Sayfa 282/1230 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382782 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 2,249 - 2,256 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. MB voip islemleri ile ilgili yazinizi okuyunca ben de tesekkur etmek istedim sn. Cautionary.

Forumda en cok takip ettigim baslik burasi, yazilariniz ve yaklasimlariniz olaylara farkli bakmama ve bilgilenmeme vesile oluyor. Emlak basligindaki yazilarinizi gorunce de merakla okuyorum cunku basma kalip ve hep kendini tekrar eden diger yazilar insani cezbetmiyor acikcasi..

Emekleriniz icin size, Dudu ve forumun diger uyelerine cok tesekkur ederim...

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Faydalı bulmanıza Çok sevindim arkadaşlar...ilgi görmez, biraz detay kalır diye bu tür analizler paylaşmıyorum...ama bazı konularda o kadar kafa karışıklığı var, bilen bilmeyen herkes bir şey diyor, sapla saman karışıyor...mecburen yazmak zorunda kaldım.

Bir de maalesef ülke bölünmüş..idari her karar ideoloji gözlüğü ile ele alınıyor nerdeyse...bir taraf hep negatif tarafı, bir taraf hep pozitif tarafı anlatıyor...özgür bir basın yayın olmadığı için buralarda görüş beyan edenler de yeterince özgür ve açık konuşamıyor.

Bu nedenle, tarafsız yorum ve analizler önemli...eğer faydalı olacağını düşünen bir çoğunluk oluşursa, devam ederim bu tür yazılara.
    Faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler sn cautionary

Mi A2 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3. Bugün tarlamızdan ürünler geldi...30 kilo salamura, 20 kilo teneke zeytin( geçen sene gelen zeytin yağı hala bitmedi)...laf aramızda, biraz fazla zeytin sever bir aileyiz...1000 tl de para geldi...2,5 dönüm, 40 yetişkin ağaçtan 1 ton civarı ürün alınıyor.. meyve ağaçlarını da iki sene önce diktik, 20-25 farklı farklı meyve ağacı var, 3-4 sene sonra da dalından meyve yiyeceğiz inşallah.

Toprak, meyve ağacı bana hep uzun vade yatırımı hatırlatır...zaten uzun vade yatırımı sadece maddi kazanç olarak algılamamalıyız...iyi yetişmiş bir evlat, ektiğiniz biçtiğiniz tarla, diktiğiniz ağaç en güzel uzun vade yatırımlardan.

Bu nedenle, birikim durumunuza göre, özellikle 40 lı yaşlardan sonra mutlaka tarla bahçe öneririm...Anadolu da baba ocağında varsa da olur, ya da İstanbul'a yakın Marmara da bir şehirde... maddi olarak çok bir şey beklemeden, gerekirse bir prefabrik ya da kulübe yaparak 1-2 gün kalınabilecek bir yer...bizzat kendinizin uğraşmanıza da gerek yok,,,eğer çok ilgili ve becerikli değilseniz, ileride de birilerine ilgilenmeleri için bırakabilirsiniz.

Benim durumum,

Çiftçilik çok zor, maddi kazanç az..aileden de çiftçilik olduğu için durumları biliyorum az çok..bu nedenle masraflar hariç, üçte birini ben alıyorum...yeter ki uğraşan güzel ilgilensin...tarladan gelen mahsülün maddi karşılığını da düşününce, benim tarla kendini 30-40 senede amorti ediyor ( temettü verimi)...ama kendi bahçenin ürününü almak, imkanlara göre yılda bir kaç kez gitmek vs, bunlar insanı mutlu mesut eden şeyler bence.

4. Ayrıca erken emeklilikte gelir çeşitliliği çok önemli...yani gelirin farklı kaynaklardan gelmesi, ileride kriz ortamlarında gelir güvencesi sağlayacaktır...mesela aylık 5000 tl minimum gerekli miktarsa... 1500 tl kira, 1500 tl tarla-bahçe geliri, 2000 tl de hobi veya borsa geliri güzel bir kombinasyon olacaktır.

Amaç neydi? 40 lı yaşlarda ekonomik güvenceyi sağlayıp...beyaz yaka olarak mevcut işte devam etme/ ayrılma kararını kendin verip, çıkış zamanını yötici/patron değil, senin alman....gün gelir daha az stres, daha az maddi kaanç.. daha çok aile, daha çok çocuklar, daha çok toprak-bahçe-ağaç yani doğa demek isteyebilirsin.

Benim de bir bahçem var.. yazın tüm zamanımı alıyor..imzam daki yazın arsa o yüzden...Geçen senelerde bahçe den resimler paylaşmıştım...çok güzeldi nazar değdi resimleri paylaşmamam lazımmış...şimdi yeniden düzenliyorum..30 tane değişik meyvelerden ikişer adet ve 80 tane badem aldım..mart sonu gibi hepsini dikerim..önceden yetişmiş meyve ağaçlarım ve 50 ye yakın çok güzel üzüm bağım var... bahçe çevresinde ise 80 tane 6-7 metre uzunluğuna getirdiğim sedir çamlarım var bir karış boyundaydı diktiğimde..yine orman fidanlığı dağıtım yapıyordu 150 çam daha aldım poşette onları da dikeceğim...işim çok kısacası....ticaretini yapmıyorum gelene veriyorum...

yazın mayıs-haziran gibi can eriklerinden başlayarak tüm meyveler emrinize hazırdır

Yazın Arsa... Kışın Borsa

6. Bu arada konut-emlak sektörü sıkıntıda...bahçe tarla fiyatları da konut kadar olmasa da olumsuzluktan etkilenmiştir...çiftçiler de iyi durumda değil...bu aralar beğendiğiniz, gerektiğinde yaşayabileceğiniz bir Marmara-Ege köyünden tarla alınabilir...düşünüyorsanız, şimdiden araştırmaya başlamak iyi olur... iyi araştırmak ve sıkı pazarlık şart tabii ki.

üzüm bağlarım hemen arkasındakiler ise can eriği 2 adet...

Yazın Arsa... Kışın Borsa

8.  Alıntı Originally Posted by t.axaray Yazıyı Oku
    Benim de bir bahçem var.. yazın tüm zamanımı alıyor..imzam daki yazın arsa o yüzden...Geçen senelerde bahçe den resimler paylaşmıştım...çok güzeldi nazar değdi resimleri paylaşmamam lazımmış...şimdi yeniden düzenliyorum..30 tane değişik meyvelerden ikişer adet ve 80 tane badem aldım..mart sonu gibi hepsini dikerim..önceden yetişmiş meyve ağaçlarım ve 50 ye yakın çok güzel üzüm bağım var... bahçe çevresinde ise 80 tane 6-7 metre uzunluğuna getirdiğim sedir çamlarım var bir karış boyundaydı diktiğimde..yine orman fidanlığı dağıtım yapıyordu 150 çam daha aldım poşette onları da dikeceğim...işim çok kısacası....ticaretini yapmıyorum gelene veriyorum...

yazın mayıs-haziran gibi can eriklerinden başlayarak tüm meyveler emrinize hazırdır

Tam da, güldür güldür şov da nazar la ilgili parodi var

Senin bahçe fotolarını hatırlıyorum.. güzeldi...benim nazarım değmemiştir ama

Şaka bir yana üzüldüm gerçekten... inşallah eski halinden güzel olur... naçizane önerim, fazla foto vs patüylaşmamak... nazara inanırım ben de...doğa ve yeşil düşkünüyüm...bir Rize li olarak yeşil benim için hayat demek.

Sayfa 282/1230 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382782 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •