Sayfa 282/637 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382 ... SonSon
Arama sonucu : 5090 madde; 2,249 - 2,256 arası.

Konu: DEVA - Deva Holding

1. Bu arada pazar verileri dün açıklandı...%4 kutu bazlı büyüme, temmuz zammı öncesi, Haziran için iyi rakam...Ama ciro büyümesi %75 lerde kalmış..bu biraz düşük kalmış..inş ihracat tarafında işler iyi gidiyordur..son aylarda ihracat verileri gayet iyi geliyor.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

2.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    https://www.cphi-online.com/46/resou...0List-June.pdf

Çok önemsediğim bir liste. haziran 2023 tarihli .. fırsatım olduğunda molekül bazında detaylı inceleyeceğim.. liste, deva'nın Avrupa ürün standartlarına uygun olarak geliştirdiği ve Avrupa'da satışa sunduğu veya hazırladığı yeni ve eski ürünleri içeriyor. burdaki kritik bilgi, "yeni ürünler" kısmıdır. eski ürünleri zaten biliyorduk..

1-diyabet alanında pek de hacmi olmayan az sayıda ürünümüz vardı. görüyoruz ki diyabet alanında çok milyar dolar global ciroları ürünleri geliştirmiş durumdayız.. yeni bir tedavi alanına anlamlı ciro potansiyeli ile giriş yapmaktadır.. tebrikler devargeye..

2-en alt sayfada, Amerika FDA sunduğu yeni dosyalar var. uzun zamandır ABDde yeni ruhsat alamıyorduk. çünkü GMP denetim engeli vardı (4 yıl evvelki uyarı mektubu). Yakın zamanda yapılan FDA denetimiyle o engeli sıfır eleştiri ile geçmişlerdi (KAP yayınlayarak bildirmişlerdi). bu tablonun dibinde de AFDde hangi ruhsatları başvuru aşamasında olduğunu görüyoruz. Amerika pazarı tek başına büyük fark yaratacak bir pazardır: Dünya nüfusunun sadece %4ü ile, ilaç pazarının %35ten fazlasını oluşturuyor.

fırsat bulduğumda "yeni ürünleri" ürün bazında inceleyeceğim.

BİST fiyatlaması ise 2 dolar civarı bir seviyle başka kanaldan yayın yapmaya devam ediyor.. bakalım bu anlamsız fiyat ve ticari performans/potansiyel ayrışması ne kadar devam edecek?!..
    Sayın Maslak1,

Çok güzel yazıyorsunuz. Verdiğiniz değerli bilgiler için de ayrıca başlık adına da, kendi adıma da teşekkür ederim. Lâkin hepimizin gözden kaçırdığımız ya da üzerine çok düşünmediğimiz nokta var olan global potansiyellerin gerçekten satışlara dönüşüp dönüşmeyeceği. Evet orada mümbit bir saha var. Ama aynı sahaya hücum eden küresel oyuncular da var. O pazardan şimdiye kadar çok da nasiplenebildiğimiz söylenemez. Bundan sonrası olur mu bilemiyorum. Umarım hayallerin bir kısmı gerçek olur. (Hayal etmeden de hiç bir işe girilmeyeceği de başka bir vakıa.)

Değerli bilgiler için tekrar çok teşekkürler.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

3.  Alıntı Originally Posted by Maslak1 Yazıyı Oku
    https://www.cphi-online.com/46/resou...0List-June.pdf

Çok önemsediğim bir liste. haziran 2023 tarihli .. fırsatım olduğunda molekül bazında detaylı inceleyeceğim.. liste, deva'nın Avrupa ürün standartlarına uygun olarak geliştirdiği ve Avrupa'da satışa sunduğu veya hazırladığı yeni ve eski ürünleri içeriyor. burdaki kritik bilgi, "yeni ürünler" kısmıdır. eski ürünleri zaten biliyorduk..

1-diyabet alanında pek de hacmi olmayan az sayıda ürünümüz vardı. görüyoruz ki diyabet alanında çok milyar dolar global ciroları ürünleri geliştirmiş durumdayız.. yeni bir tedavi alanına anlamlı ciro potansiyeli ile giriş yapmaktadır.. tebrikler devargeye..

2-en alt sayfada, Amerika FDA sunduğu yeni dosyalar var. uzun zamandır ABDde yeni ruhsat alamıyorduk. çünkü GMP denetim engeli vardı (4 yıl evvelki uyarı mektubu). Yakın zamanda yapılan FDA denetimiyle o engeli sıfır eleştiri ile geçmişlerdi (KAP yayınlayarak bildirmişlerdi). bu tablonun dibinde de AFDde hangi ruhsatları başvuru aşamasında olduğunu görüyoruz. Amerika pazarı tek başına büyük fark yaratacak bir pazardır: Dünya nüfusunun sadece %4ü ile, ilaç pazarının %35ten fazlasını oluşturuyor.

fırsat bulduğumda "yeni ürünleri" ürün bazında inceleyeceğim.

BİST fiyatlaması ise 2 dolar civarı bir seviyle başka kanaldan yayın yapmaya devam ediyor.. bakalım bu anlamsız fiyat ve ticari performans/potansiyel ayrışması ne kadar devam edecek?!..
    Sayın Maslak1 bu değerli bilgiler için şahsım adına teşekkür ediyorum. Yeni bir deva yatırımcısı olarak 2022 yılından beri geçmiş yazdıklarınızı okuyup şirket hakkında bilgi sahibi olmaya çalıştım. kıymetli bilgileriniz için çok teşekkürler her şey gönlünüzce olsun. Keşke şirkette kap atıp avrupa pazarına yeni ilaçlar sunduk diye acıklama yapsada tüm piyasa nasıl bir cevher olduğunu görse. Takılmışlar 1 olumsuzluğa imtiyaz başka bir şeyine bakmıyorlar.

4. Benim hesaplamalarıma göre 448 milyon TL civarı kambiyo kârı oluşma potansiyeli var (tabii ki rakamlar 1. çeyrek bilançolarındaki gibi kaldıysa). Döviz kuru etkisi olmasa idi 385-400 milyon tl arası 2. çeyreklik net kârı gelirdi diye bekliyorum. Geçmişte 2Ç net kâr rakamlarının genelde 1Ç net kâr rakamlarına göre azaldığını görerek böyle bir tahminde bulunuyorum.

Bu durumda küçük olanı baz alırsam 385 + 448 (kambiyo kârı) = 833 Milyon TL civarı 2. çeyrek kârı gelebilir. Bunlara önceki 3 çeyreği ilave edersek 833 + 445 + 376 + 325 = 1.979 Milyon TL civarı Yıllıklandırılmış Net Kâr oluşabilir. Bu da yıllıklandırılmış net kârda daha önceki zirve rakamı olan 1.611 Milyon TL'lik rakamı geçmiş olur, ve yeni zirve pozitif etki yapabilir.

An itibariyle Piyasa Değeri 12.581 Milyon TL. Fiyat aynı kalırsa bu yıllıklandırılmış net kâra göre f/k 6,36 civarı oluşuyor.

Pandemi döneminde genelde 8 f/k ile 12 f/k arası hareket ediyordu. Sonrasında ekstrem sapmalarını hariç tutarsak 4.50-8.50 f/k arasında fiyatlanmaya devam etti. Pandemi döneminde çok iyi bilançolar ve çok iyi büyüme rakamları getirecek beklentileri biraz daha makul fiyatlanmasını sağlıyordu. Sonrasında bu beklentiler boşa çıktı bir nevi. Bilançolar iyi olsa da büyüme rakamları düşmüştü.

Şimdi yine 'iyi bilançolar ve iyi büyüme serisi başlayacak' beklentisi hakim olursa 12 aylık dönem sonuna doğru 8-12 f/k'lı fiyatlanma bölgelerine atak yapabilir, Bist'in de gazıyla. Bu durumda sene sonuna doğru 3'lü rakamlar görme potansiyelimiz var. Yok gelecek rakamlar o hissi/beklentiyi oluşturmazsa, fiyat kendini o banda atamayabilir ve Ocak ayı ortalarına kadar 55-85 TL fiyatlar arası bir süre salınabiliriz.

Kişisel beklentim bu yönde. Öngörülerim hatalı olabilir, bu sebeple yatırım tavsiyesi değildir.
    Clausewitz

5.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Benim hesaplamalarıma göre 448 milyon TL civarı kambiyo kârı oluşma potansiyeli var (tabii ki rakamlar 1. çeyrek bilançolarındaki gibi kaldıysa). Döviz kuru etkisi olmasa idi 385-400 milyon tl arası 2. çeyreklik net kârı gelirdi diye bekliyorum. Geçmişte 2Ç net kâr rakamlarının genelde 1Ç net kâr rakamlarına göre azaldığını görerek böyle bir tahminde bulunuyorum.

Bu durumda küçük olanı baz alırsam 385 + 448 (kambiyo kârı) = 833 Milyon TL civarı 2. çeyrek kârı gelebilir. Bunlara önceki 3 çeyreği ilave edersek 833 + 445 + 376 + 325 = 1.979 Milyon TL civarı Yıllıklandırılmış Net Kâr oluşabilir. Bu da yıllıklandırılmış net kârda daha önceki zirve rakamı olan 1.611 Milyon TL'lik rakamı geçmiş olur, ve yeni zirve pozitif etki yapabilir.

An itibariyle Piyasa Değeri 12.581 Milyon TL. Fiyat aynı kalırsa bu yıllıklandırılmış net kâra göre f/k 6,36 civarı oluşuyor.

Pandemi döneminde genelde 8 f/k ile 12 f/k arası hareket ediyordu. Sonrasında ekstrem sapmalarını hariç tutarsak 4.50-8.50 f/k arasında fiyatlanmaya devam etti. Pandemi döneminde çok iyi bilançolar ve çok iyi büyüme rakamları getirecek beklentileri biraz daha makul fiyatlanmasını sağlıyordu. Sonrasında bu beklentiler boşa çıktı bir nevi. Bilançolar iyi olsa da büyüme rakamları düşmüştü.

Şimdi yine 'iyi bilançolar ve iyi büyüme serisi başlayacak' beklentisi hakim olursa 12 aylık dönem sonuna doğru 8-12 f/k'lı fiyatlanma bölgelerine atak yapabilir, Bist'in de gazıyla. Bu durumda sene sonuna doğru 3'lü rakamlar görme potansiyelimiz var. Yok gelecek rakamlar o hissi/beklentiyi oluşturmazsa, fiyat kendini o banda atamayabilir ve Ocak ayı ortalarına kadar 55-85 TL fiyatlar arası bir süre salınabiliriz.

Kişisel beklentim bu yönde. Öngörülerim hatalı olabilir, bu sebeple yatırım tavsiyesi değildir.
    Tabii bu hesaplamalarımda Deprem Vergisi olayını dikkate almadan bir hesaplama yapmışım. 1Ç Net Kâr değerlerinde buradaki arkadaşların da belirttiği üzere bu verginin tamamı mahsup edilmiş ise ve bundan dolayı 1Ç rakamları Deprem Vergisi etkisi olmasaydı durumuna göre 154 Milyon TL civarı olması gerekenden az gelmiş ise, 2Ç net kar rakamları da kambiyo karı etkisi hariç bir 100-105 milyon daha fazla gelebilir benim kullandığım minimum rakama yani 385 yerine 485-490 Milyon TL + 448 Milyon (kambiyo kârı) TL, toplamda yuvarlak 915 milyon TL civarında çeyreklik net kâr üretme potansiyeli var. Bu durumda da yıllıklandırılmış net kâr 2.090-2.095 milyon TL civarı gelebilir ve mevcut fiyat ile de 6,00-6,05 arası bir f/k değeri oluşur.

Potansiyel/Tahmini değerlerdir, buna göre hareket etmeyiniz.
    Clausewitz

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Tabii bu hesaplamalarımda Deprem Vergisi olayını dikkate almadan bir hesaplama yapmışım. 1Ç Net Kâr değerlerinde buradaki arkadaşların da belirttiği üzere bu verginin tamamı mahsup edilmiş ise ve bundan dolayı 1Ç rakamları Deprem Vergisi etkisi olmasaydı durumuna göre 154 Milyon TL civarı olması gerekenden az gelmiş ise, 2Ç net kar rakamları da kambiyo karı etkisi hariç bir 100-105 milyon daha fazla gelebilir benim kullandığım minimum rakama yani 385 yerine 485-490 Milyon TL + 448 Milyon (kambiyo kârı) TL, toplamda yuvarlak 915 milyon TL civarında çeyreklik net kâr üretme potansiyeli var. Bu durumda da yıllıklandırılmış net kâr 2.090-2.095 milyon TL civarı gelebilir ve mevcut fiyat ile de 6,00-6,05 arası bir f/k değeri oluşur.

Potansiyel/Tahmini değerlerdir, buna göre hareket etmeyiniz.
    merhabalar kambiyo karını hesaplarkae finansal yatırımlarda bir eurobond var birde kur korumalı var sanırım bir tanesini hesaplamaya dahil etmemişsiniz son bilançoda şirketin döviz varlıkları şu şekilde idi bank mevduat 700 milyon kkm 524 milyon usd bond 420 milyon 1,65 milyar civarı bir döviz varlığı vardı 575 milyon civarı bir kambiyo karı olacaktır kkm dönem sonu nasıl değerleniyor onu bilmiyorum reelde oluşan bu

7. Istermisin katar piyangosu buna vursun
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

8. Sayın Deva-i Dert,

ABD ihracatının durumu hk yorum yapıyorsunuz sanırım. şöyledir:

Devanın, ABDde uzun yıllar sadece 3 molekülde 8 tane ruhsatı vardı (search by aplicant adlı kısımdan Deva Holding ismi ile bakabilirsiniz):

https://www.accessdata.fda.gov/scrip...r/ob/index.cfm

her ne hikmetse eski moleküllerle eski tarihlerde pek bir ruhsat biriktirmedi (tahminim: Çİnden zaten bolcana ve ucuza gelen hammadde grubu ile girmeyi karlı görmedi) )..

yeni molekülleri TR lanse etmeye başladığında ise ABDde patent engellerini bekleme durumu vardı (TRde patent süreleri daha erken doluyor)..

Buna kısmen paralel ama önemli ölçüde sonraki zamanda ise, bu sefer FDAden aldığı "warning letter"e takıldı. kasıtlı değil ama eksik bilgiden dolayı, firma, değişen GMP kurallarına göre üretim sürecini ABDnin yeni GMP kurallarına uyumlulaştırmadna FDAden GMP denetimine geliyorlar ve warning letter alıyorlar (bkz 3-4 yıl evvel bu sayfalkarda yazmıştım).. FDA, warning letter verdiği firmanın yeni ruhsatlarını bekletiyor.. GMP geçilmeden ruhsat verilmez.. şimdi ise (önceki yazımda belirttiğim üzere) yenilenen FDA denetiminden kusursuz bir şekilde geçiyor. artık söz konusu hattan ruhsat çıkmasının önünde engel yoktur.

öte yandan; FDAın warning letter ile bloklamadığı hatları da varsa, ordan olan ruhsatları muhtemelen "kulak çekmek" için bloke etmiş de olabilir. bu son 2 cümle benim tahminimdir. firma yeterli bilgi vermediği için tahminle anlamaya çalışıyor. kesin olan şudur: GMP denetimini geçememiş üretim tesisinden çıkan ürüne ruhsat verilmez..

belirttiğim gibi; devanın konu hakkında kasıtlı ya da konuya değer vermemekten kaynaklanan bir kusuru olmamıştır. bunu firma açıkladı. sebep şuydu;. ilgili mevzuat değişiyor ama devanın bundna haberi olmuyor ki ona gre üretim sürecinin işleyişini revize etsin..

şimdi ise çok sayıda molekülle tescilde bekleyen başvurusu var.. restasis (ilk jenerilk olamk için mğücadele etmişti ama mylan almıştı), rivelime (celgenye hukuki bildirimi yapmış; ptent konusunda haberlkeşiyorlar.. kaynak: web) gibi pahalı ürünleri lanse etmeye çalışıyor.. her halükarda, kendi beyanı ile görüyoruz ki az olmayan sayıda molekkülle incelemesi devam eden başvurusu var. ayrıca, bkz linkedin DEVA ÇALIŞANLARI CVlerde "... FDA ANDA application/submission..." tecrübresinden bahsedenler.. konu hakkında artık aktifler yani.. umarım baskı ile CVlerin içeriği değiştirtilmez..

o nedenle uzun yıllardır, ABDnin ihracattaki payı %2lerdedir..

önünde şöyle de bir fırsat vardır; Trump zamaında beri, Çİdnen kaçış: "China +1".. jenerik ilaç o alanlardan biridir. Deva gibi Çin dışı kaynaklar daha önemli hale gelmiştir.

eğer bu ortamda da artık yeni ruhsatlar alamazsa, firma kendini ve ABDdeki yöneticilerini sorgulamalıdır..

keşke firmanın bizzat kendisi yatırımcıya bu konularda bilgi verse..

Sayfa 282/637 İlkİlk ... 182232272280281282283284292332382 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •