Onemli Gunler Banner
Sayfa 276/637 İlkİlk ... 176226266274275276277278286326376 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,201 - 2,208 arası.

Konu: ...:::Beyaz Yaka için Yatırım Koçluğu...:::

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
     Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku
    sn. whale,
    sn. cautionary nin yazısını alıntılamış olsanızda konuyu açan kişi olarak birkaç birşey yazma ihtiyacı hisseetim.

öncelikle burada vurgulanan konu iş özel hayat dengesini neredeyse ortadan kalkması haftalık 40 saat olan çalışma saatinin pratikte 60 a dayanmasıdır

peki insanlar niye 60 saat çalışıyor kendilerini heyecanlandıran şirketlerini fezaya çıkaracak projeler için mi?
    Tabii ki hayır, yapılan büyük oranda amelasyon veya ego sahibi bir yöneticiden laf duymamak için aynı işin kırk şekilde incelenmesinden ibaret.

360 derece masalınızı da pratikte uygulayan falan yok kusura bakmayın.

tabii ki iyi kurumlar iyi yöneticiler vardır ama sayıları süratle azalıyor, zira yönetici dediğim adam da bir üstünün izin verdiği ölçüde iyi olabilir. bir üstü haftalık 300 adam saatlik iş beklerken kimse 200 saatlik iş yapamaz.
    %100 katılıyorum.
    İstanbuldaki en büyük aile şirketleri ve holdinglerin genel müdürlükleri, bankaları ve bağlı iştiraklerinde durum dediğiniz gibidir.
    Türkiye'nin sorunu çalışma saatleri ile ilgilidir.
    Bu konuda IK departmanlarının da eli kolu bağlıdır. Her kim ki sıradışı saatlerle çalıştırılıyorsa hukuki yollara başvursun derim. Keza ben öyle yaptım ve yasal haklarımı aldım.
    Avrupa'da bir çok ülkede 40 saatten fazla çalışmak yasaktır.
    Avrupa sosyalizmi güzel uygulamaktadır. Türkiye ise maalesef kapitalizmden, vahşi kapitalizme geçiş yapmıştır.
    syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

2. Güncel Portföyüm ve tercih sebeplerim.

% 48,5 SODA (İş bankası grubundan, yatırımları var, pazarı patronu, en çok biriktirmeyi planladığım hissem)
    % 14,6 ARCLK (Koç grubundan grafik pahalı olmayan bir hissem olsun istedim)
    % 14,8 SASA (Çok iddialı bi patronu var)
    % 7,2 BRİSA (Sabancı ve yabancı ortaklı. Yeni yatırımın pozitif beklentisi)
    % 6,4 FROTO (Koç grubundan, ihracata yönelik, malesef grafik çok pahalı)
    % 6,9 HALBK (Babam emeklisi, aile yadigarı şirketimiz, başına bişey gelirse üzülerek satarım)

TOASO VE TUPRS dan ufak karlarla çıktım.
    Çok düşünülmüş kararlar değildi. Tekrar alabilirim.

CİMSA (Sektöründe farklı ürün avantajı var. Sabancı+Oyak sermayesi var. Yüksek ve düzenli temettü. Fiyatı ucuz)
    HEKTS (Oyak grubundan, ülke için önemli bir ihtiyacı karşılıyor. Yüksek ve düzenli temettü.)

eklemeyi düşünüyorum çok aşırı bir çıkış yapmazlarsa.

3.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    @whale,

Aklıma gelmişken bir soru sorayım..beyaz yaka dünyasında alınan maaş söylenmez, ama işe aldığınız gençlerin maaşını söyleyebilirsiniz sanırım..,itü, otdu, Boğaziçi gibi kalbur üstü uni lerden mezun, iyi derece İng. bilen yeni bir mezuna ikramiye, yıl sonu primi vs hepsi dahil, net olarak kaç tl veriyorsunuz( ortalama soruyorum, ve tabii ki brüt ücret politikası nedeniyle vergi sistemi kaynaklı net ücret ilerleyen aylarda düşecektir...ben işte bunun aylık ortalamasını soruyorum).

Bir de bu yeni parlak gelecegin direktör adaylarına yıllık % kaç maaş artışı veriyorsunuz.
    Herşey dahil aylık
    1050€ +/-100€ dur

beyaz yaka emekli maaşı nasıl acaba? Günü doldurup yaşı bekleyen 56/60yaşında ne kadar alacağını kestirebiliyorsa daha sağlıklı plan yapar

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app

4.  Alıntı Originally Posted by oguzvortex19 Yazıyı Oku
    Herşey dahil aylık
    1050€ +/-100€ dur

beyaz yaka emekli maaşı nasıl acaba? Günü doldurup yaşı bekleyen 56/60yaşında ne kadar alacağını kestirebiliyorsa daha sağlıklı plan yapar

Sent from my iPhone using hisse.net mobile app
    Benim bizzat şahit olduğum örnekler 4000-4500 tl arası...yıllık %10-15 maaş artışı...hepsinin önünde de aynı havuç...10-15 yıl boyunca istikrarlı iyi bir performans ile orta kademe yönetici veya uzman olacak...belki de düşük performans ile işten atılacak...ancak yöneticilik için doğru ata da oynamak lazım, tek başına performans da yeterli olmuyor çoğu zaman.

4500 tl ile kıra vs sonrası bir araba alabilmek için 5 sene tasarruf edilmeli...ev için 20 sene.

Daha erken bazı şeylere sahip olabilmek için, tasarrufları verimli yatırımlara yönlendirmek şart.

Emeklilik mevzusuna gelince...99 da çıkarılan yasa son 15-20 yılda beyaz yaka lehine ender yasalardan biridir...genelde sigorta tavanından vergileri ödendiği için, emekli maaşları yüksek...bugün 20-25 yıl tavandan sigortasi ödenmiş bir beyaz yakalı, bugün 4500 tl civarında bir emekli maaşı alacak...artık az vergi ödemek için , maaşları düşükten gösterenler çok daha az emekli maaşı alacak,

5. Maaşların erimesine bir örnek vereyim.

2011 Yılı Ocak ayında 16 Maaşımla sıfır dizel fluence alabilmiştim. 2.500 x 16 = 40.000

Bugün benim 2011 deki pozisyonumdaki birinin dizel megane sedan alabilmesi için 22.4 maaşını vermesi gerekiyor.

5.250 x 22,4 = 118.000

7 yıl sonra aynı standartlardaki bir araç için 6,5 maaş daha fazla ödenmesi gerekiyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,053
     Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Benim bizzat şahit olduğum örnekler 4000-4500 tl arası...yıllık %10-15 maaş artışı...hepsinin önünde de aynı havuç...10-15 yıl boyunca istikrarlı iyi bir performans ile orta kademe yönetici veya uzman olacak...belki de düşük performans ile işten atılacak...ancak yöneticilik için doğru ata da oynamak lazım, tek başına performans da yeterli olmuyor çoğu zaman.

4500 tl ile kıra vs sonrası bir araba alabilmek için 5 sene tasarruf edilmeli...ev için 20 sene.

Daha erken bazı şeylere sahip olabilmek için, tasarrufları verimli yatırımlara yönlendirmek şart.

Emeklilik mevzusuna gelince...99 da çıkarılan yasa son 15-20 yılda beyaz yaka lehine ender yasalardan biridir...genelde sigorta tavanından vergileri ödendiği için, emekli maaşları yüksek...bugün 20-25 yıl tavandan sigortasi ödenmiş bir beyaz yakalı, bugün 4500 tl civarında bir emekli maaşı alacak...artık az vergi ödemek için , maaşları düşükten gösterenler çok daha az emekli maaşı alacak,
    Artık bordrolu çalışıp emekli olmayı bir başarı değil, ek bir yaşlılık geliri olarak görmek lazım.
    2008 sonrası gruba dahil olanlar gerçekten çok düşük emekli aylığı alacaklar.

-eski bir yazı-
    http://www.bloomberght.com/ht-yazarl...80-lira-yalani

..."Emekli aylıklarına alt sınır yani taban aylık uygulamasına ilk darbe 1999'da geldi, son ve öldürücü darbeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2008'de vurdu, 1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile alt sınır her ay düşüyor. SSK'lılardan 1 Ekim 2008 öncesi emekli olanların alt sınırı 780 lira iken, bugünlerde emekli olanların ise 610 lira. Çalışanlar ve isteğe bağlı prim ödeyenler için de her ay 2.25 lira azalıyor."
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Alıntı Originally Posted by HAKEM Yazıyı Oku
    Sistemi yönetenler birey değil köle istiyor.Gidişatı da allem kallem o şekilde kurgulayacaklar.Görebildiğim kadarıyla pek bir istisna meslek grubu falan da olmayacak.Önümüzdeki 5 6 yıl hem ülkemiz hem dünya için kayıp yıllar olacak.Şu anda maaşı enflasyona göre veya dolara göre artan bir grup göremiyorum.E emlaktaki çöküşte başladığına göre ülkemizdeki kolay yolla havadan para kazanma işi de bitti demektir.Bakın sistem o kadar zorladı para o kadar azaldı ki hemen hemen tümü kendi yandaşları olan 50 000 taşeronu bir kalemde çizdi hükümet.Beyaz yaka veya renk tayfının herhangi bir skalasında olan tüm orta ve orta alt kesim kendilerini skalanın 2 basamak altında bulacak.Allahtan sosyal dokumuz insani değerlerimiz hala batıya göre daha insani de evsiz falan pek sokaklarda amerika gibi değil.İmkanı olan bizde yakınının sokakta yaşamasına izin vermez.Bu forumun tüm bu bilgilerin ışığı altında çok önemli bir sosyal görev gördüğüne inanıyorum.Yaşı genç arkadaşların defalarca okuması gerekn bir forum olduğuna inanıyorum.Saygılar ,sevgiler arkadaşlar.
    Kendi yazımı alıntılamam manasız gelebilir, ama burda bizde evsiz pek olmaz demiştim.Fikrim pek değişmedi. Bugün gazetede bir haber okudum.52 yaşında bir vatandaşımız Bursada bir süredir arabasında yaşıyormuş.Bursaya çalışmaya gelmiş.Geçen hafta ankara gölbaşına ailesinin yanına gitmiş battaniye falan almış.Arabanın fotosu da var renault fluence.Bir an düşündüm 52 yaşında bursaya git arabanın içinde bir kaç ay yaşa falan.Neyse dün gece soğuktan donmuş arkadaşlar.Yani hakikaten en düşüneceğimi bilemedim ,bir an o adamın yerine kendimi koydum. Bu tarz dramlar artacak.Maalesef durum sıkıntılı.Rahmetlinin fotosu da var, bana baya düzgün simalı biri gibi geldi.Neyse daha fazla içinizi karartmayayım .İyi akşamlar arkadaşlar.

8. Herkese merhaba,

Yaklaşık 1 hafta içerisinde başlığı keşfedip tüm sayfaları okumaya çalıştım. Başta Cautionary ve Dudu olmak üzere karşılık beklemeden bilgilerini ve deneyimlerini ayrıntılı şekilde anlatan herkese çok teşekkür ederim.

Kısaca kendimden bahsedecek olursam, yaşım 26, itü lisans mezunu, yüksek lisansının ikinci senesinde bir mühendisim. Borsada işlem gören kurumsal bir firmada proje mühendisi olarak yaklaşık 6 aydır çalışıyorum. Sisteme girmemek, kendi startup şirketimi kurmak için çok direndim ancak startup başarı hikayelerinde ortak olan bir durum dikkatimi çekti. Başarılı arkadaşlar başarısızlıklarından ders almış ve tekrar tekrar denemişler. Günler, aylar, yıllar.. İşçi çocuğu olarak böyle bir imkanımın olmaması ve ilk girişimimde turnayı gözünden vurmanın imkansızlığı borca harca girip böyle bir serüvenle hayata başlamanın mantıksız olduğunu düşündürdü. Birgün şansımı tekrar denemek üzere o defteri kapadım ve kurumsala girdim.

Diğer taraftan, kurumsal hayattaki çok kısa süreli gözlemim sayfalarca konuşulan konularda ne kadar haklı olduğunuzu gösteriyor. Daha önceki sayfalarda bahsedenler olmuş, sabah akşam iş konuşan mesaiye kalıp saatlerce çalışan ve bunu gururla anlatan insanlarla dolu firmalar. Hele ki şirket ile duygusal bağ kuran arkadaşları gördükçe iyice şaşırıyorum.

İşin insani tarafını bırakıp, şirket gözünden baktığımızda, gelecek yılların teknolojik trendleri yakalayabilen şirketler için oldukça kolay yönetilebilir ve karlı olacağını düşünüyorum. Şahsi fikrim gelecek nesillerin ciddi işsizlik problemleri olacağı yönünde. Bu sadece katma değeri olmayan işlerde değil, beyaz yaka içerisinde de kendini gösterecek. Yapay zeka ve arttırılmış gerçeklik, gümbür gümbür geliyor ve bu da işçinin işsiz kalmasına beyaz yakanın statüsünün iyice düşmesine sebep olacak.

Şirketteki görevim, otomasyon yüzdesini arttırmak ve çalışan sayısını azaltmak. Üst yönetimle bütçe görüşmelerinde, ROI si 2 yıl üzerinde olan projelere onay alamadık. Böylesine büyük bir firmanın, harcadığı paranın 2 yıl sonrasında maliyetini çıkarmayan projeyi kabul etmiyor oluşu beni oldukça şaşırttı. Büyüklerimden özür dileyerek söylüyorum, sonrasında düşündüğüm şey tam olarak şu oldu:

Sen kim köpeksinki drizzt, koskoca firma 2 yılda geri dönüşü olmayan nesneye para yatırmazken, elindeki telefonu yenilemeyi düşünüyor, internetten lazım olmayan birsürü sipariş veriyor ve ay sonunu zor görüyorsun!

Bu düşüncenin ardından biraz gaza geldim ve harcamalarımı kısıp birkaç ay içinde ufak ufak birikimler yapmaya başladım. Borsa ile ilgili hiçbir fikrim olmamasına rağmen cep şubeden hesap açıp çalıştığım firmanın hisselerini grafik falan okumadan bodoslama almaya başladım. Temel motivasyonum, bu adamlar parayı iyi yönetiyor, benim hissede zamanla değerlenir işte şeklindeydi.

Daha sonra bu başlıkta çoğunluğun kabul ettiği genel kriterlere uygun hisseler aldığımı farkettim ve çok mutlu oldum. Bu birkaç aylık süre içerisindeki birikimimi %30 döviz, %50 hisse %20 sanal para şeklinde. Sanal paralar o kadar yüksek karlar getiriyor ki gerçekten nefsime zor hakim oluyorum desem yeridir. Yakın bir tarihte, crypto currency piyasasına büyük bir kriz vuracağını düşünüyorum ancak yinede tüm paramı çekip riskten uzaklaşmaya elim gitmiyor belli oranda her ay yatırmaya devam etmek istiyorum.

Amacım buradaki herkes gibi finansal özgürlüğe sahip olmak ve tamam dediğimde çıkıp kendi istediğim işlerle ekonomik strese girmeden uğraşabilmek.

Biraz uzun oldu kusuruma bakmayın buralara kadar okuduysanız benim iki sorum olacak siz değerli yatırımcılara.

Birincisi, yüksek riskli kağıtlar için (benim durumumda sanal paralar) tavsiye edilen bir portföy yüzdesi var mıdır?

İkincisi, şu 45 derecelik açı olayında kaç ay, çevre, yıl yada yıllar bakarak grafik okuyorsunuz

Sayfa 276/637 İlkİlk ... 176226266274275276277278286326376 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •