Sayfa 27/469 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon
Arama sonucu : 3750 madde; 209 - 216 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    dolar ve faizler artmaya devam ediyor..sadece 5 ay önce dolar 3.80 di..

bugun 5.08 'i gördü..

tahvil faizi %21 oldu..

devlet katkı payı erimeye devam ediyor.. son sürat..

cumhuriyet tarihinin en yüksek vergilerini toplayan, satılmadık fabrika ve imtiyaz hakkı bırakmayan israfçı ve işbilmez bir zihniyetin bu kadar gelire rağmen bütçeyi denkleştirememesi ve borca muhtaç olması faizlerde bu baskıyı yaratıyor..

evet.. realiteler ortada ve matematik gerçekler belli.. bu gerçekler geçmişte öngörüldü ve belirtildi bu sayfalarda..BES sisteminin akp hukumetini ucuza fonlamanın bir aracı olduğu ortaya çıktı..
    yukaridaki yazım 2 ağustos 2018 tarihli..

daha bir ay bile dolmadı..

şimdi :

dolar 6.45..

faiz %24..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

2.  Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    yukaridaki yazım 2 ağustos 2018 tarihli..

daha bir ay bile dolmadı..

şimdi :

dolar 6.45..

faiz %24..
    İş bilen nasıl diğer enstrümanlarda kazanç sagliyorsa, bes te de sagliyabilir...3 yıldır %100 gram altın fonundayım, geçtiğimiz iki yıl %25 er, bu yıl da şimdiye kadar %50 kazanç var..,kümülatif, %130 lara ulaştı getiri.

Demem o ki başka acılardan eleştirecekseniz eleştirin BES i, ama fon getirileri kişinin fonları yönetim başarısına bağlı.

3. Geçmiş yıllarda çok yazdım gram altını...başlığı takip edenler bilir...şimdi yazmıyorum yani bunları, yıllardır yazıyoruz.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İş bilen nasıl diğer enstrümanlarda kazanç sagliyorsa, bes te de sagliyabilir...3 yıldır %100 gram altın fonundayım, geçtiğimiz iki yıl %25 er, bu yıl da şimdiye kadar %50 kazanç var..,kümülatif, %130 lara ulaştı getiri.

Demem o ki başka acılardan eleştirecekseniz eleştirin BES i, ama fon getirileri kişinin fonları yönetim başarısına bağlı.
    Katılıyorum, uzun vadeli tahvil fonu tarihi diplerini yaşarken bu fonları eleştirmek de mantıksız. Yapılması gereken ucuza her ay bu fonları aldığını düşünüp beklemek. Uzun vadede tahvil fonlarından büyük kazançlar elde edilebilir.

5.  Alıntı Originally Posted by atmega48pa Yazıyı Oku
    Katılıyorum, uzun vadeli tahvil fonu tarihi diplerini yaşarken bu fonları eleştirmek de mantıksız. Yapılması gereken ucuza her ay bu fonları aldığını düşünüp beklemek. Uzun vadede tahvil fonlarından büyük kazançlar elde edilebilir.
    Yani borsa düşerken hisse fonlarını, faiz yükselirken tahvil fonlarını baz alırsak yandık...kendini akıllı ve bilgili gören, başkalarının yeterli donanıma sahip olmadığını düşünenler..felaket tellallığı yerine finansal konularda kendini geliştirme tavsiyesinde bulunsunlar...okuyup araştırmayi, kendileri gibi donanımlı bireysel yatırımcı olmayı teşvik etsinler bence.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku

eleştirini anlamadım.

ben bes karlı biçimde yönetilemez mi diyorum ? yoksa devlet katkısı bir yem mi dir diyorum..

herhalde ikincisi..
    ilgili yazıda anlattık..
    bu katkının zaman içinde kuşa döneceği çok açık.. ayrıca son dönemdeki diğer fonlarında hangi nedenlerle gundemde yer tuttuğuna değiniyoruz: yani akp nin ekonomi politikalarının iflası ve sıcak para ihtiyacı.. öyle ki otomatik katılımda 2 ay zorunlu durma süresini 6 ay yapmaya çalışıyorlardı.. daha fazla takip etmedim bu komediyi..

diğer yandan, devlet katkısında vergi iadesi olan yılları hatırlayanlar dediklerimi daha iyi anlayacaktır.. bugun kü ilk yazımda zaten o konuya değindim..gerçekten dürüst olsalardı o sistemi devam ettirirlerdi..
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7. Devlet katkısı kanunen uzun vadeli devlet kağıtlarında değerlendiriliyor..bunda kurumların ya da bireylerin yapabileceği bir şey yok...bence böyle bir kısıt konması da mantıklı...sonuçta uzun vadede sürekli bu fonda değerlenen birikim, ilerleyen dönemlerde kayıplarını kısmen telafi edecektir.

Kişi ben rahatlıkla birikim yapıyorum ve bu birikimi çok güzel yönetiyorum, enflasyon üzeri düzenli %5-10 reel getiri sağlıyorum diyorsa, bu arkadaş yavru soros sayılır, kendi parasını %100 kendisinin kontrolünde yönetmesi mantıklı olur...BES mes hikaye kalır onun için.

devlet katkılarını elastik bir yay gibi düşünüyor bazıları.. şimdi kaybediyor ama gelecekte kazanacak..

arjantin ya da venezüela olursan telafi etmez.
    bu ikisi arasında bir yerde olsan da etmez..gidişat bunu gösteriyor..

enflasyon şu anda en az %30.. yukarıda verdiğimiz faizler %25 civarında.. ki onunda artması oldukça olası.. dolar karşısında portföylerin ne kadar korkunç eridiğine değinmiyorum bile..

1 ocaktan beri buraya koyarsanız görme şansımız olur. zira ben hesaplarımı çok önceleri kapattım..

şunu gösterin bize:

1 ocaktan bu yana dolar vs (en mükemmel fon kombinasyonu)

bunu örnekle görmek isteriz..doların mevduat faizini de eklemeyi unutmayın..

arjantin 15 sene önceki iflasından sonra tekrar imf masasında.. sizin ödediğiniz 10-15 yıl gibi sürelerde ekonominin düşük enflasyona döneceğine dair ne tür bir umudunuz var.. ben göremiyorum..

o yay o kadar sert darbeler alıyor ki son dönemde, elastikiyetini gittikçe kaybediyor.. eski yerine gelmez o yay..

Sayfa 27/469 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •