Sayfa 285/759 İlkİlk ... 185235275283284285286287295335385 ... SonSon
Arama sonucu : 6069 madde; 2,273 - 2,280 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. Seçimden sonra dolar kuru'nun 4. ile 4.50 arasında uzunca bir süre ( bir kaç yıl )yatay hareket edeceğini düşünüyorum, bu volatilite normalleşecektir ve bıst yeni rekorlar kıracaktır, hisseyi de patronların alımları değil piyasanın keşfetmesini ve fiyatlamasını umuyorrum , şu kriz ortamında bile yeni zirvelere giden hisselerin varlığı bunun işaretidir....
    Son düzenleme : kitapci0; 26-05-2018 saat: 23:30.

2.  Alıntı Originally Posted by kitapci0 Yazıyı Oku
    Oteli neden satsın ki? empati yapın siz satarmısınız, ky'den topladığı parayla otel sahibi olmuş beleşe bir ömür getirisi olacak gayrimenkul....
    Ben olsam satarım. Otelden gelecek parayı dövize çevirse yada bütün borçları kapatsa emin olun daha karlı bir şirket olur.

Oteli bedavadan yaptıkları doğru ama getirisi çok düşük. Dipnotlar da gördüğüm kadarıyla sadece 225 bin tl kar etkisi var otelin.
    Otel satışından gelecek para ile döviz borçlarını kapatsa yada parayı işletse çeyrekte en az 3 milyon tl kayıp olmaz.
    Ytd

3.  Alıntı Originally Posted by talebe37 Yazıyı Oku
    Ben olsam satarım. Otelden gelecek parayı dövize çevirse yada bütün borçları kapatsa emin olun daha karlı bir şirket olur.

Oteli bedavadan yaptıkları doğru ama getirisi çok düşük. Dipnotlar da gördüğüm kadarıyla sadece 225 bin tl kar etkisi var otelin.
    Otel satışından gelecek para ile döviz borçlarını kapatsa yada parayı işletse çeyrekte en az 3 milyon tl kayıp olmaz.
    Ytd
    Döviz bir yatırım aracı değildir kişiselde kurumsalda bu mantaliteye gelinmelidir, ancak o zaman türkiyenin problemleri çözülür. Kayıtdışında (yastık altında)o kadar döviz ve altın atıl durumda durmamalı bir türlü yatırıma dönüşmelidir, bunun önümüzdeki dönemde gerçekleşeceğini umud ediyorum, halka açılan, vatandaştan para toplayan patronlar daha profesyonel ve ahlaklı olmayı denerlerse bu iş olur yoksa biz böyle seçimden seçime krizerle boğuşur dururuz, Satıp borçları ödese olurmu öyle şey ? şirket finansman gideri yazmaz kar üretir, karı yatırımcıyla paylaşır, gelir dağılımı arasındaki makas azalır, ky mutlu olur

4. BİST ile Hisse Ayrışmaları Neden?
    BİST'in gördüğü zirve ile şu anki 103.300 civarı seviyeye bakınca kayıp endeks olarak % 15'ler civarında. Endeksin kaybına bakınca çok makul bir düşüş yaşamışız sanılabilir. Ama hisse bazında bakınca, bu kayıplar % 40-%50 ve bazı hisselerde bu oranların da üzerinde. Peki bu neden? Endeks hesaplanmasında halka açıklık oranına göre çok daha yüksek sermaye tutarını temsil eden şirketlerin etkisi çok daha büyüktür. Bankalar, Tüpraş, Thyao, Kardemirler, Mıgros, Tcell, Ttkom, otomotivler bu hisselerin içinde yer alır. Yabancı fonlar bu hisselerin bazılarında % 80 hatta % 90 takas payına sahiplerdir.

İşte özellikle büyük yabancı fonların bu denli hisse taşımaları nedeniyle, bu tip ortamlarda ellerindeki fonlar paniklerde aşırı değer kaybetmesinler diye hisseleri tutarlar. Aynı şekilde çoğunluğu zaten yabancıda olduğu için, satabilecek yatırımcı sayısı azdır. Ama günün birinde ülkeden ümidi kesecek olurlarsa, işte o zaman da bu hisselerdeki düşüşler çok daha aşırı olur. Yabancı takasına bakınca, yabancının yaşananlardan aşırı bir korku içinde olmadığını görüyorum. Aslında bu da bana ilginç gelmiyor değil. En yüksek endeks seviyelerindeki yabancı takası % 66 civarında iken, şu an % 64,33 seviyesinde.

Yabancının elinde daha az olan hisselerde ise, yaşananlardan panikleyen, kullandığı kredi teminatlarını düşüşlerde tamamlamak için ek para koyamadığından satış yapmak zorunda kalan kredili yatırımcılar yüzünden kayıplar çok hızlı ve yüksek oranlı olur. Bu durum hisselerin kötü ya da durumlarının bozulduğu için değil, yatırımcı psikolojilerinin yansıması nedeniyledir.

Maalesef artık TCMB'nın faiz artışı dahi seçimlere kadar kalıcı bir düzelme yaptırmaz. Geçici bir iyimserlik ile sınırlı kalır. Çünkü artık herkes seçim sonuçlarını ve seçimlerden sonra gelecek kişilerin özellikle TCMB gibi kurumların özerkliği konusundaki kararlarını görmek isteyecektir.

Hiç beklemediğim boyutta bir kur artışı ve BİST kaybı yaşadık. Yöneticilerin hiç bir şekilde bu denli pasif kalacağını düşünemedim.

Yine de şirketler çok ciddi değer kayıpları yaşadıkları için zaman zaman yeni öngörülerime devam ediyorum. Elbet bu günleri aşacağız. Sonrasında göreceksiniz çok ciddi zarar telafileri göreceğiz. Ama yaşanan kur ve faiz artışı nedeniyle ekonomik yapısı tamamen bozulmuş şirketler de olacaktır. Onlara yakalanmadığımız takdirde, mecburen göstereceğimiz sabır sonrasında bu sıkıntılı günler de bitecektir. Keşke öngörebilsek ve işler çok kötüye gidiyor borsadan uzaklaşın diyebilseydim. Bunu yapamadım.

Yaşananlar nedeniyle kredi derecelendirme kurumlarının da kafaları iyice karışmış durumda. Türkiye'nin nasıl oluyor da bu kadar kayıtsız kaldığına şaşırıyor ama böyle sürmesi halinde yeni not indirimi uyarıları yapıyorlar. Nitekim yeni not indirimleri de gelecektir ama zaten bulunduğumuz seviyeler nedeniyle artık bunun ne önemi olur bilemiyorum.

Hisse taşıyanların borsayı seçim sonuna kadar unutmaları gerekiyor. Yeni borsaya girecek yatırımcılar için ise ciddi fırsatlar oluşmuş durumda. Ama onların da geride olası daha kötü günler halinde kullanırım diye nakit bırakarak borsa yatırımı yapmaları doğru olacaktır.

En kısa sürede bu sürecin tamamlanıp, işlerin yoluna girmesini diliyorum.

Saygılarımla
    Aydın Eroğlu
    Stratejist
    Finans Yazarı
    www.borsaanalizci.com
    Twitter: @_Stratejist_

PaylaşTwitterFacebookWhatsAppEmailPinterestLinkedI n

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
    Kitapçı abi, ben de bu yazıyı sizin yazdığınızı sanmıştım. Son satırda başka birine ait olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradım. Sizin yorumlarınızı görmek isterdim. Bize ne başkasının yorumundan demek sizi üzmez değil mi...

6. İzci dostumun silvr'de sorduğu soruyu ben de sorayım kendisine, varsa benzeri mukayese yapalım, diyecem diyemiyorum, bir çok hisse ciddi değer kayıpları yaşadı....

7.  Alıntı Originally Posted by izci Yazıyı Oku
    Kitapçı abi, ben de bu yazıyı sizin yazdığınızı sanmıştım. Son satırda başka birine ait olduğunu görünce hayal kırıklığına uğradım. Sizin yorumlarınızı görmek isterdim. Bize ne başkasından demek sizi üzmez değil mi...
    Bir çok hisse ülke de kriz var ayağına ciddi değer kayıpları yaşarken , birileri de yeni zirveler yapıyor, biliyorsunuz bunun cevabını verebilmeye çalışıyorum, birileri böyle cevap vermiş, Üzüleceğim bir durum yok...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Anadolu
    Gönderi
    5,046
     Alıntı Originally Posted by kitapci0 Yazıyı Oku
    Bir çok hisse ülke de kriz var ayağına ciddi değer kayıpları yaşarken , birileri de yeni zirveler yapıyor, biliyorsunuz bunun cevabını verebilmeye çalışıyorum, birileri böyle cevap vermiş, Üzüleceğim bir durum yok...
    Şu saatte 65 satırlık yazıyı sizin yorumunuz diye okudum. Yazarın adını başa koysaydınız okumayabilirdim. Kendimi fena keklenmiş hissediyorum...

Sayfa 285/759 İlkİlk ... 185235275283284285286287295335385 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •