Sayfa 23/153 İlkİlk ... 1321222324253373123 ... SonSon
Arama sonucu : 1219 madde; 177 - 184 arası.

Konu: U.v. Temettü yatırım planım(portföyüm)

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    ....

ancka bir sorum olacak

kurumsal ve iyi yönetilen firmalar temettü dağıtma oranını (verimi değil) sağlıklı aralıkta tutarak hem düzenli temettü dağıtımlarına devam eder, hem de yatırımlara yada beklenmedik durumlara kasasında kaynak bulundurur.

O halde hekts temettü vermeyi kestiği için bu cümlenin tam tersini mi yapmış oluyor.

İşte öyle anlaşılıyor boyle dediğinizde bu cumle de geçen temettü dagıtmaya devam eder cümlesini kurunca.

acemiler diyorkı hektas kesti temettüyü demekki iyi yönetilen firmalar kategorızisinin dışına cıktı bu hisse at çöpe hektsı diyebiliyor. Bunlara dikkat ederek yazalım kı acemıler herşeyi gerçekten okudugunu hafızasına geçiriyor.

sonra ben yaw dur hektaşa kızmaaaaa o hisse şu şu sebeple kestı temettüyü bu kotu değil diyorum. İKna edemiyorum adamı.

Çünkü bu sayfada temettüü vermeye devam eden hisselerin kurumsal iyi yönetilen saglıklı hisseler kategorısıne alındıgını eger vermezse dogal olarak bu kategorının dışına çıkacagını düşünüyor.

Sonra bende bu arkaaşlarımıza birşeyler anlatacam diye didinip duruyorum.
    Hekts temettü dağıtma oranı sağlıksız olduğundan temettü ödemelerine ara vermek zorunda kaldı. Keza, brisa için de geçerli. Bu firmalar %30-40 aralığında karlarını dağıtsalardı durum farklı olurdu.

Ben biraz sahibi kim tarafına da dikkat ettiğim için bu iki hisseyi tutabilirim. Geçen aylarda da söylediğim gibi eğer 3 yıl üst üste temettü vermez ise bu hisseler yerine kriterlerime uyan başka hisseler bakarım. Yoksa elimdekilerin ağırlığını artırırım. Elimdekiler için uygun alım yeri denk gelmez ise y.dışı değer/gelir hisselerine bakarım. Onlarda da ilgimi çeken olmazsa parayı trade portföyüme aktarırım.

Bu model buradaki insanlara uygun gelebilir de gelmeyebilir de. Kimseyi zorla temettü yatırımcısı olmaya zorlamıyorum, özellikle bu konu hakkında açılmış başlıklarda bulunuyorum veya takip ediyorum zaten.

Alıntı Originally Posted by Jango Yazıyı Oku
    Tosunpasa dostum, 2008 krizinden bu yana neredeyse 100 kat artan aselsan neden tekrar artmasin diye hep dusunuyorum. 30 kurus gormus 2008de. Dusunsene neler geldi ulkemizin basina son 10 senede. Ama yinede 100 kat yapti. Imkan verilirse neden bi yuz kat daha olmasin? Erhan hocamin vakti olsa keske bize son 10 senedeki ozsermayesinin satislarinin degerinin nasil gelistigini ve bunu gelecekte nasil surdurecegini analiz etse. Boylesine temel bilgimin olmasini cok isterdim. Ben 2 satir yazacam diye catliyorum masallah sayfalarca soluksuz yaziyor. Bu nasil bir bilgi yumagi? Erhan bey sizi tebrik ediyorum.
    Yatirim tavsiyesi degildir.
    Eğitim videoları var hem youtube da hem forumda.
    Vakıf yatırım şirket ve sektör analizlerini inceleyebilirsiniz. Hissenin geçmişte ne kadar gittiğinin aslında bir önemi yok. Pp/ dd değerleri geçmişten gelen verilerle ortusuyorsa şirket kar ettikçe oz sermayesini arttidikca karının arttırarak devam ettirdijçe gideceği kadar gider. Çünkü kar ettikçe özsermaye arttıkça şirket ucuzlamaya başlıyor. Bunu bir miktar isterseler baskilayabilirler ama eni sonu o hisse yürüyecek kaçarı yok.
    Bimas mesela erhan beyin de çok beğendiği bir şirket adamların nakit sıkıntısı yok ülkede ki alım gücü düştükçe müşterilerini de arttırıyorlar en ucuz fiyat politikasından dolayı . Ben bimin ürünlerini beğenmem ama artık çoğunlukla bime gidiyorum. her yıl dünyanın mağazasını açıyorlar ama karını da katlayarak arttırıyorlar neden almayalım bu şirketi.
    Temettüsü düşük mesela ama adam her yıl dünyanın mağazasını açıyor.
    Fiyatın bir sınırı yok hocam bence. Ama ky üzerinde psikolojik bir baskı oluşturduğu kesin. Adam diyor ki 80 liraya hisse mi olur egeen 400 lira onu ne yapacaz. Tüpraş 120 lira.
    Üstatlar daha iyi bilir tabi.

3. ASELSAN

aşağıdaki grafikteki kolonlarda şirketin yıl yıl öz sermayesindeki büyümeyi ve piyasa değeri dediğimiz yani hisse fiyatındaki büyümeyi görmektesiniz. aynı kolonda bunların bunların yüzdesel farklarını görmektesiniz. ve yine pd/dd oranı ile öz sermaye ve piyasa değeri ilişkisini görmektesiniz.

en son 2017 de bırakmışım zirvelerden zirve begenmeye calısıyordu o sıralar aselsan.

alınacak ders şu şirketin öz sermayesiyle şirketin piyasa değeri uzun vadede aynı şekilde hareket etmektedir

zaman zaman gerek ekonomık gelişmeler gerekle çeşitli beklentıler sebebiyle bu ikisi birbirinden ayrışmaktadır. bunuda pd/dd oranına bakarak anlayabiliriz eğer şirketin piyasa degeri düşerse bu aradakı ilişkiye bakan pd/dd oranıda düşmektedir. yani hisse öz sermaye degerine göre düşük kalmaktadır bazanda gelecek beklentıler abartılara öz sermayeden daha fazla piyasa degeri artar bu durumdada pd/dd oranı yüksek görünecektir.

hiçbir şirket yokki pd dd oranı sürekli yukarlarda gezsin yanlız şuna dikkat emek gerekiyor bazı bazı sektorler ve bazı şirketler farklı pd dd oranıyla degerlenmekte bu sebeple ben hep geçmiş pd dd ortalamasındakı sapmalara göre ucuz veya pahalı seklınde yorum yaparım cok saglıklı sonuclar elde ediyorum.

sizlerede tavsiyem boyle bır excel hazırlayıp yılda bır kez güncelleyın

bakın 2008 krızınde pd dd oranı nerelere gelmiş hani hayal kuruyoruz ya aselsanı krızde suradan alsaydım diye elinde bu yoksa sen ucuzmu pahalımı göremezsın belkıdekrızde pahalı bır sırketı alırsın ıstedıgın performansı veremez. yine aynı sekılde aselsan fıyatı tepelere cıktıgında pd dd ye bakıp 6 7 lere bunun pd ddsı gerçekten pahalıymış deyıp almazdın.

nasıl ?

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by flexy Yazıyı Oku
    Hekts temettü dağıtma oranı sağlıksız olduğundan temettü ödemelerine ara vermek zorunda kaldı. Keza, brisa için de geçerli. Bu firmalar %30-40 aralığında karlarını dağıtsalardı durum farklı olurdu.

Ben biraz sahibi kim tarafına da dikkat ettiğim için bu iki hisseyi tutabilirim. Geçen aylarda da söylediğim gibi eğer 3 yıl üst üste temettü vermez ise bu hisseler yerine kriterlerime uyan başka hisseler bakarım. Yoksa elimdekilerin ağırlığını artırırım. Elimdekiler için uygun alım yeri denk gelmez ise y.dışı değer/gelir hisselerine bakarım. Onlarda da ilgimi çeken olmazsa parayı trade portföyüme aktarırım.

Bu model buradaki insanlara uygun gelebilir de gelmeyebilir de. Kimseyi zorla temettü yatırımcısı olmaya zorlamıyorum, özellikle bu konu hakkında açılmış başlıklarda bulunuyorum veya takip ediyorum zaten.
    Temettü benim emeklilik hayalim hocam.☺️☺️☺️ belirlenen vade gelene kadar şirket temettü vermesin ama hızlı bir şekilde büyüsün bu da doğal olarak hisse fiyatına yansisin bu da bir alternatif olamaz mı?
    Benim için 50 yaş geldiğinde hisselerimi elden çıkarıp en yüksek temettü veren hisseleri alırım bu da bir alternatif yol olabilir.
    Ha şu da var zaten sağlam dediğimiz şirketlerin hepsi nerdeyse zaten temettü ödüyor. Zaten bu tartışmayı yapmak bir noktada anlamsızlaşıyor.
    Topigime yaptığınız katkılardan ötürü teşekkür ederim.

5. Resmi iyi incelyon dikkat edin pd dd nisbeten ucuz oldugunda gelecek sene yuzde kac yukari gitmis.

Pd dd nisbeten pahalilastiginda ise gelecek sene cok fazla getiri saglayamamis mesela 2011 yilinda pd dd degeri dusukmus bunu goren yatirimci satin almis 2012 yilinda hisse tam yuzde 119 yukari gitmis o yil sonunda tekrar pd dd oranini olcdugumuzde 3.33 e kadar yukselmis yani biraz ortqlama uzerine cikmis ve dikkat edin 2013 yilinda hisse sadece yuzde 2 yukari gidebilmis. Halbuki o sene oz sermaye artmasina ragmen bir fiyatlama yapmamislar

Nasilda isliyorlar nakis gibi
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    ASELSAN

aşağıdaki grafikteki kolonlarda şirketin yıl yıl öz sermayesindeki büyümeyi ve piyasa değeri dediğimiz yani hisse fiyatındaki büyümeyi görmektesiniz. aynı kolonda bunların bunların yüzdesel farklarını görmektesiniz. ve yine pd/dd oranı ile öz sermaye ve piyasa değeri ilişkisini görmektesiniz.

en son 2017 de bırakmışım zirvelerden zirve begenmeye calısıyordu o sıralar aselsan.

alınacak ders şu şirketin öz sermayesiyle şirketin piyasa değeri uzun vadede aynı şekilde hareket etmektedir

zaman zaman gerek ekonomık gelişmeler gerekle çeşitli beklentıler sebebiyle bu ikisi birbirinden ayrışmaktadır. bunuda pd/dd oranına bakarak anlayabiliriz eğer şirketin piyasa degeri düşerse bu aradakı ilişkiye bakan pd/dd oranıda düşmektedir. yani hisse öz sermaye degerine göre düşük kalmaktadır bazanda gelecek beklentıler abartılara öz sermayeden daha fazla piyasa degeri artar bu durumdada pd/dd oranı yüksek görünecektir.

hiçbir şirket yokki pd dd oranı sürekli yukarlarda gezsin yanlız şuna dikkat emek gerekiyor bazı bazı sektorler ve bazı şirketler farklı pd dd oranıyla degerlenmekte bu sebeple ben hep geçmiş pd dd ortalamasındakı sapmalara göre ucuz veya pahalı seklınde yorum yaparım cok saglıklı sonuclar elde ediyorum.

bakın 2008 krızınde pd dd oranı nerelere gelmiş hani hayal kuruyoruz ya aselsanı krızde suradan alsaydım diye elinde bu yoksa sen ucuzmu pahalımı göremezsın belkıdekrızde pahalı bır sırketı alırsın ıstedıgın performansı veremez. yine aynı sekılde aselsan fıyatı tepelere cıktıgında pd dd ye bakıp 6 7 lere bunun pd ddsı gerçekten pahalıymış deyıp almazdın.

nasıl ?

Erhan hocam 2001 krizinde de pp/dd si bayağı bir yuksekmis. Son yıllarda defter değerinde çok ciddi bir artış var şu an pahalı duruyor hisse anlaşılan.
    Peki hissenin kendine yeni bir pp/dd ortalaması edinme şansı yok mudur? Çünkü ciddi seviyede bir farklılaşma var son yıllarda. Çünkü krize rağmen çok yüksek bir değer gibi duruyor.

7. 2004 yilinda pd dd nasil ucuzlamis bunu gorup hemen hisseye saldirmis 2005 de ise yuzde 172 kaldirmislar hisseyi.

Vesair

Bence gelin bunlardan konusalim

8.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    ASELSAN

nasıl ?

Resimleri başka bir kaynaktan yükleme imkanınız var mı, göremiyorum da.

Sayfa 23/153 İlkİlk ... 1321222324253373123 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •