Sayfa 202/277 İlkİlk ... 102152192200201202203204212252 ... SonSon
Arama sonucu : 2210 madde; 1,609 - 1,616 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1. Eşite yakın dağıtılmış mevcut portföy:

AFYON, ALKIM, ARDYZ, GENTS, GOLTS, MAKTK, MEGAP, ORGE, OYLUM, TLMAN, VAKKO ve YUNSA..

Kapanış itibariyle, son 2 gündür gerçekleşen toparlanmalarla, portföy kendi gördüğü zirvesinin % 9,13 altında an itibariyle.

Allah'ım mazlumun ahını yerde bırakma.
    25

2. Dünkü toparlanma miktarı kadar nerdeyse aşağı indik yine an itibariyle. Portföy zirvesinden %12,16 aşağıdayız. Hayırlısı olsun.
    25

3. An itibariyle hâlâ portföyün zirvesinin % 11,59 aşağısındayız. Endeks ise kendi zirvesinin % 9,73 aşağısında. Uzun zamandır endeks üzeri performans göstermeye alışkın olarak, toplamda endeksin epey üzerinde olsak bile, bu durum biraz can sıkıcı.

Gelen bilançoları inceliyorum. Portföyde olanlardan bilançosu açıklanan bir tek AFYON oldu. Genel itibariyle finansal tabloları hoşuma gitti. Çeyreksel bazda kâr marjlarında biraz daralma var. Dönemsel ve yıllıklandırılmış bazda ise marjlardaki gidişat olumlu. Çeyreksel bazda daralma son çeyrekte de devam ederse önümüzdeki dönemde biraz sıkıntı olabilir. Borç oranlarda gerek toplam borç oranında gerekse finansal borç oranında azalma devam ediyor, likidite oranları artmaya devam ediyor. Şirket net nakit pozisyonunda ve net nakit durumunda da çeyreksel bazda bir artış var. Satışlardaki dönemsel büyüme üretici enflasyonunun (30 Eylül 2023 itibariyle Yıllık ÜFE % 47,44 ) epey üzerinde ve tatmin edici seviyelerde. Esas Faaliyet Kârı, FAVÖK ve Net Kâr oranlarındaki büyüme ise ÜFE'nin 2 katından fazla. Yıllıklandırılmış bazda ise büyüme rakamları çok daha güzel seviyede. Bilançoya piyasa tepkisi şimdilik kısmî negatif. Marjlardaki çeyreksel daralmayı mı fiyatlıyorlar pek anlayamadım açıkçası. Bialnço açıklanmadan önceki verilere göre F/K % 16 civarı, FD/FAVÖK % 15 civarı ucuzladı. Son çeyrek aynı net kâr gelse bile 9,80 prospektif F/K ile işlem görüyor. Son yıllar ortalama F/K'sının 20'lere yakın seyrettiğini biliyoruz. Hadi diyelim daha muhafazakar davranalım, bu dönemde bile 16 F/K'ları görmüş olarak normal şartlar altında vasat halinin bile en kötü % 50 prim potansiyeli taşıdığı piyasanın malumu. Buna rağmen iyi fiyatlama yok bugün. Deniz Yatırım tahtada en büyük satıcı konumunda. Muhtemelen bir fonun çıkışı sözkonusu.

Portföy dışında bilançolarını beğendiğim şirketler var. Benim alım kriterlerime uymasa da çoğu şirkette bilançolar beklentilerden kısmen daha iyi geliyor. Son dönemlerde istisnaları olsa da, genel alım tercihlerimi Small Cap ve Mid Cap büyüme şirketlerinden yana kullandığım için, radarımda genelde onlardan gelecek bilançolar oluyor, elimdeki portföy haricinde. Yatırımları, gelecek projeksiyonları ve iyi bir büyüme potansiyeli gördüğüm PNLSN'de de bilanço iyi gelmiş durumda. (Net kârın bir kısmı yatırım gelirlerinden ve esas faaliyetlerden diğer gelirlerden oluşsa bile) Açılışta alım fırsatı bulamadım maalesef. Sonraki günlerde fırsat oluşursa portföyüme dahil etmek istediğim hisselerden. 2024 ve 2025 yıllarının parlak büyüme hisselerinden birisi olmasını öngörüyorum.

YTD.
    25

4. Deva Hocam selamlar,

GIPTA ile ilgili bir değerlendirmeniz olur mu acaba?

Güzel kar açikladı, bilançosu da dengeli görünuyor.
    Yeni halka arz olduğu için piyasa carpanları için bir değerlendirme yapamıyorum, ucuz mudur pahalı midir diye.

Halka arzdan gelen kaynağı yeni makina techizat, günes enerji paneli gibi yatırimlarda degerlendireceği bilgisi var. Finansal borçları da likit varliklara göre düşük.

Selametle.

5.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Deva Hocam selamlar,

GIPTA ile ilgili bir değerlendirmeniz olur mu acaba?

Güzel kar açikladı, bilançosu da dengeli görünuyor.
    Yeni halka arz olduğu için piyasa carpanları için bir değerlendirme yapamıyorum, ucuz mudur pahalı midir diye.

Halka arzdan gelen kaynağı yeni makina techizat, günes enerji paneli gibi yatırimlarda degerlendireceği bilgisi var. Finansal borçları da likit varliklara göre düşük.

Selametle.
    Hocam çok iyi bildiğim bir şirket değil. Finansal verilerine baktım, büyüme tarafı iyi görünüyor. Kabaca % 16 finansal borç oranı, % 30 civarı toplam borç oranı ve -1,63 % net finansal borç/favök oranı ve 3,65 cari oran ile finansal yapısı da oldukça sağlıklı görünüyor. Kafa karıştıran tek şey çeyreklik bazda marjlarda geriye saymalar olmuş. Mevsimsellik mi değil mi diye geçmiş verilerine bakmak istedim ancak elde de fazla veri yok.

Değerleme rasyoları da yeni halka arzlar ve bu piyasa değeri şirketler için pahalı durmuyor. Yani senin gördüğün verilerle benim gördüklerim pek de farlı değil... Ben alır mıyım portföye? Almadığım bir yığın şirket aldıklarımdan daha iyi performans da sergileyebiliyor, o nedenle benim alım kıstaslarım çok objektif olmaz.

Pek de yardımcı olabildiğimi sanmıyorum. Ancak dolar bazlı çeyreklik verilere baktım, 3. çeyrekler en iyi gelenler olmuş genelde, diğerleri daha düşük. İş yapısı ve pazarı gereği anlaşılır bir durum. Fiyatlama açısından da 3/4'lük bir düzeltme yapmış. Diğer halka arzlardaki durumlarla bir mukayese yapabilirsin bu durumda.

Selamlar.
    25

6. Sabah sabah endeksteki zorlanmadan işkillenince ve hazır ARDYZ ve OYLUM tavanlarını görünce, nakite geçip 1 hafta 10 gün piyasayı ve bilançoları nakit pozisyonda takip etmeyi tercih ettim. ARDYZ tavanda tutunamadı ve epey aşağılara indi bir ara, sonra tekrar yukarı yönlü hareket etti, ama bir daha tavanı ya da yakınlarını göremedi. OYLUM ise tavan kapadı. Yarın da belki tavan olabilir. TLMAN'ı % 5 civarı artıda iken sattım, o da satış fiyatımının üstünde kapadı (bir ara çok daha yukarılarını da görmüştü). Başta ARDYZ olmak üzere TLMAN hariç tüm hisselerde sabah erkenden satışın görece faydasını yaşamış olduk. Nakitte olunca piyasa takibini de bıraktım. Endeksteki genel düşüşün sebebini bile sonradan öğrenmiş oldum. Genelde satış zamanlamam bir çok hissede iyi olmaz, ama bu sefer, hasbelkader, iyi zamanlama yapmışız gibi görünüyor. Ancak, kapanışın hem endeks, hem de elimdeki portföy hisseleri bazında çok daha aşağıda olması geçici bir rahatlama hissi verse de, karakter itibariyle fazlaca nakitte kalmayı becerebilen bir tip değilim. İç huzuru var mı? Yok. Ama iyi bilançoların bile fiyatlanamadığı bir süreçte, en azından bir süre dışardan seyretmeye çalışacağım. Portföyleri yukarı taşıyabilmeyi bırakın, aynı yerde muhafaza edebilmenin bile zorlaştığı günlerden geçiyoruz. Muhtemelen tren kaçabilir endişesi ile fazla dayanamayıp erken alımlara başlarım yine. Portföyde tutup da sattığım hisselerden sadece 3 tanesi bilanço açıkladı (AFYON, OYLUM ve TLMAN). Çimentolardaki genel düşüşe katıldığı için AFYON'da bir bilanço fiyatlaması göremeden şimdilik ayrılmış olduk. OYLUM ve TLMAN en azından olumlu bilanço tepkisi verenlerden oldu. Diğerlerinin ne getireceğini kestirmek kolay olmasa da çoğundan iyi bilanço bekliyordum. Portföy zirvesinden % 10,06 aşağıya çakılmışken kendini satışa zorlamak da çok kolay olmadı işin açıkçası. Nasibimizde neler var, bekleyip göreceğiz.
    25

7. Evet endeks düşme eğilimine devam ediyor. Nereden dönüş olabileceğine karar vermek çok da kolay olmayacak. Normal bir konjonktürde buralar destek noktaları idi. Şimdi de sıkıntı nereden tekrar giriş yapacağına, hangi şirketleri alacağına karar vermek olacak. Bir de işin içine 12 aylıklar için enflasyon muhasebesi olayı dahil olacak. Çok da alışık olduğumuz bir şey değil. Üzerine iyi çalışmak gerekecek. Şimdiye dek açıklanan 220 bilanço içerisinden üzerine çalışılabilecek defoları da olmasına rağmen 40 hisse belirledim. (Bunun içerisinde satmadan önce zaten portföyümde olan 12 hisse de dahil) Daha açıklananlar olacak. Takribi bir 70-80 hisselik bir havuzdan en iyi 10-15 tanesini seçip ayırmak birz uğraştıracak. hayırlısı.
    Son düzenleme : deva-i dert; 01-11-2023 saat: 17:38.
    25

8. Şu ana kadarki incelemelerime ve dinlemiş olduğum uzmanların görüşlerine göre enflasyon muhasebesi uygulaması adına elde etmiş olduğum izlenim şu şekilde:

Bu yıl sonu itibariyle şirketler bilançolarının aktif ve pasiflerinde bulunan parasal olmayan varlıkları enflasyon muhasebesi çerçevesinde düzeltecek. Bilançonun aktif tarafında parasal olmayan varlıklardan kasıt Duran varlıklar ve Stoklar belirlenecek enflasyon düzeltme katsayısı ile yeniden değerlemeye tabi tutulacak ve oluşan farklar bilançonun pasif tarafında Öz Kaynaklarda aynı miktarda değişime tabi tutulacak. Eğer Stoklarda ve Maddi Duran varlıklarda bir değer artışından kaynaklanan bir kâr sözkonusu olacaksa bu Öz Kaynaklardaki Geçmiş Yıl Kârları/Zararları kalemine aynı oranda kâr olarak, değer artışından dolayı zarar oluşacaksa yine Öz Kaynaklardaki Geçmiş Yıl Kârları/Zararları kalemine aynı oranda zarar olarak yansıyacak, fakat Dönem Kârı/Zararı kalemini etkilemeyecek. Bu durumda bu seneyi (2023 mali yılını) etkileyecek bir Vergi Matrahı artışı ya da azalışına sebep olmayacak. Fakat 1 Ocak 2024 yılından itibaren ise artık enflasyon düzeltmesi ile güncellenmiş tablolar üzerinden oluşacak kâr ya da zararlar dönem kâr ya da zararlarını etkileyecek hale gelecek. 1 Ocak 2024 itibariyle, o tarihten sonra açıklanacak Bilançolarda ve Gelir tablolarında bunun etkisini dönemlik olarak göreceğiz ve bu da şirketlerin vergi matrahlarını etkileyecek.

2024 yılında bu etki pratikte Gelir tablolarına nasıl yansıyacak? Öğrenebildiğim ve anlayabildiğim kadarıyla,

1) Stoklardaki değerler genelde yukarı yönlü güncelleneceği için Satışların Maliyetini doğrudan etkileyecek (artıracak) ve bu durumda Brüt Kâr kısmında marjlarda genel itibariyle bir daralma söz konusu olacak..

2) Duran Varlıklarda da enflasyon düzeltmesinden dolayı yukarı yönlü güncellemeler yapılacağı için bunların amortisman bedelleri de yükselmiş olacak haliyle. Bu da şirketlerin amortismanları Gelir Tablosunda hangi kaleme yansıttığına bağlı olarak Brüt Kârı ve Faaliyet Kârını azaltıcı bir etki oluşturacak. (Şirketler amortisman giderlerinin büyük bir kısmını Satışların Maliyetleri tarafına, bir kısmını da Faaliyet Giderleri tarafına yansıtmaktadır)

Yukarıda anlattığım maliyet artışları dolayısıyla şirketlerin Vergi Öncesi Kârları azalacak. Diğer yandan şirketlere pozitif yansıyacak tarafı ise Vergi Öncesi Kâr kısmı güncellemeden dolayı daha az oluşacağı için hesaplanacak Kurumsal Vergi miktarı da daha az olacak.

Alışageldiğimiz Gelir Tablolarından bir miktar değişik tablolar görmeye başlayacağız 2024 yılında. Bu duruma hazırlıklı olunmalı ve değerleme rasyoları beklentileri bu duruma paralel oluşturulmalı.
    25

Sayfa 202/277 İlkİlk ... 102152192200201202203204212252 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •