Onemli Gunler Banner
Sayfa 274/388 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374 ... SonSon
Arama sonucu : 3098 madde; 2,185 - 2,192 arası.

Konu: RYGYO - Reysaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

1. Bakalim bugun 2.89 dan alan mı yoksa satan mı karlı olacak.

2. Bu gün hisse satıp bedelli ödemek için son gün endekste hafif eksiyken tahtacı satmak isteyenleri sıkıştırmaya çalışıyor

3.  Alıntı Originally Posted by STGroup Yazıyı Oku
    "Türkiye'de Ağustos 2021 sonu itibarıyla son bir yıl içerisinde konut imarlı arsaların fiyatları %33.51 artmıştır. Ortalama konut i̇marlı arsa büyüklüğü 511 metrekaredir."

Veriler alttaki linkten alınmıştır.
    https://www.endeksa.com/tr/analiz/tu...s/satilik/arsa

Şirketin 2020 sonu değerlemelerine göre 3 milyar TL den fazla değerde arsası bulunuyordu (iştirakler dahil )yani kabaca 1 milyar TL kar sadece buradan gelecek bedelliden 250 milyon TL ve kira geliride yaklaşık 300 milyon TL olacak kabaca yıl sonu için 1,5 milyar TL kar bile abartı olmayabilir

Şu anda borsada işlem gördüğü piyasa değeri 880 milyon TL

Bedelli sonrası toplam 500 milyon lot desek bile 1,5 milyar TL ye ulaşmıyor 3 TL fiyatta kalırsak FK oranı yıl sonu için 1 olur sektör ortalamasının en az 10'da biri PD/DD yıl sonu için 0,4 lerde olur buda sektör ortalamasının en az 10'da biri

Kar dağıtmaya kalkasa hisse başı 3 TL temettü çıkar bu iş nasıl olacak ? Eksi fiyatta hisse mi olur ?
    En az 10 lira olmadan temettü dağıtmak. 3 lira temettü dağıtabilmesi için 30 lira olması gerekmez mi?
    Bu hissede temettü dağıtımı çok zor. 2012 den beri takip ederim. 40 krştan alıp 75 krştan sattıydım. 12 lira olunca çok pişman oldum.
    Yine o fiyata gelmesi için spek lazım.
    YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
    Burada paylaştıklarımdan dolayı trakyalı ve hissenet sorumlu tutulamaz.

4.  Alıntı Originally Posted by trakyalı Yazıyı Oku
    En az 10 lira olmadan temettü dağıtmak. 3 lira temettü dağıtabilmesi için 30 lira olması gerekmez mi?
    Bu hissede temettü dağıtımı çok zor. 2012 den beri takip ederim. 40 krştan alıp 75 krştan sattıydım. 12 lira olunca çok pişman oldum.
    Yine o fiyata gelmesi için spek lazım.
    Öyle bir kural yokta temettü haberi gelirse hisse zaten ederini bulur bist biraz tuhaf bir yer 10 TL etmeyen hisseler 100 TL den alıcı buluyor 10 TL lik hisseler 1 TL de sürünüyor mesele bunu görmek adamlar pandemi döneminde tüm depolarını kiralamışlar hatta o kadar fazla talep varki malların bir kısmını depoların önüne yığmaya başlamışlar bu kadar talep olunca elbette temettü dağıtmak mantıklı olmaz talep karşılanana kadar arsa alımını sürdürürler ne zaman arz talep dengesi yerine oturur işte o zaman temettü dağıtmaya başlarlar bu 5 sene sonrada olabilir 10 sene sonrada olabilir önemli olan hissenin ederi nedir onu bilmek

Hisse temettü dağıtacağından değil ederi ne kadar olabilir ile ilgili bir benzetmeydi öyle bir beklenti içinde değiliz zaten.

5. Konunun birde teknik yönü var o da şu şekilde buradaki kar arsa değer artışından geliyor yani geçen sene 3 milyar eden arsalar bu sene 4 milyar civarı edecek ama bu nakit para olmadığı için dağıtılacak bir karda yok aslında ve elbette bedelliden gelecek olan 250 milyon TL de dağıtılamaz kiradan gelecek olan para ise yıl içinde arsa alımına devam ediliyor borçların faizi var işletme giderleri vs. aslında elde tutulacak bir kar yok ne zaman firma ben şu arsayı satıyorum yada iştirakime devrediyorum gibi bir kap atar işte o zaman buradan gelen para nakittir vede dağıtılabilirdir hisse ucuz mu ucuz hatta beklentisine göre bistin en ucuz hissesi ama piyango kime vurur ne zaman vurur kim alır götürür onları zamanla göreceğiz

6. Şirketin 3 milyar 127 TL lik yatırım amaçlı gayrimenkul yatırımı bulunuyor ve bunların çoğu depolardan oluşuyor. Daha öncede ifade ettiğim gibi depoların yeni sözleşmelerinde kira gelirlerinde büyük artışlar yaşandı. Bazı depolarda 2 katı aşan artışlar oldu. Anadoludaki depolarda bile %60 lık artışlar yaşandı. Ayrıca Pendik Kurna ve Köseköy deki arazilerin değeri de Kuzey Marmara Otoyolu'nun devreye girmesiyle ekstradan arttı. Depoların yanısıra şirketin elinde çok değerl araziler de var.

Bu sene yeniden değerlemede en az %50'lik artış bekliyorum şahsen. Bu da 1.6 milyar TL değerleme kârı demek oluyor. Yani şirketin piyasa değerinden fazla.

7. Şirketin kısa orta uzun vade toplam borcu 1.5 milyar TL düzeyinde. Bedelli sonrası elindeki nakit ise 550 milyon TL civarında. 2022 yılı için muhit projesi ve Ankara galericiler sitesinden toplamda 450 milyon TL'ye yakın bir nakit elde edilebilecek.

Devam depo, GES, otel yatırımları ve mevcut depoların kira artışlarını değerlendirdiğimizde 2022 yılı için 500 milyon TL yıllık FAVÖK ortaya çıkma ihtimali kuvvetli gibi duruyor. Yani 2022 yılında şirket bütün borçlarını kapatabilir hale gelebiliyor.

Bundan sonrasında yani 2023'de şirket ya çok daha hızlı büyüyecek ya da temettü canavarına dönüşecek. Bu yönetimin vereceği bir karar olacak. 2023'de hisse başı 1 TL temettü rahatlıkla verilebilir ve bu rakam bundan sonrada her sene artabilir.

8. Pandemiyle birlikte depoların kira gelirlerinde yaşanan yükselişler olsun, yeni başarılı depo yatırımları, artan gelirler, büyüyecek özkaynaklar, azalan borçlar, yüksek büyüme veya temettü potansiyeli, şirketin stratejik hale gelmesi, potansiyeli güçlenmiş arsalar...

Bunların hepsi son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve piyasa tarafından görmezden geliniyor şimdilik. Tutabildikleri kadar tutsunlar bakalım nereye kadar.

Sayfa 274/388 İlkİlk ... 174224264272273274275276284324374 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •