Onemli Gunler Banner
Sayfa 19/153 İlkİlk ... 917181920212969119 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 145 - 152 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by zagos Yazıyı Oku
    Erhan hocam kendince bir yol çizmiş. Sanırım günlük al-sat değil de 3 ayda bir tabloya göre yapıyor. Saygı duyarım, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Para kazanabiliyorsan sorun yok zaten.

Benim izlediğim yol ise; ortak olacağım şirketin son 5-10 yıllık verilerine bakarım, daha sonra sene başındaki bilançosuna ve faaliyet raporuna bakarım. (Özellikle sene başı faaliyet raporu çok önemli, şirketin gelecek planları yani hikayesi burada olur.) Daha sonra şirkete ortak olmaya karar vermişsem her ay düzenli bir şekilde hisseyi toplarım. Şirket ile ilgili haberleri takip etmeye başlarım. her bilanço dönemimde faaliyet raporunu ve bilançosunu en ince ayrıntısına kadar incelerim. Şirketin temel göstergeleri bozulmadığı sürece ortaklığımı bozmam. Şirketin vermiş olduğu temettüyü de yine hisseye çeviririm. Böylece ortaklığımı büyütmüş olurum.

Al unut stratejisini zaten yanlış. Ortak olduğun şirketi her zaman takip edeceksin. Ortak olduğun şirket karını artırırsa senin kazancında artacak, o yüzden takip önemli. Baktın 2-3 çeyrek karlılığı, satışları, yönetim yapısı bozulmaya başladı işte ozaman ortaklığını bitireceksin. O yüzden köklü, yıllardır iyi yönetilen, dürüst şirketleri seçmek önemli.

Ben ve benim gibi beyaz yakalılar için günlük, haftalık, aylık al-sat işi çok mantıklı değil. Benim amacım tasarruf ettiğim parayı akarı olan bir işe kanalize ederek artırmak. Yani benim asıl işim borsa değil. Benim zaten bir işim var. Ben biriktirdiğim paranın hem değer kaybetmemesini hem de büyümesini istiyorum. Birikimimi faiz ve türevleriyle değerlendirmek istemiyorum. Benim için en mantıklı yatırım temeli sağlam, satışları ve karı büyüyen ve bunu yatırımcısıyla paylaşan şirketlere ortak olmak. Tabi şirketin faaliyet gösterdiği alan da çok önemli. Bankacılık, alkollü içecekler vb. sektörleri tercih etmiyorum.
    söylediklerinizin %90 ına katılıyorum.

%10 luk kısım "yatırımcısıyla paylaşan şirketlere ortak olmak"

kısmında ayrışıyoruz.

Bu cumleyı kım turettıyse neredeyse lanet okuyacam cunku bu cumleyı neredeyse herkeste duyuyorum.

Bu cumlenın uzerınde felsefe yaptınız mı acaba ne demek ne anlama geldıgı konusunda bır fıkrınız var mı ?

temettü verildiği zaman sadece size değil patronun ve diğer ortakların cebinede para giriyor. O para şirketin içinden çıkıyor. Karını sadece senle değil aynı zaman kendi ilede paylaşmış oluyor.

Ancak "yatırımcısıyla paylaşan şirketlere ortak olmak" deyince çoğu kişi temettünün sadece yatırımcıya verilen bir para olduğunu zannediyor.

patron ve diğer ortaklar yani sizler kasadan bir miktar para almış oluyorsunuz. Yanlız aranızda bir fark var.

Parton kasadakı parayı alıyor doğru fakat siz ilk soktugunuz paranın değerlenmiş halini alıyorsunuz. eğer hisse senedi siz adlıktan sonra değerlenmiş ise derğelenmemiş ise soktugunuz ana paranın bir kısmını kasadakı kar payı diye size veriyorlar. Halbukı o çekmeceye siz 10.000 TL para koymuştunuz hisseniz hiç değer kazanmadı. ancak kar payı dağıtmaya karar verdi şirket. sizin kasanızdaki 10.000 TL yii 9000 TL ye indirip 1000 TL kar payı hak ettiniz diye senin paranı kar payı bu diye sana veriyor.

Ulan zaten ilk soktugun paraydı bu para nasıl kar payı oluyor ? Ancak dikkat edin patron ise direk gerçekten kasaya girmiş olan parayı alırken siz kendı paranızı alıyorsunuz.

üstelik kar payı diye size verilen bu paradan birde vergi kesiliyor. ana paranız 9000 e düşmüş 1000 TL bürüt bana verilmiş birde vergi kesilmiş elimde kaldı 980 lıra atıyor 20 lıra vergı ne vergisi gelir vergisi

hangi gelirin vergisi ? ben gelırmı elde ettımde vergı oduyorum.

mesela "yatırımcısıyla paylaşan şirketlere ortak olmak" bu cumleyı kuran herkes şunu araştırdımı temettüden bir gün önce hisseyi alırsanız hiçbirşey elde edemezsiniz acaba neden böyle diye hiç soran olmadımı ?

karını ortak değilmiyiz kar payı bu demek değil mi şirketin elde ettiği kardan payıma düşeni almak değil mi ???

o halde ben bir gün öncesinde bu şirkete ortak olursam kasaya giren belirli bir karın bır kısmı ortaklara dağıtılacağına göre bende bir ortak olduguma göre payıma düşeni almam gerekir. ancak ne ilginçtir ki bana hiç extra para yatmıyor ? benim yatırıdıgım paranın bir kısmını kar payı adı altında bana geri veriyorlar ??? üstelikte vergisinide keserek.

Bu haksızlık değilmi ben bir gelir filan elde edemeden vergi ödemeye mecbur tutuluyorum neden ?

e işte sen kısa vade düşünüyorsun dıyenlerınız vardır belkı matematık yalan soylemez. Aynı sekılde ısler her zman.

örnek 1

1 ay once 5 lıradan ortak oldum 1 ay geçti hisse 5 lıra temettü dağıtıldı 1 lıra hisse fiyatı düştü 4 lıraya

portfoyum oldu 4 lıra bankaya yatan bürüt 1 lıra net 0,9 lıra.

örnek 2

5 yıl once aldım 10 lıradan hısseyi 5 yıl sonra birikmiş tüm karı dagıtacam dediler hisse fiyatı 10 lıra. 3 lıra temettü dağıttılar birikmiş kar payı ya o yuzden yuksek verıyorlar diyelim.

hisse fiyatı oldu 7 lıra bana yatan bürüt 3 lıra net 2,8 lıra. topam porfoy ıse 7 lıra

ne anladım bu işte 5 yıl once ortak oldugum sırketın elde ettıgı tum karı 5 yıl sonra toplu sekılde yatırımcılarla paylasmak ıstedı fakat 5. yıl kar payı adı altında ana paramın ıcındekı 3lırayı bana geri verdiler ????????

onca edılmıs karlar kayboldu gıttı nereye gitti ?

bir yatırımcı olarak soruyorum benım kar payımı bulun neden ana paramı 7 lıraya düşürüp 3 lırasını kar payın dıye bana gerı verıyorsunuz cocukmu kandırıyorsunuz sız diye isyan etme hakkım yok mu ?

DERS1

erhanin 5 yıl boyunca elde edılmış KAR'dan alacagı PAYI nereye kaybolmuştur ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    söylediklerinizin %90 ına katılıyorum.

%10 luk kısım "yatırımcısıyla paylaşan şirketlere ortak olmak"

kısmında ayrışıyoruz.

Bu cumleyı kım turettıyse neredeyse lanet okuyacam cunku bu cumleyı neredeyse herkeste duyuyorum.

Bu cumlenın uzerınde felsefe yaptınız mı acaba ne demek ne anlama geldıgı konusunda bır fıkrınız var mı ?

temettü verildiği zaman sadece size değil patronun ve diğer ortakların cebinede para giriyor. O para şirketin içinden çıkıyor. Karını sadece senle değil aynı zaman kendi ilede paylaşmış oluyor.

Ancak "yatırımcısıyla paylaşan şirketlere ortak olmak" deyince çoğu kişi temettünün sadece yatırımcıya verilen bir para olduğunu zannediyor.

patron ve diğer ortaklar yani sizler kasadan bir miktar para almış oluyorsunuz. Yanlız aranızda bir fark var.

Parton kasadakı parayı alıyor doğru fakat siz ilk soktugunuz paranın değerlenmiş halini alıyorsunuz. eğer hisse senedi siz adlıktan sonra değerlenmiş ise derğelenmemiş ise soktugunuz ana paranın bir kısmını kasadakı kar payı diye size veriyorlar. Halbukı o çekmeceye siz 10.000 TL para koymuştunuz hisseniz hiç değer kazanmadı. ancak kar payı dağıtmaya karar verdi şirket. sizin kasanızdaki 10.000 TL yii 9000 TL ye indirip 1000 TL kar payı hak ettiniz diye senin paranı kar payı bu diye sana veriyor.

Ulan zaten ilk soktugun paraydı bu para nasıl kar payı oluyor ? Ancak dikkat edin patron ise direk gerçekten kasaya girmiş olan parayı alırken siz kendı paranızı alıyorsunuz.

üstelik kar payı diye size verilen bu paradan birde vergi kesiliyor. ana paranız 9000 e düşmüş 1000 TL bürüt bana verilmiş birde vergi kesilmiş elimde kaldı 980 lıra atıyor 20 lıra vergı ne vergisi gelir vergisi

hangi gelirin vergisi ? ben gelırmı elde ettımde vergı oduyorum.

mesela "yatırımcısıyla paylaşan şirketlere ortak olmak" bu cumleyı kuran herkes şunu araştırdımı temettüden bir gün önce hisseyi alırsanız hiçbirşey elde edemezsiniz acaba neden böyle diye hiç soran olmadımı ?

karını ortak değilmiyiz kar payı bu demek değil mi şirketin elde ettiği kardan payıma düşeni almak değil mi ???

o halde ben bir gün öncesinde bu şirkete ortak olursam kasaya giren belirli bir karın bır kısmı ortaklara dağıtılacağına göre bende bir ortak olduguma göre payıma düşeni almam gerekir. ancak ne ilginçtir ki bana hiç extra para yatmıyor ? benim yatırıdıgım paranın bir kısmını kar payı adı altında bana geri veriyorlar ??? üstelikte vergisinide keserek.

Bu haksızlık değilmi ben bir gelir filan elde edemeden vergi ödemeye mecbur tutuluyorum neden ?

e işte sen kısa vade düşünüyorsun dıyenlerınız vardır belkı matematık yalan soylemez. Aynı sekılde ısler her zman.

örnek 1

1 ay once 5 lıradan ortak oldum 1 ay geçti hisse 5 lıra temettü dağıtıldı 1 lıra hisse fiyatı düştü 4 lıraya

portfoyum oldu 4 lıra bankaya yatan bürüt 1 lıra net 0,9 lıra.

örnek 2

5 yıl once aldım 10 lıradan hısseyi 5 yıl sonra birikmiş tüm karı dagıtacam dediler hisse fiyatı 10 lıra. 3 lıra temettü dağıttılar birikmiş kar payı ya o yuzden yuksek verıyorlar diyelim.

hisse fiyatı oldu 7 lıra bana yatan bürüt 3 lıra net 2,8 lıra. topam porfoy ıse 7 lıra

ne anladım bu işte 5 yıl once ortak oldugum sırketın elde ettıgı tum karı 5 yıl sonra toplu sekılde yatırımcılarla paylasmak ıstedı fakat 5. yıl kar payı adı altında ana paramın ıcındekı 3lırayı bana geri verdiler ????????

onca edılmıs karlar kayboldu gıttı nereye gitti ?

bir yatırımcı olarak soruyorum benım kar payımı bulun neden ana paramı 7 lıraya düşürüp 3 lırasını kar payın dıye bana gerı verıyorsunuz cocukmu kandırıyorsunuz sız diye isyan etme hakkım yok mu ?

DERS1

erhanin 5 yıl boyunca elde edılmış KAR'dan alacagı PAYI nereye kaybolmuştur ?
    Hocam, hisse değeri artmazsa haklısınız, kendi paramı tekrar almış oluyorum, üstelik vergi kesilerek. Siz de iyi biliyorsunuzki karını devamlı artıran, büyüyen ve temettü ödeyen şirketlerin değeri sabit kalmıyorki. Bugün 10 liraya aldığım hisse uzun vadade hep o fiyat mı kalacak. Borsadaki şirketlere bakalım, değeri en çok artanlar düzenli temettü ödeyen ve büyüyen şirketlerdir. Siz hissenin fiyatının sabit kalacağını düşünerek yorum yapıyorsunuz. Benim amacım hem temettü dağıtsın hem de değeri artsın. Ülkemizde temettü dağıtmayıp değeri artan bir Berkshire Hathaway şirketi yok malesef.

Norveç varlık fonunun ya da diğer emeklilik fonlarının ülkemizde aldığı hisselere bakın hocam, hepsi de büyüyen, sağlam ve temettü ödeyen şirketlerdir. özellikle Norveç Varlık fonun linkini koyuyorum, inceleyebilirsiniz.

https://www.nbim.no/en/the-fund/hold...?fullsize=true

4. erhanaçıkgöz hocam öyle bir anlatmışsınki temettü yatırımcılığını soğuttun milleti yani benim bi tanıdıkta ereğl denen şirkete 2016 yılında emekli ikramiyesini yatırdı. adamın 3 yılda aldığı temettü 30.000 tl yi buldu. üstüne üstlük parası 3 e katladı buna ne diyeceksiniz bir çok şirket var bu şekilde... yatırım tavsiyesi değildir sadece bir örnek...

5. Normalde halka açık şirketler sadece arz oldukları zaman gelen parayı kasaya sokar. Sonraki fiyat hareketliliğinin önemi şirket için o kadar da önemli değil. Yani hisseyi biz 200 e aldık. 500 e başkasına sattık. Aradaki 300 fark şirketten de çıkmaz. Şirkete de girmez. E iyi güzel de şirket kar payı verirken. Atıyorum 20 tl olsun. 500 e hisseyi alan arkadaş temettü sabahı uyandığında neden hisseyi 480 tl görmek zorunda ki. 500 e alan arkadaşın günahı nedir. Patron 20 tl sini alıp çekilir. Ancak vatandaş tekrar 480 den 500 olmasını bekleyecek ki 20 tl temettü aldım desin. Üstelik şirketin vergisini ödediği paradan bi de vatandaş vergisini ödüyor. Erhan aslında çok doğru konuşuyor. Ereğli 2 lira iken yüzüne bakan yoktu.hektaş misal yine öyle. Sadece temettü ile geçinilmez. Yan gelir belki olur. Şirket bi yatırıma girer 5 yıl temettü vermeyecem der perişan eder.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. Değer artışı olmadan temettünün bir anlamı yok. Neden değer artışı olmak zorunda bu da saçma ya neyse. Alın size güzel bir örnek türk traktör. 5-6 sene evvel temettü ilk 10 da adı yazılır. En çok temettü veren şirketlerden biriydi. Son 3 yıl zararda. Üstelik borcunu ödemedi temettü verip durdu. Koç inek gibi sağıyor. Rakipler var , önlem alınmıyor. Talep yok fabrika gırtlağa kadar üretim yapmış elinde duruyor. Hayılısı ne diyelim. Tarıma zaten hükümet sahip çıkmıyor. Çiftçi paranın maliyetinden vazgeçip traktör almıyor. Yüzde 25 faizde beklerim daha iyi diyor.

7.  Alıntı Originally Posted by Hasan. Yazıyı Oku
    Değer artışı olmadan temettünün bir anlamı yok. Neden değer artışı olmak zorunda bu da saçma ya neyse. Alın size güzel bir örnek türk traktör. 5-6 sene evvel temettü ilk 10 da adı yazılır. En çok temettü veren şirketlerden biriydi. Son 3 yıl zararda. Üstelik borcunu ödemedi temettü verip durdu. Koç inek gibi sağıyor. Rakipler var , önlem alınmıyor. Talep yok fabrika gırtlağa kadar üretim yapmış elinde duruyor. Hayılısı ne diyelim. Tarıma zaten hükümet sahip çıkmıyor. Çiftçi paranın maliyetinden vazgeçip traktör almıyor. Yüzde 25 faizde beklerim daha iyi diyor.

Hocam yukarıdaki yazımda belirttim zaten, hem değer artışı olacak hem temettü ödeyecek. Ttrak zarar etmiyor hocam, sadece satışları çok düştü, o yüzden hisse baskılandı ve değeri düştü. Böyle şirketler her dönem tavan gitmez zaten. Biraz durur, soluklanır. Şuan bile Ttrak'ın özsermaye karlılığı %40 ların üzerinde.

Dediğim gibi temettü ödeyen, büyüyen, satışları ve karı artan şirketlerin zaten değeri artar. bazı dönemler düşmeler olabilir, normaldir. Tıpkı bu dönemde olduğu gibi.

vakıf yatırım sektör raporları
    http://www.vkyanaliz.com/arama
    vakıf yatırım şirket raporları
    http://www.vkyanaliz.com/arastirma-r...rket-raporlari
    vakıf yatırım analizleri daha detaylı inceleyebilrisinzi...

Sayfa 19/153 İlkİlk ... 917181920212969119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •