Sayfa 18/1230 İlkİlk ... 8161718192028681185181018 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 137 - 144 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1.  Alıntı Originally Posted by kanepe Yazıyı Oku
    Soda ve tüpraşa da çok güvenme üstad..
    Tüpraş'a güvenmem çok ama Soda'ya kendimce mantıklı sebeplerle çok güveniyorum. Düşmez değil tabiki kriz olursa o da düşer ama endeks dibin dibini görse Soda'nın bu şekilde düşeceğini sanmam.

Daha doğrusu şöyle Soda %20 düşse maliyetime geliyor, daha da altını krizde mrizde bile beklemiyorum. Tabi yanılıyor olabilirim, geleceği kimse bilemez, tahminlerimize göre pozisyon alıyoruz sadece.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    bu mantığa katılmıyorum...2-3 gün öncesinde de ereğli taş gibiydi, yabancı sürekli alıyordu...bugün %7 verdiler...krdmd ereğli gibiydi, endeks %20 düşmüş bu ikisi her gün yeni zirve yapıyordu...kardemir de %8 düştü bugün...thy, bir zamanlar tek başına borsanın düşmesine engel oluyordu, bugün %11 düştü...tepeden düşüşü %33 oldu...yani üçün biri gitti, biri daha gidebilir...üçün biri kalabilir elde.

soda ve tüpraş bu üç kağıt gibi saçma değerlerde değil...ama endeks kadar düşebilirler pek tabii ki.

benim anlamadığım bir sürü uzman geçinen piyasa profesyoneli var...hiç biri ereğli sat diyemedi, kardemir çok şişti diyemedi...varsa yoksa fk ları düşük..iyi de şu anki fk ya göre düşük, 6 ay sonra ülke resesyona girdiğinde gelecek karlarla, yine fk lar düşük mü kalacak...sanmam...borsa her zaman 6 ay sonrasını fiyatlar.
    Thy ya da ereğli'yi soda ile karşılaştırmayı doğru bulmuyorum. Küllü zarar eden bir şirket 1-2 senede 5 katına çıktı, hiçbir temel gerekçesi yokken. Ereğli'nin geçmişte çok düşmesinin sebebi aşırı düşük demir fiyatlarıydı, fiyatlar normale dönünce kar çok güzel arttı, fiyatta ona paralel arttı. Ama tüpraş, petkim, soda gibi şirketler 6 f/k lar ile işlem görüyorken, Ereğli'nin 9 f/k ile işlem görmesinin bence çokta mantıklı bir açıklaması yok o da aynı f/k lara inebilir.

Soda f/k ve fd/favök her ikiside 6.7, 2018 fd/favök beklentisi 5.9

Bir kağıdın f/k 3-4 fiyatlanması çok ciddi zarar edeceği/karının olağanüstü düşeceği beklentisi ile oluşabilir.

Soda'nın borcu önemsiz miktarda kasa döviz dolu, dolar 10 TL olsa etkilenmeyeceği gibi tersine alır başını gider diye beklentim var.

Tüpraş'a gelince şu an şanslıyım sadece çünkü çok borçlu bir şirket. Kur ve faiz artışlarından negatif etkilenebilir, krizde rafineri marjları alaşağı inebilir, petrol fiyatları ile alakalı stok zararı yazabilir vs herşey mümkün.

Biliyorum kağıt pazarlıyor gibi oluyorum ama niyetim o değil, sonra soda alıp zarar eden olursa zerre enterese etmez beni.

Bu arada İş Demir almaya başladım, mümkün olduğunca biriktirmeye niyetliyim.
    Son düzenleme : syılmaz; 08-06-2018 saat: 19:57.

...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Soda’yı seviyorum. Uygun fiyata alırım. Ama diğer şirketler bu kadar iskontoluyken soda benim gözümde ikinci planda.
    Yükselişte potansiyeli daha yüksek şirketleri tercih ederim. Şu anda gecelik %15 faiz varken belkide riski azaltma zamanıdır.

Ancak yinede %100 hissede kalmayı riskli buluyorum.

Benim beğendiğim hisseler
    Petkim, Tofaş

YTD değildir.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku

Ancak yinede %100 hissede kalmayı riskli buluyorum.
    Kesinlikle haklısınız, benim yapamadığım şey hisselerimi bedavaya vermek. Bu fiyatlardan satmam, daha ne kadar düşerse düşsün, satmam. Malımın değeri bu değil çünkü.

Yoksa hak etmediğim kadar kazandığım gün (endeksin 5 cent, sanayi şirketlerinin 20 f/k olması gibi) satar geçerim.

4.  Alıntı Originally Posted by kanepe Yazıyı Oku
    Ben de full satıyom
    Mantığım yarin daha düşük olacaksa niye satmayım
    Kardaysam kesin satarım
    Stop loss yaparım
    Zarar ederim
    Sattığım fiyatın altına gelirse iyiki satmışım derim
    O zaman zararı umursamam
    Çıkışa döndüğünde iyi kötü demez mala girerim
    Delice bir şey..
    Bu günlük trade oluyor, becerebiliyorsan ne ala...ben uzun vadede al-sat ile kayda değer kazanç sağlayan görmedim pek.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
    Evet genelde sermayeyi kediye yüklüyorlar..aracı kuruluşa çalışıyorlar...ben orta ve uzun vade olmak uzere 5 kağıt belirledim.3. ünde alıma geçtim.ama az az... diğerlerini ise bugün bosalttim...zaten %95 nakitteydim..o yüzden pek korkumda yok açıkçası.35 günlük vakifbank ta 17.50 den bağladım.82 bin gibi bir endeks beklentim var.ozaman harekete gececegim.
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bu günlük trade oluyor, becerebiliyorsan ne ala...ben uzun vadede al-sat ile kayda değer kazanç sağlayan görmedim pek.
    MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
     Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    Kesinlikle haklısınız, benim yapamadığım şey hisselerimi bedavaya vermek. Bu fiyatlardan satmam, daha ne kadar düşerse düşsün, satmam. Malımın değeri bu değil çünkü.

Yoksa hak etmediğim kadar kazandığım gün (endeksin 5 cent, sanayi şirketlerinin 20 f/k olması gibi) satar geçerim.
    Sn.syilmaz siz yurt dışı portföyu boşaltmıştiniz değil mi?

7. 2016'da sattım hepsini. Satmasam kraldım şimdi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,455
    Evet ya...şu anda belki de çok çok kardaydiniz...netfilix varmiydi ,?
     Alıntı Originally Posted by syılmaz Yazıyı Oku
    2016'da sattım hepsini. Satmasam kraldım şimdi.

Sayfa 18/1230 İlkİlk ... 8161718192028681185181018 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •