Onemli Gunler Banner
Sayfa 257/568 İlkİlk ... 157207247255256257258259267307357 ... SonSon
Arama sonucu : 4537 madde; 2,049 - 2,056 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1.  Alıntı Originally Posted by thinktt Yazıyı Oku
    şirketin karlılığı artmadan hisseye talep gelmesi zor. Yabancılar ve fonların çıkması bu yönde onların da uöutlarımnın kırıldığına isareti malesef.
    yabancı dediğimiz bofa üzerinden işlem yapan ve saklaması citi de olan 3-4 milyon lot. ben bunun normal bir yabanco olduğunu düşünmüyorum....komplo teorilerine pek inanmam...ama adamların yaptığı işlemler, daha büyük bir oyunun parçası gibi..tam çakal spek, ya da patron kontrolünde yapılan işlemler görüntüsü var.

hesap ne bilmiyorum, ama bilanço bazlı bir hareket olma ihtimali sıfıra yakın bence.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by value investor Yazıyı Oku
    Jcr Avrasya Derecelendirmenin yaptığını analize de harmanlayarak hep beraber bir beyin fırtınası yapmak isterim ,çok kısa bir swot analizi. Özellikle Maslak ve Cautionary değerli ortaklardan görüş almak da ufkumuzu açabilir.

Güçlü Yönler :

1.Yıllar itibariyle miktar bazlı satışların desteklediği, gelirlerde kayda değer büyüme, (2021 yıl sonuna göre ciroda %95 büyüme )

2.Büyük ölçüde geçmiş yıl kârlarından oluşan güçlü öz kaynak yapısı, (2022 yılı geçmiş yıl karlarının öz kaynaklar içindeki payı %52 , 2021 yılı %38, geçmiş yıl karlardaki artış geçen yıla göre %14 ) . Öz kaynak kalitesi güçlü ve 2022 yılı öz kaynak karlılık rasyosu %45,64 , 2021 yılı %53,69 , öz kaynak karlılığında geçen yıla göre düşüş var, olumsuz . )

3. Düşük tahsilat riski ile güçlendirilmiş aktif kalitesi, (2022 yılı aktif karlılık %16, 2021 yılı aktif karlılık %21 , 2021 yılına göre aktif karlılıkta %5 düşüş var, olumsuz. )

4. Oldukça geniş ürün yelpazesi sayesinde çeşitlendirilmiş gelir akışı,

5. Güçlü Ar-Ge faaliyetleri sayesinde yeni ürün yaratma gücünün sağladığı rekabet avantajı,

6. 2022 yılında yaşanan daralmaya rağmen makul düzeydeki kârlılık marjları

Zayıf Yönler :

1.Sektördeki sabit kur rejiminin kârlılık üzerindeki baskısı, (2021 yıl sonuna göre favök de %8 puanlık düşüş )

2.Toplam finansal yükümlülüklerdeki artışa ve ağırlıklı kısa vade yapısına rağmen makul düzeydeki borçluluk düzeyi, ( 2021 yılı 1,7 mia tl banka ve tahvil borcu, 2022 yılı 3,4 mia tl , %100 artış )

3. Sektörün doğası gereği nakit dönüşüm süresinin yüksek olması nedeniyle artan finansman ihtiyacı, (2021 yılı nakit dönüşüm süresi 411 gün , 2022 yılı nakit dönüşüm süresi 387 gün , aslında nakit dönüşümde 24 gün azalma var olumlu , alacak ve stok finansmanı için ilave 1,5 mia tl tahvil ihracı ile bu kaynak sağlanacak )

Riskler :

Global resesyon ve Ukrayna-Rusya savaşı kaynaklı artan jeopolitik risklerin oluşturduğu belirsizlik ile küresel parasal sıkılaştırmanın büyüme görünümü üzerinde oluşturduğu aşağı yönlü riskler.

Fırsatlar :
    Türkiye pazarının yanı sıra, uluslararası pazarlardaki varlığınıda her geçen gün güçlendimesi . 2022 yılı sonu itibariyle uluslararası pazarlarda 69 ülkede 1029 ürün ruhsatına ulaşması ve yeni ürünler sunulması , burada cirodaki payın artması için büyük fırsatlar sunabilir. (2022 yılı cirosu 760 mio tl , cirodaki payı %17 , buradaki artış firmayı global ölçekli bir ilaç şirketi yapmaya aday yapacaktır. )

Sevgilerimle
    Değerli Ortak,

JCR, firmanın temel konularını güzel şekilde listemişti. Siz de onu, swot tablosuna güzel şekilde eşleştirmişsiniz. elinize sağlık.

yorumum (hepsine uzun uzun yazabilirim ama kritik gördüğüm bir kaç konuya değinmek isterim; sizin verdiğiniz isim referanslarıyla):

güçlü yönler / no 2:

firmanı, 4-5 yıl evveline kadar birikmiş zarar sorunu varken, şimdi ise sermayesinin 20 katı büyüklüğünde özkaynak seviyesine ulaştı. Özkaynaklarını her yıl önemli ölçüde artırdı. 1e yakın bir kaldıraç oranı ile iş yaptığımız görüntüsü var. "görüntü" demek doğru olur, zira , esasında firmanın tarihi maliyet ilkesi ile gösterilen varlıklarının cari değeri oldukça yüksek. ister, expertiz değeri ile yeniden değerleme yapalım, ister enflasyon ömuhabesi uygulayarak aktif varlıklardaki değer artışının karşılığını özkaynaklara yansıtalım (enflasyon muhasebesi modeli.. eğitim/seminer verdiğim yıllarda seminer konumdu.. ayrıca uzun yıllar uygulamasını yapmıştım.. bu yıl yine uygulamaya başladık), firmanın varlıklarının cari değere getirilmesi durumunda özkaynakta göreceğimiz değer 4 milyarın çok çok üzerine çıkar.. sadece makine va binadaki etkisini görmek isteyenler, bu 2 kalemin defter değeri ile dipnotlarda yazan sigorta değeri farkına bakabilir (dipnotlarda yazıyor). bunun dışında bir de araziler, fabrika arsaları, medya yolu üzerindeki yüksek peştemaliye değeri olan bina/arsası var..

özeti; özkaynakgücü, burda gördüğümzden daha yüksektir.. enflasyon mıuhasebesi uygulanmış olsaydık (vergisel bakımdan da UFRS bakımından da devletin bunu uygulatmamasını anlaşılır sebepleri var.. ancak uygulanmaması ileri derecede eleştiriye açıktır.. yamulan mali tablolar, "gelir" vergisinin "servet"/"varlık" vergisine dönmesi vs), deva gibi büyük makina parkı, arsaları, binaları olan firmaların özkaynak değerlerinin artışı bakımıdan pozitif ayrıştığını görecektik...

güçlü yönler /no 5:ar-ge dpt

listede,pozitifler ve negatifler arasında özgül ağırlığı en yüksek madde açık ara budur.. arge ekibinin, devayı küresel bir firma olarak hazırlanmak üzere bu denli büyük olduğunu düşünüyorum. sektördeki argecilerin 2 yıl önceki verilere göre 1/4ü devadadır. en yakın rakiplerinin 3 katı ar-ge personeli var.. bu sayı, TR için oldukça lüks. o ekip ve yeni ar-ge tesisi küresel piyasalar için konumlanmış durumdadır.. önümüzdeki yıllarda her yıl güçlü lansmalar yapmasını bekliyorum.. firmaya son 5 yılda değişimi yaptıran a bu ar-ge departmanı oldu.. gelişme devam edecek, diye düşünüyorum..

Deva'dan son 5 yıldaki finansal gelişimi artırarak sürdürmesini bekliyorum.. burda en önemli alanlar;
    1-yeni ürünlerle ve mevcut portföyle büyüyecek ihracat pazarı olacak..
    2-biyoteknoloji lansmanları olacak..

foncular çok uzun süre bekledi. büyük ihtimal, PH fonda ana hissedarlardan biri.. tamamının ona ait olduğu da söylenir.. her ne ise; onların da fırsat maliyetleri artmış durumda.. 5-10 milyonluk imtiyaz temettüsü, bist dışı satışta değeri milyar üzeri olacak bir varlığın, fırsat maliyetini karşılayamaz.. USD faizlerin de bu denli arttığı ortamda, 50-60 mio usd altı bir net getiri dahi tatminkar olmaktan uzaktır.. sabırlı oldukları net.. tipik bir fon olmadıklarını bu kadar süre beklemelerinden anlıyoruz (foncuların bir yatırımda ortalama bekleme süresi 5 yıl civarıdır..ilaçta biraz daha uzundur. )

2023te finansallarının pozitif ayrıştıran bist şirketlerinden olacaktır (bkz sektör kutu verileri ve ilaç fiyat enflasyonun tüm sektörlerin önünde olması).. sonraki yıllarda çeşitli konjonktürel sebeplere bağlı yalpalamalar dışında, bu gelişme devam edecektir.

iyi bayramlar dilerim

3. Finans borç son bir kaç yıl sürekli artmış. Finans borç erimedikçe sınırlı hareketler olur diye düşünüyorum.. son yıllar finasal yapıya ayar veriliyor gibi..
    Bir çok durum göz önüne ne alındığında. elinde yüklü mal tutanlar tahtadan çıkarılmaya çalışılıyor sanki.
    Bazı durumlar gözlemlediğinde Patronun borsada hisseler üzerinden artı değer üretne niyetinden çok, yeterince hisseyi makul fiyatlardan ele gecirip kottan çıkma amacı sonucunu çıkarnak mümkün..
    sadece tahminlerim.. diğer taraftan güçlü bir spek grubu girip tahtayı sallayabilir, ama hissede çok sayıda fazla mal talıyan var, onunda hedeflediği miktar mala iyi bir ortalama ile ulaşması gerekir. Borsa oyunları… Güçlü bir spek oyuna girmedikçe veya patron istemedikçe hareketler hep sınırlı kalıyor

4.  Alıntı Originally Posted by 1prometheus Yazıyı Oku
    Finans borç son bir kaç yıl sürekli artmış. Finans borç erimedikçe sınırlı hareketler olur diye düşünüyorum.. son yıllar finasal yapıya ayar veriliyor gibi..
    Bir çok durum göz önüne ne alındığında. elinde yüklü mal tutanlar tahtadan çıkarılmaya çalışılıyor sanki.
    Bazı durumlar gözlemlediğinde Patronun borsada hisseler üzerinden artı değer üretne niyetinden çok, yeterince hisseyi makul fiyatlardan ele gecirip kottan çıkma amacı sonucunu çıkarnak mümkün..
    sadece tahminlerim.. diğer taraftan güçlü bir spek grubu girip tahtayı sallayabilir, ama hissede çok sayıda fazla mal talıyan var, onunda hedeflediği miktar mala iyi bir ortalama ile ulaşması gerekir. Borsa oyunları… Güçlü bir spek oyuna girmedikçe veya patron istemedikçe hareketler hep sınırlı kalıyor
    Benim anlamadığım da bu işte;

i-) Bir spek hisseyi toplamaya kalksa patron mal satar mı? Bu fiyatlardan geri zekalı olması lazım, hisse satması için, hatta satması speğin işine bile gelir de, ihtimal sıfır bence

ii-) Bedelli çıkarılır mı? %83 kendilerinde, finansal olarak ihtiyaç da pek yok, yine sıfır ihtimal

iii-) Yeterince hisse toplayamazsa..İyi de bu kadar bezdirmiş bir hisse, %100 yaparsa, en az yarısını toplar bence, denemeden anlamak da mümkün değil.

Bence 300 milyon tl ile çok rahat 4-5 katına çıkarılabilir hisse. Çok kez 2-3 mlyon lot toplandı bu hissede, toplayanın niyeti belki yükseltmek değildi, ama 1-2 milyon lot ile bu hisse %10 bile yapmaz bence.

Bana 300 milyon getirin, 5 katına çıkarayım
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. farklı 2 sektördeki 2 kağıdı izliyorum, brsan ve mgros . ikisinin sermaya deva kadar, karları deva kadar. biri 183 tl diğeri 150 tl. bu kağıdın spec i kontrol elinde . is yatırım ve garanti yatırım payları artarsa daha da sağlam durur.

Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    Değerli Ortak,

JCR, firmanın temel konularını güzel şekilde listemişti. Siz de onu, swot tablosuna güzel şekilde eşleştirmişsiniz. elinize sağlık.

yorumum (hepsine uzun uzun yazabilirim ama kritik gördüğüm bir kaç konuya değinmek isterim; sizin verdiğiniz isim referanslarıyla):

güçlü yönler / no 2:

firmanı, 4-5 yıl evveline kadar birikmiş zarar sorunu varken, şimdi ise sermayesinin 20 katı büyüklüğünde özkaynak seviyesine ulaştı. Özkaynaklarını her yıl önemli ölçüde artırdı. 1e yakın bir kaldıraç oranı ile iş yaptığımız görüntüsü var. "görüntü" demek doğru olur, zira , esasında firmanın tarihi maliyet ilkesi ile gösterilen varlıklarının cari değeri oldukça yüksek. ister, expertiz değeri ile yeniden değerleme yapalım, ister enflasyon ömuhabesi uygulayarak aktif varlıklardaki değer artışının karşılığını özkaynaklara yansıtalım (enflasyon muhasebesi modeli.. eğitim/seminer verdiğim yıllarda seminer konumdu.. ayrıca uzun yıllar uygulamasını yapmıştım.. bu yıl yine uygulamaya başladık), firmanın varlıklarının cari değere getirilmesi durumunda özkaynakta göreceğimiz değer 4 milyarın çok çok üzerine çıkar.. sadece makine va binadaki etkisini görmek isteyenler, bu 2 kalemin defter değeri ile dipnotlarda yazan sigorta değeri farkına bakabilir (dipnotlarda yazıyor). bunun dışında bir de araziler, fabrika arsaları, medya yolu üzerindeki yüksek peştemaliye değeri olan bina/arsası var..

özeti; özkaynakgücü, burda gördüğümzden daha yüksektir.. enflasyon mıuhasebesi uygulanmış olsaydık (vergisel bakımdan da UFRS bakımından da devletin bunu uygulatmamasını anlaşılır sebepleri var.. ancak uygulanmaması ileri derecede eleştiriye açıktır.. yamulan mali tablolar, "gelir" vergisinin "servet"/"varlık" vergisine dönmesi vs), deva gibi büyük makina parkı, arsaları, binaları olan firmaların özkaynak değerlerinin artışı bakımıdan pozitif ayrıştığını görecektik...

güçlü yönler /no 5:ar-ge dpt

listede,pozitifler ve negatifler arasında özgül ağırlığı en yüksek madde açık ara budur.. arge ekibinin, devayı küresel bir firma olarak hazırlanmak üzere bu denli büyük olduğunu düşünüyorum. sektördeki argecilerin 2 yıl önceki verilere göre 1/4ü devadadır. en yakın rakiplerinin 3 katı ar-ge personeli var.. bu sayı, TR için oldukça lüks. o ekip ve yeni ar-ge tesisi küresel piyasalar için konumlanmış durumdadır.. önümüzdeki yıllarda her yıl güçlü lansmalar yapmasını bekliyorum.. firmaya son 5 yılda değişimi yaptıran a bu ar-ge departmanı oldu.. gelişme devam edecek, diye düşünüyorum..

Deva'dan son 5 yıldaki finansal gelişimi artırarak sürdürmesini bekliyorum.. burda en önemli alanlar;
    1-yeni ürünlerle ve mevcut portföyle büyüyecek ihracat pazarı olacak..
    2-biyoteknoloji lansmanları olacak..

foncular çok uzun süre bekledi. büyük ihtimal, PH fonda ana hissedarlardan biri.. tamamının ona ait olduğu da söylenir.. her ne ise; onların da fırsat maliyetleri artmış durumda.. 5-10 milyonluk imtiyaz temettüsü, bist dışı satışta değeri milyar üzeri olacak bir varlığın, fırsat maliyetini karşılayamaz.. USD faizlerin de bu denli arttığı ortamda, 50-60 mio usd altı bir net getiri dahi tatminkar olmaktan uzaktır.. sabırlı oldukları net.. tipik bir fon olmadıklarını bu kadar süre beklemelerinden anlıyoruz (foncuların bir yatırımda ortalama bekleme süresi 5 yıl civarıdır..ilaçta biraz daha uzundur. )

2023te finansallarının pozitif ayrıştıran bist şirketlerinden olacaktır (bkz sektör kutu verileri ve ilaç fiyat enflasyonun tüm sektörlerin önünde olması).. sonraki yıllarda çeşitli konjonktürel sebeplere bağlı yalpalamalar dışında, bu gelişme devam edecektir.

iyi bayramlar dilerim
    Değerli ortak ,

31 Aralık 2022 itibarıyla sigortalanan maddi duran varlık tutarı 4.420.542.000 TL’dir (31 Aralık 2021: 2.247.897.000 TL).

Sigortalan tutardaki artış %100 dür. Yani esasında gerçek değer üzerinden mdv nin %100 arttığını görebiliriz.

31 Aralık da maddi duran bilançoda 1.648.592.969 tl dir. Yani mevcut öz kaynaklar + 2,8 mia tl değer artışı hesaplayabiliriz.

Bırakın mdv değerleme artışlarını öz kaynaklara yansıtmasına tam tersi öz kaynakları ve karı azaltıcı olarak kullanılıyor. ( Firmadan nakit çıkışı gerektirmeyen amortisman giderleri karı azaltıcı yönde etkilemektedir. )

2022 bilançosunda satılan malın maliyetine 56,4 mio tl , pazarlama giderlerine 29,5 mio tl , genel yönetim giderlerine 29 mio tl olmak üzere bu sene kar dan 115 mio tl amortisman giderlerine ayırmış. Bu nakit çıkışı gerektirmeyen vergisel bir hak ve sadece karı az gösterip daha az vergi ödemesine yarıyor , ha buna devanın ihtiyacı yok , çünkü devlet teşvikleriyle firma vergi ödeyen değil vergiden alacaklı olan bir konumda.

Diğer konu Ar-ge de tam gaz devam ediliyor . 2021 yılına göre artış %100 üzerinde .
    31 Aralık 2022 itibarıyla 39.918.497 TL’si maddi duran varlık, 410.562.493 TL’si maddi olmayan duran
    varlık olmak üzere toplamda 450.480.990 TL araştırma ve geliştirme harcaması gerçekleşmiştir (31 Aralık
    2021: 211.580.667 TL). Bu bakiyenin 352.610.600 TL’si bilanço tarihi itibarıyla teşvik kapsamındadır. (31 Aralık 2021: 186.170.981 TL).

Sanırım bu sene bizi etkileyecek en önemli konu döviz kurunda yaşanabilecek bir savrulma akabinde gelecek sene şubat ayına kdar yapılmayacak döviz kuru güncellenmesş , bu da marjları etkileyebilir am bunu da taşıdığı döviz pozisyonuyla hedge edecektir.

Sevgilerimle .

Düşeni kırmak üzere ...

Kırarsa yukarı sert hareket bekliyorum ,

Artık hak ettiği değere gitmeli..

Sevgilerimle
    Attached Images Attached Images

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul-Rize
    Gönderi
    2,124