Sayfa 279/469 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379 ... SonSon
Arama sonucu : 3746 madde; 2,225 - 2,232 arası.

Konu: BES ( Bireysel Emeklilik Sistemi )

Fon seçimi çok önemli. Ben yoncalı bankanın besindeyim geçen sene konjunktüre göre 6 kez fon değişikliği yapmışım. 1 yıllık getirim %28 olmuş. Yoncalı emekliliğin fonlarında geçen yıl en başarılı fon %45 yapmıştı (hisse senedi fonu). Halbuki başka bes şirketlerinde %80-90 yapan fonlar var.Hem biste yapan yapan hem de yurtdışı hisse senedine yatırım yapan fonlar için geçen yıl çok başarılı bir yıldı. Kendi adıma sürekli fon değişikliği takip etmeyi bırakıp befas kurulunca 2-3 fonluk en iyi fonlardan çeşit yapıp olayı uzun vadeye bırakacağım. Yıllıkta %40 ortalama tutturmak bile portföyü inanılmaz noktalara getirebilir 10 yıl sonra. İsteyen simülasyon yapabilir.
    Benim 11 yıldan az zamanım kalmış bes emekliliğine.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

2. befas kurulunca 2-3 fonluk en iyi fonlardan çeşit yapıp olayı uzun vadeye bırakacağım.
    Kesinlikle aynı fikirdeyim. Şu an sanal bir portföy yapmaya başladım bile. Gözüme çarpan bazı fonların da içerisinde bulunduğu, TEFAS'tan otomatik veri çeken bir tablo hazırlığım var, hazır olduğunda burada da yayınlayacağım nasip olursa.

Yeni katılan BES'çilere ve genel olarak...BES için en önemli dönem 46 yaş ile 56 yaş arası. Bu dönemde maksimum tutarların yatırılması ve devlet katkı payının tamamının alınması çok önemli. Bugün itibariyle 40 bin TL yatırıyorsunuz 10 bin TL de devletten geliyor. Olaya böyle bakın dostlarım. Şahsen ben 3 yıl oldu ve yavaş yavaş hisse pozisyonlarımı bozup tam yatırıyorum. İlave katkı payı yatırırken faizlerin yüksek olduğu dönemleri seçmekte fayda var. Çünkü devlet katkısının değerlendiği fonlar tahvil esaslı ve paranızı yüksek faizden vadeli hesaba yatırmak gibi bir durum oluyor.

3. Saygıdeğer arkadaşlar,

Befas kurulunca 2-3 fonluk en iyi fonları (öznel) paylaşırsanız seviniriz.

Örneğin x1-2-3 fon hisse senedinde, y1-2-3 fon tahvilde gibi...

Bu şekilde her yatırımcının risk iştahına göre dağılım yaparız.
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4. Herkese merhaba,
    Aklıma takılan ve bir türlü net cevap bulamadığım bir konuyu sormak istiyorum, cevaplayan olursa çok mutlu olacağım.
    Benim ihtiyacım olan bilgi emekli olacağımız zaman parayı toplu istemez de maaş istersek bu maaş neye göre hesaplanıyor? Birikmiş paradan azar azar ödenip o para bitince maaşsız mı kalıyoruz? Yoksa istatistik olarak şu kadar yıl yaşar deyip bir maaş bağlıyorlar çok yaşarsam şirket zarara giriyor az yaşarsam şirket kar ediyor gibi bir durum mu var? Ölürsek emekli maaşından varislere kalan bir şey oluyor mu? Yani SGK'nın emekli maaşı sistemine göre farkı nedir?
    Diyelim 56 yaşında 100 bin lira birikti emekli olacağım, bu parayı toplu istemiyorum bana maaş bağlayın dedim kaç lira maaş bağlanır?

Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Herkese merhaba,
    Aklıma takılan ve bir türlü net cevap bulamadığım bir konuyu sormak istiyorum, cevaplayan olursa çok mutlu olacağım.
    Benim ihtiyacım olan bilgi emekli olacağımız zaman parayı toplu istemez de maaş istersek bu maaş neye göre hesaplanıyor? Birikmiş paradan azar azar ödenip o para bitince maaşsız mı kalıyoruz? Yoksa istatistik olarak şu kadar yıl yaşar deyip bir maaş bağlıyorlar çok yaşarsam şirket zarara giriyor az yaşarsam şirket kar ediyor gibi bir durum mu var? Ölürsek emekli maaşından varislere kalan bir şey oluyor mu? Yani SGK'nın emekli maaşı sistemine göre farkı nedir?
    Diyelim 56 yaşında 100 bin lira birikti emekli olacağım, bu parayı toplu istemiyorum bana maaş bağlayın dedim kaç lira maaş bağlanır?
    2 senaryo var.

1) Olunceye kadar maas almak isterseniz: Yillik gelir sigortasi ile size onceden belirlenen(biriken paraniza gore) bir tutarda omur boyu maas baglanir. Enflasyon oraninda maasiniz her yil artar. Ozetle bu sekilde

2) Sizin belirleyeceginiz tutarda veya vadede emeklilik: Burada emekli ayligini/ya da vadesini siz belirlersiniz. Ornegin 56 yasina geldiniz ve 120 bin lira birikiminiz var ve 10 yil emekli ayligi almak istiyorsunuz.

120bin/10 = 12bin ilk yil alacaginiz aylik. AYlik isterseniz her ay 1000 lira odenir. Kalan 108 bin istediginiz fonda yine degerlenir.

Ikinci yil Kalan 108 bin degerlendi ve 130bin oldu.Ikinci yil icin 130bin/9 = 14.44bin. bu tarinin 1/12 si her ay hesabiniza odenir. Yaklasik 1200 lira. Kalan 115.56(130 - 14.44) degerlenmeye devam eder.

ucuncu yil kalan 115.56 diyelim 130 oldu yine. 130/8 = 16.25(ucuncu yil icin emekli maasai tutari. size 1350 lira her ay odeme yapilir(16.25/12)

Bu sekilde devam eder. 10 yilin sonunda tum paranizi almis olursunuz.

6.  Alıntı Originally Posted by asuGaGuGa Yazıyı Oku
    2 senaryo var.

1) Olunceye kadar maas almak isterseniz: Yillik gelir sigortasi ile size onceden belirlenen(biriken paraniza gore) bir tutarda omur boyu maas baglanir. Enflasyon oraninda maasiniz her yil artar. Ozetle bu sekilde

2) Sizin belirleyeceginiz tutarda veya vadede emeklilik: Burada emekli ayligini/ya da vadesini siz belirlersiniz. Ornegin 56 yasina geldiniz ve 120 bin lira birikiminiz var ve 10 yil emekli ayligi almak istiyorsunuz.

120bin/10 = 12bin ilk yil alacaginiz aylik. AYlik isterseniz her ay 1000 lira odenir. Kalan 108 bin istediginiz fonda yine degerlenir.

Ikinci yil Kalan 108 bin degerlendi ve 130bin oldu.Ikinci yil icin 130bin/9 = 14.44bin. bu tarinin 1/12 si her ay hesabiniza odenir. Yaklasik 1200 lira. Kalan 115.56(130 - 14.44) degerlenmeye devam eder.

ucuncu yil kalan 115.56 diyelim 130 oldu yine. 130/8 = 16.25(ucuncu yil icin emekli maasai tutari. size 1350 lira her ay odeme yapilir(16.25/12)

Bu sekilde devam eder. 10 yilin sonunda tum paranizi almis olursunuz.
    Cevap için teşekkürler, yazdığınız birinci senaryoyu asıl merak ediyorum ama işte hiç sayısal örnek bulamadım. Korkum kuş kadar bir maaş bağlanması. Sonuçta SGK gibi havuz sistemi yok sizin hesabınızdaki paraya göre maaş bağlanıyor.
    BESteki emeklilik bizim SGKdan alıştığımız emeklilik sistemi değil, birikim yapıp sonunda o parayı peşin ya da taksitle geri almak. Sistemin yürümesi, SGK gibi karadelik olmaması için bu şart ama emekli olup emekli maaşı alacağım diye hayal kuranlar umduğunu bulamayacak.

7. Rakamsal bir örnek Sözcü'den buldum. 100.000 TL karşılığı aylık 496 TL demişler.

https://www.sozcu.com.tr/2015/ekonom...dahafazlahaber

8.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Cevap için teşekkürler, yazdığınız birinci senaryoyu asıl merak ediyorum ama işte hiç sayısal örnek bulamadım. Korkum kuş kadar bir maaş bağlanması. Sonuçta SGK gibi havuz sistemi yok sizin hesabınızdaki paraya göre maaş bağlanıyor.
    BESteki emeklilik bizim SGKdan alıştığımız emeklilik sistemi değil, birikim yapıp sonunda o parayı peşin ya da taksitle geri almak. Sistemin yürümesi, SGK gibi karadelik olmaması için bu şart ama emekli olup emekli maaşı alacağım diye hayal kuranlar umduğunu bulamayacak.
    ne diyeyim halen BES ten emekli maaşı (süresiz) alacağını düşünen saflar var.

10 yıl içerisinde SGK emekli maaşının aşağı yukarı herkes için aynı olmasını bekliyorum, sürekli az maaş alması gerekenlerin maaşını yukarı yuvarlıyorlar.

Sayfa 279/469 İlkİlk ... 179229269277278279280281289329379 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •