Sayfa 284/568 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon
Arama sonucu : 4540 madde; 2,265 - 2,272 arası.

Konu: ISDMR - İskenderun Demir Çelik

1. Piyasada fiyat artışı var, talep az olduğu İçin artış hızı da doğal olarak düşük seyir ediyor. Fakat galvaniz gibi ürünler sanki bir tık daha güzel yükseliyor. Rusya malları daha çok izole edilecek gibi duruyor. ABD de bizim F16 konusunda bazı gelişmeler olmuş. Çok yakın ama Gürcistan bile çok malı Rusya yerine bizden alıyor. Belki onlarında banka korkusu var. İyide Rusya ne yapacak, ya kendisine yeten kadar üretecek, yada Çin gibi yakın yerlere satacak. Rus malı artık duymuyoruz. Fiyatların yavaş yükselişi de bu korkudan kaynaklı. Acaba bir yerde bir noktada ucuz mal girişi olur mu korkusu bir süre daha devam edecektir.

2. Herkese selam, sabah bu haberle başladık... https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonom...eniyor-1991283

Sonra ben de kapasite kullanımını sormak için (cevap alamayacağımı bilerek) aradım yatırımcı ilişkilerini, 1.5 aylık dolulukla ilerliyor dedi sparişler ve enteresan olarak haftaya finansal sonuçlar açıklanacak kapasite kullanımını orada görebilirsiniz dedi... Yani daha geç biliyorduk ama bilanço neden haftaya açıklanıyor acaba? Erken değil mi?

Erken olması hayırlara vesile olsun diyelim...

3. Acaba hissenin daha fazla olumsuz etkilenmemesine istinaden mi önden bilanço açıklanıyor? O zaman bunu iyiye yormak lazım, ne iyimser insanlarız )))

4.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Herkese selam, sabah bu haberle başladık... https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonom...eniyor-1991283

Sonra ben de kapasite kullanımını sormak için (cevap alamayacağımı bilerek) aradım yatırımcı ilişkilerini, 1.5 aylık dolulukla ilerliyor dedi sparişler ve enteresan olarak haftaya finansal sonuçlar açıklanacak kapasite kullanımını orada görebilirsiniz dedi... Yani daha geç biliyorduk ama bilanço neden haftaya açıklanıyor acaba? Erken değil mi?

Çelik sektöründeki bazı şirketlerin üretimini geçici olarak durdurması bekleniyor
    TÇÜD Genel Sekreteri Yayan: Yüzde 600 enerji zamları sürdürülebilir değil. Bunları yansıtamıyoruz. Üreticiler şöyle düşünmeye başladı: Çalışarak mı zarar edelim, yoksa çalışmadan mı?

Yukarıdaki izahat enerji krizi içerikli. Yani avrupa da olan şeyler ülkemizde de yaşanıyor. %600 enerji zammı, 1 ton çelik üreten için üretim maliyetini 300-320 dolara getirdi.

Ereğli de maliyetler şimdilik kötü değil.

Bilanço son hafta açıklanır, 25-26 ekim gibi. Bize lazım son iki çeyrek 10 milyar, 4+6 gibi. Üçüncü çeyrekte ereğlide kapasite azalışı görülebilir ama zarara mal satmadı, bazı yerlerde zarar bekleyen var, ben ihtimal vermiyorum. İkinci çeyrek vergi tahakkuku yapıldı, üçüncü çeyrek vergiye ait beklenmedik bir sıkıntı olmaz diye tahmin ediyorum. Nasip kısmet.

5. Açıklansın da önümüzü görelim. Tahmin yürütmekten, eldeki kıt kaynakları etkin yönetmeye çalışmaktan beynim yanıyor son dönemde.

Hepimiz için kısa süreli bir mola olur.

Bekleyelim bakalım.

6.  Alıntı Originally Posted by fedoramca Yazıyı Oku
    Herkese selam, sabah bu haberle başladık... https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonom...eniyor-1991283

Hayırlı sabahlar fedoramca,

Siparişler genelde 2 aylık dolulukla ilerliyordu. Şimdi 1,5 aylık doluluk var diyorlarsa bu %25 iş azalmasına işaret eder.

Hayırlısı olsun.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 284/568 İlkİlk ... 184234274282283284285286294334384 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •