Sayfa 187/1001 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287687 ... SonSon
Arama sonucu : 8005 madde; 1,489 - 1,496 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Bu başlıkta doların bu kadar volatil ve kritik bir durumunda, şuradan sattım, şuradan almayı umuyorum yazılarının bile bazı kişileri sonuçta yanlış yönlendirip zarara uğratabileceği düşüncesindeyim.

Kaldı ki ilk defa gördüğümüz biri gelip de pazartesi yüklü short işlem yapacağım derse, bunun yazım hürriyetiyle savunulamayacağı, gerçeği aksettirmeme olasılığının güçlü, olsa olsa spekülatif bir amaç taşıdığı kanısındayım.

Paylaşımlarımız konusunda daha hassas olmamız gereken günlerdeyiz...
    sağlıklı, mutlu gunler dilerim Bora Amca. burada veya herhangi bir platform da yazilip çizilenlere gore yatirim kararı alanlarada ben nacizane İYOTLU BİLLUR tuz kullanmalarini oneririm. sağlıklı ve duzenli beslenme, bütçeye gore tabiiki. en düşük bütçe için İYOTLU BİLLUR TUZ ornegini verdim. beyin faliyetlerinin daha sağlıklı çalışması acisindan. bütçe meselesi, sigara, ickiden uzak durmak. her yaşa uygun günlük spor egzersizleri,tikkat edersen ben rakam ve tarih veriyorum. ne zaman aldim, ortalamam kac. hiçç satmadım, asla satmam. ellerinden operim

2.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Kasim ayinda %80 benzin zam mi bekleniyor, bes gun gecti ses yok
    2018 basindan itibaren yuzde 5 vergi olmali, ama esnafta bilgi yok henuz.
    Expat lardan esi ve cocuklari icin once aylik 100 riyal ve her sene 200-300-400-500 sekilde kesinti yapilmaya baslanildi. Yillik iqama parasi 3150 riyal vb maliyetler var sirket veya kisi odemeli..
    Çok güzel gelişmeler, ancak bu tür gelişmeler (vergiler) demokratik olarak işleyen bir parlamento gerektirir. Umarım yaşlı krala genç olan bunu da anlatmayı ihmal etmemiştir. Zira hep söylediğim gibi Halk her zaman şunu söylemiştir: Bana bakıyorsan kralımsın , ben sana bakıyorsam ben senin kralınım.
    Sanırım bunun farkındalar ama paralar suyunu çektiği için mecburen yarı demokratik sisteme geçecekler. Her işte bir hayır vardır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Bilginize.........

Riyadh dan bildiriyorum. Dun ku FB macini izlerken bir gokgurultusu ne benzer ses duyduk, disari cikip hava bulutlumu diye kontrol ettik, sonra bir arkadas ulkeye izne gidecek ti onunla saka yollu cep telinden iste hava alanina bomba dusmus vs diye espiriler yaparken, haberleri kontrol ettik ve isin aslini ogrendik. Arkadasimizin ucup ucmayacagi bile belli degildi, sonra da video lari ve CNN den de gelismeleri takip ettik. Sabah ise geldigimizde de tutuklamalari vs okuduk. bakalim is nereye gidecek..

Oglen arkadaslar ile sohbet ediyoruz biraz yuruyus yapmislar dun arkadaslar ve fuze nin o parcalarini gormusler cd uzerinde, o fotolarda gorulen parcalar, diyor ki bi 15dk once gecsek demek ki tepemize inermis, evin yakinlarina dusmus demek malzeme......
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

4. Sayın Enki ve Human, dediğiniz durumlar evet Ülkemizin birçok üniversitesinde ne yazık ki gerçekleşmektedir. Ancak lütfen işini yapmaya çalışan kişilerin hakkını da verelim. Ülkemizde her durum mükemmelde tek sıkıntı akademisyende midir acaba diye sormak isterim. Ben de şu an devlet üniversitesinde Arş. Gör. olarak çalışıyorum. Doktora aşamasında olup karşılaştığım zorluklara değinebilirim. Doktora ya başlar başlamaz araştırdığım konu ile danışmanıma gittim TUBITAK projesine başvurmak için. Projenin olmadığı durumda, bölümdeki birçok ekipmanın çok eski olduğunu ve doktora araştırması yapılamayacak kadar aşikar. Dediğiniz literatür taramasını ofisimden veritabanlarına bağlanarak gerçekleştirdim. Proje hazırlıkları tamam, gelelim başvuruya. Başvuru yaptık cevaplanması neredeyse 6 ay, projenin de başlaması nerdeyse 6 ay aldı ve geçti 1 yıl. Deney sistemini kurmak için her alınacak bir bileşen için avans çekilmesi avansın hesaba aktarılması, ürünün alımı ve avansın kapatıması için en az 10 kez hoca-bölüm- bap birimi arasında imzalar atılıyor.. Bu kısımdada 1 yıldan fazla zaman geçti. Belki ürünü üretmeye kalksak daha kolay olacak. 4-5 yıl sürecek doktoranın belkide 3 yılı sadece sistemin kurulumu ile geçirdim. Kalan 1-2 yıllık zamandada deneyleri gerçektirmek gerekiyor. Aslında zamanın geçmesi gereken kısım deneylerin gerçekleştrimesi olacaktı ki şartlar elvermiyor.
    Devletimiz alınan ürünü teslim almadan para ödemeyin diyor. Alınan ürün proje bazlı üretildiği için ve yurtdışından alındığı için ürünün teslimi 5 ay. Dövizin bu esnekliğinde gelinde teklif alın.. Ürünü aldığıma dolar 2.5 lira idi proje 1 yıl geç kabul edilse idi dolar olurdu 3 lira. Hadi gelin projenin bütçesini oluşturun. Benim projenin risk maddelerinde dövizin artışı vardı mesela. EE konu sadece proje ile de bitmiyor bölümümüzün işleri, tutorial-deney-sınav gözetmenlikleri derken haftanın en az üç günü öğrenciler ile meşgul oluyoruz.
    Özel sektörümüz sürekli üniversiteyi suçluyor. Acaba hiç kendilerinde suç bulmuyorlarmı? Mesela hiç akademisynelerden danışman desteği almayı düşündülermi bir sistemi yurtdışından sipriş ederken. Acaba ülkemizin imkanları dahilinde akademisyene aldığı ürünün çok daha azı parayı vererek çözdürmeyi düşündümü? Veya yeni mezun öğrenciyi işe almayarak aslında kendilerini cezalandırdıklarını düşünmüyorlar mı? Stajyer öğrenciyi niye almak istemezler mesela.
    Belkide suçun en büyüğü devlette diyebilirim ki A-ge ye harcanan para belli. E ne verdinde ne alacaksın. Arşatırma ve geliştirme farklı şeylerdir ki biz geliştirmeyi bile zor yapıyoruz. Araştırma ise çok daha masraflı ki bir tanesi tutsa büyük bir katkı değerdir. Ancak ülkemiz ne yazık ki arge yapacak durumda değildir. Bu duruma hem bürokrasi hemde ekonomi el vermemektedir.
    Yani problemler hertarfta mevcut iken sadece akademisyenleri hedef göstermeyi doğru bulmuyorum. Amca dayı ilişkisi zaten ülkemizin genelinde mevcut.
    Birde durumu kısaca avrupa ile kıyaslayım. Adamlar araştırmacıyı ilana çıkıyor. Çünkü zaten sistemleri büyük ölçüde kurulu ve konuyu farklı açıdan ele alıyorlar.Kurulu değilsede bizim kadar bürokratik işlerle uğraşmıyorlar. Daha fazla araştırıyorlar. Araştırmacının tutorial, öğrencilere deney düzeneği gösterme, sınav gözetmenliği gibi görevleri yok. Tek görevi var oda araştırma. Danaışmanı zaten o işin uzmanı olan kişidir. Bizde kural var akademisyenin doktora konusu ile aynı konuda araştırma ya devam etmemesi gibi. yani akademsiyen doktora bitirecek ve daha az bildiği bir konuda tez öğrencisinin danışmanlığını yapacak. Nasıl olacak.
    Adamlar araştırmacıyı ilana çıkıyor. İşin tanaımı belli, sağladığı şartlar belli. Bu durumda o pozisyona en iyi kişi yerleşiyor. Bizde ya torpilin olacak yada yds, ales puanlarından çok yüksek puanın olacak. Tbibu kriterlerin hiçbirisi uzmanlığı ölçmüyor.
    Yani sıkıntı büyük ve tek suçlunun akademisyen olmadığını düşünüyorum.
    Ayrıca bu kadar zorluğa rağmen çok güzel işler çıkaran hocalar tabikide var ve onları saygı ile anıyorum..

5.  Alıntı Originally Posted by Dıamond Yazıyı Oku
    Dolar 3.40 fiyatlarda dip çalışması yaparken abileri küçüklerinin kulaklarına 2.50 fiyat fısıldamış onlarda sokaklara yaymış,bunlara inanan bozdurdu arkasınsan baka kaldı.

GT-I9301Q cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    geçen ay, dolar 3,5* lira fiyatında işlem görürken bankada doları olan ve günleri dolmasına da az olanları dahi bankanın müşteri temsilcileri arama yaptılar.. paraların durumuna göre 10 gün olana 300 dolar verelim.. dolarlarınızı 3,60 liraya satış koyalım diye teklifler edildi..
    satanların çoğu bu paralara kanan türk yatırımcı arkadaşlar maalesef..
    yine yabancılara servis edildiler..
    eski mb. başcı nın iddia ettiği dolar 2 lira altına gelecek diye yine türk yatırımcısını kandırması gibi ki , dolar 4 lirayı gördü..

Alıntı Originally Posted by mahırarda Yazıyı Oku
    geçen ay, dolar 3,5* lira fiyatında işlem görürken bankada doları olan ve günleri dolmasına da az olanları dahi bankanın müşteri temsilcileri arama yaptılar.. paraların durumuna göre 10 gün olana 300 dolar verelim.. dolarlarınızı 3,60 liraya satış koyalım diye teklifler edildi..
    satanların çoğu bu paralara kanan yatırımcı arkadaşlar maalesef..
    Demekki cisimin yaklaştığını gördüler ve 3 5 ne varsa toplama derdine düştüler..

GT-I9301Q cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Yol açık Yola çık.

Sn.Ekserji güzel özet olmuş..konuyu toparlamışsınız..

Fazla söze gerek yok, ama konuyu uzatmadan bir kaç şey ilave edeyim istiyorum..

Yıllardır sürdürülen ve hükümetler için tadından yenmeyen husus kronik cari açıktır..yani, ucuz döviz politikalarıdır..zaten sırf bu durum bile içerideki üreticilere üretmeyin demekle eşdeğerdir..bir kere ülke politikalarını bunun üzerine kurdunuz mu, ithalatın cazibesi her zaman daha ağır basar..işin aslına bakarsan başka ülkelerde istihdam yaratmaya kadar varır işler..

Dolayısıyla bizim sanayici dediğimiz adamların ekseriyeti esasen üretici değil tüccardır..dolayısıyla tüccar adamdan da fazla bilimsel bir şeyler beklenirse, ayıp olur..malını hasbelkadar Alman, Japon makinaları ile üretecek, pazarlayıp satacak ve para kazanacaktır..Ehhh bu durumda iş/işsizlik, kişisel vasıflar, arge vb. ne olur, varın siz düşünün..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Başbakan Yıldırım, 7-10 Kasım'da ABD'yi ziyaret edecek

Başbakan Binali Yıldırım'ın, ABD Başkan Yardımcısı Pence ile yapacağı görüşmede, terörle mücadele, ikili siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerin yanı sıra vize sorununun çözümü ele alınacak.

http://www.milliyet.com.tr/basbakan-...yaset-2549805/

Haber böyle...Bir kez daha gündemde...

Öyle bir hava veriliyor ki, Yıldırımın ziyareti her derde deva...

Dolar kuru bile payını alır hani...

Ziyaretin asıl amacı hakkında bir çok söylenti var.

Tatsız.

Sayfa 187/1001 İlkİlk ... 87137177185186187188189197237287687 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •