Sayfa 218/316 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268 ... SonSon
Arama sonucu : 2524 madde; 1,737 - 1,744 arası.

Konu: RYSAS - Reysaş Holding

1.  Alıntı Originally Posted by salimyuna Yazıyı Oku
    Arkadaşlar..
    0,72 görmesi veya 0,90 olmasının bir önemi yok.Borçlu olmasının da Durmuş Döven için önemi yok.Çünkü o borcun yapay olduğunu ve sadece bilanço ve hisseye olan ilginin azalması için borçlanıldığını en iyi patron biliyor.Yine tekrarlamakta fayda var, şirket büyüyor, patron tv de 1,5 milyar değerden bahsederken son derece rahat.Borçlu bir patron havası da yok özel uçağı ile gayet keyifli keşifler yapıyor körfez üzerinde.
    Bakın son zamanlarda 25-30 milyonluk işlemler var.Sonra bir durağanlık.Haber varmı?.. yok, olağanüstü bir durum var mı? yok..Bu işlemlerin ky.tarafından yapılamayacağı da kesin.Durağan durumlarda hareket başladığında atlayan grupları zararına çıkarma gibi düşünüyorum.Yani bir nevi lifleme.

Şimdi beyin jimnastiği; Durmuş Döven bir şeylerin hazırlığında, ne olabilir sorusuna koskocaman bir "SOCAR" geliyor aklıma.
    Bakın daha demiryolları hikayesi bekliyor, Suryapı bekliyor, norveç de reygolar bekliyor, arsaların değer artışları ( bilanço olarak değil) gerçek değeri bekliyor, hiltonlar vs...
    Benim ilk anda aklıma gelenler, bu konuda yazıma katılmak isteyen, varsa ilave edilecekler ve eleştriler yazın arkadaşlar.. Evet sessizlik bazen iyi ama.. ara sıra yazalım..
    herkese selamlar...
    Potansiyel, hikâye, beklenti adını ne koyarsanız hepsi var. Ama esas sıkıntı bence ortaklık yapısında. Patron cari fiyattan şirkette çoğunluğu geri istiyor. Hisse çoğunluğu yeniden elde edildiğinde hepsi konuşulmaya başlanacak.

2. Mayıs ayında 'Belki de en potansiyelli hisse ,çöp hisseye dönüsebilir.Yazık!' demişiz.Patron %18 hissesiyle limitsiz yatırım yapıp,geleceğe dair en ufak bir öngörü göstermeden,zamansız ve boyunu aşan oranda(üstelik ciddi bir bölümü döviz bazında) şirketi borçlandırarak ve hormonlu büyüyebileceğini sanarak;bu arada tv ye çıkıp, şirket ederini 1.5 milyar dolar olarak belirten yanıltıcı beyanlarla (devasa borçları unutmuş sanırım!)kendisine ve şirketine güvenenleri yanıltmış ve hatta yamultmuştur.Şirketin cari piyasa değeri 16 milyon dolar seviyesindedir.Komedi mi dram mı olduğunu anlayamadığımız filmin sonunu'seyirci'sıfatıyla merakla beklemekteyiz.Hisse yatırımcıları için en kötünün geçmişte kaldığı sürpriz 'mutlu son' dileklerimle...
    Son düzenleme : ellocu; 20-10-2018 saat: 23:28.

3. Yapay borç nedir?Şaka mı yapıyorsunuz?Ortaklık veya büyük meblağlı varlık satışı gündeme gelmezse yapay mı değil mi görürsünüz.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Bilanço öncesi ataklar beklemek normal mi ki, bilanço öncesi marj yapar mı dersiniz

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Bu patronun nasıl bir taktik izleyeceğine bağlı. Normalde 6 aylık konsolideye göre bu çeyrekte RYSAS özkaynakları eksiye düşmeli. Şirketin SPK'dan uyarı alıp yakın izleme pazarına alınması lazım. (Patronun onuruna kalmış bir durum bu. Bunu umursar mı yoksa hiç umrunda olmaz mı bilemeyiz.) Sonrasında yapılacak 2 şey var. Birincisi daha önce de bahsettiğimiz iştiraklerde yeniden değerleme, ikincisi seçenek ise bedelli artırım. (En başından beri bu bedelli artırımın peşinde olduğunu düşünüyorum ama hisse fiyatını yeterince düşüremediği için bir türlü başlayamadı.)

Öte yandan maddi duran varlıklarda veya RYSAS özelinde sahip olunan gayrimenkullerde değerleme yaptırarak şirkete diğer gelirler kaleminde gelir de yazdırabilir. Böylelikle özkaynakların eksiye düşmesinin önüne geçebilir. Bu da artı özkaynak senaryosu. Bu durumda aynı tas aynı hamam devam eder.

6.  Alıntı Originally Posted by VaLeNTiNe Yazıyı Oku
    Bu patronun nasıl bir taktik izleyeceğine bağlı. Normalde 6 aylık konsolideye göre bu çeyrekte RYSAS özkaynakları eksiye düşmeli. Şirketin SPK'dan uyarı alıp yakın izleme pazarına alınması lazım. (Patronun onuruna kalmış bir durum bu. Bunu umursar mı yoksa hiç umrunda olmaz mı bilemeyiz.) Sonrasında yapılacak 2 şey var. Birincisi daha önce de bahsettiğimiz iştiraklerde yeniden değerleme, ikincisi seçenek ise bedelli artırım. (En başından beri bu bedelli artırımın peşinde olduğunu düşünüyorum ama hisse fiyatını yeterince düşüremediği için bir türlü başlayamadı.)

Öte yandan maddi duran varlıklarda veya RYSAS özelinde sahip olunan gayrimenkullerde değerleme yaptırarak şirkete diğer gelirler kaleminde gelir de yazdırabilir. Böylelikle özkaynakların eksiye düşmesinin önüne geçebilir. Bu da artı özkaynak senaryosu. Bu durumda aynı tas aynı hamam devam eder.
    İştiraklerde veya mülkiyetindeki gayrımenkullerde yapılacak degerleme artışları yalnızca bilançoyu parlatır.Borçları ödemez veya silmez.Kağıt üstünde kalır ve sorunları örtbas eder,günü kurtarır.Tahsisli sermaye artışı için 16 milyon dolar piyasa değerini yüksek buluyor ise patrona sormak lazım :1.5 milyar dolar rakamı nereden ve niçin çıktı?Şirkete biçtiğiniz değerin 50 de birinden dahi ucuz fiyatlarda bile(rygyo da dahil ediyorum) neden hisse alımı veya tahsisli sermaye artırımı yapmıyorsunuz?Tahsisli artırımın ne anlama geldiğini ve hangi amaca hizmet ettiğini herkesin bildiğini varsayıyorum!
    Son düzenleme : ellocu; 21-10-2018 saat: 16:16.

7. Patron kafasındaki bir değere göre veya piyasada oluşan fiyata göre tahsisli artırım yapamaz. Özelllike RYSAS gibi özkaynakları itinayla gizlenmiş şirketlerde SPK'nın buna müsade etmesi mümkün değildir. Değerleme istenir. İşin kılıfa uygun yolu bedellidir, bunun için de fiyatın 1 liranın olabildiğince altında olması lazım. Özkaynakları eksiye düşmüş, batıyor gibi görünen şirketlerde piyasa değeri kimsenin umrunda değildir zaten.

8. Geçmişte bazı mevzuat ve kararlara dışarıdan/dolaylı katkıda bulunmuş birisiyim.Eğer kastettiğiniz patronun hisse oranını artırması isteği ise, ki ben öyle anladım, yazdıklarınızda çelişki var. Bedelli sermaye artışına diğer hissedarların katılmayacağını ve artırım sonrası patronun hisse oranını artırabileceğini nasıl garanti edebiliyor sunuz?.Yok eğer gerçek amacı doğrultusunda bedelli artırımını kastediyorsanız,patronun buradaki gizli ajandası ne olabilir? Not:son 6-7 yıldır piyasanın dışında sayılırım.Kaçırdığım bir gelişme/ değişiklik mi oldu?(Önceleri, biliyorsunuz nominalin altında bedelli sermaye artırımına gidilemezdi.Daha sonraları sermaye azaltımı/artırımı hikayesini çözüm!olarak icat ettiler.Daha sonraları nominalin altında tahsisli sermaye artırımını ve en son olarak -takip etmedim-nominalin altında cari fiyatlarla bedelli sermaye artırımını icat ettiler!)
    Son düzenleme : ellocu; 21-10-2018 saat: 17:19.

Sayfa 218/316 İlkİlk ... 118168208216217218219220228268 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •