kaçmaya çalışmak, eskisine kıyasla daha zorlaşmış durumda. Bu nedenle, yukarıdaki (a) ve (d) maddelerini uygulama ihtiyacı çok şiddetli olmayabilir.

---------

Altın ile ilgili olarak, batılı ülkeler jeopolitik bir zorluk yaşıyorlar. Meselenin esası şu: Çin, petrolü yuan ile satın almak istiyor. İmalatçı bir ülke olduğu için, petrol üreticileri Çin'den yapacakları ithalatı ellerindeki yuan ile yapabilirler. Herhangi bir petrol ülkesi, elindeki ihtiyaç fazlası yuan ile de, altın alabilecek.

İşin içine Rusya gibi bir petrol üreticisi ve Çin gibi bir petrol tüketicisi girdiği için, batılı ülkelerin altın fiyatını kontrol imkanları sınırlı.

Enflasyonun her sene %13 arttığı bir ülkede, altın da her sene %16 artarsa, içerideki yatırımcılar altın alarak esaretten kurtulurlar. Finansal baskılamanın başarılı olabilmesi için, altın fiyatlarının ani ve sert artışlar yapması, sonra da uzun süre hareketsiz kalması gerekiyor. Böylece içerideki yatırımcılar, getirisi enflasyondan biraz düşük ama öngörülebilir faiz enstrümanlarını tercih etmeye yönlendirilirler.
    Son düzenleme : Occhiali; 19-03-2018 saat: 22:18.

Sayfa 177/777 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277677 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •