Sayfa 20/81 İlkİlk ... 1018192021223070 ... SonSon
Arama sonucu : 648 madde; 153 - 160 arası.

Konu: CE ile temel ve teknik analiz

1.  Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    teşekkürler,halka arz izahnamesi açıklandı mı? şirketin mali tablolarını ve faaliyet kapsamını detaylı incelemek gerek.

Bilindiği gibi şirket halka arz sürecinde ikiye bölündü.Halka arz edilecek Enerjisa'da sadece elektrik dağıtım ve perakende dağıtım yapan şirketler yer alıyor. Değer ifade eden,Enerji üretim ve enerji toptan satış ve doğalgaz toptan satış şirketler ise halka arz kapsamında olmayan Enerjisa üretim şirketinde kaldı.

Enerjisa'nın değerli aktiflerinin ve karlılığın ve katma değerin yüksek olduğu enerji üretim faaliyetini yürüten (enerjisa üretim) şirketlerin ise halka arz kapsamında olmadığı,bu değerli kısmın Enerjisa Üretim şirketinde yer alacağının anlaşılması gerçekten çok düşündürücü.Yani halka açılacak kısım sadece elk. perakende dağıtım işini kapsamaktadır. Halka açık olmayan Enerjisa üretim şirketi ,ürettiği enerjiyi toptan fiyatla Enerjisa'ya satacaktır.Bu nokta gerçekten çok düşündürücü.

Tüm detaylar halka arz izahnamesinde ortaya çıkacaktır.
    KAP'tan ulaşabilirsiniz... 20.56 itibariyle düştü...

____|| @cizgilereitaat ||____ ( Hunharca teknik analiz )...

Duhul : 2004 ...
    ... Ben bitti demeden bitmez ... CR7 ...

2.  Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    Zor bir soru,sanki ABD yönetiminin doların değerini düşürme gibi bir planı var.Bu planın ardında ne olduğunu bir araştırmam gerek.

Amerikan Doları'nın diğer 6 majör döviz karşısındaki performansını ölçümleyen Amerikan dolar endeksi, 2014 Aralık ayından beri görmediği seviye olan 88,62 yi gördükten sonra, 88,93 seviyesinde işlem gördü.

ABD Hazine sekreteri Steve Mnuchin Davos'taki Dünya Ekonomik Forumunda zayıf dolar ticaret için iyidir demesinin ardından dolardaki düşüş hızlandı.

Kur savaşlarının ardındaki gerçek ticaret savaşlarıdır.Düşük dolar kuru,ABD'nin Euro bölgesi ve Çin'i ekonomik olarak çökertme,sıkıştırma planıdır.Bu planın kurgusu ise iş adamı Trump'un seçim vaatlerinde aramak gerekir.Düşük dolar politikası Trump'ın ABD ekonomisini büyütmeye isteğidir. Trump ekonomik olarak tüm dünyaya savaş açmış durumdadır.

Trump'un bu politikaları sürerse,dolar endeksinin dip seviyelere gelmesi muhtemeldir.Ve TL'nin dolar karşısındaki orta vade fiyatını şimdiden tahmin etmek dipsiz bir kuyudur.
    ABD şirketleri yurt dışında bulunan paralarını geri getirip "repatriation" yapacaklar. sırf apple 350milyar, toplamda 1.5-2 tril. bu para maaş zamlarına, temettü ve buy back lere gidecek. usd değeri düşünce bu rakam %20 ye yakın yükseldi 1 senede. resmen dünyayı soyuyorlar.

3. ENERJİSA TEMEL FİNANSAL VERİLER:

AKTİF

Döner varlıklar 3.491.079.000
    Duran varlıklar 13.506.806.000
    Toplam varlıklar 16.997.886.000

PASİF

Kısa vadeli yükümlülükler 4.215.754.000
    Uzun vadeli yükümlülükler 7.581.337.000

Öz kaynaklar 5.200.794.000

(Ödenmiş ser 1.181.068.966)

Ek satış dahil toplam halka arz tutarı (%20) 236.213.792 lot

1 lot 6.25-7.50 tl. aralığında arz fiyatı

Hissenin fiyatını 7 tl alırsak: şirketin piyasa değeri 8.267.482.762 tl.

PİYASA DEĞERİ/DEFTER DEĞERİ =7x 1.181.068.966 =8.267.482.762 / 5.200.794.000 = 1.59

FİYAT/KAZANÇ ORANI= 8.267.482.762 /453.966.000= 18 (9 aylık kara göre)

Bu toplam halka arzdan 236.213.792 x7= 1.653.496.544 :3.74 =442 milyon dolar gelir sağlanacaktır.Ancak bu meblağ şirketin kasasına girmeyecektir.

Genel olarak şirketin halka arz fiyatı pahalı olmamakla birlikte,enerji üretim ve toptan pazarlaması şirketin faaliyet kapsamı dahilinde değildir. Bu açıdan olumsuz bir durum söz konusudur.

NOT:Dar vakte geldiği için değerlemem aceleye geldi ve hesaplamalar hatalar içerebilir.Bu nedenle yarın rakamları yeniden kontrol edeceğim ve eksik bilgileri tamamlayacağım.

4. ENERJİSA 2 DEVAM

2107/9 dönem k/z tablosundan anlaşıldığı üzere şirket ağır bir finasman ve genel yönetim giderleri baskısı altındadır.Buda şirketin net karlılığını ve fiyat/kazanç oranını olumsuz etkilemektedir.

Son düzenleme : Cemal Erzengin; 26-01-2018 saat: 10:46.

5. Enerjisa'yı daha fazla incelemeye lüzum kalmadı,şirkete veznedarlık görevi verilmiş sanki.Yatırımcılar halka arza katılıp katılmamakta elbette özgürdür,konuya değişik açıdan olumlu bakan olabilir,eskiden elk.dağıtım şirketleri inanılmaz primler yapmıştı,AKTAŞ ELK.günlerce tavan tavan gitmişti..Halka arza katıldıktan sonra belli bir primden sonra kar realizasyonu pekala yapılabilir.Kendi şahsi görüşüm bu şekildedir.Yatırımcılar değişik analizleri değerlendirerek karar verebilir.bol kazançlar dilerim.

6. MEDİKAL PARK HALKA AÇILIYOR ?

Net dönem karı elde etmeyen ve öz kaynakları,ödenmiş sermayenin altına düşen şirketler neden halka açılıyor ki? anlamak mümkün değil,sonrası daha vahim !!!

MEDİKAL PARK TEMEL FİNANSAL VERİLERİ

AKTİF

DÖNEN VARLIKLAR 1.079.010
    DURAN VARLIKLAR 1.501.204

TOPLAM VARLIKLAR 2.580.214

PASİF

KISA VADELİ YÜK.1.123.512
    UZUN VADELİ YÜK 1.287114
    ÖZ KAYNAKLAR 169.588

(ÖDENMİŞ SERMAYE 176.458)

İlginç bir hususlar:

1-öz kaynaklar,ödenmiş sermayenin altına düşmüş.

2-Şirketin sermayesi 176.458.254 den,201.458.254'e yani nominal sermayesi 25.000.000 artırılmakta,ancak ortaklar fırsat bu fırsat deyip 38.333.333 adet(fırsat bulurlarsa 9.500.000 ek nominal payla beraber 47.833.333 ) nominal paylarını halka satacaklar.Bu halka arz başarılı olursa şirketin kasasına her pay 25 tl.den 25X25.000.000=625.000.000 girecek,ortakların da cebine yaklaşık 1.195.825.000 girecek.Ortakların bu kadar çok hisse satmaya yönelmesi asla tasvip edilemez bir durumdur.Yangından mal mı kaçırıyorsunuz diye adama sormazlar mı?

3-Halka arz broşüründe 282.000.000 esas faaliyet karı yer almasına rağmen ne hikmetse 9 aylık net dönem zararı yer almamaktadır.Başarılı halka arz sonrası şirketin borç yapısı daha olumlu hale gelebilir,ancak bu mali iyileşmenin şirketin ileri dönemlerde ticari faaliyetini nasıl etkileyeceği soru işareti,şimdiden bir şey söylemek doğru değil.

4-Medikal Park'ın Türkiye'nin en büyük,en organize olmuş ve çok başarılı bir öncü sağlık kuruluşu olduğu gerçeğini de hatırımızdan asla çıkarmıyoruz.

Bu şartlar altında şirketin ileri (pd/dd ve fiyat/kazanç) finansal analizini yapmaya dahi lüzum görmüyorum.Yatırımcıların bu halka arza katılıp,katılmaması yönünde asla bir tavsiye ve fikir öne sürmüyorum.Ben sadece bir finansçı olarak durum tespiti yaptım ve eleştiri sınırları içinde görüşlerimi açıkladım.Ancak bir hususu da gündeme getirmeden yapamıyorum,ilk halka arzda hisselerin tavan yapması adeta moda oldu....Bundan sonrası artık yatırımcıların kararına ve iradesine bağlı,herkes risk ve kar analizi yapmak zorunda....
    Son düzenleme : Cemal Erzengin; 27-01-2018 saat: 18:33.

7. Değerli hocam, bence ilginç olan o değil, ülkemizin güzide yetkili ve de etkili sermaye piyasası otoritesinin bu tür halka arzlara nasıl izin verdiği !!!

Alıntı Originally Posted by Cemal Erzengin Yazıyı Oku
    MEDİKAL PARK HALKA AÇILIYOR ?

Net dönem karı elde etmeyen şirketler neden halka açılıyor ki? anlamak mümkün değil,sonrası daha vahim !!!
    Yazdığım mesajlar şahsi görüşlerim olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

8. aynen katılıyorum değerli kardeşim.

Sayfa 20/81 İlkİlk ... 1018192021223070 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •