Sayfa 1893/7020 İlkİlk ... 89313931793184318831891189218931894189519031943199323932893 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 15,137 - 15,144 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Universal Pictures, A Dog’s Journey'in fragmanini yayinladi.

2. Jeff Bridges, Super Bowl icin hazirlanan reklam filminde The Big Lebowski’deki sevilen karakteri The Dude olarak yeniden izleyicilerin karsisina cikti. Reklamda Bridges’a Sarah Jessica Parker eslik etti

3. Italyan sehir peyzaj ressami ve ressam Canaletto'nun yegeni Bernardo Bellotto’nun dogum yildonumu (30 Ocak 1721)

Vista dell'entrata dell'Arsenale (View of the Entrance to the Arsenal)

4. Ingiliz yazar ve sair Walter Savage Landor’in dogum yildonumu (30 Ocak 1775)

Anacigim, kirmanimi ceviremem
    Parmaklarim durdu,dudaklarim kurudu
    Demek sen de duydun ayni duyguyu;
    Ama kim benim gibi duyabilir bunu.

Artik ondan nasil kuskulanabilirim
    Butun erkekler yalanci olsa bile
    O her zaman benim mavi gozlum derdi
    Dudaklarimin tatli olduguna yemin ederdi.

Hickimseyle ugrasmadim, cunku hickimse deymezdi ugrasmaya.
    Dogaya asik oldum, ve, Dogadan sonra, Sanata:
    her iki eli isittim yasamin atesi onunde;
    o batar; ve ben hazirim gitmeye.

5. Fransiz asilli Alman yazar, sair ve botanikci (Louis-Charles-Adélaïde Chamisso de Boncourt) Adelbert von Chamisso'nun dogum yildonumu (30 Ocak 1781)

"Fakat sen, sevgili dostum, sayet insanlarin arasinda yasamak istiyorsan, her seyden once golgeye saygi gostermesini ogren, para sonra gelir. Yalnizca kendini ve ivindeki iyiligi dinleyerek yasamak istiyorsan, o halde nasihate ihtiyacin yok demektir." Peter Schlemihl'in Olaganustu Oykusu

"Du aber, mein Freund, willst Du unter den Menschen leben, so lerne verehren zuvörderst den Schatten, sodann das Geld. Willst Du nur Dir und Deinem bessern Selbst leben, o so brauchst Du keinen Rat."

"Fakat sormama izin verir misiniz, ne bicim bir seydir bu sizin ruhunuz? Onu hic gordunuz mu; bir gun oldugunuz zaman onu ne iste kullanmak istiyorsunuz? Henuz yasarken, bu bilinmeyenin, bu galvanik gucun ya da kutuplastiran etkinin, ozetle bu anlamsiz seyin artigini birtakim gercek seyler, yani vucudunuzun golgesi karsiliginda satin almak isteyen bir hevesli buldugunuz icin hosnut olmalisiniz."

"Und, wenn ich fragen darf, was ist denn das für ein Ding, Ihre Seele? haben Sie es je gesehen, und was denken Sie damit anzufangen, wenn Sie einst tot sind? Seien Sie doch froh, einen Liebhaber zu finden, der Ihnen bei Lebenszeit noch den Nachlaß dieses X, dieser galvanischen Kraft oder polarisierenden Wirksamkeit, und was alles das närrische Ding sein soll, mit etwas Wirklichem bezahlen will."

6. Amerikali sanatci, sanat elestirmeni, sair, yazar ve mizahci (Frank) Gelett Burgess'in dogum yildonumu (30 Ocak 1866)

Ben hic mor inek gormedim,
    Hic sanmam ilerde de gorecegimi,
    Fakat size soyleyebilirim;
    Boyle bir inek olmaktansa, gormek daha iyi.

Evet Mor Inek’i yazan benim
    Uzgunum ama oldu iste
    Ama yine de, sunu diyebilirim
    Bir daha alinti yaparsaniz ondan
    Alayinizi gebertirim!

7. Fransiz yazar Jules Verne, Seksen Gunde Devri-Alem ( Le Tour du monde en quatre-vingts jours - Around the World in 80 Days - Il giro del mondo in 80 giorni) romanini 30 Ocak 1873’de Fransa’da yayinci Pierre-Jules Hetzel araciligiyla yayinladi.

"Bu konuda haklisiniz. Fransiz misiniz?"

"Evet, Parisli."

"Oyleyse saklabanlik yapmayi iyi bilirsiniz?"

"Aslinda," diye cevap verdi bu sozleri milliyetine hakaret olarak algilayan Passepartout, "Biz Fransizlar da en az siz Amerikalilar kadar iyi saklabanlik yapariz!"

"Vrai, cela.Vous êtes un Francais, vous?"

"Oui, un Parisien de Paris."

"Alors, vous devez savoir faire des grimaces?"

"Ma foi," répondit Passepartout, vexé de voir sa nationalité provoquer cette demande, "nous autres Français, nous savons faire des grimaces, c'est vrai, mais pas mieux que les Américains!"

8. Amerikali tarihci ve yazar Barbara (Wertheim) Tuchman'in dogum yildonumu (30 Ocak 1912)

“1914-18 yillari arasindaki Buyuk Savas, o donemi bizimkinden ayiran, harap haldeki bir toprak seridi gibi durmaktadir. Bu savas, onu izleyen yillar uzerinde etkisi olacak cok sayida insanin hayatina son vererek, inanclari yok ederek, fikirleri degistirerek ve hayal kirikliginin getirdigi iyilesmez yaralar birakarak, iki cag arasinda fiziksel oldugu kadar psikolojik bir ucurum da yaratti.”

"The Great War of 1914-18 lies like a band of scorched earth dividing that time from ours. In wiping out so many lives which would have been operative on the years that followed, in destroying beliefs, changing ideas, and leaving incurable wounds of disillusion, it created a physical as well as psychological gulf between two epochs. This book is an attempt to discover the quality of the world from which the great World came."

"Kitaplar uygarligin tasiyicilaridir.Kitap yoksa; tarih sessiz, edebiyat bos, bilim felce ugramis, dusunce ve fikir uretimi durmustur."

Sayfa 1893/7020 İlkİlk ... 89313931793184318831891189218931894189519031943199323932893 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •