Sayfa 18/95 İlkİlk ... 816171819202868 ... SonSon
Arama sonucu : 754 madde; 137 - 144 arası.

Konu: TH ile Lebalep

1. Şu anda mevduat faizleri %20'ye yakın. Böyle bir ortamda borsada kâr elde etmeye çalışmak akıntıya karşı kürek çekmek demektir. 2021 yılı bana göre banka hisseleri açısından iyi geçmeyecek çünkü a) bankaların bilançosundaki batık veya takipteki kredilerin yüzdesi artma eğiliminde, b) finansman/kredi talebinde doğal olarak düşüş var, c) net faiz marjları daralıyor. 2021'de özsermaye kârlılığı %10'un biraz üzerinde gerçekleşir diye düşünüyorum yani devlet tahvili mevduat hesabı gibi risksiz enstrümanların getirisinin çok altında bir oranda.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Böyle bir ortamda bırakın borsadan kâr elde etmeyi eldeki risk sermayesini enflasyonla kafa kafaya tutmak bile başarıdır. Ortam risk alınacak bir ortam değildir.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3. TCMB Başkanı yapılan şahıs yüksek ihtimalle faizleri yakında indirmeye başlar çünkü en üst kademe yüksek faizlerden rahatsızlık duyuyor. Böyle yapıldığı taktirde hem döviz kurları patlar hem de enflasyon, sonuçta da zaten iyi durumda olmayan ekonomi daha da çıkmaza girer. Peki, yeni Başkan tarafından faizlerin indirilme olasılığı nedir? Bana göre %50'den fazladır.

4. Şu anda amaç eldeki kapitali enflasyon bazında korumak olmalıdır. Tabii, borsada zaman zaman çok güzel fırsatlar da çıkmıyor değil. Eğer profesyonelce yönetilen ve gelecek vadeden bir şirketin hissesi defter değerine göre çok ciddi iskonto ile işlem görmeye başlarsa bundan istifade etmek gerekebilir. Örneğin geçen yıl pandemi yüzünden hissesi bir kaç ayda 86 TL'den 23 TL'ye çakılan PGSUS müthiş bir alım fırsatı sunmuştu. Keza 6 ay içinde hisse 23 den 95'e fırlayıverdi (şu anda 67 TL). Daha bunun gibi çok örnek var. Bu tür fırsatları zamanı geldiğinde değerlendireceğiz.

5. TR banka hisselerinin defter değerlerine oranla zaten çok derin olan iskontoları daha da derinleşebilir ve müthiş bir alım fırsatı sunabilir. Burada önemli olan acele edilmemesi gerektiğidir. Sotaya yatacaksınız ve fırsatların önünüze gelmesini bekleyeceksiniz. Aynen bir timsah gibi.

TH sahura kalktın galiba.
    Benim aram yok ama mübarek olsun.
    Ezanı kaçırma bak.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

7.  Alıntı Originally Posted by Market Soul Yazıyı Oku
    TH sahura kalktın galiba.
    Benim aram yok ama mübarek olsun.
    Ezanı kaçırma bak.
    Eyvallah MS, benim de aram yok oruçla filan. Sadece buraya ayırdığım zaman dilimi bu saatlere denk geliyor. Sevgiler.

8. Yabancılar TR banka hisselerinden yüksek oranda çıktılar, bayrağı yerlilere devrettiler. Bir de bu sene %25'e çıkan kurumlar vergisi yüzünden bankacılık sektörüne 3 milyar TL gibi ek bir fatura çıkmış oldu. Ama en büyük sorun artma eğilimindeki batık ve takipteki kredilerdir. Ayrıca bizim bilemediğimiz ekstra bilanço riskleri olabilir örneğin bilinenden daha yüksek döviz açık pozisyonları gibi. DD'ye oranla devasa iskontolarla ile işlem görmelerinin başka izahı yok gibi.

Sayfa 18/95 İlkİlk ... 816171819202868 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •