Sayfa 247/973 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347747 ... SonSon
Arama sonucu : 7779 madde; 1,969 - 1,976 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,506
    Şirket değerlemesinde kullanılan en önemli çarpanlardan birisi FD/FAVÖK veya uluslararası adıyla EV/EBITDA'dır. Burada sn dreamer'ı bunun önemini bilen bir kişi olarak gördüm. Genelde herkes F/K'ya bakar ancak F/K bazı şirketlerde neredeyse işlevsiz kalıyor. İlk çeyrek ben de 35mn FAVÖK açıklamasını bekliyorum kabaca, geçen yıl 27,5mn idi. Böylece yıllıklandırılmış FAVÖK de yaklaşık 90mn'a ulaşacak.

Şirketin farklı FAVÖK rakamları ve farklı çarpanlarda hissenin kaç lira edeceğini gösteren bir tablo hazırladım. Burada 315 farklı durum var (21 farklı çarpan değeri ve 15 farklı FAVÖK değerinden)

FD/FAVÖK değerlemesi şu şekilde oluyor. Örneğin ben 1Ç sonuçları ile 90mn FAVÖK bekliyorsam, hissenin bana göre ederi 9 çarpan diyelim (bunun uv ortalaması 10 aslında) firma değeri şu şekilde hesaplanıyor 9 x 90 = 810mn TL.

Firma Değeri'nden şirketin Net Borç tutarını düşerseniz hedef Piyasa Değeri'ne ulaşılır. Mevcut net borç 145,8mn TL.

810 - 145,8 = 664,2mn TL.

Bunu da ödenmiş sermaye olan 44,951mn'a bölerseniz 1 hisse değeri hesaplanır.

664,2 / 44,951 = 14,77 TL

Tabloya bakın orada da aynı değer var. Bu anlamda tabloya bakıp farklı durumlarda hisse kaç eder görebilirsiniz. Şimdi de hisse 8,4 çarpan yerine 10'dan fiyatlansa çok yukarılarda olabilirdi. Ancak yoğun satış sonucu piyasaya çok lot çıkmış olması da değerlemeyi düşürüyor. Lotlar büyük ellerde toplanırsa zaman içinde, fiyatlama iyileşecektir. Ancak güncel çarpan dahi ucuz bence.

Saygılar.
    Attached Images Attached Images
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Eveeeet
    "Migros da 1 lt uzun ömürlü tam yağlı süt 4,25 tl olmuş..."(önceki 3,95)
    Çiğ süt fiyatı artarsa rafdaki ürünün fiyatı da artar dedik
    Çok şükür yanılmadık..
    Tüm markalar fiyatlarını arttırmış...
    Şimdi büfede ne kadar olmuş onu öğrenelim...
    Buda önemli...

saygılar/başarılar
    Kötü haberler arka arkaya geliyor
    Migros da 1 lt uzun ömürlü süt 4,25 tl den 3,99 tl ye düşmüş
    https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/...zun-omurlu-sut

%6,11 lik bir geri çekilme
    Neden acaba?
    Hafta sonuna özel bir durum mu?
    Yoksa şu hileli ürün muhabbetine mi indirime gittiler?
    Rekabet mi?
    Aklımda deli sorular

Sebebi her ne olursa olsun..
    Kötü oldu bu

saygılar/başarılar

IPhone8s cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

3.  Alıntı Originally Posted by Tengri Han Yazıyı Oku
    Kötü haberler arka arkaya geliyor
    Migros da 1 lt uzun ömürlü süt 4,25 tl den 3,99 tl ye düşmüş
    https://www.sanalmarket.com.tr/kweb/...zun-omurlu-sut

%6,11 lik bir geri çekilme
    Neden acaba?
    Hafta sonuna özel bir durum mu?
    Yoksa şu hileli ürün muhabbetine mi indirime gittiler?
    Rekabet mi?
    Aklımda deli sorular

Sebebi her ne olursa olsun..
    Kötü oldu bu

saygılar/başarılar

IPhone8s cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Abarttığınızı düşünüyorum pinar sutle ilgili bir durum yok,kampanya olur fiyat duşer cikar bu onemli degil,
    Satış stratejisidir panik yapmayin,stok eritmek icinde yapilir her firmada benzer hareketler olur.bu hqfta iyi olacak korkmayin

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,506
    Bu son webcast'in Pınar Süt kısmını dinlemenizi öneririm zamanınız varsa: http://yatirim.pinar.com.tr/yatirim.aspx

Private label ürünler ile Pınar ürünleri arasında geçmişten gelen ve korunan bir mark-up yani fiyat farkı var. Firma bunu sürekli takip ettiğini açıklıyor. Yani bizim ürünlerimize olan talebin düşmemesi için pazardaki diğer markaların fiyatları dikkatle inceleniyor ve fiyatlama güncel tutuluyor. Pınar 4,25 Dost 2,50 iken aradaki fark 70% idi şu anda Migros ve Carrefour'da 3,99 oldu fiyat. Yani Dost ile aradaki fark %59,6'a geriledi. Tüketici psikolojisinde 4 üstü fiyat ile 3,99'un farklılık yaratacağını düşünüyorum. 4,25 fiyat 1.5 ay gibi bir süre denendi ve bu arada yüksek kar marjı yazılmış olabilir. Şimdilik talep oturana kadar 3,99 ile devam edebilirler. Yönetimin piyasayı iyi takip edeceğine inanıyorum, şirket açısından en karlı olacak kararları vereceklerdir.

Süt içmeye devam, diş hekimleri de faydalı olduğunu belirtiyor hem

Syg.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

5. Pınar Et "Uzun Ekonomik Sosis" te kelle eti çıkmış... Birçok insan yakıştıramamış.. Yahu allah aşkına SOSİS bu.. Et değil. Sosisin temel amacı kullanımı zor, yemeklik olamayan kısımların dğerlendirmesidir.. Salam, Sosis ve Kıymanın etten çok daha lezzetli olması da budur.

Kaldı ki; dana kelle bence hayvandaki en kıymetli ettir. Şakak ile alına kadar giden bölgede yetişkin bir erkek eli kalınlığında ve büyüklüğünde tam lüp sayılabilecek inanılmaz lezzetli hazmı kolay yumuşak bir et çıkar.

Tam erişkin bir BOĞA da 750 gr mı geçmez. Bu kelle eti inanılmaz lezzetli ve besleyicidir. Sakatat' cıların hepsinde bulunur. Kelle etinden çorbada inanılmaz lezzetli ve besleyicidir...

Ancak öyle bir lanse ediliyor ki; Kelle eti sanki fare eti....

Yapmayın, ayıptır, günahtır, yazıktır....

10 yıldır bu piyasayı ve PETUN u PNSUT ü izlerim, YAŞAR grubu kadar elde ettiği karı yatırımcısı ile gönül rahatlığı ile paylaşan. Bilançosu CEO sundan 1 lot sahibine kadar şeffaf bir şirket firma daha görmedim... PnSUT ve PETUN faaliyet raporlarını okurmusunuz bilemem; her 7 yılda bir tüm ekipmanlarını yeniler. (Kesimhane, bıçak, filan)

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 6 ay da bir denetime giderken; PETUN kendi ürünlerini her ay kendi rızası ile bakanlık analizine gönderir...

Sosis in temel amacı zaten kelle, paça ve diğer yemekte kullanılamayan kısımların değerlendirilmesi işidir...

Pınar grubunun yapmış olduğu tek hata Karşıyaka Basketbol kulübü hakkında yapmış olduğu talihsiz açıklamadır ki; bundan da hatalarını anlayıp hemen geri adım atmış, özür dilemiştir...

Hata olabilir. İnsanların yapabildiği gibi kurumlarda yapabilir. Ancak hatada ısrar etmemek, hata yaptığını hemen anlamakta bir erdemdir..

Mesela Dardanel Ton hissesi var.. Arkadaşa bir firma 20 yıldır zarar eder mi ya... Bir tane allahın kuluda çıkıpta sormuyor bir şirket 20 senedir zarar eder mi diye...

Bunun gibi en az 50 bist firması yazabilirim...

O sebeple Pınar Grubu bu ülkenin iftiharıdır...

Her zaman Pnsut ve petun alırım.. Gene 12,16 'dan 500 lot PnSüt aldım... Çok da mutlu oldum...

O sebeple önce iğne bize; çuvaldız bir başkasına....

6. Bir de allah aşkına DOST sütü için bir de klasik Pınar Sütü için.. Gurme olmanıza gerek yok... Aradaki fark çok belli ve inanılmaz farklı...

7.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Bir de allah aşkına DOST sütü için bir de klasik Pınar Sütü için.. Gurme olmanıza gerek yok... Aradaki fark çok belli ve inanılmaz farklı...
    Süper...dost ne yaa...bir misafir gelse kahve yapsan önüne koysan kafa bulurlar...

SM-J700H cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by aturkoz Yazıyı Oku
    Abarttığınızı düşünüyorum pinar sutle ilgili bir durum yok,kampanya olur fiyat duşer cikar bu onemli degil,
    Satış stratejisidir panik yapmayin,stok eritmek icinde yapilir her firmada benzer hareketler olur.bu hqfta iyi olacak korkmayin

[device_name] cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Gönderimde en ufak bir abartı yoktur
    Aklıma gelen ihtimaller sıralanmıştır
    Şudur denmemiştir...

İşinize/işimize geldimi marka değeri/anlı-şanlı ismi diyerek mangalda kül bırakmıyoruz ama hileli ürün kullanımında aman canım abartmayalım öyle mi?
    Hileyi Et yapmıştır ama listede PINAR adı geçiyor
    Tüketici için yeterlidir..

Net bir ifade kullanmadım
    Belki de dediğiniz gibi indirim hafta sonuna özeldir...

Ben kampanyaları Pınar özelinde sevemedim gitti...
    Belki hüsnü kuruntudur...

Hisse fiyatı ile ilgili uzaktan/yakından bir ifadem yokki korktuğumu nerden çıkardınız?
    Hisse fiyatı işlerine Sn Borsainer bakıyor...

saygılar/başarılar
    "Canı kaymak isteyen cebinde manda taşır "

Sayfa 247/973 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347747 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •