Sayfa 27/202 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon
Arama sonucu : 1610 madde; 209 - 216 arası.

Konu: PRKAB - Türk Prysmian Kablo

1.  Alıntı Originally Posted by ay_yıldız Yazıyı Oku
    Amaç hoş güzel... lakin şirkete de bi sormak gerek,madem şirket bu durumda... madem şirket kar edemiyor,madem şirketin finsansal riskleri azaltmak için nakite ihtiyacı var... hal böyleyken her yıl 25 milyon tl civarı lisans bedelini niçin ödüyorsunuz?
    şirket eğer gerçekten iyi niyetliyse karlılık üzerinde en büyük baskıyı oluşturan lisans bedeli konusunda adım atar.
    sn ayyıldız;

.sizin sorunuz sermaye arttırımının amacındandada güzel ve yerinde.......yarın YATIRIMCI İLİŞKİLERİNDEN NEVİN HANIMA HATIRLATALIM......oda müdürlerine iletsin.....en azından duysunlar.....

2. piyasanın nasıl karşılık vereceği meçhul,yarını merak ediyorum... Genel olarak piyasanın bedelli sermaye arttırımlarını negatif olarak algıladığını hatırlatmakla beraber bir ihtimal pozitifte yansıyabilir.
    Neden diyecek olursak?şirketin halka açıklık oranı düşük,hakim ortak %83 ile katılacak yani yaklaşık 25 milyon pay hakim ortak tarafından alınacak... kasaya girecek 70,5 milyonun yaklaşık 60 milyon tl si hakim ortaktan gelecek... şirket finansal anlamda rahatlayacaktır.Eğer piyasa sermaye arttırımını pozitif olarak değerlendirirse bizler de 2,39 liradan yeni paylar alma fırsatı bulmuş oluruz.olumsuz yansımaları sınırlandıracak diğer nokta ise bedelli sermaye arttırım oranının sınırlı oluşu... bu oranda bir bedelliye yatırımcıların çoğusu nakit sıkıntısı çekmeksizin katılabilir.

3. Hisse bedelli fiyatının çok üstünde değil... çok fazla olumsuz etkileneceğini sanmıyorum.
    şirket 2,39 dan pay satacak... hisse fiyatı da şuan 2,55... bu fiyatlardan aşağı düşerse kimse sermaye arttırımına katılmaz... bunu ben bile düşünüyorsam şirketin veya hisseyle ilgili planları olanların da düşünmüş olması gerek.
    Aylar sonra 2,50 üstüne atmışken... umarım yönünü aşağı kırmaz.

4. PRKAB - Türk Prysmian Kablo

Alıntı Originally Posted by ay_yıldız Yazıyı Oku
    piyasanın nasıl karşılık vereceği meçhul,yarını merak ediyorum... Genel olarak piyasanın bedelli sermaye arttırımlarını negatif olarak algıladığını hatırlatmakla beraber bir ihtimal pozitifte yansıyabilir.
    Neden diyecek olursak?şirketin halka açıklık oranı düşük,hakim ortak %83 ile katılacak yani yaklaşık 25 milyon pay hakim ortak tarafından alınacak... kasaya girecek 70,5 milyonun yaklaşık 60 milyon tl si hakim ortaktan gelecek... şirket finansal anlamda rahatlayacaktır.Eğer piyasa sermaye arttırımını pozitif olarak değerlendirirse bizler de 2,39 liradan yeni paylar alma fırsatı bulmuş oluruz.olumsuz yansımaları sınırlandıracak diğer nokta ise bedelli sermaye arttırım oranının sınırlı oluşu... bu oranda bir bedelliye yatırımcıların çoğusu nakit sıkıntısı çekmeksizin katılabilir.
    hakim ortağın %83 işe katılacağı hususunu kap açıklamasında bulamadım. (daha doğrusu hakim ortağın alımı ile ilgili bir sonuç çıkaramadım açıklamada)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5.  Alıntı Originally Posted by gmisyon Yazıyı Oku
    hakim ortağın %83 işe katılacağı hususunu kap açıklamasında bulamadım. (daha doğrusu hakim ortağın alımı ile ilgili bir sonuç çıkaramadım açıklamada)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    sayın gmisyon sermaye arttırımı bütün paylar için geçerli, 112.233.652 adet payın %83'ü hakim ortağa ait, %16 küsürü de halka açık durumda sermaye arttırımı sadece halka açık paylar için yapılamaz... sermaye bir bütündür.bunun dışında sadece halka açık %16 ya tekabül eden yaklaşık 18 milyon adet payın %26,28 oranında bedelli sermaye artışına katılması durumunda sermaye 141.733.652 tl ye (her pay 1 tl olarak baz alınıyor) ulaşamaz. sadece halka açık paylar %26,28 oranında bedelliye katıldığı taktirde sermayede 4,5-5 milyon dolayında bir artış meydana gelir.açık bir şekilde izah etmeye çalıştım lakin çok şey yazınca anlam karışıklığı ortaya çıkmış olabilir.kafanıza takılan bir nokta varsa,bilgim dahilindeyse cevap verebilirim.

bazen şirketler rüçhan haklarını kısıtlayarak da sermaye arttırımları yapabiliyorlar,bu durumda halka açık paylara sahip olan yatırımcılar sermaye arttırımına katılmıyorlar,hakim ortak pay ihraç ederek bu paylar içinde gerekli tutarı yatırarak,şirket sermayesini arttırıp şirketteki pay oranlarını da arttırabiliyorlar.Tabiki bütün bunlar SPK'nın onayıyla olabiliyor.

6. Prkab'ın halka açıklık oranı yüksek olsaydı %80-90 gibi... bedelli sermaye artışının yatırımcıyı söğüşlemek için yapıldığını düşünebilirdik... bunun örneklerini borsamızda sürekli görüyoruz,kar edemeyip belirli aralıklarla sık sık bedelli sermaye artışı yapan şirketler var.
    Lakin prkab'ta durum farklı halka açıklık oranı düşük,sermaye artışıyla gelecek paranın %83'ü hakim ortaktan gelecek.
    Ben negatif yansıması olma ihtimali kadar pozitif yansıma ihtimali olduğunu da düşünüyorum... en kötü ihtimalle de sınırlı negatif yansır diye bekliyorum... belki de hisse taşıdığım için çok negatif bakamıyorum.

Y.T.D
    Hayırlı geceler.

7. Şirket 5 kuruş kar payı dağıttı şimdi gelin ben şirketi kötü yönetmişim bana 1 hisse için 62,5 kuruş verin diyor. Yani 10 yılda dağıttığı 61 kuruş temettüden fazlasını istiyor. Sonuçta 10 yılda kaçırdıkları örtülü kar bir yana bir de üstüne para istiyorlar utanmadan. Şirketin kasasında 127 milyon varken kısa ve uzun vadeli borcu yokken bu şekilde sermaye artırımı bana göre kötü niyet. Evet şirkete yarıyor ama bizim maliyeti de artırıyorlar. Madem bakır fiyatları arttı 2016 da tarihi diplerindeyken hesabınızdaki 127 milyon tl ile neden ucuz ucuz almadınız. Bu tedbiri almayan genel müdür, üretim direktörü, satın alma direktörü, mali işler direktörünün ve CEO nun istifalarını isteyecek misiniz? SPK neden artırımı kabul etti diye düşünüyorum. Yoksa Pyrismian yönetimi hissenin bugünkü artışından rahatsız mı oldu.

8. .PRKAB;

.yatırımcılarını o kadar bezdirmişki,haklı olarak insanlar bedelli sermaye artışını olumuz değerlendiriyor.....şunuda unutmayalımki sn Mira'nında dile getirdiği problemlerin benzerlerini geçtiğimiz yıllarda borsada bugünün en saygın hisse senetlerinin neredeyse tamamındada gördüydük....umarız buradada yeni yapı yönetmeliği sayesinde şirket bir türlü yakalayamadığı karlılık oranlarını yakalarda bu çile dolu kahredici süreç biter....

.zaten var olan karlılık maalesef lisans bedeli gibi ana şirkete aktarılan karları anca karşılıyor yada bu ilk çeyrek gibi karşılamayabiliyor.....umarız piyasa koşullarında sn CEO'nunda belirttiği gibi PRKAB lehine ciddi fark yaratması beklenen bu yapı yönetmeliği ve Enerji bakanlığının enerji altyapısına yönelik yatırımlarını arttırması bizim payımıza bugüne kadar düşmeyen/düşemeyen karlarında ortaya/açığa çıkmasına sebep olur.....

.Bu bedelli sermaye arttırımı bu minvalde aklı selim düşününce olumlu bir adım diye düşünüyorum.....hissenin yatırımcılarının makus talihinin kırılması dileğiyle,hayırlı kazançlar dilerim....

Sayfa 27/202 İlkİlk ... 1725262728293777127 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •