Onemli Gunler Banner
Sayfa 242/1000 İlkİlk ... 142192232240241242243244252292342742 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 1,929 - 1,936 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    ayda 4000 tl faiz getirisi olan bir euro bond önerisi verebilirmisiniz. Yatırılan para, faiz oranı ve vade ile birlikte
    sorunuz malesef çok+x bilinmeyenli bir denklem gibi sn eksina..

- yatırımınızın üst limiti ne olabilir?
    - dolar kuru senelik ortalaması bu sene ve önümüzdeki her sene kabaca ne olur?
    - beyana tabi geliriniz var mı. varsa hangi dilime giriyorsunuz?
    - yoksa ve amacınız (bu seneden bahsedersek) 49k limitinin altında kalmak ise, dolar sert bir çıkış yaptığında vergilendirme hesaplarının tutmayacağını göze alıyor musunuz?
    - devlet bu limiti her sene kur artışı oranında artırır mı?
    - nominal değerinin üzerinde fiyatlı bir bond alırsanız vade sonunda ana paranızın nominal değerden geri dönmesi, vadeden önce satarsanız olası anapara zararı sizi bozmaz, ben her ay (6 ayda bir) aldığım faize bakarım der misiniz?
    - vs..
    - vs..

bu sorulara cevap verebilirseniz belki?? bir cevap mümkün olabilir:)

bunun hesabini siz de yapabilirsiniz
    kupon + faiz esittir su aralar 4-6 arasi eurobond da yillik faiz var
    aylik degil de 6 ayda bir kupon odenir USD icin

Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    ayda 4000 tl faiz getirisi olan bir euro bond önerisi verebilirmisiniz. Yatırılan para, faiz oranı ve vade ile birlikte
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Evet o faizi alabilirsiniz, biraz daha iyisi de olabilir. Uzun vadeli olanların faizi anaparayı da eritmeden bunu karşılar, onlara bakın.
    Beyan edilecek başka geliriniz yoksa vergi de ödemezsiniz o miktara.
    Mesela 2041 vadeli eurobondun kupon ödemesi yıllık 60 dolar, şu an fiyatı işbankasında 904 dolar, onu 900'e bulup yüz tane alabilirsiniz, yılda 6000 dolar yani ayda 500 dolar kupon faizi almış olursunuz. 2041 yılında da 100 bin dolarınız olur.
    O çok uzun derseniz 2034 vadeli olan 1102 dolar, kupon faizi yıllık 80 dolar, 82 tane alıp yılda 6560 dolar faiz, yani ayda 546 dolar alırsınız. Yalnız burada 2034'de 82000 dolar anaparanız olur faizleri yerseniz.
    Daha yakın vadelerde de kupon faizi yüksek olanlardan seçerseniz benzer oranı yakalarsınız.
    Alacağınız faizlerden anaparaya eklemek için %2 gibi birazını ayırmanızı öneririm, dolar enflasyonunu karşılamak için.
    Sayin Pilavli ve diger Eurobond sahipleri,

Isin "tabi olunacak vergi" kismini ve alintiladigim mesajin "gecmis bilgi" olusunu tamamen bir kenara birakarak, bana su konuyu dogru anlayip anlamadigimi izah edebilir misiniz?

eurobond.jpg
    **alttaki versiyon vade yilini 2034'e sabitleyip, kazanc karsilastirmasi yapmak icindir. 2034'te ilk Eurbond'un anapara geri odemesi 100bin$ olmayabilir ama tekrar edeyim, ben sadece en basit sekliyle olayin mantigini dogru anlamis miyim onu tabloya doktum.

Bunun disinda, 2.secenek olan 2034 vadeli Eurobond icin: 90bin $ yatirmamiza ragmen vade sonunda 82bin$ alacak olmamiz fikri sadece bana mi garip geliyor. Isin kacirdigim puf noktasi nedir?

Cevaplar ve duzeltmeler icin tesekkurler.

2023-2028 arasi bond aldim ama tek tek banka da fon kalmamis sanki yada ben alirken baska bankaya talep acip benden kar etti bunlar... Kalan parayi cekip baska bankada bond alayim bari

5.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    2023-2028 arasi bond aldim ama tek tek banka da fon kalmamis sanki yada ben alirken baska bankaya talep acip benden kar etti bunlar... Kalan parayi cekip baska bankada bond alayim bari
    Hangi getiri oranından alım yaptınız?
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

6.  Alıntı Originally Posted by bravoecho Yazıyı Oku
    Sayin Pilavli ve diger Eurobond sahipleri,

Isin "tabi olunacak vergi" kismini ve alintiladigim mesajin "gecmis bilgi" olusunu tamamen bir kenara birakarak, bana su konuyu dogru anlayip anlamadigimi izah edebilir misiniz?

eurobond.jpg
    **alttaki versiyon vade yilini 2034'e sabitleyip, kazanc karsilastirmasi yapmak icindir. 2034'te ilk Eurbond'un anapara geri odemesi 100bin$ olmayabilir ama tekrar edeyim, ben sadece en basit sekliyle olayin mantigini dogru anlamis miyim onu tabloya doktum.

Bunun disinda, 2.secenek olan 2034 vadeli Eurobond icin: 90bin $ yatirmamiza ragmen vade sonunda 82bin$ alacak olmamiz fikri sadece bana mi garip geliyor. Isin kacirdigim puf noktasi nedir?

Cevaplar ve duzeltmeler icin tesekkurler.
    Bu topiğin ilk sayfalarında jondowes isimli hesap ayrıntılı anlatmıştı eurbond fiyatlarının nasıl hesaplandığını . Faizi ile alakalı bir olay 1400 küsür dolara satılan eurobond bile var %11 faizli 2000 yılında çıkmış vade sonu 2030 olması lazım . Vade sonunda yatırdığı paradan yaklaşık %30 daha az alacak ama kupon faizleri yüksek .

Dostlar, yil sonu kupon + elde ettigimiz gelir mi 49bin TL den az olmali ki gelir vergisi beyan etmeyelim. Cunku biz eurobond alimi yaparken zaten kirli fiyattan ve kupon faizinin bir kismi bono yaninda maliyet olarak elimizde oluyor.

Bunu degerlendirmeniz mumkun mu dostlar....

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sorunuz malesef çok+x bilinmeyenli bir denklem gibi sn eksina..

- yatırımınızın üst limiti ne olabilir?
    - dolar kuru senelik ortalaması bu sene ve önümüzdeki her sene kabaca ne olur?
    - beyana tabi geliriniz var mı. varsa hangi dilime giriyorsunuz?
    - yoksa ve amacınız (bu seneden bahsedersek) 49k limitinin altında kalmak ise, dolar sert bir çıkış yaptığında vergilendirme hesaplarının tutmayacağını göze alıyor musunuz?
    - devlet bu limiti her sene kur artışı oranında artırır mı?
    - nominal değerinin üzerinde fiyatlı bir bond alırsanız vade sonunda ana paranızın nominal değerden geri dönmesi, vadeden önce satarsanız olası anapara zararı sizi bozmaz, ben her ay (6 ayda bir) aldığım faize bakarım der misiniz?
    - vs..
    - vs..

bu sorulara cevap verebilirseniz belki?? bir cevap mümkün olabilir

Bilinmeyenli oldugunun farkındayım mevcut satılan eurobondlardan ( işbankası listesinden ) minimum yatırım tutarı ile ayda 4000 lira gelir getiren bono idi vade suresi pek onemli degil faiz oranıda ne kadar yuksek ise yatırım tutarıda o kadar azalacaktır pekte zor degıl ... bende hesap edebılırdım ama eurobond tercubesi olan bırının yapmasını ornek teşkıl etmesı ıcın ıstemıstım.

Sayfa 242/1000 İlkİlk ... 142192232240241242243244252292342742 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •