Sayfa 21/153 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 161 - 168 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    beni bu durum üzüyor arkadaşlar her patronu kastetmiyorum bu yıl veya önümüzdeki 5 yıl ekonomı sakat diye temettü vermeyip bu parayı yatırımlarda degerlendırmek isteyen patrona.

Demedik laf bırakmıyorsunuz. o adam bunların hiçbirini hak etmiyor. Aslen sizi düşünen kişi aslında o gelecekte ekonomı daralacak karlarımız düşmesin diye kredi faizleri yüksek diye mevcut karını kullanarak yatırım yaparak hisse fiyatının gerilemesini engellemeye calısan patron o. Karlarını yüksek tutup öz sermayesını güçlendirerek arttırmak isteyen patron o iken.

Nedense garip bir biçimde mardın çimentonun patronu övgüler alırken diğer patron süründürülüyor denmedık laf kalmıyor.

Yalanmı Burada bile düzenli temettü veren deniliyor bu bir kriterse MRDIN mı almak lazım. Şirketler ekonomı gereği sıkışa bilir gelecekten kaygı duydugu veya kredi maliyetlerin arttıgı bir ortamda yatırımlarını mevcut kasadakı hazır parayla kullanarak kredi maliyetine girmek istemeyebilir. BU kötü birşey mi ?

Ben şaşıyorum yatırımcılara önümüzdeki 2019 büyük ihtimalle ekonomık acıdan kötü gececek yarın froto ekonomık kaygılardan oturu temettü dagıtımına bir süre ara verdik dese. Şirket patronuna hırsız kötü patron satıyorum senın hıssenı mı dıyecegız.

Aksine şunu dememiz lazım helal olsun sana ekonomı daralacagı için şirketin zora gırmemesı ıcın yatırımlarını kasadakı parayla kullandıgın için teşekkür ediyoruz. sen gerçekten hem şirketini hemde bizlm gibi yatırımcıları düşünen ileri görüşlü bir patronsun diye alkış tutmamız gerekirken tam tersini yapıyoruz.

BU yatırımcı davranışlarını anlamakta güçlük çekiyorum.
    Sn Erhanacikgoz,

Kendi adıma konuşacak olursam; şu ikisini de asla söylemiyorum.

- Temettü veren her patron iyidir.
    - Temettü vermeyen her patron kötüdür.

Temettü vermemenin şirket ve yatırımcısı/sahibi adına olumlu olduğu durumlar olabilir, sizin de bahsettiğiniz gibi.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    beni bu durum üzüyor arkadaşlar her patronu kastetmiyorum bu yıl veya önümüzdeki 5 yıl ekonomı sakat diye temettü vermeyip bu parayı yatırımlarda degerlendırmek isteyen patrona.

Demedik laf bırakmıyorsunuz. o adam bunların hiçbirini hak etmiyor. Aslen sizi düşünen kişi aslında o gelecekte ekonomı daralacak karlarımız düşmesin diye kredi faizleri yüksek diye mevcut karını kullanarak yatırım yaparak hisse fiyatının gerilemesini engellemeye calısan patron o. Karlarını yüksek tutup öz sermayesını güçlendirerek arttırmak isteyen patron o iken.

Nedense garip bir biçimde mardın çimentonun patronu övgüler alırken diğer patron süründürülüyor denmedık laf kalmıyor.

Yalanmı Burada bile düzenli temettü veren deniliyor bu bir kriterse MRDIN mı almak lazım. Şirketler ekonomı gereği sıkışa bilir gelecekten kaygı duydugu veya kredi maliyetlerin arttıgı bir ortamda yatırımlarını mevcut kasadakı hazır parayla kullanarak kredi maliyetine girmek istemeyebilir. BU kötü birşey mi ?

Ben şaşıyorum yatırımcılara önümüzdeki 2019 büyük ihtimalle ekonomık acıdan kötü gececek yarın froto ekonomık kaygılardan oturu temettü dagıtımına bir süre ara verdik dese. Şirket patronuna hırsız kötü patron satıyorum senın hıssenı mı dıyecegız.

Aksine şunu dememiz lazım helal olsun sana ekonomı daralacagı için şirketin zora gırmemesı ıcın yatırımlarını kasadakı parayla kullandıgın için teşekkür ediyoruz. sen gerçekten hem şirketini hemde bizlm gibi yatırımcıları düşünen ileri görüşlü bir patronsun diye alkış tutmamız gerekirken tam tersini yapıyoruz.

Hocam katılmamak elde değil. HEKTS dediğinizi yaptı. 8 sene kesintisiz temmettü verdi, bu sene vermiyeceğim dedi. Ama bu haberden sonra düşüş yaşadı.

3. neyse konuyu uzatmayalım dedim kendi kendime temettü dağıtımını her zaman ve her koşulda isteyen yatırımcı sayısı çoğunlukta olduğu için konu uzuyor başka taraflara filan gidiyor. Yine aynı şey basımıza gelmesin diye benim yazdıklarımdan alacagınız varsa alırsınız. diyelim geçelim.

Sonuçta ben hisse tarafında değilim haa yeni girmiş acemilere birşeyler katabilirsem finansal okuryazarlık adına ne güzel katamıyorsamda eywallah zaten bellı bır geçmişi olurp bellır bır sevıyeye geldiğini düşünen yatırımcılar ne yapacagını bılır ben tamamen yenı yatırımcılara acemılere yol göstermeye calısıyorum oldugu kadar elımden geldıgı kadar.

hiçbirşey alamasanız bile en azından şunu bilmekte yarar var

ÖZ sermaye nedir ?

Firma sahip veya sahiplerinin şirketteki payına “özsermaye†denir, bu kavram, hem başlangıçta veya sonradan veya ortaklar tarafından şirkete konan sermayeyi hemde karların işletmeye bırakılması yoluyla sağlanan kaynakları kapsar, bir şirketin özsermayesi, net varlık(aktif) tutarı ile borçları arasındaki pozitif (olumlu)farktır. Net varlık tutarı hesaplanırken değer düzeltici hesapların, ilgili varlıklardan indirilmesi ve ödenmemiş sermaye zarar gibi gerçek değeri olmayan kalemlerin, varlık toplamına dahil edilmesi gerekir.
    Başka bir deyişle özsermaye, sadece başlangıçta konulan sermayeyi değil, karların dağıtılmayıp işletme bünyesinde bırakılan kısmını da kapsar. Özvarlık kalemleri, ödenmiş sermaye, ihtiyatlar, dağıtılmayan karlar, yeniden değerleme fonu ve emisyon priminden oluşur.

Kısaca öz sermaye varlıklar kasadakı para dahıl borçları birbirinden çıkardıgınızda kalan para öz sermayedir. Mesela benım bır evım var 250,000 TL degerinde bir arabam var 30,000 TL değerinde cebimdede 200 TL var. banka borcum ise 3,000 TL

250,000+30,000 + 200 = 280,200 TL - 3,000 TL =277,200 TL öz sermayeye sahibim.

30,000 TL kredi çekiyorum bunu 35,000 TL olarak ödeyeceksem öz sermayem ne olur ?

277,200 TL öz sermayemdi 30,000 Tl eklenıyor =307,200 TL 35,000 TL de borcum var bunu düşüyoruz = 272,200 TL öz sermayeye sahibim.

Şirketlerdede durum aynen böyle.

Dolayısıyla bir şirket bu sene sonu itibariyle öz sermaye 30,000 TL ise gelecek sene en azından %24 faizin üzerinde bir öz sermaye yaratması gerekir. buda 37,200 geçmesi gerektiğini gösteriyor eğer geçemiyorsa şirketi komple satsa cebıne 30,000 TL para girecek bu parayı faize koysa seneye öz sermayesı zaten 37,200 olacaktı. gibi bir mantıküzerinde siz yatırımcılar olarak bu öz sermaye büyüme hızına senelık bazda bakmanız çok çok önemli.

Özsermaye Kârlılık Oranı Nedir? Ne İşe yarar? sevgili latten borsaya adlı sıteden.

Herkese selamlar! Warren Buffett’ın en çok vurguladığı finansal rasyonlardan bir tanesi özsermaye kârlılık oranı. Bunun artmasının-azalmasının yönetim performansı ölçmede en iyi yol olduğunu söylüyor. Kısacası hisse senedi sahibi ve ortak olarak benim sermayemin ve dağıtılmayan kârların nasıl değerlendirildiğini gösteriyor.

Uzun vadeli yatırıma uygun olan şirketler büyük oranda yüksek özsermaye kârlılığı olan ve bunu istikrarlı olarak sürdürebilen şirketlerdir! Yüksek ROE’sini istikrarlı bir şekilde sürdüren hatta arttırabilen şirketler hissedarlarına büyük geri dönüşler sağlarlar.

Bu getirinin enflasyonun ve hatta mevduat faizinin üzerinde olması beklenir ki girdiğim riske değsin ve para kazanabileyim. Yoksa uzun vadeli ROE ortalaması %5 olan şirkette beklesem de büyük ihtimalle pek bir şey değişmeyecektir. Sonuçta zaman sadece armutları olgunlaştırır.

Daha sonra değineceğim ama hissedar olarak da bunu temettü politikasını belirlerken kullanabiliriz. Mesela şirket eğer enflasyon %10 ise ve şirket %20 ROE ile çalışıyorsa benim paramı enflasyonun iki katı ile değerlendiriyor demektir. Temettü vermeyip yatırım yapabilir. Ama %5 ROE ile çalışıyorsa o zaman temettü versin derim. En azından kârı mevduata koyar daha fazla kazanırım. Tabii CEO’yu kovup yenisini getirmek de bir seçenek

------------buraya bir parantez acayım öz sermaye karlılıgını senelik bazda hesaplamanız lazım dönemlık degıl bir ikincisi öz sermayenın büyümesınede bakmanız gerekmektedir. her ikisinide senelık bazda degerlendırmelısınız.

yazının tam versıyonu https://www.lattedenborsaya.com/2017...-ne-ise-yarar/
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Erhan hocam katkılarınız için teşekkürler. bir firma karının yüzde 90 ıni neden dağıtır ona benim kafam basmıyor. Ben vade gelene kadar performans gösteren şirketleri tercih ederim. Temettü tek kriter değil benim için. Sürekli büyüsün satışlarını karını ve kar marjinini arttirsin yatirimlarina devam etsin güven veren şirket olsun benim için bu önemli.
    Ha vade geldiğinde de cimentoya mı atıyorsun isyata mı yatiriyorsun o kişinin bileceği iş.
    Çimento şirketlerinin büyüme hızları çok düşük, büyüme daha önemli bir kriter bence. Çimento şirketlerinin geneline baktığımızda getirilerinin diğer hisselere göre biraz yetersiz kaldığını düşünüyorum.
    Sizinde söylediğiniz gibi bimas mesela mükemmel bir şirket her yıl değerini satışını karını mağaza sayısını ütopik bir biçimde arttırıyor. Temettüsü düşük ama ben yatırım yapmayı düşünüyorum. Daha büyük bir gelecek vadediyor.
    Petkim hisse fiyatı ortada sürekli yatırım yapıyor temettüsü düşük ama 10-15 sene bütün yatırımlar devrede olunca belki bu hisse bir Tüpraş olacak bunu kimse bilemez. Varsın temettüyu az ödesin veya ödemesin.

5.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Yazınızda ismi geçen firmalar 3-4 yıl temettü vermese de portföyde tutulacak firmalar. Ford'un Amerika ayağı bir süre temettü ödemelerine ara verdi ama kimsenin o dönem portföyden çıkardığını sanmıyorum.

Sizin daha öncelerde savunup bu aralar biraz yumaşattığınız tutumunuz; şirket kasadan para çıkarmasın, kar ettikçe sektöründe yada diğer sektörlerde fırsatlar olmasa da altın alsın, döviz alsın parayı çalıştırıp kasaya daha fazla para koysun bunu da bilançoda göstersin şeklindeydi. Bir süre, çalışanlara da ücret vermesin ama kasası dolu olsun falan diyeceksiniz diye bekledim. Neyse ki bu tutumunuz biraz yumuşamış

Hesapta olmayan durumlar için bir firma düzenli temettü dağıtıyor olsa da yedek akçe olarak bir miktarı zaten ayırmak zorunda. Yedek akçeler ve diğer kaynaklara rağmen karşılaşılan zorlu dönem için elbette temettü dağıtımını azaltıp yada bir süre durdurma gibi bir yol seçilebilir. Temettü kazansan da, kaybetsen de tahvil gibi günü geldiğinde kuponunu ve anaparanı ödeyeceksin demek değil ki.

Borsa da her şey iyi bilanço, kötü bilançoya göre belirlense bu sene güzel bilanço açıklayan firmalar satış yemezdi. Bu en yakın örnek. Paranın zaman değerinden dolayı, iyi bilançonun ayı piyasasında gelmesinden vb. nedenler göz önüne alınınca temettü kurumsal yada bireysel yatırımcılar açısından bir avantaj.

Temettü'nün bana göre diğer bir avantajı; küresel ve yerel krizler dışında bilançonun makyajlanabileceği, şirket hakkındaki haberlerin manipüle edilebileceği ihtimallerine nazaran daha az yanıltma ile bir şirketin sağlıklı olup olmadığına dair mesaj vermesidir. Türlü türlü olaylar görüyoruz, bunların içinde kaç tane patron yıllarca düzenli temettü vererek hisselere talep oluşturup üzerine mal boşalttı diye bir haber gördünüz yada böyle bir durumla karşılaştınız?

İşin özeti, kurumsal ve iyi yönetilen firmalar temettü dağıtma oranını (verimi değil) sağlıklı aralıkta tutarak hem düzenli temettü dağıtımlarına devam eder, hem de yatırımlara yada beklenmedik durumlara kasasında kaynak bulundurur.

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Hocam örnek verdiğin mardin çimentonun son 11 yıl için yıllık ortalama temettü büyümesi %-7,4, yıllık ortalama favök büyümesi %-7,6 . Şimdi bu şirket temettü dağıtıyor diye ortak oluyorsan zaten sende bir sıkıntı var demektir. Her temettü dağıtan veya hiç dağıtmayan şirket iyidir, kötüdür denemez zaten. Froto bu yıl dağıtmayacaz şuarada kullanacaz dese kim ne diyebilir. Hektaş bu yıl dağıtmadı ve gerçek yatırımcılar destekledi bile, hatta şuan defter değerinin 3 katından işlem görüyor. Bunların bilmeyen gerçek yatırımcı olamaz zaten, acemi yatırımcı olur. Şirket karının tamamını dağıtıyorsa o da çok yanlış. Kendine güvenlik marjı koymalı.

O yüzden bizim temettüye bakış açımızı acemilik olarak görmeyin. Burada çok ayrıntıya girmesek de bütün rasyoları değerlendirerek yatırım yapıyoruz. Temettü, bu kriterlerden sadece biri. Ayrıca karlı, büyüyen ve kurumsal yönetilen şirketler içinde temettü dağıtmayan var mıki? Bu özelliklere sahip şirket zaten doğal olarak temettü dağıtıyor.

7. ama flexy hocam tmm bu tahvil gibi değil diyorsunuz ama temettüden başkasına bakmam diyorsunuz bir önceki gönderiniz de de mesela hektas temttü vermeyecek doğrumu siz tosunpaşaya hektas alabilirsiniz dermisiniz.

Derseniz o diyecek ki size ya sen temettü hisselerinden şaşma gibi konusuyordun hekts vermemiş ne alaka diyecek ?

geçmişte veriyordu o bu dönem yatırım yapacak o yuzden vermemiş desenizde anlatamaıyorsunuz çünkü size karşı çıkan bir topluluk sen nediyorsun yawwwwww flexy saçmalama hekts temettü dağıtmadı bu yıl patron yatırımcıyı sevmiyor gibisinden karşı cıkıyor halbukı sızın amacınız meseleyı anlatmak veya onun bu yıl dagıtmamısının mantıklı akla sıgar ve yararına bır hareket oldugunu aktarmaya calısırken karşınıza cıkan topluluk.

Hektsla beraber sizide yerle bir etmenin derdine giriyor. Gerçekçi olalım bir şirket temettü vermeyeceğini açıkladıgı anda %80 i kızıyor temettü vereceğini açıklayınca da %80 i seviniyor. Mesele bunu vermesi gerçekten işe yarar mı yaramazmı noktasını kimse düşünmüyor herkes verilip verilmeyeceği konusuna bakıyor.

Ve çoğunluk bilanco karlılık büyüme gibi kavramların farkında bile değil tamamen ezbere rasgele biri temettü hisseleri iyidir dedi diye temettüyü en cok vermiş hisseleri alıyor birbirimizi kandırmayalım bunları görüyoruz.

Ha adam bilancoya büyümeye falan bakıyordur ona zaten lafım yok.

neyse ayı pıyaasınakı temettünün avantajını anlamadım. bilanco konusunda ayrışıyoruz örnegın herşey bilancoya göre anında hemen o anda fiyatlansaydı zaten kımse para kazanamazdı kım alacakta para kazanacak zaten bılanconun ederınde hısse bir potansıyel yok. BU sebeple spekilasyon yanı hareket olacakkı bırılerıne alım fırsatı dogabılsın. bu sebeple hisseler çeşitli haber ekonomı beklentılerle zaten hareket etmek zorunda. Bu kımı yatırımcı ıcın fırsat olacak kımısı ıcınde zarar. ancak uzun vadede her halukuarda bilanco fıyatlara yansıyor bunun back testlerini yaptım. geçmişe dönük. kısa vadede herşey mumkun düşer cıkar ama uzun vadede illaki degerine getiriyorlar. derin konu ya işin içinde daha pd/dd olayı var bazı hısselerı ederınden fazlasına cıkartıyorlar sonrada düşüyor bizde sanıyoruz kı hısse bılancosu ıyı geldı ama düştü. Halbukı pd dd oranı tarihi zirvesindeymiş zaten.

temettü ile talep oluşturup mal boşaltmak biraz uç bir örnek olur bence.

Son kurdugunuz CÜMleyi TUTTUM!!!!

ancka bir sorum olacak

kurumsal ve iyi yönetilen firmalar temettü dağıtma oranını (verimi değil) sağlıklı aralıkta tutarak hem düzenli temettü dağıtımlarına devam eder, hem de yatırımlara yada beklenmedik durumlara kasasında kaynak bulundurur.

O halde hekts temettü vermeyi kestiği için bu cümlenin tam tersini mi yapmış oluyor.

İşte öyle anlaşılıyor boyle dediğinizde bu cumle de geçen temettü dagıtmaya devam eder cümlesini kurunca.

acemiler diyorkı hektas kesti temettüyü demekki iyi yönetilen firmalar kategorızisinin dışına cıktı bu hisse at çöpe hektsı diyebiliyor. Bunlara dikkat ederek yazalım kı acemıler herşeyi gerçekten okudugunu hafızasına geçiriyor.

sonra ben yaw dur hektaşa kızmaaaaa o hisse şu şu sebeple kestı temettüyü bu kotu değil diyorum. İKna edemiyorum adamı.

Çünkü bu sayfada temettüü vermeye devam eden hisselerin kurumsal iyi yönetilen saglıklı hisseler kategorısıne alındıgını eger vermezse dogal olarak bu kategorının dışına çıkacagını düşünüyor.

Sonra bende bu arkaaşlarımıza birşeyler anlatacam diye didinip duruyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    ama flexy hocam tmm bu tahvil gibi değil diyorsunuz ama temettüden başkasına bakmam diyorsunuz bir önceki gönderiniz de de mesela hektas temttü vermeyecek doğrumu siz tosunpaşaya hektas alabilirsiniz dermisiniz.

Derseniz o diyecek ki size ya sen temettü hisselerinden şaşma gibi konusuyordun hekts vermemiş ne alaka diyecek ?

geçmişte veriyordu o bu dönem yatırım yapacak o yuzden vermemiş desenizde anlatamaıyorsunuz çünkü size karşı çıkan bir topluluk sen nediyorsun yawwwwww flexy saçmalama hekts temettü dağıtmadı bu yıl patron yatırımcıyı sevmiyor gibisinden karşı cıkıyor halbukı sızın amacınız meseleyı anlatmak veya onun bu yıl dagıtmamısının mantıklı akla sıgar ve yararına bır hareket oldugunu aktarmaya calısırken karşınıza cıkan topluluk.

Hektsla beraber sizide yerle bir etmenin derdine giriyor. Gerçekçi olalım bir şirket temettü vermeyeceğini açıkladıgı anda %80 i kızıyor temettü vereceğini açıklayınca da %80 i seviniyor. Mesele bunu vermesi gerçekten işe yarar mı yaramazmı noktasını kimse düşünmüyor herkes verilip verilmeyeceği konusuna bakıyor.

Ve çoğunluk bilanco karlılık büyüme gibi kavramların farkında bile değil tamamen ezbere rasgele biri temettü hisseleri iyidir dedi diye temettüyü en cok vermiş hisseleri alıyor birbirimizi kandırmayalım bunları görüyoruz.

Ha adam bilancoya büyümeye falan bakıyordur ona zaten lafım yok.

neyse ayı pıyaasınakı temettünün avantajını anlamadım. bilanco konusunda ayrışıyoruz örnegın herşey bilancoya göre anında hemen o anda fiyatlansaydı zaten kımse para kazanamazdı kım alacakta para kazanacak zaten bılanconun ederınde hısse bir potansıyel yok. BU sebeple spekilasyon yanı hareket olacakkı bırılerıne alım fırsatı dogabılsın. bu sebeple hisseler çeşitli haber ekonomı beklentılerle zaten hareket etmek zorunda. Bu kımı yatırımcı ıcın fırsat olacak kımısı ıcınde zarar. ancak uzun vadede her halukuarda bilanco fıyatlara yansıyor bunun back testlerini yaptım. geçmişe dönük. kısa vadede herşey mumkun düşer cıkar ama uzun vadede illaki degerine getiriyorlar. derin konu ya işin içinde daha pd/dd olayı var bazı hısselerı ederınden fazlasına cıkartıyorlar sonrada düşüyor bizde sanıyoruz kı hısse bılancosu ıyı geldı ama düştü. Halbukı pd dd oranı tarihi zirvesindeymiş zaten.

temettü ile talep oluşturup mal boşaltmak biraz uç bir örnek olur bence.

Son kurdugunuz CÜMleyi TUTTUM!!!!

ancka bir sorum olacak

kurumsal ve iyi yönetilen firmalar temettü dağıtma oranını (verimi değil) sağlıklı aralıkta tutarak hem düzenli temettü dağıtımlarına devam eder, hem de yatırımlara yada beklenmedik durumlara kasasında kaynak bulundurur.

O halde hekts temettü vermeyi kestiği için bu cümlenin tam tersini mi yapmış oluyor.

İşte öyle anlaşılıyor boyle dediğinizde bu cumle de geçen temettü dagıtmaya devam eder cümlesini kurunca.

acemiler diyorkı hektas kesti temettüyü demekki iyi yönetilen firmalar kategorızisinin dışına cıktı bu hisse at çöpe hektsı diyebiliyor. Bunlara dikkat ederek yazalım kı acemıler herşeyi gerçekten okudugunu hafızasına geçiriyor.

sonra ben yaw dur hektaşa kızmaaaaa o hisse şu şu sebeple kestı temettüyü bu kotu değil diyorum. İKna edemiyorum adamı.

Çünkü bu sayfada temettüü vermeye devam eden hisselerin kurumsal iyi yönetilen saglıklı hisseler kategorısıne alındıgını eger vermezse dogal olarak bu kategorının dışına çıkacagını düşünüyor.

Sonra bende bu arkaaşlarımıza birşeyler anlatacam diye didinip duruyorum.
    Hocam Allah aşkına, çocuğa anlatır gibi mi anlatalım şimdi yapma gözünü seveyim. Hektaşı bilmeyen kişi zaten almasın, yatırım yapmasın. Zaten şu gerekmiyor mu, eğer kişi borsada yatırım yapacaksa temel bilgileri zaten öğrenmesi lazım, okuması lazım. Damdan düşer gibi borsaya geliyorsa o kişi zaten kısa yoldan nasıl köşeyi dönerim hayali kuruyordur. Yani benim demek istediğim buradaki arkadaşlar bişeylerin farkında, öyle boş değiller. Okumayan, incelemeyen, araştırmayan sadece kulaktan dolma bilgiyle yatırım yapan, burada birilerinin tavsiyesiyle bu işi yapan zaten yatırımcı değildir. Salt temettü konusuna takılıp kaldık. Ben diyorum ki iyi şirketler zaten temettü dağıtıyor. Bir yıl iki yıl dağıtmasa da niye dağıtmadığını ve bu karı nereye kanalize edeceğini açıklıyor. 20 yıl temettü vermiş varsın 5 yıl da dağıtmasın. Zaten o sana özsermaye karlılığı sonucu hisse değer artışı olarak dönecektir.

Sayfa 21/153 İlkİlk ... 1119202122233171121 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •